forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Stil de viata, nu dieta! :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/stil-viata-nu-dieta-12563.html)

Dreamss 07 iul 2014 17:20:12

Stil de viata, nu dieta! :)
 
1 ataşament(e)
Hei, din nou. O sa incep cu povestea mea plina de dezamagiri in cea mai mare parte.
Acum 2 ani m-am hotarat ca sunt prea grasa si trebuie neaparat sa slabesc prin orice modalitate asa ca am incercat infometarea si muuult sport. Am reusit sa slabesc 20 de kg. Cei din jur imi spuneau lucruri de genu` "esti prea slaba!", "arati naspa", "nu mai slabi", "mai ai putin si esti anorexica" dar mie mi se parea ca arat chiar bine: 1,60 m, 48 kg = perfect(pt mine) :x. Toate comentariile lor m-au afectat foarte tare asa ca am inceput sa mananc in cantitati foarte mari => BULIMIE :(. Mancam, vomitam si iar mancam. De aproximativ 20 de zile crizele de bulimie au scazut ca numar si corpul meu incepe sa se refaca.
Azi cantaresc 60 de kg si ma simt groaznic cand imi vad corpul. Cei din jur imi spun ca arat bine dar eu nu sunt de acord. Nu imi place deloc corpul meu si vreau sa slabesc dar intr-un mod sanatos. Gata cu diete, cu infometarea!!
Ghidul meu, indirect, este Valentin Vasile prin cartea lui geniala "Stil de viata, nu dieta".
De maine incep detoxifierea propusa de acesta: 1 saptamana doar cu legume si fructe. :x Si incepand cu luni, 14 iulie adopt o dieta bogata in legume, proteine si fructe la care se adauga miscare zilnica.

Beldiman 08 iul 2014 10:59:35

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Heei, felicitări pentru inițiativă și mult succes. Uite de aia n-ar trebui să băgăm lumea în seamă, dar bine că acum alegi să slăbești sănătos. >:D< M-ai făcut curioasă și o să-i caut și eu cartea, suna bine ' stil de viață, nu dietă!' :))
Bun, mai vorbim și din nou, baftă la slăbit.
Btw, ce sport faci?

Kclaudyia 08 iul 2014 12:20:16

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Buna!

si eu sunt fan Valentin Vasile si i-am citit cartea, dar nu tin minte sa fi spus despre o detoxifiere de o saptamana?!!
Stiu ca recomanda o zi, doua de detox, plus suplimente cu omega 3, dar nu cred ca specificat despre aceasta detoxifiere de o saptamana..
Mi se pare cam drastica.. Plus ca o detoxifiere nu se face neaparat doar cu fructe si legume, ci si cu grasimi sanatoase (oleaginoase, avocado, somon - o data pe sapt)..

Dreamss 08 iul 2014 13:03:20

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Citat:

Anterior postat de Beldiman (Post 1356545)
Heei, felicitări pentru inițiativă și mult succes. Uite de aia n-ar trebui să băgăm lumea în seamă, dar bine că acum alegi să slăbești sănătos. >:D< M-ai făcut curioasă și o să-i caut și eu cartea, suna bine ' stil de viață, nu dietă!' :))
Bun, mai vorbim și din nou, baftă la slăbit.
Btw, ce sport faci?

Hei >:D< Multumesc si multa bafta si tie.
Deci sport fac "tot ce apuc" gen fotbal, voley, alerg aproape in fiecare dimineata si de saptamana viitoare imi fac abonament la sala :x

Dreamss 08 iul 2014 13:05:56

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1356553)
Buna!

si eu sunt fan Valentin Vasile si i-am citit cartea, dar nu tin minte sa fi spus despre o detoxifiere de o saptamana?!!
Stiu ca recomanda o zi, doua de detox, plus suplimente cu omega 3, dar nu cred ca specificat despre aceasta detoxifiere de o saptamana..
Mi se pare cam drastica.. Plus ca o detoxifiere nu se face neaparat doar cu fructe si legume, ci si cu grasimi sanatoase (oleaginoase, avocado, somon - o data pe sapt)..

Deci despre detox am uitat sa mentionez ca am fost la un medic nutritionist din oras si mi-a recomandat o saptamana datorita perioadei lungi in care am mancat foarte multe grasimi rele si dulciuri. :)

Kclaudyia 08 iul 2014 13:47:44

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Citat:

Anterior postat de Dreamss (Post 1356560)
Deci despre detox am uitat sa mentionez ca am fost la un medic nutritionist din oras si mi-a recomandat o saptamana datorita perioadei lungi in care am mancat foarte multe grasimi rele si dulciuri. :)

Sincer mie mi se pare exagerat o saptamana..
Da e adevarat ca organismul are nevoie de detoxfiere, dar detoxifierea nu inseamna sa mananci doar legume si fructe..
Trebuie sa mananci mancare sanatoasa, meniul sa fie compus 70% din legume.
Oricum rau nu e sa mananci legume si fructe, doar ca trebuie sa acoperi toti nutrientii de care corpul tau are nevoie, de asta iti spuneams a mananci si grasimi bune..
Plus apa, ceaiuri, miscare, etc

Oricum succes!

P.S. Te-ai interesat despre medicul nutritionist la care vei merge?
Nu de alta dar am auzit f multe cazuri in care nutritionistii recomandau meniuri de doar 1000 de calorii si la mic dejun recomandau salam si alte porcarii...

Daca zici ca ai citit cartea lui Valentin Vasile cred ca ai luat aminte la regulile principale despre care trebuie sa tii cont, si anume ca nu trebuie sa iti privezi organismul de nici o grupa alimentare, care sa iti ofere vitaminele, mineralele si fitonutrientii de care ai nevoie..
Plus ca fiecare irganism este unic si de aceea trebuie sa tinem bine seama de semnalele corpului, cum reactioneaza el la diferite alimente.

Felicitari pentru faptul ca faci miscare!

Beldiman 08 iul 2014 19:37:57

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Citat:

Anterior postat de Dreamss (Post 1356559)
Hei >:D< Multumesc si multa bafta si tie.
Deci sport fac "tot ce apuc" gen fotbal, voley, alerg aproape in fiecare dimineata si de saptamana viitoare imi fac abonament la sala :x


Uh, acum am văzut că ești din Sebeș. Vroiam să-ți propun să mergem la sală împreună. :)) Bravo ție că ești activă, pe mine mă găsești mereu cu o carte în mână cam toată ziua, acum că am entorsă la picior și mi l-au pus în ghips mai greu cu mișcarea și îmi e atât de dor să merg la sală! :(
Îmi pare bine de cunoștință și sper să aud numai de kg date jos. :))

anna26 02 aug 2014 21:20:29

Re: Stil de viata, nu dieta! :)
 
Citat:

Anterior postat de Dreamss (Post 1356513)
Hei, din nou. O sa incep cu povestea mea plina de dezamagiri in cea mai mare parte.
Acum 2 ani m-am hotarat ca sunt prea grasa si trebuie neaparat sa slabesc prin orice modalitate asa ca am incercat infometarea si muuult sport. Am reusit sa slabesc 20 de kg. Cei din jur imi spuneau lucruri de genu` "esti prea slaba!", "arati naspa", "nu mai slabi", "mai ai putin si esti anorexica" dar mie mi se parea ca arat chiar bine: 1,60 m, 48 kg = perfect(pt mine) :x. Toate comentariile lor m-au afectat foarte tare asa ca am inceput sa mananc in cantitati foarte mari => BULIMIE :(. Mancam, vomitam si iar mancam. De aproximativ 20 de zile crizele de bulimie au scazut ca numar si corpul meu incepe sa se refaca.
Azi cantaresc 60 de kg si ma simt groaznic cand imi vad corpul. Cei din jur imi spun ca arat bine dar eu nu sunt de acord. Nu imi place deloc corpul meu si vreau sa slabesc dar intr-un mod sanatos. Gata cu diete, cu infometarea!!
Ghidul meu, indirect, este Valentin Vasile prin cartea lui geniala "Stil de viata, nu dieta".
De maine incep detoxifierea propusa de acesta: 1 saptamana doar cu legume si fructe. :x Si incepand cu luni, 14 iulie adopt o dieta bogata in legume, proteine si fructe la care se adauga miscare zilnica.

Bine ai venit si spor la slabit!

Ai cumva cartea Valentin Vasile in format electronic?
Merci!


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:49:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO