forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/venit-primavara-start-slabit-diary-nr-2-a-12726.html)

Axenya 01 mar 2017 08:16:53

A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Buna dimineata! O primavara frumoasa sa avem ![*floare-tie*]
Am deschis un nou jurnal pentru ca in cel vechi nu ma mai regasesc. ( stiti cum as putea sa il arhivez?)
Am ajuns la greutatea cea mai mare din viata mea- 83,4 kg si pentru ca vine vara vreau sa slabesc, sa arat bine, sa ma simt sanatoasa - sa nu mai respir greu cand urc cateva scari.
Deci, pe locuri, fiti gata, START!
[*stepaerobic*]



Michelina 01 mar 2017 08:28:38

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1429037)
Buna dimineata! O primavara frumoasa sa avem ![*floare-tie*]
Am deschis un nou jurnal pentru ca in cel vechi nu ma mai regasesc. ( stiti cum as putea sa il arhivez?)
Am ajuns la greutatea cea mai mare din viata mea- 83,4 kg si pentru ca vine vara vreau sa arat bine, sa ma simt sanatoasa si sa nu ma mai respir greu cand urc cateva scari.
Deci, pe locuri, fiti gata, START!
[*stepaerobic*]



Cam asta imi vine si mie sa fac cu vechiul jurnal. Dar pana la urma si trecutul e bun - macar ca sa-ti reaminteasca greselile pe care le-ai facut!
Ce planuri ai ca sa ajungi unde vrei?

Axenya 01 mar 2017 08:41:23

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1429038)


Cam asta imi vine si mie sa fac cu vechiul jurnal. Dar pana la urma si trecutul e bun - macar ca sa-ti reaminteasca greselile pe care le-ai facut!
Ce planuri ai ca sa ajungi unde vrei?

Planul meu? :D
Miscare : azi merg sa imi fac abonament la sala, intentionez sa merg de 3 ori pe saptamana pentru inceput, acum sa vad ce va zice si antrenorul...
Alimentatie : mai multe legume, fructe, supe, mai mult fiert, copt, mai putin prajit..

Axenya 02 mar 2017 07:21:22

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Buna dimineata!
Ieri a fost o zi buna, am observat ca imi este foarte greu sa renunt la paine:((, voi remedia eu si problema asta...poate o voi inlocui ptr inceput cu lipie sau cu wasa, paine crocanta, pana ce voi renunta de tot la ea.
Din pacate azi m-am trezit la 4 dimineata cu o durere groaznica de gat si ureche:(, astept sa se deschida farmaciile ptr a cumpara cateva medicamente, sper ca noul regim si medicamentele sa nu imi deranjeze stomacul... mhh voi vedea..fingers crossed

Axenya 03 mar 2017 09:16:40

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Buna dimineata!
Ieri a fost o alta zi buna in ceea ce priveste dieta.
Azi dimineata m-am urcat pe cantar si arata 81,8 kg, ar fi -1,6 kg in minus, bineinteles ca asta e apa si alte cele...din cate stiu abia dupa 4 kg pierdute incepi cu adevarat sa slabesti...
In dimineata asta am avut un mic dejun mai copios, din cate am observat, sunt genul de persoana care ,daca mananc ceva mai consistent dimineata-nu imi este foame sau pofta pe restul zilei.
Planul pe ziua de azi: miscare, la pranz o salata cu ficatel de pui la gratar, iar cina o salata cu ton, un iaurt sau un mar ca gustare in caz ca voi simti nevoia. Teoretic meniul pe azi va fi unul echilibrat- proteine, grasimi , carbo, etc, si pana in 1500 de calorii...Acum, fingers crossed again! sper sa imi iasa planul.:D

Axenya 03 mar 2017 19:04:57

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Hello, slabutelor si draga jurnal!
Tocmai ce am ajuns de la sala:D A fost ok, dar doar ok...defapt... nu a fost ok deloc, niciodata nu mi s-a mai intamplat ca antrenamentul sa fie atat de plictisitor...aceleasi miscari, nu muzica, efectiv m-am plictisit, nu e deloc distractiv sa numeri pana la opt o ora intreaga si sa faci aceleasi 5-7 miscari in mod repetat.Am sa continui sa merg pentru ca trebuie sa fac si miscare daca vreau sa slabesc frumos, insa daca vor mai continua asa sedintele de sport- ma voi inscrie la alta sala luna viitoare...total dezamagita...:(

Axenya 04 mar 2017 07:48:06

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Buna dimineata!
Oberv ca ma simt tare bine cu noul regim de viata, ma simt foarte determinata, sper din tot sufletul sa nu ma pierd pe drum:D, de accea imi propun sa scriu aici cat mai des.
Imi doresc tare mult sa ajung la o greutate normala, IMC( BMI) meu actual la 81,8 kg e de 30- asta inseamna obezitate de gradul I, vreau sa ajung la un IMC(BMI) de 25 pentru a ma incadra in greutatea normala- asta inseamna 67 de kg dupa calculatorul de aici iar medicul a zis ca 63-65 de kg..deci..vreau sa ma apropii de targetul asta cu cat mai mult.
Am de slabit aprox 15 kg, eu sper sa le pot slabi in 5 luni... Pentru unii par multe kg de slabit, ptr altii nu, ptr unii o perioada suficienta de timp, ptr altii nu... Ideea e ca, slabitul sanatos, fara urmari drastice, inseamna aprox 4 kg pe luna...deci 5 luni ptr 15 kg e ok..
Inca nu am luat micul dejun, vreau sa ma masor in cm ( gat, brat, talie, burta-colac, fund, coapsa) ptr a urmari evolutia si din acest punct de vedere..
:)) Planul meu pare a fi unul bine stabilit in mintea mea, sper sa nu ma pierd pe drum, sper sa nu cedez tentatiilor, sper sa ma tin de acest program..trebuie sa ma tin de program!!!!


mika_me 04 mar 2017 10:25:41

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1429075)
Buna dimineata!
Ieri a fost o zi buna, am observat ca imi este foarte greu sa renunt la paine:((, voi remedia eu si problema asta...poate o voi inlocui ptr inceput cu lipie sau cu wasa, paine crocanta, pana ce voi renunta de tot la ea.
Din pacate azi m-am trezit la 4 dimineata cu o durere groaznica de gat si ureche:(, astept sa se deschida farmaciile ptr a cumpara cateva medicamente, sper ca noul regim si medicamentele sa nu imi deranjeze stomacul... mhh voi vedea..fingers crossed

Sa stiinca painea are si ea rolul ei. Nu ar trebui sa o elimini de tot, doar sa o reduci. Eu spre exemplu am 2 felii de paine 60g) la fiecare masa:)

Axenya 04 mar 2017 18:08:39

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Hello there!
Deocamdata nu am exclus total painea, voi vedea..., painea e o buna sursa de carbohidrati, buni pentru sistemul nervos si pentru energie. Pentru mine painea e ca un drog:)), cel putin asa simt eu, consider ca mancam mult prea multa pana acum, ce e prea mult nu e bine...

Axenya 05 mar 2017 17:13:13

Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2
 
Salutare!
Azi, duminica, a fost o zi de "rasfat", mhhh mvai dar cu ce pofta am mancat ciorba de ciolan facuta de tata, e maestru in ciorbe! nici 50% nu imi ies ciorbele ca ale lui..mhhh bun bun..:))
Din pacate am fost lenesa, in 5 zile nu am facut decat 1 zi de sport, nu imi place...sper ca in seara asta sa imi adun lenea sa o pun in cosul de gunoi si sa fac singura, acasa, ceva fitness sau tae bo..sau macar start walking, duminica e inchis la sala...
Imi propun ca la orele 20:00 sa fac 40-60 min de miscare..i must do it!!!!! see you later!


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:46:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO