Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Stefanai XTR - o mamica fericita

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 24 iun 2012, 22:15:58
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Buna seara Stefania

Sper ca Stefan este sanatos si la fel de cumintel cum ni l-ai descris ultima data.

Imi si imaginez cat de multe sunt de facut odata cu aparitia copilului.

Iti doresc ca de maine sa ai o saptamana mai relaxanta
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #22 (permalink)  
Vechi 26 iun 2012, 11:37:46
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Buna Stefania
Bine te-am gasit in casuta ta
Ce mai faci? Cum mai esti cu cezariana? Ce mai face barbatelul tau? E tot asa cuminte?
Eu de aproape 1 luna nu am mai dat pe aici ca nu am avut acces la net, pentru ca am reusit sa ne mutam la casa noua si a fost cam intarziata firma care trebuia sa ne instaleze internetul. Noi crestem tot mai mari, si mai energice....primesc in fiecare zi suturi de ma mir de unde are atat putere...cateodata glumesc zicand ca poate i-a crescut puta si de asta e asa puternic ....
Felicitari pentru scadere vad ca esti tare constincioasa si ai trecut deja sub 70. Deocamdata si eu ma mentin in limite normale, cu atat munca cu mutatul am reusit sa nu pun pe mine decat putin, si acum la 29 saptamani am pus cam 7 kg...sper ca pana la final sa continui tot asa si sa nu pun mult sa nu fac vergeturi, ca pana acum m-au ocolit.
Sper sa treci pe aici mai des si sa ne tii la curent cu evolutia bebeului tau si cu a ta.....
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

  #23 (permalink)  
Vechi 28 iun 2012, 18:51:38
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Buna seara Stefania
Sper ca Stefan este sanatos si la fel de cumintel cum ni l-ai descris ultima data.
Imi si imaginez cat de multe sunt de facut odata cu aparitia copilului.
Iti doresc ca de maine sa ai o saptamana mai relaxanta

Buna Slabuto!
Da, Stefan este bine, contiuni sa-i fac masaj la picioruse, iar seara trebuie sa-i pun atelutele.
In continuare plange doar cand cere de mancare, seara doarme foarte bine, de la ora 21:30 pana e la 3:00 dimineata.
Ne pregatim sa mergem la mare, la fizioterapie, sa fim siguri ca facem tot ce e mai bun pentru copil sa fie sanatos si frumos.
Si eu speram la o saptamana mai relaxanta, dar s-a intamplat ca sotul sa plece la tara de marti si sa revina abia asta seara (joi) si sa ma lase pe mine in seama socrilor (mai bine nu ma lasa ca nu-s de loc multumita de ajutorul lor).


Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Buna Stefania
Bine te-am gasit in casuta ta
Ce mai faci? Cum mai esti cu cezariana? Ce mai face barbatelul tau? E tot asa cuminte?
Eu de aproape 1 luna nu am mai dat pe aici ca nu am avut acces la net, pentru ca am reusit sa ne mutam la casa noua si a fost cam intarziata firma care trebuia sa ne instaleze internetul. Noi crestem tot mai mari, si mai energice....primesc in fiecare zi suturi de ma mir de unde are atat putere...cateodata glumesc zicand ca poate i-a crescut puta si de asta e asa puternic ....
Felicitari pentru scadere vad ca esti tare constincioasa si ai trecut deja sub 70. Deocamdata si eu ma mentin in limite normale, cu atat munca cu mutatul am reusit sa nu pun pe mine decat putin, si acum la 29 saptamani am pus cam 7 kg...sper ca pana la final sa continui tot asa si sa nu pun mult sa nu fac vergeturi, ca pana acum m-au ocolit.
Sper sa treci pe aici mai des si sa ne tii la curent cu evolutia bebeului tau si cu a ta.....

Bine ai venit Laura!
Eu sunt bine, simt ca s-au mai dus 1 - 2 kg, dar fara confirmarea cantarului nu indraznesc sa schimb cifra.
Cezariana este bine, simt ca se vindeca foarte bine, burtica s-a tras si mai frumos, au mai ramas doar minunatele vergetuir, dar era de asteptat sa le fac de vreme ce au am facut vergeturi de la varsta de 12 ani, cand am avut operatia de apendicita. Mi-a spus medicul ginecolog ca asa m-a facut mama (adic ae mostenire si nu aveam cum sa nu fac rost de ele).
Baiatul meu este foarte cuminte (momentan), plange doar cand vrea sa pape, ceea ce este nasol dacail apuca foamea pe drum.
De vre-o 2 cira 3 ori a tb s ama opresc pe drum, pe prima banca si sa-i dau sa pape. A fost minunat mai ales ca trecea lumea si se uita ca la urs, dar copiluliui meu nu-i pasa, el era la masa asa ca nici pe mine nu m-a interesat ca se uita lumea.
Duminica, pe 25 iunie, am fost cu el la impartasit, a fost cuminte, n-a plans cand i-a dat parintele impartasanie, dar dupa a trebuit sa-i dau si lapte, asa ca m-am asezat frumos pe banca si i-am dat laptic puiului meu (la san).
Ma bucur ca v-ati mutat in casa noua si ca ai o fetita asa de vioaie (se spune ca fetele sunt mai energice in burtica). Iti urez sa nu ai parte de nici o surpriza neplacuta si sa ajungi cu sarcina la final sa nasti usor.
Baiatul meu mai are putin si face deja 3 luni de viata (pe 6 iulie), iar eu am inceput deja sa spun celor cu care vorbesc "cand era mai mic" , desi nici acum nu-i mare.
O sa incerc sa trec pe aici cat pot de des, numai ca mai apar diverse amanunte e ma tin departe de tastatura.
Va pupacesc!
  #24 (permalink)  
Vechi 02 iul 2012, 22:44:52
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Dragele mele
am si eu o mica problema.
Deoarece este foarte cald al meu copil a inceput sa planga atunci cand il pun la san.
Manaca maxim 5 - 6 minute (pana cand transpira), dupa care nu mai vrea si chiar "se cearta" cu mine. O fi oare de la caldura de afara?
M-am gandit ca nici laptele n-am mai fi asa de bun, desi seara il vad destul de multumit, iar in timpul zilei, desi cere lapte din ora in ora, doarme fara sa mai ceara si altceva.
In Drobeta nu am cantar, dar dupa cum il vad eu pe Stefan nu cred sa fi scazut in greutate.
Ce ma sfatuiti safac sa nu mai refuze laptele in timpul zilei?
Eu nu as vrea sa incep inca diversificarea.
Mai trebuie sa me ntionez ca pana acum Stefan n-a baut ceai sau apa, ci doar lapte de la mama.
Va multumesc!
Stefania
  #25 (permalink)  
Vechi 03 iul 2012, 06:21:06
AnDrAdAxl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Citat:
Anterior postat de StefaniaXtr Vezi mesajul
Dragele mele
am si eu o mica problema.
Deoarece este foarte cald al meu copil a inceput sa planga atunci cand il pun la san.
Manaca maxim 5 - 6 minute (pana cand transpira), dupa care nu mai vrea si chiar "se cearta" cu mine. O fi oare de la caldura de afara?
M-am gandit ca nici laptele n-am mai fi asa de bun, desi seara il vad destul de multumit, iar in timpul zilei, desi cere lapte din ora in ora, doarme fara sa mai ceara si altceva.
In Drobeta nu am cantar, dar dupa cum il vad eu pe Stefan nu cred sa fi scazut in greutate.
Ce ma sfatuiti safac sa nu mai refuze laptele in timpul zilei?
Eu nu as vrea sa incep inca diversificarea.
Mai trebuie sa me ntionez ca pana acum Stefan n-a baut ceai sau apa, ci doar lapte de la mama.
Va multumesc!
Stefania
Vezi sa nu"vina"vreun dintisor mai devreme si sa il deranjeze...Apoi...incearca sa nu ii mai dai din ora in ora sa manance,lasa macar 1,5 ore intre alaptari....Eu ii dadeam dupa baita putina apita(1 lingurita la inceput),mai ales cand era groaznic de cald si transpira saracuta...Orice ar fi,nu trece pe completare cu lapte praf macar pana la 6 luni pentru ca iti va scadea fff mult lactatia...
Vezi ce mai zic si alte mamici!Sper sa fie o faza trecatoare!
Va pup!
__________________
Jurnalul meu Nr 5
  #26 (permalink)  
Vechi 03 iul 2012, 09:18:01
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Stef, daca il alaptezi in brate, schimba pozitia, stai asezata pe o parte, iar el pe spate cu capul intr-o parte spre san, s-ar putea sa accepte.
al meu nu mai suporta sa manance in brate, nici de la san, nici de la biberon, doar pe spate.
eu i-am dat si lapte praf de la 3 luni pentru ca nu se mai satura copilul si lua incet in greutate si pentru mine e mai important sa fie el fericit si multumit decat sa fiu eu satisfacuta ca alaptez doar la san.

apa nu stiu daca e necesar sa ii dai atata timp cat e alaptat de la san, pentru ca stii si tu ca la inceput laptele e apos, tine de sete ( poate de aia nici nu se satura copilul, pentru ca in alea 5 minute el bea mai mult apa) si abia apoi devine mai gras si mai hranitor.
al meu nu vrea sa bea apa sau ceai, am incercat si am lasat-o balta.
diversificarea, daca incepi sa ii dai si lapte praf nu e musai sa vina de acum..
eu de pe la 5 luni o sa incerc cu morcov fiert sa vad ce reactie are, daca nu e pregatit nu insist, il las pe el sa 'decida'. asa a fost si cu laptele praf, i-am dat sa vad ce reactie are, l-a acceptat din prima si l-a papat cu o poftaaaa ( mi-am dat seama ca avea copchilul nevoie de completare si de atunci si-a si reglat programul, mananca la 4 ore ziua si noaptea nu mananca deloc, doarme in jur de 9 ore legate pe noapte )
cel mai bine vorbesti cu doctorita copilului si cu instictul tau matern, copilasii stiu sa ne transmita semnale, iar noi mamele ar trebui sa stim sa le interpretam!!!!!!!

va pupam
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2199 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1682 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 03 iul 2012, 09:54:52
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

apropos, ca am si eu o problema..
cum stai cu decalotarea Stef??
pe mine toti medicii ma cearta ca nu muncesc cat trebuie..ieri am fost cu el la un control si a desfacut madam doctorita cat nu am reusit eu in 4 luni jum..peste 2 luni a zis sa mergem din nou sa vada ce am mai facut
s-a si inrosit ca naiba saracul acolo cat l-a tras doctorita de putzulica, ea mi-a zis ca nu are nimic, ca daca l-ar durea ar plange, dar eu stiu...
doctorita de familie mi-a zis ca si ea s-a chinuit cu decalotarea si tot la cutit a ajuns cu baietelul cand a implinit un an.
in rest toate doctoritele ma lauda ca am un copil cuminte si echilibrat, ca e frumos foc, precoce, creste foarte strong si sanatos, numai cu decalotarea asta o dau in bara si asa ma oftic ca eu-s si perfectionista si taman de o chestie de asta minora sa ma impiedic fir-ar.
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2199 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1682 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #28 (permalink)  
Vechi 05 iul 2012, 00:01:22
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Vezi sa nu"vina"vreun dintisor mai devreme si sa il deranjeze...Apoi...incearca sa nu ii mai dai din ora in ora sa manance,lasa macar 1,5 ore intre alaptari....Eu ii dadeam dupa baita putina apita(1 lingurita la inceput),mai ales cand era groaznic de cald si transpira saracuta...Orice ar fi,nu trece pe completare cu lapte praf macar pana la 6 luni pentru ca iti va scadea fff mult lactatia...
Vezi ce mai zic si alte mamici!Sper sa fie o faza trecatoare!
Va pup!
Nu e de la dintisori, e doar din cauza caldurii. Azi i-am dat si ceai, pe care l-a baut foarte repede, iar mesele sunt deja la 2 ore, chiar 2 ore jumate. Era clar ca el cerea doar de sete asa des lapte
Cu apa nu-i prieten, o scuipa, dar ceaiul vad ca il bea, as aca o sa-i dau si ceai, mai ales la pranz, cand e foarte cald.
Multumesc mult de ajutor!


Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
Stef, daca il alaptezi in brate, schimba pozitia, stai asezata pe o parte, iar el pe spate cu capul intr-o parte spre san, s-ar putea sa accepte.
al meu nu mai suporta sa manance in brate, nici de la san, nici de la biberon, doar pe spate.
eu i-am dat si lapte praf de la 3 luni pentru ca nu se mai satura copilul si lua incet in greutate si pentru mine e mai important sa fie el fericit si multumit decat sa fiu eu satisfacuta ca alaptez doar la san.

apa nu stiu daca e necesar sa ii dai atata timp cat e alaptat de la san, pentru ca stii si tu ca la inceput laptele e apos, tine de sete ( poate de aia nici nu se satura copilul, pentru ca in alea 5 minute el bea mai mult apa) si abia apoi devine mai gras si mai hranitor.
al meu nu vrea sa bea apa sau ceai, am incercat si am lasat-o balta.
diversificarea, daca incepi sa ii dai si lapte praf nu e musai sa vina de acum..
eu de pe la 5 luni o sa incerc cu morcov fiert sa vad ce reactie are, daca nu e pregatit nu insist, il las pe el sa 'decida'. asa a fost si cu laptele praf, i-am dat sa vad ce reactie are, l-a acceptat din prima si l-a papat cu o poftaaaa ( mi-am dat seama ca avea copchilul nevoie de completare si de atunci si-a si reglat programul, mananca la 4 ore ziua si noaptea nu mananca deloc, doarme in jur de 9 ore legate pe noapte )
cel mai bine vorbesti cu doctorita copilului si cu instictul tau matern, copilasii stiu sa ne transmita semnale, iar noi mamele ar trebui sa stim sa le interpretam!!!!!!!

va pupam
Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
apropos, ca am si eu o problema..
cum stai cu decalotarea Stef??
pe mine toti medicii ma cearta ca nu muncesc cat trebuie..ieri am fost cu el la un control si a desfacut madam doctorita cat nu am reusit eu in 4 luni jum..peste 2 luni a zis sa mergem din nou sa vada ce am mai facut
s-a si inrosit ca naiba saracul acolo cat l-a tras doctorita de putzulica, ea mi-a zis ca nu are nimic, ca daca l-ar durea ar plange, dar eu stiu...
doctorita de familie mi-a zis ca si ea s-a chinuit cu decalotarea si tot la cutit a ajuns cu baietelul cand a implinit un an.
in rest toate doctoritele ma lauda ca am un copil cuminte si echilibrat, ca e frumos foc, precoce, creste foarte strong si sanatos, numai cu decalotarea asta o dau in bara si asa ma oftic ca eu-s si perfectionista si taman de o chestie de asta minora sa ma impiedic fir-ar.
Sophy, e de la caldura toata manifestarea asta mai ciudata.
L-am pus si inpozitia de care spui tu si a facut cam la fel pentur ca se incalzea langa mine, asa ca am gasit alta solutie. Pun un prosop sub capul lui, care sa stea intr emine si el sa poate manca linistit de la san.
Nici al meu nu vroia ceai, dar azi, din motiv de sete a baut destul de mult. Apa in schimb o scuipa, deci nu-i cazul sa-l chiunui cu apa.
Nici eu nu ma grabesc cu diversificarea, iar laptele praf, o sa-l introduc, doar daca vad ca nu mai este multumit de ce papa (seara pot spune ca nu adoafrme pana nu goleste un san).
Stefan e mai mic decat David si inca nu doarme chiar toata noaptea, ci se mai trezete cel putin 1 data sa ceara mancare (adoarme pe la 22:00 cel tarziu si pana pe la 3 - 4 dimineata nu se mai trezeste).
Din instinct eu il simt ca i-ar fi sete, dra este multumit de ce primeste de la mine.
O sa merg si la doctorita sa vorbesc cu ea sa vad ce ma sfatuieste.

Cat despre decalotare, eu am vazut pediatra cum face si incerc sa fac si eu la fel, de multe ori gasesc mici pete de sange pe pampers (mai ales dupa ce trag de pielicica). Eu sper sa fie bine, daca nu voi merge cu el la medic as cum si mama mea a mers cu fratii mei, dupa ce au implinit 1 an, deoarece nici ea nu s-a descurcat.

Nu stiu daca exista mama acre sa indrazneasca sa traga tare de copilul ei.
Eu ma ocup de partea respectiva cand este in baie, ca sa fie pielea moale.
In timpul zilei veerific de fecare dta acand il schimb sa nu se fi strans chestie d-aia alba sa nu se infecteze.
Si eu am primit numai laude pentru copil, desi nu laudele ma incanta, ci am am eu un copil sanatos si bine ingrijit. Imi aloc mai tot timpul ingrijirii lui (masaj la picioare, creme si alte tratamente pentru piele, hrana cat mai sanatoasa etc.). E bine ca am sotul langa maine care ma ajuta cu tot ce am nevoie.

Si noi va pupam si multumim de sfaturi!
  #29 (permalink)  
Vechi 06 iul 2012, 23:35:00
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Azi, 6 iulie 2012, Stefan a implinit 3 luni, deja a inceput sa se impinga in picioare ca sa se rostogoleasca si sa isi tina bine suzeta.
Daca il scot la plimbare vrea sa vada pe unde se plimba, este tare fericit cand il tine cineva in brate in asa fel incat sa vada ce se intampla in jurul lui, iar de mancat, incapapa la san, dar in cele mai ciudate pozitii (de la caldura).

O zi frumoasa tuturor!
  #30 (permalink)  
Vechi 19 iul 2012, 23:44:44
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Draga jurnal si bunele mele prietene,

N-am mai trecut pe aici de o cauta de zile din motive bine intemeiata.
In primul rand am reusit, dupa muuuulta alergatura sa corectez si sa epun concediile medicale de pe urma carora sa-mi primesc si eu banii pe lunile martie, aprilie, mai si iunie 2012, apoi am reuist sa fac o cerere de recalculare a indemnizatiei de crestre a copilului, bani ce imi vor fi dati din luna august.
Apoi am reusit sa ajung iarasi al Bucxuretsi cu copilul, la controlul unar am constata ca facea pisu cu sange si am mers cu el la investigati, de unde am aflat ca a avut o usoara raceala pentru ca eu l-am spalat cu apa mai rece de 37 de grade si nu i-a facut bine, dar l-am trata cu bai in ceai de coada-calului si si-a revenit baiatul meu cel cuminte (i s-a facut si o analiza la snage sa fim siguri ca nu e infectie si a stat foarte cuminte cand i s-a recoltat sange), are deja 6, 350 kg si 65 cm lungime. La ortoped mi-au spus ca e bine la piciorul stang, dar la dreptul trebuie sa-i fac masaj mai mult (sa insist mai mult cu masajul al piciorul drept).
Mai am de spus ca in week-end-ul trecut (pe 15 iulie) am fost pe Transfagarasan, la Vidraru cu puiul meu, care s-a simtit minunat. A fost o adevarata incantare.
Alte progrese pe care le-am observat la Stefan sunt urmatoarele: deja isi framnat mainile si le studiaza, se intinde dupa zornaici sa le ia sa le guste, vrea sa stea cat mai drept si incearca sa se ridice, a inceput sa se si rostogoleasca daca il pun sprijinit de ceva, o striga pe mama mea daca nu este in camera (momentan spune doar litera E, cand e vorba de bunica) si este foarte atent la tot ce misca.
Sunt extrem de uimita de cat de mult incearca voinicul meu sa fie un om mare.
In week-end-ul ce va urma voi pleca cu parinti mei si cu puiul mic la Moneasa, unde voi sta cam 18 zile (mama si tata pentru tratament, iar eu si puiul pentru relaxare).
Sotul a ramas in Drobeta sa se ocupe de casa (facem ceva modificari sa ne fie bine la iarna), dar abia asteapta sa ne intoarcem.
Cu dieta nu stau bine, incerc sa nu mananc aiurea, ci cat mai sanatos si gatit in casa (supa de galusti, ciorba de vita, ciorba de pasare, pilaf, orez cu lapte, lactate, brnaza de vaci etc.), iar sport am descoperit cateva exercitii pe care le pot face impreuna cu copiulul. El le percepe ca pe miscari de joac, iar pentru mine sunt miscari de gimnastica (abdomene cu copiul in brate, aplecari, genoflexiuni, ridicari de brate, intinderi etc.).
Cam asta am facut eu in tot timpul cat am lipsit de pe aici!
Va pupacesc si sper sa mai intru pe aici!
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fericita, jurnale, mamica, mamici, sanatos, slabit, stefanai, xtr


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal proaspata mamica - damianroxana damianroxana Arhiva jurnale slabit 10 02 mai 2012 12:12:15
Ce m-a facut fericita astazi mishutza Motivatie 47 11 aug 2011 15:57:55
Sfaturi pentru proaspata mamica Gaby ioanta Dupa sarcina 11 15 apr 2011 18:07:08
Jurnal de mamica Alessia alessia87 Arhiva jurnale slabit 13 25 ian 2011 15:05:06
Sunt fericita.... Am slabit gabrryela "Am slabit..." - Povesti de succes 9 17 mai 2010 19:31:33

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole