forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Stefanai XTR - o mamica fericita (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/stefanai-xtr-mamica-fericita-11618.html)

StefaniaXtr 27 mai 2012 21:36:35

Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Buna tuturo!
In sfarsit am gasit si eu 5 minute libere sa imi fac jurnal.
Dupa cum poate stiti, anul trecut am intrat si eu in comunitatea celor care vor sa slabeasca sanatos si frumos.
La nici o luna dupa ce m-am inscris am ramas insarcinata si am povestit alaturi de alte viitoare mamici din comunitate mai toate trairile si sentimentele prin care am trecut.
Pe 06.04.2012 am nascut un baietel de 3,700 kg si 52 cm lungime. Nasterea a fost prin cezariana din motive medicale (conform biletulut de externare diagnosticul a fost de distocie).
Imediat dupa ce am nascut am inceput sa ma confrunt cu ceva probleme minore de genul: baiatul meu a fost suspectat de displazie de sold, dar are doar talus valgus, care este tratabila si i-au aparut pe fata multe bubite, care, de la 14 zile ale lui bebe si pana acum nu vor sa dispara sub nici o forma. Aplic un tratament, se amelioreaza 1 zi, apoi apar parca mai multe.
Am ajuns sa utilizez si leacuri babesti numai sa-mi vad iarasi copilul fara bubite si cu pielea finuta si catifelata.
Cat despre ce manac acum e destul de simplu: carne de pasre in supe sau pe gratar, peste, legume, lactate sub diferite forme si fructe, toate astea ca sa am un lapte cat mai bun pentru puiul meu.
Daca aveti intrebari sau doriti detalii va stau la dispozitie si voi incerca sa va raspund cat de repede pot.

happygirldiana 27 mai 2012 21:41:11

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1052367)
Buna tuturo!
In sfarsit am gasit si eu 5 minute libere sa imi fac jurnal.
Dupa cum poate stiti, anul trecut am intrat si eu in comunitatea celor care vor sa slabeasca sanatos si frumos.
La nici o luna dupa ce m-am inscris am ramas insarcinata si am povestit alaturi de alte viitoare mamici din comunitate mai toate trairile si sentimentele prin care am trecut.
Pe 06.04.2012 am nascut un baietel de 3,700 kg si 52 cm lungime. Nasterea a fost prin cezariana din motive medicale (conform biletulut de externare diagnosticul a fost de distocie).
Imediat dupa ce am nascut am inceput sa ma confrunt cu ceva probleme minore de genul: baiatul meu a fost suspectat de displazie de sold, dar are doar talus valgus, care este tratabila si i-au aparut pe fata multe bubite, care, de la 14 zile ale lui bebe si pana acum nu vor sa dispara sub nici o forma. Aplic un tratament, se amelioreaza 1 zi, apoi apar parca mai multe.
Am ajuns sa utilizez si leacuri babesti numai sa-mi vad iarasi copilul fara bubite si cu pielea finuta si catifelata.
Cat despre ce manac acum e destul de simplu: carne de pasre in supe sau pe gratar, peste, legume, lactate sub diferite forme si fructe, toate astea ca sa am un lapte cat mai bun pentru puiul meu.
Daca aveti intrebari sau doriti detalii va stau la dispozitie si voi incerca sa va raspund cat de repede pot.

Felicitari pentru casuta, draga Stefania!>:D<
Sa iti traiasca minunea de baietel!Cu ajutorul lui Dumnezeu si cu tratamentul sunt increzatoare ca va fi bine!
Sa ai spor si succes in drumul ales impotriva kilogramelor in plus!
Te pup!

nicoleta100 27 mai 2012 22:12:36

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1052367)
Buna tuturo!
In sfarsit am gasit si eu 5 minute libere sa imi fac jurnal.
Dupa cum poate stiti, anul trecut am intrat si eu in comunitatea celor care vor sa slabeasca sanatos si frumos.
La nici o luna dupa ce m-am inscris am ramas insarcinata si am povestit alaturi de alte viitoare mamici din comunitate mai toate trairile si sentimentele prin care am trecut.
Pe 06.04.2012 am nascut un baietel de 3,700 kg si 52 cm lungime. Nasterea a fost prin cezariana din motive medicale (conform biletulut de externare diagnosticul a fost de distocie).
Imediat dupa ce am nascut am inceput sa ma confrunt cu ceva probleme minore de genul: baiatul meu a fost suspectat de displazie de sold, dar are doar talus valgus, care este tratabila si i-au aparut pe fata multe bubite, care, de la 14 zile ale lui bebe si pana acum nu vor sa dispara sub nici o forma. Aplic un tratament, se amelioreaza 1 zi, apoi apar parca mai multe.
Am ajuns sa utilizez si leacuri babesti numai sa-mi vad iarasi copilul fara bubite si cu pielea finuta si catifelata.
Cat despre ce manac acum e destul de simplu: carne de pasre in supe sau pe gratar, peste, legume, lactate sub diferite forme si fructe, toate astea ca sa am un lapte cat mai bun pentru puiul meu.
Daca aveti intrebari sau doriti detalii va stau la dispozitie si voi incerca sa va raspund cat de repede pot.

salutare!
bine te-am gasit in casuta ta!>:D<>:D<>:D<
felicitari pt minunea de baietel! am vazut poze!;;)
si eu am avut ceva probleme la primul copil , am scapat de bubite si piele uscata cu bai cu apa de tarate (fierbeam apa cu tarate ,o strecuram si apoi ii faceam baie in apa respectiva)si sapun cu extract de galbenele de la Klorane!;;)
speram sa treaca repede!>:D<

sophia80 27 mai 2012 22:44:41

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
buna Stefania, bine te-am gasit:)
ti-am lasat un comment si la album, dar iti scriu si aici...
incearca si cu Aderma Exomega de care ti-am zis eu, poate scapa saracutul de el de bubitele alea.

si cu bepanthen crema poti sa ii dai pe la gat, subrat, dupa urechiuse daca are.
al meu pitic facea dermatita de la apa calda direct de la robinet si de cand am inceput sa ii fierb apa pentru baita si sa ii dau cu aderma exomega nu am mai avut niciun fel de probleme:)
daca si tu ii faci baita cu apa de la robinet, incearca sa fierbi apa inainte si o racesti cu apa plata, sau pui in sticle apa fiarta si racita.


cu talusul.... multi bebelusi se nasc asa din cauza ca nu au spatiu suficient in burtica.
si David are talus valgus, poate ti-au zis de la spital ca trebuie sa ii faci niste exercitii speciale la laba piciorului zilnic si in momentul in care o sa poarte incaltaminte, sa il tii in casa cu pantofiorii inversati in picioare:)
sau sa ii cumperi incaltaminte cu talonet

pupici, sa treaca bubitele la puisor cat mai repede:-*

StefaniaXtr 28 mai 2012 21:33:02

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1052375)

Felicitari pentru casuta, draga Stefania!>:D<
Sa iti traiasca minunea de baietel!Cu ajutorul lui Dumnezeu si cu tratamentul sunt increzatoare ca va fi bine!
Sa ai spor si succes in drumul ales impotriva kilogramelor in plus!
Te pup!

Multumesc mult Happy girl!
Sunt sigura ca toate se vor rezolva cu ajutorul lui Dumnezeu.
si eu imi doresc sa scap de surplusul de kilograme si sa nu ma mai intorc la ele (poate doar in caz de o noua sarcina).
Si eu te pup.

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 1052397)

salutare!
bine te-am gasit in casuta ta!>:D<>:D<>:D<
felicitari pt minunea de baietel! am vazut poze!;;)
si eu am avut ceva probleme la primul copil , am scapat de bubite si piele uscata cu bai cu apa de tarate (fierbeam apa cu tarate ,o strecuram si apoi ii faceam baie in apa respectiva)si sapun cu extract de galbenele de la Klorane!;;)
speram sa treaca repede!>:D<

Sa stii ca si eu il spal tot cu apa de tarate , dar nu il dau si cu sapun de la klorane deoarece am luat de la Topfer niste tarate la care nu este indicata folosirea in acelasi timp cu sapunul.
De cand il spal cu tarate au inceput sa mai dispara bubele.

Citat:

Anterior postat de sophia80 (Post 1052412)
buna Stefania, bine te-am gasit:)
ti-am lasat un comment si la album, dar iti scriu si aici...
incearca si cu Aderma Exomega de care ti-am zis eu, poate scapa saracutul de el de bubitele alea.

si cu bepanthen crema poti sa ii dai pe la gat, subrat, dupa urechiuse daca are.
al meu pitic facea dermatita de la apa calda direct de la robinet si de cand am inceput sa ii fierb apa pentru baita si sa ii dau cu aderma exomega nu am mai avut niciun fel de probleme:)
daca si tu ii faci baita cu apa de la robinet, incearca sa fierbi apa inainte si o racesti cu apa plata, sau pui in sticle apa fiarta si racita.


cu talusul.... multi bebelusi se nasc asa din cauza ca nu au spatiu suficient in burtica.
si David are talus valgus, poate ti-au zis de la spital ca trebuie sa ii faci niste exercitii speciale la laba piciorului zilnic si in momentul in care o sa poarte incaltaminte, sa il tii in casa cu pantofiorii inversati in picioare:)
sau sa ii cumperi incaltaminte cu talonet

pupici, sa treaca bubitele la puisor cat mai repede:-*

Multumesc Sphy pentru coment, le-am vazut si am raspuns.
Si eu fac masaj special la picoare, in plus i-am pus si niste atele gipsate, iar cand va incepe sa mearga o sa-i dau incalrati cu talonet (mi-au adus veri mei din SUA 1 pereche si imi vor mai trimite).
Pupici si tie si lui David

StefaniaXtr 29 mai 2012 21:39:15

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Buna seara dragele mele!
Azi am avut o zi plina.
Pentru ca pe 3 iunie este botezul lui bebe mami lui s-a dus sa se vopseasca (e o culoare aproape de cea naturala), apoi a mers sa ia fursecurile si saratelele pentru oaspeti, apoi a dat o tura prin Mall sa se uite de o cutie mai speciala si la final a mers si la restaurant sa puna la punct ultimele detalii, iar in aproape toate plimbarile astea l-a luat si pe bebe.
La restaurant nu l-am mai luat si pe cel mic deoarece era dupa baie, asa ca l-am lasat cu mama mea.
Tinand cont de toate plimabrile de azi meniul meu a fost:
3 cani de ceai pentru lactatie (just in case)
2 felii de branza proaspata putin sarata
1 portie supa de pasare
3 fursecuri
2 iaurturi
1 piept de pasre la gratar
si muuuulta apa (cel putin 2 litri)
Toata mancarea asta s-a intins pe toata ziua, iar mama mea a inceput sa-mi spuna ca o sa ajung sa ma urc intr-un pelin cu barda la baru si cred ca are dreptate deoarece azi incepusara sa alunece panlatonii de pe mine (pantaloni care inainte de sarcina stateau bine.
Cam asta am facut eu azi, iar maine este atelier de creatie (ma apuc sa fac decoratiunile pentru mese).
Va pup!
Cu drag,
Stefania

AnDrAdAxl 30 mai 2012 09:47:19

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1054620)
Buna seara dragele mele!
Azi am avut o zi plina.
Pentru ca pe 3 iunie este botezul lui bebe mami lui s-a dus sa se vopseasca (e o culoare aproape de cea naturala), apoi a mers sa ia fursecurile si saratelele pentru oaspeti, apoi a dat o tura prin Mall sa se uite de o cutie mai speciala si la final a mers si la restaurant sa puna la punct ultimele detalii, iar in aproape toate plimbarile astea l-a luat si pe bebe.
La restaurant nu l-am mai luat si pe cel mic deoarece era dupa baie, asa ca l-am lasat cu mama mea.
Tinand cont de toate plimabrile de azi meniul meu a fost:
3 cani de ceai pentru lactatie (just in case)
2 felii de branza proaspata putin sarata
1 portie supa de pasare
3 fursecuri
2 iaurturi
1 piept de pasre la gratar
si muuuulta apa (cel putin 2 litri)
Toata mancarea asta s-a intins pe toata ziua, iar mama mea a inceput sa-mi spuna ca o sa ajung sa ma urc intr-un pelin cu barda la baru si cred ca are dreptate deoarece azi incepusara sa alunece panlatonii de pe mine (pantaloni care inainte de sarcina stateau bine.
Cam asta am facut eu azi, iar maine este atelier de creatie (ma apuc sa fac decoratiunile pentru mese).
Va pup!
Cu drag,
Stefania

Bun gasit in casuta ta cea noua>:D<!Iti intorc vizitele cu drag!
Mama,mama ce de activitati!Va iesi totul perfect cu atata organizare si atentie:)!
Lasa ca nu o sa iti prinda rau sa fi mai slabuta,mai ales pe cand va trebui sa il mai porti si pe bebe in brate...
Spor la lucrul manual:P!Te pup!Va pupam!;)

StefaniaXtr 30 mai 2012 17:59:17

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1054894)

Bun gasit in casuta ta cea noua>:D<!Iti intorc vizitele cu drag!
Mama,mama ce de activitati!Va iesi totul perfect cu atata organizare si atentie:)!
Lasa ca nu o sa iti prinda rau sa fi mai slabuta,mai ales pe cand va trebui sa il mai porti si pe bebe in brate...
Spor la lucrul manual:P!Te pup!Va pupam!;)

Multumesc de vizita Andrada!
Nici eu nu cred ca imi fac rau plimbarile si miscarea, chiar imi este dor sa fac si mai multa miscare sa imi tonific iarasi corpul.
Si tie spor la citit si memorat!
Pup!

StefaniaXtr 04 iun 2012 02:17:10

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Sunt super fericita si obosita!
Pe 3 iunie 2012 a fost botezul baiatului meu, care se numeste Stefan, iar totul a iesit foarte bine. Toata lumea a fost foarte multumita si de muzica si de mancare si de tot ce s-a intamplat, iar eu am dansat pana am facut basici in talpa.
Am pus poze cu decoratiunile pe care le-am pregatit pentru botez, iar abia peste 3 saptamani o sa primesc si pozele de la botez.

souvenir1976 07 iun 2012 19:12:26

Re: Stefanai XTR - o mamica fericita
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1052367)
Buna tuturo!
In sfarsit am gasit si eu 5 minute libere sa imi fac jurnal.
Dupa cum poate stiti, anul trecut am intrat si eu in comunitatea celor care vor sa slabeasca sanatos si frumos.
La nici o luna dupa ce m-am inscris am ramas insarcinata si am povestit alaturi de alte viitoare mamici din comunitate mai toate trairile si sentimentele prin care am trecut.
Pe 06.04.2012 am nascut un baietel de 3,700 kg si 52 cm lungime. Nasterea a fost prin cezariana din motive medicale (conform biletulut de externare diagnosticul a fost de distocie).
Imediat dupa ce am nascut am inceput sa ma confrunt cu ceva probleme minore de genul: baiatul meu a fost suspectat de displazie de sold, dar are doar talus valgus, care este tratabila si i-au aparut pe fata multe bubite, care, de la 14 zile ale lui bebe si pana acum nu vor sa dispara sub nici o forma. Aplic un tratament, se amelioreaza 1 zi, apoi apar parca mai multe.
Am ajuns sa utilizez si leacuri babesti numai sa-mi vad iarasi copilul fara bubite si cu pielea finuta si catifelata.
Cat despre ce manac acum e destul de simplu: carne de pasre in supe sau pe gratar, peste, legume, lactate sub diferite forme si fructe, toate astea ca sa am un lapte cat mai bun pentru puiul meu.
Daca aveti intrebari sau doriti detalii va stau la dispozitie si voi incerca sa va raspund cat de repede pot.

Salutare din nou! Sa nu ma intrebi cat mi-a luat sa caut jurnalul tau! :) ... dar l-am gasit! Iti doresc succes!


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:30:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO