forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Tina's diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/tinas-diary-3937.html)

Tina 23 mai 2010 20:23:20

Tina's diary
 
Am decis sa imi fac un jurnal si sper sa am timp sa postez zilnic.
Am 19 ani, fac sport de 5 ani, mananc sanatos de 5 ani, dar inca ma lupt cu dulciurile si cantitatile mari de carbohidrati. De aceea mizez pe un regim low-carb. Vreau sa slabesc 10-13 kg, sa imi reduc masa de grasime, sa mai pun masa musculara in partea superioara a corpului.
Sunt optimista ca in sf. reusesc sa arat cum vreau:)
Daca am reusit asta...
De 5 ani nu am mai pus gura pe junk food (nici macar gustat)
De 3 ani nu am mai pus gura pe orice fel de suc din comert (cu/fara zahar)
De 5 ani fac sport intre 3-6 ori/sapt
Nu beau alcool deloc
Nu fumez
Beau cafea slaba de max 3ori/sapt
De 6 luni germinez seminte si mananc de cca 5 ori/sapt
De 6 luni beau macar un suc verde/zi (cu verdeturi)
De 1 an mananc minim 3 legume diferite/zi
Mananc dulciuri max 2 ori/ luna (aici mai am de lucrat - va spun, zaharul m-a tras in jos de la un corp dorit)
... pot orice!

Azi, pe drum mai mereu , in excursie
7:00 - 1/2 telina rasa, 1 morcov, cca 50 g branza de tara, cca 50 g piept pui la gratar
10:30 - 1 mar
11:30 - ciorba de perisoare, 4 patrate Heidi dark85%
15:00 - 2 banane
18:00 - budinca de oua, 1 felie branza
19:00 - 3 bucati de paine de casa cu branza, 2 banane

Simt ca mananc pe fond de stress, ma gandesc la bac si admitere.

LicuriciColorat 23 mai 2010 20:51:43

Re: Tina's diary
 
Hey Tina
wow de 5 ani sport:x bravo
eu nu ma mir ca nu ai slabit cu sportu,daca nu is eliminate dulciurile si carbo nu putem slabii,si eu am fost in situatia ta,dar daca reusim sa ne abtinem de la dulce si carbo,vom resusii
prea multe sfaturi nu am sa iti dau,cred ca le stii pe toate :D
dar iti doresc mult succes si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos>:D<

drama queen 23 mai 2010 20:59:24

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 197886)
Am decis sa imi fac un jurnal si sper sa am timp sa postez zilnic.
Am 19 ani, fac sport de 5 ani, mananc sanatos de 5 ani, dar inca ma lupt cu dulciurile si cantitatile mari de carbohidrati. De aceea mizez pe un regim low-carb. Vreau sa slabesc 10-13 kg, sa imi reduc masa de grasime, sa mai pun masa musculara in partea superioara a corpului.
Sunt optimista ca in sf. reusesc sa arat cum vreau:)
Daca am reusit asta...
De 5 ani nu am mai pus gura pe junk food (nici macar gustat)
De 3 ani nu am mai pus gura pe orice fel de suc din comert (cu/fara zahar)
De 5 ani fac sport intre 3-6 ori/sapt
Nu beau alcool deloc
Nu fumez
Beau cafea slaba de max 3ori/sapt
De 6 luni germinez seminte si mananc de cca 5 ori/sapt
De 6 luni beau macar un suc verde/zi (cu verdeturi)
De 1 an mananc minim 3 legume diferite/zi
Mananc dulciuri max 2 ori/ luna (aici mai am de lucrat - va spun, zaharul m-a tras in jos de la un corp dorit)
... pot orice!

Azi, pe drum mai mereu , in excursie
7:00 - 1/2 telina rasa, 1 morcov, cca 50 g branza de tara, cca 50 g piept pui la gratar
10:30 - 1 mar
11:30 - ciorba de perisoare, 4 patrate Heidi dark85%
15:00 - 2 banane
18:00 - budinca de oua, 1 felie branza
19:00 - 3 bucati de paine de casa cu branza, 2 banane

Simt ca mananc pe fond de stress, ma gandesc la bac si admitere.

mi se pare ca aici ai gresit. :)cina trebuie sa fie mai usoara

UluceanuAnaMaria 23 mai 2010 21:35:00

Re: Tina's diary
 
Buna, Tina! Bine ai venit printre noi >:D< Din ce am citit, ai un meniu alimentar foarte in regula , care dovedeste ca esti foarte ambitioasa. Eu nu am nici 1/1000 din ambitia ta, din pacate, deci pot spune ca esti o privilegiata! :)

Pai, in cazul asta, nu cred c-o sa-ti fie foarte greu sa slabesti, ai atuul necesar, anume ambitia, si pe langa asta esti si inalta, un alt mare plus. Iti urez succes :-* Si sa ne tii la curent cu vestile :) >:D<

codynutza 23 mai 2010 21:38:51

Re: Tina's diary
 
Bine te-am gasit!
Pari o persoana cu multa ambitie si am venit in vizita sa-ti urez mult succes si sa ne tii la curent cu noutatile. Nu cred ca-ti va fi foarte greu, dar daca ai nevoie de ajutor noi suntem aici si sa ramai la fel de hotarata ca si acum si pe viitor!

somnik pufos!>:D<:-*:x

lovemyself 23 mai 2010 23:06:34

Re: Tina's diary
 
Bine ai venit Tina si din partea mea>:D<
Sa ai un drum linistit si cat mai scurt pana la tinta ta.
Esti ambitioasa..vrei sa schimbi ceva..sportul e deja aliatul tau..dieta e oki si ea..e normal daca te apropii de bac sa fii mai agitata..important e sa ai la indemana gustari sanatoase si cu putine calorii cand iti vine sa rontai mai mereu.
Ce planuri ai?:)

Multa multa bafta la invatat:-*

andra_aly 23 mai 2010 23:16:52

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 197886)
Am decis sa imi fac un jurnal si sper sa am timp sa postez zilnic.
Am 19 ani, fac sport de 5 ani, mananc sanatos de 5 ani, dar inca ma lupt cu dulciurile si cantitatile mari de carbohidrati. De aceea mizez pe un regim low-carb. Vreau sa slabesc 10-13 kg, sa imi reduc masa de grasime, sa mai pun masa musculara in partea superioara a corpului.
Sunt optimista ca in sf. reusesc sa arat cum vreau:)
Daca am reusit asta...
De 5 ani nu am mai pus gura pe junk food (nici macar gustat)
De 3 ani nu am mai pus gura pe orice fel de suc din comert (cu/fara zahar)
De 5 ani fac sport intre 3-6 ori/sapt
Nu beau alcool deloc
Nu fumez
Beau cafea slaba de max 3ori/sapt
De 6 luni germinez seminte si mananc de cca 5 ori/sapt
De 6 luni beau macar un suc verde/zi (cu verdeturi)
De 1 an mananc minim 3 legume diferite/zi
Mananc dulciuri max 2 ori/ luna (aici mai am de lucrat - va spun, zaharul m-a tras in jos de la un corp dorit)
... pot orice!

Azi, pe drum mai mereu , in excursie
7:00 - 1/2 telina rasa, 1 morcov, cca 50 g branza de tara, cca 50 g piept pui la gratar
10:30 - 1 mar
11:30 - ciorba de perisoare, 4 patrate Heidi dark85%
15:00 - 2 banane
18:00 - budinca de oua, 1 felie branza
19:00 - 3 bucati de paine de casa cu branza, 2 banane

Simt ca mananc pe fond de stress, ma gandesc la bac si admitere.

Buna tina si bine ai venit printre noi>:D< ma bucur sa aud ca faci sport si ca ai renuntat in anii astia la atatea alimente nesanatoase:) dar nu ai slabit deloc avand in vedere ca papi mai sanatos?:-/ sau ai facut greseala sa te dai la atele chiar daca ai renuntat la unele chestii? asteptam mai multe detalii:)
dieta care ai ales-o este foarte buna. o dieta saraca in carbo sigur e ceea ce ai nevoie:) daca crezi ca poti, incearca si Sb. dar acolo nu ai voie paine.
vezi aici:http://forum.slabute.ro/dieta-south-...-beach-70.html
Meniul tau mi sa pare un pic cam ... nepotrivit. sunt foarte multe fructe. nu zic ca nu sunt bune, dar 4 banane si un mar e mult. nu mai mult de o banana pe zi. :-s
mai ales daca ai probleme cu tranzitul. apoi, contin carbo multi. plus ca, cina nu ok. incearca sa papi cat mai putina paine, mai ales seara. iar stresul lasa-l deoparte:P nu e bun la dieta. incearca sa iti gasesti alta ocupatie cand esti stresata. nu frigiderul e solutia;)
Iti urez mult succes si te mai asteptam cu detalii:)

ianna 24 mai 2010 04:23:58

Re: Tina's diary
 
Bine ai venit printre noi

aprob sfatul dat de Andra dar completez:D...si fructele sunt f sanatoase, mai ales ca esti tinerica. Eu ti-as propune sa tzi South Beach faza II - mai ales ca optezi ptr fructe in meniu, dar nu chiar asa multe.

Sau poti ptr inceput o dieta hipocalorica in care iti urmaresti si cantitatile la grasimi, carbo, zahar etc..nu doar nr caloriilor.

Poate chiar ar fi mai indicat o dieta hipocalorica vreo luna....asa inveti si tu produsele si cam cum ar trebui sa papi cat mai sanatos...si apoi sa tzi un South beach faza II ...nu stiu daca faza I e chiar indicata ptr tine...esti si tinerica, consumi oricum mult ca faci sport mult....dar chiar... ce sport faci? cardio?sau ceva de performanta? sau acasica ?

Tina 24 mai 2010 08:05:55

Re: Tina's diary
 
Neata tuturor! :D
Multumesc tuturor pt incurajari si sfaturi.
Stiu tot ce mi-ati spus,m-am informat mult, pt ca nutritia e o pasiune, intr-un timp vroiam sa devin nutritionist.(in final m-am orientat spre facultatea de psihologie) Stiu ca cina are mult prea multi carbo simplii, si bananele sunt prea multe.
Eu seara am probleme, atinci imi vine sa mananc. Pofta de mancare mi-am reglat-o cu yoga(inca mai fac) si psihoterapie, cu ceva timp in urma.

In legatura cu sportul, am inceput de la 13 -14 ani, cu cardio la sala, aerobic, am continuat cu 2 ore/zi si semi-infometare o perioada si apoi, evident, m-am ingrasat.
Am inteles ca sportul e o pasiune, nu o refulare - asa ca ma trezeam in fiecare diminteata la 7 , cand avea cursuri la liceu de la 12, pt a avea timp sa mananc si sa fac si sport acasa - Tae Bo , aerobic, pilates mai putin, lucrat cu 2 gantere - de 6 ori/sapt 90 min.
Merg pe bicicleta , dar numai in vacante, la fel cu inotul.

Acum fac antrenament cu greutati, pt aerobicul nu mai da roade, am zis sa incerc cv nou.
De 3-4 ori/sapt lucrez cu greutati, la final putin cardio (eliptica sau stepper)

Tina 24 mai 2010 19:37:05

Re: Tina's diary
 
9:00 - 300g capsuni, 100g iaurt Cedra, indulcitor
12:30 - spanac si loboda verde la blender, dovlecel umplut cu carne de vita si pui
14:00 1 colt de paine de casa
15:30 - 200g capsuni , 1 cafea cu lapte (3 linguri)
20:30 - kefir indian cu 10 g tarate psyllium, 1 rosie cu 2 felii branza de tara, 30g stafide

Mai am de;
- micsorat cantitatea de fructe
- painea oricum o scot, am mancat pt ca era de casa
- am.. mancat 80 g Heidi 85%[*interzis*]
- eliminat mese inutile de "pofte'


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:11:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO