forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/winners-never-quit-quitters-never-win-jurnal-anason-7621.html)

Anason 04 ian 2011 22:03:23

Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Buna seara tuturor! Bine v-am (re)gasit! Felicitari tuturor celor care au luat decizia de a-si modifica stilul de viata cu unul mai sanatos!
Ma alatur si eu voua, pentru a doua oara, sper de data asta definitiv. :)
Un nou inceput de an, o noua rezolutie de a incerca sa facem schimbari. Cel putin, asa e in cazul meu. Am inceput de ieri sa tin regim si sper sa nu calc stramb prea mult, cum am facut anul trecut. Atunci am reusit sa slabesc cam 10 kg in 6 saptamani (veti spune ca e mult, dar ritmul a fost de 1kg/saptamana, doar in prima saptamana am slabit 5 kg care banuiesc ca erau apa si balast :D ). Totul era foarte bine, ma simteam extraordinar, mi-am innoit garderoba cu hainute mai mici. Faceam chiar si sport. DAR... m-am oprit si din nefericire m-am intors la vechiul stil de viata nesanatos. Intentionez ca anul acesta sa nu mai repet greselile de anul trecut, insa tentatiile sunt mari. Una din problemele mele uriase este serviciul. Lucrez foarte mult, in fiecare zi (inclusiv week-end-urile si sarbatorile). De obicei pranzul il iau acolo, iar colegii de servici mananca... aproape tot ce e pe lista neagra intr-o dieta. Din acest motiv nu am reusit sa termin regimul anul trecut. E cam greu sa-ti mananci salata ta verde cand alaturi un coleg iti flutura un mititel suculent prin fata nasului si te indeamna sa iei "doar o muscatura". Poate veti spune ca o muscatura nu m-ar fi omorat si nu imi dadea regimul peste cap. Poate, dar a doua zi a fost o pizza, a treia zi au fost cartofi prajiti, a patra zi a fost mancarea libaneza. Si uite asa am revenit aproape la greutatea cu care am inceput primavara trecuta, 85 de kg. Am ajuns la concluzia ca eu cel putin am nevoie de multa disciplina cand tin regim. Sa calc putin stramb ma poate termina. Anul acesta trebuie sa fiu foarte atenta. Am inceput prin a-mi lua concediu 10 zile, macar pana intru in ritm, si am anuntat ca am inceput un regim si nu doresc sa mai fiu chemata la masa atunci cand se strang cu totii. Ceea ce cu siguranta nu se va intampla, dar sper ca totusi voi reusi sa-i conving pana la urma. Tot ce trebuie sa fac este sa raman ferma pe pozitie.
O alta problema cu serviciul pe care il am este ca e incredibil de solicitant si obositor (mai putin fizic, dar psihic atinge cote maxime). Cand ajung acasa pe la 4-5-6 seara tot ce imi doresc este sa mananc ceva, orice (preferabil incalzit la microunde), sa fac un dus si sa dorm. De obicei dorm foarte putin, cam 4-5 ore pe noapte, uneori si mai putin. Cateodata recuperez cand vin de la servici cate 3 ore. Anul trecut am tras de mine cat am putut pentru cele 15 minute de stepper pe care incercam sa le fac zilnic. Anul asta inca nu am reusit sa ma mobilizez, dar... TREBUIE! Pe langa oboseala, ma incurca si faptul ca fumez destul de mult, ceea ce ma oboseste si mai mult cand fac sport. Vreau sa ma las, dar nu cred ca e o idee prea buna la inceput de dieta.

Cam asta e povestea mea, pentru inceput. Sper ca acest jurnal sa ma ajute sa-mi mentin motivatia si hotararea de a-mi schimba viata in bine, desi sunt constienta ca nu voi reusi sa scriu in el in fiecare zi.

Numai bine tuturor si la cat mai multe kg in minus in 2011!!!

Anason

jolye79 05 ian 2011 11:30:15

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Bine ai venit printre noi si felicitari pentru decizia de a slabi. Vad ca esti inscrisa din aprilie, deci ai idee cu ce se mananca forumul asta. Posteaza-ti meniurile in fiecare zi si vei fi mult mai motivata sa continui ce ai inceput si sa nu abandonezi lupta. Multa bafta!

Itssy 05 ian 2011 18:16:05

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Buna , bun venit >:D< !

In primul rand m'a atras numele jurnalului tau , cu o asemenea mentalitate nu exista sa nu reusesti sa slabesti !
Nustiu daca era scris in mesajul tau , te'ai hotarat ce dieta vei tine? ti'ai facut un plan de bataie?
Te asteptam sa ne pui la curent . Bafta !

Slabuta 05 ian 2011 22:48:47

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Citat:

Anterior postat de Anason (Post 458388)
Buna seara tuturor! Bine v-am (re)gasit! Felicitari tuturor celor care au luat decizia de a-si modifica stilul de viata cu unul mai sanatos!
Ma alatur si eu voua, pentru a doua oara, sper de data asta definitiv. :)
Un nou inceput de an, o noua rezolutie de a incerca sa facem schimbari. Cel putin, asa e in cazul meu. Am inceput de ieri sa tin regim si sper sa nu calc stramb prea mult, cum am facut anul trecut. Atunci am reusit sa slabesc cam 10 kg in 6 saptamani (veti spune ca e mult, dar ritmul a fost de 1kg/saptamana, doar in prima saptamana am slabit 5 kg care banuiesc ca erau apa si balast :D ). Totul era foarte bine, ma simteam extraordinar, mi-am innoit garderoba cu hainute mai mici. Faceam chiar si sport. DAR... m-am oprit si din nefericire m-am intors la vechiul stil de viata nesanatos. Intentionez ca anul acesta sa nu mai repet greselile de anul trecut, insa tentatiile sunt mari. Una din problemele mele uriase este serviciul. Lucrez foarte mult, in fiecare zi (inclusiv week-end-urile si sarbatorile). De obicei pranzul il iau acolo, iar colegii de servici mananca... aproape tot ce e pe lista neagra intr-o dieta. Din acest motiv nu am reusit sa termin regimul anul trecut. E cam greu sa-ti mananci salata ta verde cand alaturi un coleg iti flutura un mititel suculent prin fata nasului si te indeamna sa iei "doar o muscatura". Poate veti spune ca o muscatura nu m-ar fi omorat si nu imi dadea regimul peste cap. Poate, dar a doua zi a fost o pizza, a treia zi au fost cartofi prajiti, a patra zi a fost mancarea libaneza. Si uite asa am revenit aproape la greutatea cu care am inceput primavara trecuta, 85 de kg. Am ajuns la concluzia ca eu cel putin am nevoie de multa disciplina cand tin regim. Sa calc putin stramb ma poate termina. Anul acesta trebuie sa fiu foarte atenta. Am inceput prin a-mi lua concediu 10 zile, macar pana intru in ritm, si am anuntat ca am inceput un regim si nu doresc sa mai fiu chemata la masa atunci cand se strang cu totii. Ceea ce cu siguranta nu se va intampla, dar sper ca totusi voi reusi sa-i conving pana la urma. Tot ce trebuie sa fac este sa raman ferma pe pozitie.
O alta problema cu serviciul pe care il am este ca e incredibil de solicitant si obositor (mai putin fizic, dar psihic atinge cote maxime). Cand ajung acasa pe la 4-5-6 seara tot ce imi doresc este sa mananc ceva, orice (preferabil incalzit la microunde), sa fac un dus si sa dorm. De obicei dorm foarte putin, cam 4-5 ore pe noapte, uneori si mai putin. Cateodata recuperez cand vin de la servici cate 3 ore. Anul trecut am tras de mine cat am putut pentru cele 15 minute de stepper pe care incercam sa le fac zilnic. Anul asta inca nu am reusit sa ma mobilizez, dar... TREBUIE! Pe langa oboseala, ma incurca si faptul ca fumez destul de mult, ceea ce ma oboseste si mai mult cand fac sport. Vreau sa ma las, dar nu cred ca e o idee prea buna la inceput de dieta.

Cam asta e povestea mea, pentru inceput. Sper ca acest jurnal sa ma ajute sa-mi mentin motivatia si hotararea de a-mi schimba viata in bine, desi sunt constienta ca nu voi reusi sa scriu in el in fiecare zi.

Numai bine tuturor si la cat mai multe kg in minus in 2011!!!

Anason

Buna Anason :)

Cum a zis si Jolye asteptam sa vedem meniurile tale, sa vedem cum mananci, ce mananci...

Anason 06 ian 2011 11:32:28

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Multumesc pentru primirea frumoasa!

M-am hotarat pentru inceput sa tin un regim disociat. Dupa cum v-am spus, simt nevoia de disciplina. :"> Cred ca se numeste dieta Rina, se tine 90 de zile, in prima zi proteine, in a doua zi legume, a treia carbohidrati si a patra fructe. Este regimul pe care l-am tinut si anul trecut si m-am impacat foarte bine cu el, am slabit fara sa simt ca sunt la dieta. Trebuie doar sa am grija sa nu scad sub 1000 kcal, este cam hipocaloric... Astazi e ziua de fructe, cea mai neplacuta.
Vesti bune: am reusit sa fac si putina miscare ieri, 10 minute de stepper si 10 de gimnastica. Sper sa ajung la cel putin 30 de minute in timp. Si am inceput sa beau mai multa apa!

Va pup si va multumesc ca existati! :x

Anason 06 ian 2011 11:43:17

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Cam asa a aratat ziua de ieri. Am fost la aniversarea unei colegi si ne-a dus la un restaurant. Nu mi-a fost greu sa ma abtin de la diferitele bunatati de pe masa, insa nu stiu exact ce cantitati am mancat. Sper ca le-am aproximat cat de cat ok. La pranz am mancat de fapt paste arabiata, dar cum nu le-am gasit, am adaugat alla carbonara.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 17:36
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zahar
Gustare 1, ora 21:56
Guma de mestecat fara zahar, Orbit Spearmint, 50g - 75 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 31.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Prânz, ora 17:37
Fasole batuta, 30g - 48 calorii, 2.6 proteine, 1.4 grasimi, 0 colesterol, 6.1 carbohidrati, 1.4 fibre, 46.6 sodiu, 0 zahar
Pasta alla carbonara, 250g - 422 calorii, 20 proteine, 23.8 grasimi, 0 colesterol, 55.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Focaccia, 30g - 96 calorii, 2.3 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 14.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 2, ora 17:44
Apa plata, 1000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cina, ora 21:47
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata de varza, 150g - 68 calorii, 2 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 8.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ulei de masline, 10ml - 89 calorii, 0 proteine, 10 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ulei de floarea soarelui, Floriol, 10ml - 90 calorii, 0 proteine, 10 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Amestec legume italian, Hortex, 400g - 160 calorii, 10 proteine, 2 grasimi, 0 colesterol, 25.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1051 calorii, (mic)37.2 proteine, (mult)53.9 grasimi, 0 colesterol, (mult)140.7 carbohidrati, 1.4 fibre, 52.6 sodiu, 0 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Spalat, masina, 4min - 24 calorii
Mers, 15min/km, 6min - 21 calorii
Somn, 360min - 453 calorii
Stat la birou, 540min - 1122 calorii
Gimnastica, 10min - 59 calorii
Stepper, fara suport maini, 10min - 69 calorii
Dus, 10min - 56 calorii
Uitat la TV, 120min - 164 calorii
Metabolism bazal - 1557 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 3525 calorii

andra_aly 18 ian 2011 15:08:11

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Wow, avand in vedere ca ai fost si la restaurant... te-ai descurcat de minune. dar cred ca ceva mai mult puteai papa. ;)
In rest toate bune? Cum merge treaba?:)

Anason 20 ian 2011 06:44:54

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 480162)
Wow, avand in vedere ca ai fost si la restaurant... te-ai descurcat de minune. dar cred ca ceva mai mult puteai papa. ;)
In rest toate bune? Cum merge treaba?:)

Toate bune pana acum. Sunt in scadere libera. :P Am reusit sa ma tin departe de tentatii in majoitatea zilelor, am comis-o la un moment dat cu niste pizza, dar de atunci am fost cumintica.
Stau cam prost cu bautul apei in unele zile cand am un program mai incarcat la servici si cu sportul, dar voi incerca sa remediez problema.
In rest, sunt bucuroasa ca s-au dus 2 cm de pe talie si 1% din grasimea corporala. Incepe sa se vada ca am slabit, m-am mai tras la fata si s-au largit hainele.

Anason 20 ian 2011 06:48:46

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Citat:

Anterior postat de Anason (Post 460818)
Am fost la aniversarea unei colegi

Am fost la aniversarea unei colege,scuze de greseala. Nu am observat-o. :P

Itssy 22 ian 2011 10:38:52

Re: Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason
 
Ce mai faci Anason ?:-*

http://www.orkut-scraps.world4art.co...weekend-04.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:28:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO