forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 20 - 30 (kg) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-20-30-kg/)
-   -   As vrea sa slabesc cel putin 20 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-20-30-kg/vrea-slabesc-cel-putin-20-kg-9053.html)

Tallulah 04 mai 2011 17:40:20

As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Salutare! Am 1.84cm, 90 kg si 17 ani. Din acest motiv, as vrea sa slabesc macar 20kg. In ceea ce priveste activitatea fizica, eu cred ca am una moderata. In fiecare seara fac urmatoarele exercitii:
YouTube - 8 Minute Abs
YouTube - 8 Minute Legs
YouTube - 8 minute Arms Workout
YouTube - 8 Minute Buns
Mie mi se par bunicele, desi obosesc destul de tare, insa as vrea niste pareri ca sa stiu daca fac ceea ce trebuie.
In ceea ce priveste meniul, dimineata mananc cereale cu lapte, la pranz cartofiori fierti si o salata, iar seara cam acelasi lucru ca la pranz. Ma gandesc, insa sa incerc sa mananc seara doar o salata sau un iaurt. Iau ultima masa la ora 5 si adorm pe la 1. Cu toate acestea, de o luna de cand fac toate lucrurile prezentate, nu am reusit sa slabesc, din contra, m-am ingrasat 3 kg (desi recunosc ca am avut cateva mici scapari si una mai mare in care din cauza stresului am mancat 2 ciocolate :().
Help! :-s

Slabuta 04 mai 2011 17:57:54

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Citat:

Anterior postat de Tallulah (Post 642980)
Salutare! Am 1.84cm, 90 kg si 17 ani. Din acest motiv, as vrea sa slabesc macar 20kg. In ceea ce priveste activitatea fizica, eu cred ca am una moderata. In fiecare seara fac urmatoarele exercitii:
YouTube - 8 Minute Abs
YouTube - 8 Minute Legs
YouTube - 8 minute Arms Workout
YouTube - 8 Minute Buns
Mie mi se par bunicele, desi obosesc destul de tare, insa as vrea niste pareri ca sa stiu daca fac ceea ce trebuie.
In ceea ce priveste meniul, dimineata mananc cereale cu lapte, la pranz cartofiori fierti si o salata, iar seara cam acelasi lucru ca la pranz. Ma gandesc, insa sa incerc sa mananc seara doar o salata sau un iaurt. Iau ultima masa la ora 5 si adorm pe la 1. Cu toate acestea, de o luna de cand fac toate lucrurile prezentate, nu am reusit sa slabesc, din contra, m-am ingrasat 3 kg (desi recunosc ca am avut cateva mici scapari si una mai mare in care din cauza stresului am mancat 2 ciocolate :().
Help! :-s

Buna si bine ai venit :)

Cred ca ar fi bine sa combini aceste exercitii cu ceva aerobic, tae-bo, etc.

Aici este explicat despre nivelul de activitate fizica
Nivel de activitate fizica - Slabute.ro

Ai un meniu gresit, din pacate. De aceea nici nu slabesti.

Ce fel de cereale mananci?
Unde sunt proteinele (oua, lactate, branzeturi, peste, carne, etc)?
Unde sunt grasimile bune (nuci, peste gras, seminte, ulei masline, etc)

Pranzul si cina nu pot fi doar cartofi cu salata.

Ultima masa trebuie sa fie cu 3-4 ore inainte de somn.

3 mese principale si 1-2 gustari sunt cea mai buna alegere.

Mikky 04 mai 2011 18:21:45

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Trebuie sa rezolvam treaba asta cu ”din cauza stresului am mancat 2 ciocolatele” :)) Mancarea nu ne tine de manuta si nici nu ne mangaie...si daca micile tale scapari au fost mai mari? sau poate organismul tau, ca si al meu s-a invatat cu masuri extreme si mancat aiurea si nu mai vrea sa coopereze..
Vedem noi ce facem, o sa te ajute si fetele cu sfaturi si o sa te mai si certe ;;) Tu scrie aici ce mananci si ce sport faci si o sa vezi ca o sa te ajute slabutele sa-ti dai seama ce faci gresit. Eu sunt aici si o sa te ajut cat pot ca nu sunt nici eu experta si daca o sa-mi citesti jurnalul o sa vezi ca am si eu destule probleme la capitolul asta :D dar le rezolvam impreuna. Bine ai venit si sper sa si ramai sa slabim impreuna :-*

Tallulah 04 mai 2011 19:00:52

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Multumesc pentru raspunsuri! :">
@Slabuta: mananc cereale Nestle Fitness
Atunci, ma gandesc sa imi restructurez meniul. Daca l-as schimba astfel, ar fi bine?

Dimineata
cereale cu lapte

Pranz
legume
un ou fiert
iaurt mic

Cina
cereale cu lapte

Iar ca gustare sa mananc un mar sau un alt fruct.

Slabuta 04 mai 2011 19:04:09

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Citat:

Anterior postat de Tallulah (Post 643081)
Multumesc pentru raspunsuri! :">
@Slabuta: mananc cereale Nestle Fitness
Atunci, ma gandesc sa imi restructurez meniul. Daca l-as schimba astfel, ar fi bine?

Dimineata
cereale cu lapte

Pranz
legume
un ou fiert
iaurt mic

Cina
cereale cu lapte

Iar ca gustare sa mananc un mar sau un alt fruct.

Nu este deloc bine.

Daca vrei musai cereale, atunci tebuie sa uiti de nestle.
Vezi ca sunt cereale simple, integrale. Le poti manca cu iaurt.

Dimineata se mai poate manca omleta, oua fierte, iaurt, branza, legume...

La gustari: nuci sau seminte

La pranz: legume, carne sau peste.

Gustarea 2: un fruct

Cina: nu se mananca cereale seara.

Salata de legume, mancaruri/sote/souffle de legume

AnDrAdAxl 04 mai 2011 19:46:10

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Buna!
Din cate observ tu vrei sa ti ce vezi in reclame...Sa sti ca e doar o strategie de marketing...Asculta sfaturile Slabutei si o sa vezi ce frumos si mai ales sanatos o sa slabesti.
Continua cu sportul care il faci,dar fa cardio cat de mult poti.
Multa bafta in lupta cu kg!:)

jessik 05 mai 2011 06:32:25

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
si apropo la inaltimea ta , sub nici o forma nu tre sa slabesti 20 kg.. ai fi ff slaba.
cat iti zice calculatorul ca trebuie sa ai la greutatea ideala, probabil, vreo 75, deci 10 kg maxim..
mananca sanatos si des, si sport mult,

Whaley 05 mai 2011 06:50:21

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Greutatea "ideala" e cea la care te simti si arati cel mai bine (nu vorbim de anorexie aici, nu e cazul) pentru ca structura osoasa, masa musculara si alte chestii care tin de constitutie difera de la o persoana la alta. :) Chestiile astea sunt orientative.
Greutatea mea ideala cf calculatorului de pe site este cu vreo 3 kg in plus fata de cat am acum, dar inca am "colacel" si grasime pe coapse, asta nu inseamna ca locul lor e acolo si eu trebuie sa mai pun 3 kile pe mine... ;)

jessik 05 mai 2011 07:10:33

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
oh, da poate, ideal e sa vedem poze, pai si la mine zice sa am 57, dar eu am avut o data demult si 52, o perioada mica, si tot aveama colacel mic dar era, pt ca ei nu sunt deloc bine proportionata.
si la coapse cat is de mici, t0to am grasime.

Whaley 05 mai 2011 07:20:37

Re: As vrea sa slabesc cel putin 20 kg
 
Dupa parerea mea e mai aproape de realitate procentul de grasime corporala (chiar si aproximat cum e pe site, ca e foarte greu si scump de calculat cel real), de aceea mi-am si pus ticker cu el.
Apropo de ce spuneam mai devreme, sunt sub idealul calculat la greutate, dar am 27 BF, ceea ce e muuuuult. In principiu ar trebui sa ajung undeva pe la 20-22 (grasimea necesara supravietuirii pentru o femeie este de 15% din greutatea corporala)


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:56:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO