forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/)
-   -   Regim hipocaloric?! (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/regim-hipocaloric-5548.html)

LolyBlue 18 iul 2010 21:39:18

Regim hipocaloric?!
 
Sunt noua pe aici si am nevoie de un sfat pertinent in privinta unui potential regim hipocaloric. Azi mi-am facut primul meniu... istoricul meu: pe 1 mai aveam 55 de kg. Pe 1 iunie 51,7. Pe 1 iulie 50. Intentionez sa ajung la 45, am 1,53 :(. Demult am renuntat la prajeli, ulei, si chiar si dulciuri. Am adoptat un stil de dieta light (tofu, urda, albus, ciorba cu piept de pui, legume fierte, salata, sau putina telemea, ardei si castraveti, adica legume, uneori mere si portocale, dimineata mananc lapte cu musli sanovita). So basically mananc sanatos. Beau apa plata si ceaiuri (musetel, digestie usoara, tei, etc.) indulcite cu f. putina miere.
Sunt o persoana activa. Chiar si in vacanta, dansez minim jumatate de ora pe zi, fac abdomene (100/zi), ma plimb cu prietena mea uneori si cate 2 ore (dar minim 1 ora pe zi), invat, fac activitati casnice. Am avut acum ceva timp probleme cu inima (beam energizante pe la 17 ani) si tare as vrea sa imi spuna cineva daca duc un regim hipocaloric (in sensul ca mi-am calculat caloriile si insumeaza in jur de 1100/zi, desi eu am senzatia ca mananc suficient si des, nu ametesc si nu am stari de slabiciune). Iar daca e hipocaloric si imi dauneaza sanatatii pe termen lung cum sa fac sa nu ma ingras?! Mentionez ca acum, daca mananc ceva dulce, sau imi schimb programul (am 3 mese principale si 2 gustari) e posibil sa ma ingras. Nu stiu cum sa abordez situatia! PLS HELP ME :( Am muncit atat ca sa ajung pana aici. :(

sunshine 18 iul 2010 21:44:20

Re: Regim hipocaloric?!
 
Bine ai venit:) Intradevar mananci sanatos si te felicit!
Insa consideri ca trebuie sa te apuci de un sport main intens. Organismul tau s-a obisnuit cu cele 30 min de dans pe zi si 100 de abdome.
De ce nu iti un abonament la sala?
Cat despre calorii nu-ti face griji. Cand anjungi la mentinere va trebui foarte incet sa maresti caloriile, nu ai sa te iingrasi:)
Avem aici pe site, o slabuta drept dovada , care de la 1000 cal zilnic cu care a slabit, acum la mentinere mananca 1600 cal pe zi:)

LolyBlue 18 iul 2010 21:50:00

Re: Regim hipocaloric?!
 
Mersi pentru apreciere, pentru incurajare, pentru sfat.
Astept un pic sa mai slabesc (poate mai slabesc)... adica am rabdare... si astept faza de platou. Sala e asul din maneca ;)).

LolyBlue 18 iul 2010 22:11:12

Re: Regim hipocaloric?!
 
Inca ceva girl... e prima data cand aud de "metabolism bazal". Nu am inteles exact cum se calculeaza. Eu ma gandeam ca daca mananc 1100 de cal/zi sa zicem si fac activitate de 1400 calorii. Pierd 300 de calorii dintr-un total de 7700 (cat e un kg de grasime). Acum aflu ca defapt... azi am insumat deja 1400 de calorii din 7700 pentru ca am "consumat" calorii si pe functiile vitale. Mi-ar place sa cred ca e asa... dar asta ar insemna ca intr-o saptamana ajung la 49?! :)

VentoFreddo 18 iul 2010 23:15:04

Re: Regim hipocaloric?!
 
Buna, Loly, bine ai venit, aici vei gasi toate sfaturile necesare unei diete sanatoase>:D<
Uite, aici gasesti info despre metabolismul bazal.Succes!
http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...bazal-941.html

Slabuta 19 iul 2010 10:24:34

Re: Regim hipocaloric?!
 
Citat:

Anterior postat de LolyBlue (Post 259411)
Inca ceva girl... e prima data cand aud de "metabolism bazal". Nu am inteles exact cum se calculeaza. Eu ma gandeam ca daca mananc 1100 de cal/zi sa zicem si fac activitate de 1400 calorii. Pierd 300 de calorii dintr-un total de 7700 (cat e un kg de grasime). Acum aflu ca defapt... azi am insumat deja 1400 de calorii din 7700 pentru ca am "consumat" calorii si pe functiile vitale. Mi-ar place sa cred ca e asa... dar asta ar insemna ca intr-o saptamana ajung la 49?! :)

Buna Loly :)
Metabolismul bazal este ca tu sa poti trai.
Este ca tu sa poti respira, merge, gandi, invata, etc.

Deci, tu practic trebuie obligatoriu sa mananci atat cat este metabolismul tau bazal. Ca sa fii sanatoasa, ca organismul tau sa fie "aprovizionat" cu atata "materie prima" de cata are nevoie ca sa existi.

Tot ce faci in plus pe langa metabolism bazal, adica sport, intra deja la consum (arderi) si te va ajuta sa slabesti.

Slabuta 19 iul 2010 10:26:44

Re: Regim hipocaloric?!
 
ps: m-am uitat la meniul tau, somnul de noapte intra in metabolism.

Doar daca mai dormi la amiaza, adaugi acele ore.

LolyBlue 20 iul 2010 11:23:53

Re: Regim hipocaloric?!
 
Mersi pentru raspunsuri. Si da... la scurt timp dupa ce am citit despre metabolismul bazal pe forum am observat ca mi-am calculat somnul :)). Acum nu mai fac asta. Multumesc.

andra_aly 29 iul 2010 15:53:21

Re: Regim hipocaloric?!
 
Buna loly:) ce mai faci? cum merge cu regimul?

LolyBlue 31 iul 2010 07:11:53

Re: Regim hipocaloric?!
 
Mmm :) Abia m-am trezit, baut o cana cu apa plata si mananc niste musli, cu apa calduta, si putina miere. E ok. Dar tot nu slabesc... si nu am timp de sala acum, abia reusesc sa imi fac ora de fitness in fiecare seara (abia...). E mai comod acasa, in intimitatea propriei locuinte. :) Sunt foarte activa oricum in timpul zilei.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:36:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO