Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Unde gresesc?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 26 aug 2009, 11:57:17
irinat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 167cm, 62.3kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Buna, fetelor, revin si eu printre voi cu unele mici noutati.
In primul rand ma bucur ca subiectul deschis de mine a atras-o si pe mika printre noi. Nu prea le am cu forumurile si nu stiam ca nu e musai sa deschid subiect ca sa ma bage si pe mine cineva in seama . Pt ea, in mod special, vreau sa o incurajez spunanu-i ca si eu sunt noua aici, doar de vineri adica, si deja am rezultate si simt ca de data asta chiar voi reusi. Revin la subiect imediat sa va explic si de ce. Mai intai imi dau si eu cu parerea in legatura cu tine, mika, si stilul tau de mancat, miscat, gandit in legatura cu Problema. Eu cred ca stilul extrem a la domnul Bellu de la gimnastica nu merge cand e vorba despre slabit si un stil de viata constant sanatos. Cum spunea si slabutza NU ESTE VORBA DE CHIN, ci de a combina inteligent ce iti place cu ce trebuie si mai ales cat trebuie ingerat, in raport echilibrat cu ceea ce consumi. Stilul tau de a privi situatia mi se pare un pic extrem, cu prea multe privari si, prin urmari, renuntari prea usoare si rapide.
Spunandu-va un pic despre experienta mea din ultimele zile poate imi voi face, sper, crezul mai inteligibil . Am inceput sa calculez calorii din prima zi si nu am crezut ca va functiona. Marea mea neincredere era bazata pe faptul ca nu am murit nici pe departe de foame, nu mi-am luat alimente fara niciun gust, dietetice sau degresate, am mancat ceea ce mananca si sotul meu si chiar cate o gura sau doua de ciocolatica , de asemenea, am fost sceptica in legatura cu nr exact de calorii pe care le au alimentele gatite de pe site si in legatura cu felul meu de a aprox gramajele (cred inca ca mai trag putin in minus la cantarirea din ochi). Eram tot mai convinsa ca nu da roade pt ca nu simteam golul din stomac aferent curelor de slabire (singurul moment in care organismul dadea semne ca ceva s-a schimbat era seara, cand ma puneam in pat, si stomacul se sesiza fin ca nu si-a facut chiar plinul. Dar asta mi-a dat sperante.) Pe scurt, pana luni dimineata am slabit 800 de grame, ceea ce am inteles ca este nerusinat de mult pt 3 zile si chiar un pic nesanatos. Si asta in conditiile in care nu am facut nicio miscare deosebita (aerobic, tae-bo, sala etc). Astazi, in schimb, am din nou cu 500 de gr mai mult, si asta pt ca ieri nu am mai calculat ceea ce am ingerat, probabil si pt ca ma apropii de menstruatie si poate si din alte motive. Bineinteles ca nu mi-a convenit rezultatul cantaririi de dimineata, dar m-am linistit intre timp luand hotararea sa mananc astazi doar salata de rosii si sucuri de fructe naturale, stoarse de mine. Acum imi e si mai clar faptul ca totul e in miscare, si corpul si toate procesele din interior nu sunt fixe, depind de tot ceea ce ni se intampla in exterior si in interior. Daca invatam sa il ascultam si sa raspundem nevoilor lui in mod echilibrat, fara a abuza in niciun fel, vom reusi sa aratam asa cum trebuie.
Cel mai important este sa avem rabdare, sa nu vrem cantitate in locul calitatii. Toate lucrurile valoroase si durabile, de calitate, nu se obtin peste noapte. Atunci cand majoritatea renunta (cum am facut-o si noi de atatea ori), noi trebuie sa gasim resursele de a continua, nu?
Succes mika si ramanem pe fir
irinat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2028 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1511 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1254 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 26 aug 2009, 14:03:43
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
neata fetelor..multumesc in primul rand de "primire" si urari..e un sentiment placut cand persoane care nu te cunosc sunt atat de dragute
slabutzo, spuneai sa pap la micul dejun branza de vaci cu fructe...dar spusei eu ca nu pap deloc lactate..nici lapte, nici branza, nici iaurturi, absolut nimic..e drept, dimineata imi mai face mama cate o cana cu lapte cu brumi si o dau pe gat, kt sa nu ii simt gustul..e singurul lucru care nu imi provoaca voma...ai mei au incercat, cel putin cand eram mai mica sa ma forteze..si mancam, dar vomitam instantaneu...nu pot si gata..
o sa incerc sa nu mai amestec mancarurile asa cum ziceai tu, cum e orezul cu carne sau altele asemenea sper sa reusesc..de fapt, trebuie
inca ceva...cat eram in iasi, ca acolo fac facultatea, mai faceam tae-bo cate 40 de minute si era super ok..transpiram ff mult, dar vedeti voi, atunci nu ma hidratam cum trebuie, nuj daca beam macar jumatate de litru pe zi de apa...mancam tot asa haotic..ma chinuiam eu o zi-2 apoi o lasam balta..chestia e ca mai era si prietenu meu..si park era un pic frustrant sa mananc in alte momente ale zilei decat el..si uite asa se duceaua eforturile mele pe apa sambetei...probabil o sa va intrebati cum e prietenul meu, daca mananca haotic..ei bine, el arata ff bine...a facut sala constant..acum momentan nu mai face, dar isi tot propune..oricum, se tine bine
sa revin..ideea e ca sunt destul de familiarizata cu tae-bo si alte activitati de genu..singura mea mare pb e ca nu am reusit sa fiu contanta pana acum...poate daca as fi avut rabdare macar o luna, sa le fac zilnic, cu siguranta as fi vazut rezultatele si cred k lucrurile ar fi stat altfel...
acum 2 saptamani ma apucasem de alergat, pana intr-o zi cand mi-am scrantit glezna si am lasat-o balta..si asta din cauza terenului acccidentat..pentru ca sunt mutata cu ai mei de la oras la tara...si sunt numai pietre, nu am pe unde altundeva sa alerg
acum 2 zile m-am apucat de alergare pe loc in fata tv-ului..30 d minute..alternam, mai repede, mai incet..cu genunchii cat mai sus..a mers bine..dar acum am o febra musculara de nu pot merge..chiar nu stiti ce as putea face???la mine aspirina luata inainte, nu are niciun efect.
da, deci fac alergare pe loc dimineata doar atata, iar seara iarasi alergare 30de minute si poi alternez, intr-o zi fac exercititi pt brate si abdomen, iar in alta zi exercitii pentru picioare si fund..in unelel dimineti mai ies cu bicicleta si fac cam 14 km, poate nu e mult, dar cat de cat....

mishutza, am 2 mancaruri referate mancarica de mazare si mancarica de ardei...nu stiucat sunt de sanatoase, dar asta imi plac mult..

v-am pupat...
ps.iarasi am scris romane...
ps.asta cred k e un defect al meu..vb mult(iar daca nu pot vb, scriu)

Buna Mika

Stiu ca ai spus ca nu papi lactate, dar ma gandeam poate macar ceva strecor din categoria asta in alimentatia ta, lactatele sunt foarte importante, pacat, ca nu iti plac

Daca zici ca ai facut tae-bo, atunci te anunt ca rezultatele nu se vad peste noapte, in 2-3 luni incep sa se puna in relief muschii, dar grasimuta intre timp se "topeste"

In slabit, constanta este foarte importanta, degeaba te-ai tinut de dieta si miscare o saptamana, si dupa ai dat iama in bucatarie si te-ai lasat de sport.
Asa nu se face, stabileste-ti niste target-uri de termen lung, altfel o vei lua mereu de la capat

Daca faci febra, dupa antrenament fa o baita fierbinte, mai relaxeaza muschiul
Si nu forta, fa mai incet pana iti trece febra

Depinde cum sunt facute aceste 2 mancaruri care tie iti plac

Hai ca vei reusi, tine-te de ele si cu siguranta vei vedea rezultate, nu te lasa, daca nu s-au dus chiar atatea kg cate ti-ai dorit, incet le dai pe toate jos.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #13 (permalink)  
Vechi 26 aug 2009, 14:20:10
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de irinat Vezi mesajul
Buna, fetelor, revin si eu printre voi cu unele mici noutati.
In primul rand ma bucur ca subiectul deschis de mine a atras-o si pe mika printre noi. Nu prea le am cu forumurile si nu stiam ca nu e musai sa deschid subiect ca sa ma bage si pe mine cineva in seama . Pt ea, in mod special, vreau sa o incurajez spunanu-i ca si eu sunt noua aici, doar de vineri adica, si deja am rezultate si simt ca de data asta chiar voi reusi. Revin la subiect imediat sa va explic si de ce. Mai intai imi dau si eu cu parerea in legatura cu tine, mika, si stilul tau de mancat, miscat, gandit in legatura cu Problema. Eu cred ca stilul extrem a la domnul Bellu de la gimnastica nu merge cand e vorba despre slabit si un stil de viata constant sanatos. Cum spunea si slabutza NU ESTE VORBA DE CHIN, ci de a combina inteligent ce iti place cu ce trebuie si mai ales cat trebuie ingerat, in raport echilibrat cu ceea ce consumi. Stilul tau de a privi situatia mi se pare un pic extrem, cu prea multe privari si, prin urmari, renuntari prea usoare si rapide.
Spunandu-va un pic despre experienta mea din ultimele zile poate imi voi face, sper, crezul mai inteligibil . Am inceput sa calculez calorii din prima zi si nu am crezut ca va functiona. Marea mea neincredere era bazata pe faptul ca nu am murit nici pe departe de foame, nu mi-am luat alimente fara niciun gust, dietetice sau degresate, am mancat ceea ce mananca si sotul meu si chiar cate o gura sau doua de ciocolatica , de asemenea, am fost sceptica in legatura cu nr exact de calorii pe care le au alimentele gatite de pe site si in legatura cu felul meu de a aprox gramajele (cred inca ca mai trag putin in minus la cantarirea din ochi). Eram tot mai convinsa ca nu da roade pt ca nu simteam golul din stomac aferent curelor de slabire (singurul moment in care organismul dadea semne ca ceva s-a schimbat era seara, cand ma puneam in pat, si stomacul se sesiza fin ca nu si-a facut chiar plinul. Dar asta mi-a dat sperante.) Pe scurt, pana luni dimineata am slabit 800 de grame, ceea ce am inteles ca este nerusinat de mult pt 3 zile si chiar un pic nesanatos. Si asta in conditiile in care nu am facut nicio miscare deosebita (aerobic, tae-bo, sala etc). Astazi, in schimb, am din nou cu 500 de gr mai mult, si asta pt ca ieri nu am mai calculat ceea ce am ingerat, probabil si pt ca ma apropii de menstruatie si poate si din alte motive. Bineinteles ca nu mi-a convenit rezultatul cantaririi de dimineata, dar m-am linistit intre timp luand hotararea sa mananc astazi doar salata de rosii si sucuri de fructe naturale, stoarse de mine. Acum imi e si mai clar faptul ca totul e in miscare, si corpul si toate procesele din interior nu sunt fixe, depind de tot ceea ce ni se intampla in exterior si in interior. Daca invatam sa il ascultam si sa raspundem nevoilor lui in mod echilibrat, fara a abuza in niciun fel, vom reusi sa aratam asa cum trebuie.
Cel mai important este sa avem rabdare, sa nu vrem cantitate in locul calitatii. Toate lucrurile valoroase si durabile, de calitate, nu se obtin peste noapte. Atunci cand majoritatea renunta (cum am facut-o si noi de atatea ori), noi trebuie sa gasim resursele de a continua, nu?
Succes mika si ramanem pe fir
Salutare Irinat

Ia sa vedem ce noutati ne-ai adus

800 de grame???? Bravo Irinat, felicitarile mele Ar trebui sa scrii cu litere mari si grase ca ai slabit
Tine-o tot asa si vei vedea ce rezultate frumoase vei avea

Legat de ciocolatica, asta nu e capat de tara, si eu mananc ciocolata, si inghetata, si Mishutza mananca multa inghetata, dar totusi slabeste, asa ca secretul nu sta in privarea si restrictionarea de alimente, ci in cantitate si gandirea pozitiva

Este mult pentru 3 zile, dar la inceput se duc tare repede primele kg situatia nu va mai fi asa de roz in continuare, dar trebuie sa ai rabdare si vei reusi sa scapi de toate kg in plus

Daca vine perioada cu pricina, sigura iti arata mai mult cantarul, se fac retentii de apa si e normal sa fii mai grea

Te cantaresti cand iti pleaca musafirii, dar pana atunci ai grija la meniu

Bineinteles ca sportul joaca un rol esential si chiar ti-as recomanda sa faci aerobic sau tae-bo, sun foarte utile, ard multa grasimuta

Succes in continuare si te mai asteptam cu vesti bune
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #14 (permalink)  
Vechi 26 aug 2009, 14:22:20
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Mika,e posibil sa ai o intoleranta la lactoza daca ai reactii asa de ciudate la tot ce inseamna lapte.Iti e si rau daca cumva le mananci?Cu toate ca daca lapte cu cacao poti bea,nu e ceva de ordin fizic.
Bun,deci ai doua mancaruri preferate.Atunci ai grija sa ai mancarica preferata dimineata la micul dejun.Decat nimic,mai bine doua liguri din ea.Nici eu nu am putut manca ani de zile dimineata,cred ca de prin clasa a doua,in primul rand nu imi trebuia,si apoi cand am incercat sa mananc imi era rau,oricat de putin mancam,In maxim un sfert de ora imi venea sa vomit.Dar am observat ca daca mananc un mar e ok.Am incercat sa mananc de toate,doar cu fructele functiona.De la mar am trecut la banana,apoi la jumatate de feliuta de paine,si acum e ok.Mananc musli cu lapte.Dar tu poti manca un ou,o felie de paine,ceva,ce iti place tie.Trebuie doar sa incepi si sa incerci,asta e mai greu.Dar,nu zice nu pot pana nu incerci.Cu pasi mici ai sa reusesti.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 27 aug 2009, 07:59:20
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

neata fetelor...a mai trecut o zi de regim...merge ok
mi-a mai trecut si din febra musculara, asta pt k tata mi-a zis k febra nu trece daca nu mai fac miscare, ci trece tot prin mai multa miscare
si asa am afcut si ieri alergare pe loc in 3 reprize de 20 de minute si jumatate de ora de exercitii fizice pt brate si abdomen
ieri am papat dimineata un ou facut in apa, ochi cum i se mai spune, asta pt k ma gandesc ca asa nu are de unde sa aiba grasimi...la amiaza am papat un polonic de ciorba..iar la ultima masa, la ora 17.00 am papat 2 felii de pepene..
poate ca pare putin, nu stiu...dar eu ma gandesc ca daca nu sutur un pic organismul, nu o sa simta schimbarea...am mancat mult prea haotic pana acum, tb sa impun niste reguli..si e clar ca nu ar ecum sa fie floare la ureche..e doar chestia de obisnuinta..cum citeam undeva "ambitia si rabdarea te ajuta sa iti atingi scopul...obisnuinta te ajuta sa il mentii"..sau ceva de genu
mai calculez si eu caloriile, sa stiti...dar nu tot timpul..mai caut pe net uneori sa imi fac o idee cam cate calorii are o mancare, alta...asta ca sa imi dau seama cate calorii consum si cate ard prin miscare...
sa inteleg ca e ok si daca mananc un fruct la micul dejun..adik ideea e sa nu stau cu stomacul gol pana la pranz...am si eu o intrebare...
am cititi ca dimineata e bine sa faci alergari pe stomacul gol pt k atunci arzi exact din depozitelel de grasimi..evident fiind gol..pare logic...organismul nu tb sa se mai chinuie sa arda mai intai ce ai deja in stomac ...ma rog...dar daca e asa...si eu alerg pe stomacul gol...ma intreb e bine sa mananc idmediat dupa...unii spun ca da...pt k arderile au loc si 1-2 ore dupa alergat, altii spun ca nu, cum ca de la efort fizic trebui sa lasi o pauza de 2-3 ore pana sa mananci..voi ce credeti?
o zi frumoasa va doresc tuturor..si binenteles..muuult spor la slabit
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 13:38:53
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

hi..again..cam tacuta lumea pe aici..eu mai am nelamuriri si trag sperante ca intr-un fel sau altul ma veti lumina
ziceam eu ca mancarurile mele preferate sunt mancarica de ardei si mazarea...dar oare cum as putea ue fetelor sa calculez cate calorii are 100 g?
ca nu cer dca e de ajuns sa o spionez pe mama sa vad ce pune exact in mancare, cat pune si sa calculez caloriile pt fiecare laiment..am tot dat search-uri pe net dar n-am gasit niciun rasp..ma refer de ex la numarul de calorii pt o portie de ardei...acum sa va spun drept, k sa fiu sigura ca nu bag multe calorii in mine, pap cam un polonic(mediu) sau un polonic jumate, din orice mancare...chiar daca nu ma simt satula..pe moment, dupa ce ma ridic de la masa si mai fac cate ceva park incep sa ma simt satula...si nu ma mmai gandecs la mancare...era o chestie..cum ca transmiti creierului informtia ca te-ai sturat knd te opresti din mancat si te simti satul..as ao fi...dar tb sa recunsoc..uneori e taat de bun, incat mi-as mai puen macar o lingura...dar ma ridic repede de la msa, spal vasele, si fug la invataastept s atreaca jumatet de ora dupa masa si paoi bag apa plata..si sunt ultraplina
slabuto, pari sa stii destule dpesre tae bo..ai practicat???zici ca daca m atin constant, in vreo 2 luni vad rezultate?..eu mia-m tars de pe torrent un filmulet cu 40 de minute tae bo aerobic cardio cu billy blanks...dar intrebarea mea ar fi, la cat timp ar trebui sa schimb antrenamentul ca sa zic asa...ca m-as apuca sa prestez si tae-bo...ca am timp berechet, pana incepe faculatea, sa fac orice fel de miscare...voinat sa am
va pup fetelor..spor la slabit...
ps.eu inca nu vreua s ama cantaresc...am zis k o sa ma cantaresc la sf sapt viitoare..deci odata la 2 sapt...ma simt oricum mai ok, mai usurik..
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 13:43:50
Adella's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 37
Dieta: Dieta personalizata
Date: 157cm, 57kg
Mesaje: 12.038
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 9 mesaje
Smile Re: Unde gresesc?

http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...lorii-906.html
Vezi aici ..poate te luminezi
Adella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1144 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 370 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 13:53:20
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
neata fetelor...a mai trecut o zi de regim...merge ok
mi-a mai trecut si din febra musculara, asta pt k tata mi-a zis k febra nu trece daca nu mai fac miscare, ci trece tot prin mai multa miscare
si asa am afcut si ieri alergare pe loc in 3 reprize de 20 de minute si jumatate de ora de exercitii fizice pt brate si abdomen
ieri am papat dimineata un ou facut in apa, ochi cum i se mai spune, asta pt k ma gandesc ca asa nu are de unde sa aiba grasimi...la amiaza am papat un polonic de ciorba..iar la ultima masa, la ora 17.00 am papat 2 felii de pepene..
poate ca pare putin, nu stiu...dar eu ma gandesc ca daca nu sutur un pic organismul, nu o sa simta schimbarea...am mancat mult prea haotic pana acum, tb sa impun niste reguli..si e clar ca nu ar ecum sa fie floare la ureche..e doar chestia de obisnuinta..cum citeam undeva "ambitia si rabdarea te ajuta sa iti atingi scopul...obisnuinta te ajuta sa il mentii"..sau ceva de genu
mai calculez si eu caloriile, sa stiti...dar nu tot timpul..mai caut pe net uneori sa imi fac o idee cam cate calorii are o mancare, alta...asta ca sa imi dau seama cate calorii consum si cate ard prin miscare...
sa inteleg ca e ok si daca mananc un fruct la micul dejun..adik ideea e sa nu stau cu stomacul gol pana la pranz...am si eu o intrebare...
am cititi ca dimineata e bine sa faci alergari pe stomacul gol pt k atunci arzi exact din depozitelel de grasimi..evident fiind gol..pare logic...organismul nu tb sa se mai chinuie sa arda mai intai ce ai deja in stomac ...ma rog...dar daca e asa...si eu alerg pe stomacul gol...ma intreb e bine sa mananc idmediat dupa...unii spun ca da...pt k arderile au loc si 1-2 ore dupa alergat, altii spun ca nu, cum ca de la efort fizic trebui sa lasi o pauza de 2-3 ore pana sa mananci..voi ce credeti?
o zi frumoasa va doresc tuturor..si binenteles..muuult spor la slabit

Buna Mika

Ma bucur ca ai mai scapat de febra
Are si in apa ochiul garsimi, ca oul nu e degresat dar nu mai are grasimile din ulei
Eu din cate stiu, este bine sa o faci pe stomacul gol, asta dac aai puterea si nu te simti lesinata, ca nu toata lumea poate

Eu am facut pana acum de dimineata sport, dar de cateva zile am observat ca sunt mai energica daca fac pe la amiaza, dupa ce am mai papat ceva

Oricum, ideea cu mancatul imediat dupa sport nu cred ca este buna, trebuie sa mai lasi un pic de timp sa treaca, asta-i parerea mea Nu asta e ideea sa arzi din rezervele lui grasimea, asa daca mananci imediat dupa i-ai furnizat material de descompunere, si nu asta e intentia trebuie sa consume din corp

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
hi..again..cam tacuta lumea pe aici..eu mai am nelamuriri si trag sperante ca intr-un fel sau altul ma veti lumina
ziceam eu ca mancarurile mele preferate sunt mancarica de ardei si mazarea...dar oare cum as putea ue fetelor sa calculez cate calorii are 100 g?
ca nu cer dca e de ajuns sa o spionez pe mama sa vad ce pune exact in mancare, cat pune si sa calculez caloriile pt fiecare laiment..am tot dat search-uri pe net dar n-am gasit niciun rasp..ma refer de ex la numarul de calorii pt o portie de ardei...acum sa va spun drept, k sa fiu sigura ca nu bag multe calorii in mine, pap cam un polonic(mediu) sau un polonic jumate, din orice mancare...chiar daca nu ma simt satula..pe moment, dupa ce ma ridic de la masa si mai fac cate ceva park incep sa ma simt satula...si nu ma mmai gandecs la mancare...era o chestie..cum ca transmiti creierului informtia ca te-ai sturat knd te opresti din mancat si te simti satul..as ao fi...dar tb sa recunsoc..uneori e taat de bun, incat mi-as mai puen macar o lingura...dar ma ridic repede de la msa, spal vasele, si fug la invataastept s atreaca jumatet de ora dupa masa si paoi bag apa plata..si sunt ultraplina
slabuto, pari sa stii destule dpesre tae bo..ai practicat???zici ca daca m atin constant, in vreo 2 luni vad rezultate?..eu mia-m tars de pe torrent un filmulet cu 40 de minute tae bo aerobic cardio cu billy blanks...dar intrebarea mea ar fi, la cat timp ar trebui sa schimb antrenamentul ca sa zic asa...ca m-as apuca sa prestez si tae-bo...ca am timp berechet, pana incepe faculatea, sa fac orice fel de miscare...voinat sa am
va pup fetelor..spor la slabit...
ps.eu inca nu vreua s ama cantaresc...am zis k o sa ma cantaresc la sf sapt viitoare..deci odata la 2 sapt...ma simt oricum mai ok, mai usurik..
Lumea nu este tacuta, pur si simplu, e mai activa unde sunt si altii mai activi

Uite aici ai un exemplu de cum se calculeaza caloriile pentru o reteta: http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...lorii-906.html

Asa este corecxt, cand te ridici de la masa nu trebui sa iti simti burta plina pana nu mai poti, trebuie sa iti mai fie un pic de foame.
De ces pun asta? Informatia ca tu esti satula ajunge la creier abia dupa 20 de minute de la ce ai papat, deci e mai bine sa mananci incet, in asa fel creierul are timp sa recepteze starea ta de saturatie

Nu e chiar bine sa bei imediat dupa masa apa, pentru ca incetineste digestia

Da, am practicat tae-bo 6 luni, si la modul intens.
Sigur se vad rezultate in 2 luni

Billy Blanks este cel mai bun in domeniu, asa ca mergi pe mana lui
Cum adica sa schimbi antrenamentul?

Adica sa faci alt filmulet?

E bine ca ai vointa, asta-i un plus tare mare cand vrei sa slabesti
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #19 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 19:33:11
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

am revenit..ai dreptate slabuto, s epare ca intr-adevar lumea e mai activa prin alte parti, dar nu-i bai, scopul e acelasi
eh..eu imi fac ou in apa ca sa nu il fac mereu fiert, nu de alta, dar s anu mi se intoarca
stiu ca e bine s anu bei apa cu minim o jumatate de ora ianinte si dupa masa..asa ca respect asta cu strictete...stiu, stiu ca dauneaza digestiei
si in legatura cu antrenamentul, da, adik sa fac un alt filmulet..eu stiu, banuiecs ca nu e ok sa faci timp indelungat acelasi lucru..corpul s eobisnuieste, asa ca atunci cand se astepta mai putin, paac!..bagi un element nou
sun ttare bine dispusa...ma gandecs ca de data asta voi resui, si la fel ca si mishutza, os aajung fotomodel..ei nu chiar dar daca ajung la o greutate de 55 de kilograme, deja e ceva maret..apoi, daca o sa mai consider ca mai e nevoie de kilograme in minus, o sa perseverez..deocamdata am acest mare pas de facut, pas care se intinde pe 10 kilograme...da o fac eu si pe asta
am vointa..trebuie sa am..ma crezi, uneori cans simt ca vreau sa renunt, ma gandesc la cum as fi, cum as arat daca as fi mai slaba..sunt atatea lucruri pe care imi doresc sa le port, dar acum, m-as simti ridicola daca le-as imbraca..ce sa mai zic ca n-am imbracat o fust scurta de cand eram intr-a2a...in fine...iar daca nici gandurile astea nu am ajuta...ma duc la frigider si ma uit la 2 poze cu fottomodele lipite pe usa frigiderului...asta ca sa imi amintecs care mi-e telu..
pup slabuto..o seara cat mai placuta!
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 19:55:00
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
am revenit..ai dreptate slabuto, s epare ca intr-adevar lumea e mai activa prin alte parti, dar nu-i bai, scopul e acelasi
eh..eu imi fac ou in apa ca sa nu il fac mereu fiert, nu de alta, dar s anu mi se intoarca
stiu ca e bine s anu bei apa cu minim o jumatate de ora ianinte si dupa masa..asa ca respect asta cu strictete...stiu, stiu ca dauneaza digestiei
si in legatura cu antrenamentul, da, adik sa fac un alt filmulet..eu stiu, banuiesc ca nu e ok sa faci timp indelungat acelasi lucru..corpul s eobisnuieste, asa ca atunci cand se astepta mai putin, paac!..bagi un element nou
sun ttare bine dispusa...ma gandecs ca de data asta voi resui, si la fel ca si mishutza, os aajung fotomodel..ei nu chiar dar daca ajung la o greutate de 55 de kilograme, deja e ceva maret..apoi, daca o sa mai consider ca mai e nevoie de kilograme in minus, o sa perseverez..deocamdata am acest mare pas de facut, pas care se intinde pe 10 kilograme...da o fac eu si pe asta
am vointa..trebuie sa am..ma crezi, uneori cans simt ca vreau sa renunt, ma gandesc la cum as fi, cum as arat daca as fi mai slaba..sunt atatea lucruri pe care imi doresc sa le port, dar acum, m-as simti ridicola daca le-as imbraca..ce sa mai zic ca n-am imbracat o fust scurta de cand eram intr-a2a...in fine...iar daca nici gandurile astea nu am ajuta...ma duc la frigider si ma uit la 2 poze cu fottomodele lipite pe usa frigiderului...asta ca sa imi amintecs care mi-e telu..
pup slabuto..o seara cat mai placuta!

E bine ca stii toate stim multe lucruri, daca le-am pune in practic... ce bine ar fi

Da, antrenamentul trebuie schimbat.... treaba e ca eu am facut la sala tae-bo , acasa foarte putin si nici nu am respectat nici o ordine, si nu stiu exact care ar fi programul, dar stai ca o intreb pe Mishutza si ne lamureste ea, ca e experta la tae-bo

Ce pot spune e ca trebuie sa o iei mai usor, cu filmulete mai lejere si dupa maresti complexitatea exercitiilor, practic trebuie sa ajungi la alea in care in 30 de minute esti numai apa

Si eu eram asa cand aveam 68 de kg, visam, imi imaginam cum arat la 50 si uite ca am ajuns la 50 si arat exact asa cum mi-am imaginat, bine in vise intotdeauna aratam mai bine, dar muncesc acum la acest aspect, fac sport si ma pun eu la punct

Eu m-am gandit sa imi pun in fata la eliptica un poster cu un abdomen si picioare asa cum mi le doresc, sunt sigura ca o sa dau la pedale cu o viteaza imensa

trebuie sa ne cautam in viata lucrurile care ne motiveaza cel mai mult...
eu de exemplu, vreau sa am un corp frumos, si nu sunt cu nimic mai prejos decat alte fete si stiu ca pot

gaseste-ti si tu clisee, idei motivationale, te ajuta tare mult cand nu mai poti, si totusi mergi inainte
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 28 aug 2009 at 20:02:16.
 

Informatii despre slabit
aerobic, calorii, dieta, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos, slabuta, tae-bo


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole