Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Unde gresesc?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 12:37:37
irinat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 167cm, 62.3kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Unde gresesc?

Salut!
Sunt o noua venita un pic disperata si mai hotarata ca niciodata sa rezolv aceasta problema de cand lumea pt mine...cu kilogramele in plus, bineinteles. Am spus disperata pt ca de cateva luni ma tot incapatanez sa dau jos, fara o disciplina foarte riguroasa (nu ma omor dupa numarat calorii la sange sau mancat foarte strict), si de aceea, dintre toate regimurile, cel disociat mi se potriveste cel mai bine. Dar nici pe asta nu am putut sa il tin fara abateri (si recunosc ca nici nu mi-am propus). Ce mai, problema mea este ca nu sunt constanta si serioasa pe un anumit regim decat maxim 1-2 saptamani. Mai ales daca slabesc 1-2 kg incep sa fiu multumita cu mine si din nou neglijenta, slabitul nu mai este atunci o prioritate pt mine.
Dar, gata, sper ca o data intrata in randul vostru sa nu mai renunt pana nu imi realizez visul de a fi si eu slabuta (pe care nu il am decat de aproape 20 de ani).
In cateva cuvinte, acum vreau sa incerc sa numar caloriile pt ca asa nu se poate sa nu slabesc si parca prefer uneori sa nu ma frustrez ca nu pot manca o inghetata - mai bine renunt astfel la o masa, nu?
Astept parerile si sfaturile voastre legat de ce ar trebui sa fac.
La sala merg de vreo 3 luni, dar ma simt mai musculoasa si parca mai masiva decat inainte si vreau sa incerc de acum incolo cu aerobic si tae-bo ca sa ard mai mult. Frecventa este de aprox 3 ori pe saptamana. Va multumesc pt rabdare si deschidere.
Succes tuturor!
irinat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2028 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1511 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1254 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 13:13:59
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de irinatuhutiu Vezi mesajul
Salut!
Sunt o noua venita un pic disperata si mai hotarata ca niciodata sa rezolv aceasta problema de cand lumea pt mine...cu kilogramele in plus, bineinteles. Am spus disperata pt ca de cateva luni ma tot incapatanez sa dau jos, fara o disciplina foarte riguroasa (nu ma omor dupa numarat calorii la sange sau mancat foarte strict), si de aceea, dintre toate regimurile, cel disociat mi se potriveste cel mai bine. Dar nici pe asta nu am putut sa il tin fara abateri (si recunosc ca nici nu mi-am propus). Ce mai, problema mea este ca nu sunt constanta si serioasa pe un anumit regim decat maxim 1-2 saptamani. Mai ales daca slabesc 1-2 kg incep sa fiu multumita cu mine si din nou neglijenta, slabitul nu mai este atunci o prioritate pt mine.
Dar, gata, sper ca o data intrata in randul vostru sa nu mai renunt pana nu imi realizez visul de a fi si eu slabuta (pe care nu il am decat de aproape 20 de ani).
In cateva cuvinte, acum vreau sa incerc sa numar caloriile pt ca asa nu se poate sa nu slabesc si parca prefer uneori sa nu ma frustrez ca nu pot manca o inghetata - mai bine renunt astfel la o masa, nu?
Astept parerile si sfaturile voastre legat de ce ar trebui sa fac.
La sala merg de vreo 3 luni, dar ma simt mai musculoasa si parca mai masiva decat inainte si vreau sa incerc de acum incolo cu aerobic si tae-bo ca sa ard mai mult. Frecventa este de aprox 3 ori pe saptamana. Va multumesc pt rabdare si deschidere.
Succes tuturor!
Buna Irina si bine ai venit in familia noastra

Irina nu te-ai gandit ca poate aceasta instabilitate si inconstanta vine tocmai din cauza faptului ca esti frustrata de ideea de a tine o dieta, de limitele pe care ti le impune, etc....?

Poate solutia nu este sa urmezi o dieta x sau y, ci sa iti asculti propriul corp, sa papi rational, putin din fiecare, chiar daca mai poftesti la o inghetata sau o ciocolata nu e musai sa o mananci toata

Eu cred ca slabitul ar trebui sa devina un mod de viata, un mod de alimentatie, si nu o dieta cand simti ca nu e mai incap pantalonii si atunci incepi sa te privezi de orice

Crede-ma daca ai avea grija la cantitati, ai putea papa orice
BIne, acum sa nu ma intelegi ca poti manca si fast-food, si bauturi carbogazoase si prajeli si mezeluri, acolo e alta buba, au aditivi periculosi si nici nu iti fac bine la sanatate, obosesc ficatul si daca ajunge ficatul tau un mosulica adio slabit.

Ce faceai pana acum la sala? fitness? exercitii cu greutati?
Eu zic ac in cazul tau ar fi mai recomandate tae-bo si aerobicul.

Eu am patit la fel acum multi ani, eram inca in liceu, si am zis sa imi fac abonament la sala, si am tras de fiare 2 luni, crezand ca, cu cat pun greutati mai mari cu atat e mai bine (nu avea cine sa imi explice) si am ajuns sa ma umflu ca un balon, nu m-am ingrasat dar nici nu incapeam in nici o haina

Succes si tie si te mai asteptam

Sunt sigura ca vei reusi
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #3 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 13:40:40
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Buna Ina si bine ai venit in grupul nostru


hmmm..cu sala ar fi trebuit sa slabesti daca nu papi excesiv...ia vezi tu daca nu cumva tu pui accent pe formarea muchilor (ceea ce n-ar fi relativ rau) si mai putin pe arderea grasimilor intai. Deci pe cea tre sa stai pe bicicleta 30 minute...pe stepper - vreo 10-15 minute ...apoi la aparate de abdomen vreo 5-10 minute..etc
Ca regula de la antrenorul meu cand ma tineam de sala...si a dat roade la slabit....inainte de a te pune pe aparate fa incalzire de 5 minute ..la fel si la sfarsit - intinderi - apoi aparatele ptr picioare de la 15 minute in sus si cele de greutate si abdomen (vezi ca sunt si aici ptr picioare) - in 3 serii de cate 15.
Dupa sala - daca e prea scump - ori sauna ori fa-ti acasa...singurica masaj - mai ales unde stii ca ai grasimi.
In rest dieta recomandata - numara caloriile si fa-ti un meniu zi de zi ca sa te poti tine de el..si in cam 2 sapt vei stii cam cat are fiecare produs si ce sa papi fara sa vii aici online sa te uiti la calorii

Succes si la un cantar cat mai pe placul tau



Citat:
Anterior postat de irinatuhutiu Vezi mesajul
Salut!
Sunt o noua venita un pic disperata si mai hotarata ca niciodata sa rezolv aceasta problema de cand lumea pt mine...cu kilogramele in plus, bineinteles. Am spus disperata pt ca de cateva luni ma tot incapatanez sa dau jos, fara o disciplina foarte riguroasa (nu ma omor dupa numarat calorii la sange sau mancat foarte strict), si de aceea, dintre toate regimurile, cel disociat mi se potriveste cel mai bine. Dar nici pe asta nu am putut sa il tin fara abateri (si recunosc ca nici nu mi-am propus). Ce mai, problema mea este ca nu sunt constanta si serioasa pe un anumit regim decat maxim 1-2 saptamani. Mai ales daca slabesc 1-2 kg incep sa fiu multumita cu mine si din nou neglijenta, slabitul nu mai este atunci o prioritate pt mine.
Dar, gata, sper ca o data intrata in randul vostru sa nu mai renunt pana nu imi realizez visul de a fi si eu slabuta (pe care nu il am decat de aproape 20 de ani).
In cateva cuvinte, acum vreau sa incerc sa numar caloriile pt ca asa nu se poate sa nu slabesc si parca prefer uneori sa nu ma frustrez ca nu pot manca o inghetata - mai bine renunt astfel la o masa, nu?
Astept parerile si sfaturile voastre legat de ce ar trebui sa fac.
La sala merg de vreo 3 luni, dar ma simt mai musculoasa si parca mai masiva decat inainte si vreau sa incerc de acum incolo cu aerobic si tae-bo ca sa ard mai mult. Frecventa este de aprox 3 ori pe saptamana. Va multumesc pt rabdare si deschidere.
Succes tuturor!
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 13:57:32
irinat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 167cm, 62.3kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Multumesc mult pt raspunsurile voastre prompte si foarte grijulii.
Intr-adevar, slabuta m-a "citit" foarte bine, nu imi plac regimurile pt ca presupun ceva fortat si nu natural, firesc si apoi, o data terminate, apare tendinta (cred, ca la toata lumea) de a recupera caloriile, toate privarile anterioare devenind frustrari care trebuie acum "rezolvate".
O sa incep de acum (nu de maine) sa masor ceea ce mananc si cat, si ma voi folosi pt inceput de calculatorul de pe site (pt ca am impresia ca aproximez in minus caloriile si ma pacalesc ).
Cu sala nu m-am ingrasta, dar nici nu am slabit, am facut si sauna si mi-a prins foarte bine. Intr-adevar am avut tendinta de a pune mai multe greutati in loc sa maresc numarul repetarilor. O alta problema a mea este fpatul ca ma plictisesc ingrijorator de repede de orice
Si de aia sper ca fiind aici cu voi sa ma oblig sa fiu mai tenace in ceea ce mi-am propus.
De luni o sa merg si la aerobic si va voi tine la curent cu mersul lucrurilor.
Eventual, o sa va spun si ce mananc (in general prefer fructele, legumele, carnea de pui sau peste, supele, ciorbele, lactate, dar punctul foarte sensibil il reprezinta dulciurile, in ce combinatii si cantitati, pt ca nu gasesc mereu chiar exact numarul de calorii la anumite mancaruri.
Multumesc inca o data!
irinat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2028 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1511 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1254 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 15:32:40
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de irinat Vezi mesajul
Multumesc mult pt raspunsurile voastre prompte si foarte grijulii.
Intr-adevar, slabuta m-a "citit" foarte bine, nu imi plac regimurile pt ca presupun ceva fortat si nu natural, firesc si apoi, o data terminate, apare tendinta (cred, ca la toata lumea) de a recupera caloriile, toate privarile anterioare devenind frustrari care trebuie acum "rezolvate".
O sa incep de acum (nu de maine) sa masor ceea ce mananc si cat, si ma voi folosi pt inceput de calculatorul de pe site (pt ca am impresia ca aproximez in minus caloriile si ma pacalesc ).
Cu sala nu m-am ingrasta, dar nici nu am slabit, am facut si sauna si mi-a prins foarte bine. Intr-adevar am avut tendinta de a pune mai multe greutati in loc sa maresc numarul repetarilor. O alta problema a mea este fpatul ca ma plictisesc ingrijorator de repede de orice
Si de aia sper ca fiind aici cu voi sa ma oblig sa fiu mai tenace in ceea ce mi-am propus.
De luni o sa merg si la aerobic si va voi tine la curent cu mersul lucrurilor.
Eventual, o sa va spun si ce mananc (in general prefer fructele, legumele, carnea de pui sau peste, supele, ciorbele, lactate, dar punctul foarte sensibil il reprezinta dulciurile, in ce combinatii si cantitati, pt ca nu gasesc mereu chiar exact numarul de calorii la anumite mancaruri.
Multumesc inca o data!
Irinat, incearca aerobicul sau tae-bo si sa imi psui daca te plictisesti, eu nu cred este foarte antrenant si te simti atat de plina de viata

Foloseste calculatorul de pe site si vezi cate calorii papi, cate calorii consumi prin sport

Chiar, asteptam sa vedem cum arata un meniu de-al tau

Multe dintre noi au punctul sensibil crae se cheama "DULCIURILE"
Din propri aexperienta am constatat ca pofta de dulce o aveam atunci cand eram nemultumita de viata mea personala, de viata publica, de mine insumi.... deci, tot felul de probleme, cu timpul, problemele s-au rezolvat si pofta de dulce a disparut
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #6 (permalink)  
Vechi 25 aug 2009, 19:01:45
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

buna fetelor...iata-ma! si eu o nou venita...am cautat grupuletul unde m-as incadra eu...si am dat de tema asta..."unde gresesc?"..de ce am ales-o?pentru ca sunt constienta ca majoritatea dintre noi, fetele, si nu numai, facem mari greseli in alimentatie, in stilul de viata in general, ajungand intr-un timp mai scurt sau mai indelungat sa acumulam kilograme si apoi sa ne plangem...si una dintre aceste persoane sunt clar..EU...
am trecut prin toate stadiile, tristete, frustrare, plans, delasare, ambitie, am luat-o de la capat si tot asa..am incercat fel si fel de diete, miraculoase..dar evident, am abandonat..asteptand ca rezultate sa apara mult prea repede, ma descurajam cand vedeam k dupa o spatamana sau 2 de chin, nicio schimbare..nu ma pot plange, cei din jurul meu ma simpatizeaza ff mult si nu m-au jignit niciodata, asta pt k nu sunt exagerat de grasa..sunt fericita, pentru ca cel mai mult conteaza pentru mine faptul ca iubitul meu e innebunit dupa mine..dar ce te faci cand pentru tine insati asta nu e o scuza, o alinare, nu mai e de ajuns?
te gandesti serios ca poate ar fi mai bine daca ai avea cu 10 kilograme mai putin
chestia e ca de la 4 ani pana la varsta de 10 ani, am facut gimnastica...am fost chiar 2 ani la deva..am muncit mult, m-am dezvoltat frumos, e adevarat, poate mai multa masa musculara, decat multe alte fete, dar aveam toate sansele sa fiu mai mult decat ok..aici a intervenit delasarea, si cu timpul, kilogramele s-au acumulat.
poate ca nu ar fi fost atat de dureros, dar din cauza gimnasticii, am picioare musculoase, iar acum si cu un strat de grasime frumos asezat, mi se pare ca sunt oribile...am noroc,oarecum... sunt proportionala, si totusi, complexul picioarelor nu imi da pace
am intrat pe forumul asta, in incercarea..a mia poate, de a slabi..m-am gandit ca poate e mult mai ok sa tin legatura cu persoane care sunt ca si mine, care au acelasi scop, cu care sa pot discuta fara a fi jenata...
imi pare bine sa ma aflu aici..salutare tuturor
ps.voi reveni cat de curand..nu de alta, dar am impresia ca am scris mult prea mult..nu as vrea sa va innebunesc de cap..:*:*:*
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 25 aug 2009, 19:19:49
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

m-am gandit si pentru ca stiu ca veteranele acestui forum sunt atat de saritoare cu sfaturi cat mai utile si cu o vorba buna...sau mai multe...m-am gandit sa scriu si ce am papat eu astazi...
mai intai vreau sa spun ca nu am adoptat in practica nicun fel de dieta...
dar am hotarat urmatoarele:fara paine, fara dulciuri, fara carbogazoase...
mananc orice, dar fff cumpatat, desi unde pot zice pas, de exemplu la o mancare mult prea grasa sau care cred eu ca e o adevarata bomba calorica, o fac fara niciun regret...
apa plata m-am obisnuit sa beau cam de vreo luna, cate 2 litri in fiecare zi...si e ok..uneori ma chinui, pt k mai beau fortat, dar stiu ca trebuie si reusesc...
la capitolul miscare, imi fac mea culpa..nu sunt atat de constanta...adica nu fac zilnic, asa cum as vrea eu...dar trebuie sa muncesc si la autoeducare, in ceea ce o priveste pe "doamna miscare"...
dupa cum spuneam, azi am papat doar 2 mese...la pranz, mai exact ora 1(e o masa constanta de cand am venit acasa de la facultate, pentru ca e singurul moment al zilei cand mancam impreuna toata familia) vreo 4 linguri de orez cu curry si cateva cubulete de muschi, iar la ora 5 am papat 2 felii d pepene..stiu ca probabil o sa ma certati ca nu pap dimineata..va zic sincer ca nu pot..e un stravechi obicei..plus de asta, nu stiu ce as putea manca..pentru ca eu nu mananc deloc lactate, mi se face rau de la ele...si atunci ce sa pap?daca de cereale cu lapte nici nu pot sa ma ating
am ales tipul asta de regim, daca imi pemrit sa ii zic asa, pt ca dupa atatea diete si frustrari acumulate, imi dau seama ca trebuie sa o iau usor, daca vreau sa o pot tine asa si sa imi formez din asta un stil de viata...v-am pupat!
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 25 aug 2009, 20:05:20
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
buna fetelor...iata-ma! si eu o nou venita...am cautat grupuletul unde m-as incadra eu...si am dat de tema asta..."unde gresesc?"..de ce am ales-o?pentru ca sunt constienta ca majoritatea dintre noi, fetele, si nu numai, facem mari greseli in alimentatie, in stilul de viata in general, ajungand intr-un timp mai scurt sau mai indelungat sa acumulam kilograme si apoi sa ne plangem...si una dintre aceste persoane sunt clar..EU...
am trecut prin toate stadiile, tristete, frustrare, plans, delasare, ambitie, am luat-o de la capat si tot asa..am incercat fel si fel de diete, miraculoase..dar evident, am abandonat..asteptand ca rezultate sa apara mult prea repede, ma descurajam cand vedeam k dupa o spatamana sau 2 de chin, nicio schimbare..nu ma pot plange, cei din jurul meu ma simpatizeaza ff mult si nu m-au jignit niciodata, asta pt k nu sunt exagerat de grasa..sunt fericita, pentru ca cel mai mult conteaza pentru mine faptul ca iubitul meu e innebunit dupa mine..dar ce te faci cand pentru tine insati asta nu e o scuza, o alinare, nu mai e de ajuns?
te gandesti serios ca poate ar fi mai bine daca ai avea cu 10 kilograme mai putin
chestia e ca de la 4 ani pana la varsta de 10 ani, am facut gimnastica...am fost chiar 2 ani la deva..am muncit mult, m-am dezvoltat frumos, e adevarat, poate mai multa masa musculara, decat multe alte fete, dar aveam toate sansele sa fiu mai mult decat ok..aici a intervenit delasarea, si cu timpul, kilogramele s-au acumulat.
poate ca nu ar fi fost atat de dureros, dar din cauza gimnasticii, am picioare musculoase, iar acum si cu un strat de grasime frumos asezat, mi se pare ca sunt oribile...am noroc,oarecum... sunt proportionala, si totusi, complexul picioarelor nu imi da pace
am intrat pe forumul asta, in incercarea..a mia poate, de a slabi..m-am gandit ca poate e mult mai ok sa tin legatura cu persoane care sunt ca si mine, care au acelasi scop, cu care sa pot discuta fara a fi jenata...
imi pare bine sa ma aflu aici..salutare tuturor
ps.voi reveni cat de curand..nu de alta, dar am impresia ca am scris mult prea mult..nu as vrea sa va innebunesc de cap..:*:*:*
Bine ai venit printre noi Mika_me

Este bine ca ai constientizat problema si greselile pe care le faci practic primul pas este facut

Dieta nu trebuie sa fie un chin, trebuie sa fie un stil de viata.

Hai ca suntem la fel 2 ani de inot de performanta,inca o groaza de ani de dans sportiv si tot am ramas cu pulpite

Pentru asta iti recomand, tae-bo, aerobic, bicicleta eliptica, sporturi cardio

Ca ajutor in dieta mea poti folosi calculatorul de calorii, iti calculeaza caloriile ingerate si cele consumate prin sport, in asa fel poti duce o evidenta a meniurilor tale

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
m-am gandit si pentru ca stiu ca veteranele acestui forum sunt atat de saritoare cu sfaturi cat mai utile si cu o vorba buna...sau mai multe...m-am gandit sa scriu si ce am papat eu astazi...
mai intai vreau sa spun ca nu am adoptat in practica nicun fel de dieta...
dar am hotarat urmatoarele:fara paine, fara dulciuri, fara carbogazoase...
mananc orice, dar fff cumpatat, desi unde pot zice pas, de exemplu la o mancare mult prea grasa sau care cred eu ca e o adevarata bomba calorica, o fac fara niciun regret...
apa plata m-am obisnuit sa beau cam de vreo luna, cate 2 litri in fiecare zi...si e ok..uneori ma chinui, pt k mai beau fortat, dar stiu ca trebuie si reusesc...
la capitolul miscare, imi fac mea culpa..nu sunt atat de constanta...adica nu fac zilnic, asa cum as vrea eu...dar trebuie sa muncesc si la autoeducare, in ceea ce o priveste pe "doamna miscare"...
dupa cum spuneam, azi am papat doar 2 mese...la pranz, mai exact ora 1(e o masa constanta de cand am venit acasa de la facultate, pentru ca e singurul moment al zilei cand mancam impreuna toata familia) vreo 4 linguri de orez cu curry si cateva cubulete de muschi, iar la ora 5 am papat 2 felii d pepene..stiu ca probabil o sa ma certati ca nu pap dimineata..va zic sincer ca nu pot..e un stravechi obicei..plus de asta, nu stiu ce as putea manca..pentru ca eu nu mananc deloc lactate, mi se face rau de la ele...si atunci ce sa pap?daca de cereale cu lapte nici nu pot sa ma ating
am ales tipul asta de regim, daca imi pemrit sa ii zic asa, pt ca dupa atatea diete si frustrari acumulate, imi dau seama ca trebuie sa o iau usor, daca vreau sa o pot tine asa si sa imi formez din asta un stil de viata...v-am pupat!

Ce-ai hotarat tu este bine

Prima regula, nu mananci de 2 ori pe zi, nu este bine, caloriile trebuie impartite pe toata ziua, organismul reactioneaza urat la mese putine.
Deci ca sa slabesti, mananci des si cate putin, adica 3 mese si 2 gustari

Te-as sfatui sa nu amesteci carbohidratii cu proteinele adica orezul, cartofii cu carnea

Iti inteleg stravechiul obicei dar nu cred ca organismu tau stia ce-i aia "stravechiul obicei"

Nu este obligatoriu sa papi cereale, poti manca branza de vaci cu fructe sau cu niste legume, solutii exista

Hia ca se poate, nu este complica, ia nevoie de mici ajustari

Bafta la slabit si multe kg in minus
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #9 (permalink)  
Vechi 25 aug 2009, 20:18:35
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Mika,bine ai venit.Care e mancarea ta preferata?
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 26 aug 2009, 07:43:23
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Post Re: Unde gresesc?

neata fetelor..multumesc in primul rand de "primire" si urari..e un sentiment placut cand persoane care nu te cunosc sunt atat de dragute
slabutzo, spuneai sa pap la micul dejun branza de vaci cu fructe...dar spusei eu ca nu pap deloc lactate..nici lapte, nici branza, nici iaurturi, absolut nimic..e drept, dimineata imi mai face mama cate o cana cu lapte cu brumi si o dau pe gat, kt sa nu ii simt gustul..e singurul lucru care nu imi provoaca voma...ai mei au incercat, cel putin cand eram mai mica sa ma forteze..si mancam, dar vomitam instantaneu...nu pot si gata..
o sa incerc sa nu mai amestec mancarurile asa cum ziceai tu, cum e orezul cu carne sau altele asemenea sper sa reusesc..de fapt, trebuie
inca ceva...cat eram in iasi, ca acolo fac facultatea, mai faceam tae-bo cate 40 de minute si era super ok..transpiram ff mult, dar vedeti voi, atunci nu ma hidratam cum trebuie, nuj daca beam macar jumatate de litru pe zi de apa...mancam tot asa haotic..ma chinuiam eu o zi-2 apoi o lasam balta..chestia e ca mai era si prietenu meu..si park era un pic frustrant sa mananc in alte momente ale zilei decat el..si uite asa se duceaua eforturile mele pe apa sambetei...probabil o sa va intrebati cum e prietenul meu, daca mananca haotic..ei bine, el arata ff bine...a facut sala constant..acum momentan nu mai face, dar isi tot propune..oricum, se tine bine
sa revin..ideea e ca sunt destul de familiarizata cu tae-bo si alte activitati de genu..singura mea mare pb e ca nu am reusit sa fiu contanta pana acum...poate daca as fi avut rabdare macar o luna, sa le fac zilnic, cu siguranta as fi vazut rezultatele si cred k lucrurile ar fi stat altfel...
acum 2 saptamani ma apucasem de alergat, pana intr-o zi cand mi-am scrantit glezna si am lasat-o balta..si asta din cauza terenului acccidentat..pentru ca sunt mutata cu ai mei de la oras la tara...si sunt numai pietre, nu am pe unde altundeva sa alerg
acum 2 zile m-am apucat de alergare pe loc in fata tv-ului..30 d minute..alternam, mai repede, mai incet..cu genunchii cat mai sus..a mers bine..dar acum am o febra musculara de nu pot merge..chiar nu stiti ce as putea face???la mine aspirina luata inainte, nu are niciun efect.
da, deci fac alergare pe loc dimineata doar atata, iar seara iarasi alergare 30de minute si poi alternez, intr-o zi fac exercititi pt brate si abdomen, iar in alta zi exercitii pentru picioare si fund..in unelel dimineti mai ies cu bicicleta si fac cam 14 km, poate nu e mult, dar cat de cat....

mishutza, am 2 mancaruri referate mancarica de mazare si mancarica de ardei...nu stiucat sunt de sanatoase, dar asta imi plac mult..

v-am pupat...
ps.iarasi am scris romane...
ps.asta cred k e un defect al meu..vb mult(iar daca nu pot vb, scriu)
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
aerobic, calorii, dieta, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos, slabuta, tae-bo


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole