forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Algele te ajuta sa arzi grasimi (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/algele-te-ajuta-arzi-grasimi-3262.html)

meapasarica 26 mar 2010 12:08:48

Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Cheia arderiii grasimilor acumulate de corp se afla in mare. Iarba de mare si algele ajuta la arderea grasimilor, conform unui nou studiu facut de Universitatea Newcastle din Marea Britanie.

Fibrele din iarba de mare decid cat de multa grasime asimileaza corpul uman. Consumand produse care contin fibre ce provin din algele de mare poti slabi mai usor.

- Obezitatea a devenit o problema in crestere deoarece oamenilor le vine tot mai greu sa faca miscare si sa tina diete. Acesta este prima dovada care arata ca algele pot reprezenta o solutie pentru cei care se lupta cu obezitatea, comunica Lain Brownlee, care conduce studiile.

Cercetatorii s-au folosit de un sistem digestiv artificial pentru a testa peste 60 de fibre naturale diferite si pentru a compara cat de multa grasime este absorbita. rezultatele au aratat ca iarba de mare reduce asimilarea grasimilor cu 75 %. Cercetatorii au incercat sa faca paine cu fibre din alge iar rezultatul a fost destul de incurajator.

- Daca s-au putea adauga aceste fibre in produse consumate zilnic, cum ar fi produsele lactate, de panificatie ar insemna o scadere semnificativa a grasimilor ce se acumuleaza, potrivit lui Lain Brownlee.


Articol adaptat si tradus din Aftonbladet

riky 26 mar 2010 12:27:35

Re: algele te ajuta sa arzi grasimi
 
neat!!!....culmea mie imi plac algele, le consum cam des de la o vreme in salate:D

mvthebest 26 mar 2010 12:31:32

Re: algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Am vrut si eu sa-mi iau alge,dar mi se pareau cam urate:P Cum sunt la gust?

riky 26 mar 2010 12:38:17

Re: algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 130075)
Am vrut si eu sa-mi iau alge,dar mi se pareau cam urate:P Cum sunt la gust?


da, adevarat, nu arata nemaipomenit, dar au un gust bun, mai dulce decat salata verde un pic, si dunt f bune, puse in salata de surimi, sau somon...

meapasarica 26 mar 2010 12:54:28

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
fetelor.eu nu am vazut la mine alge de cumparat, cum sunt? adica cum se gasesc, in ce forma?:-/

riky 26 mar 2010 13:14:05

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 130115)
fetelor.eu nu am vazut la mine alge de cumparat, cum sunt? adica cum se gasesc, in ce forma?:-/

de obicei sunt in vid la pungulita, sau la caserola mai nou am vazut, si sunt albastre verzi la culoare....eu am gasit si din acelea deja condimentate ( eu am luat alge cu morcov si susan) dar exista si necondimentate sau date doar cu ceva verdeatan nu stiu concret cu ce.p-atea "nepreparate" le poti prepara tu cu peste la cuptor sau alte retete..alea cu susan si condimente le poti manca si asa in salate. uite de exemplu eu am incercat o combinatie de care m-am speriat singura cnd m-am apucat sa o fac dar a iesit super delicios , luxuriant si exotic: salata de fructe exotice cu salata verde si alge marine....o bunatate

mvthebest 26 mar 2010 13:15:38

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 130115)
fetelor.eu nu am vazut la mine alge de cumparat, cum sunt? adica cum se gasesc, in ce forma?:-/

Eu am vazut la un supermarket. Erau in caserola,nu aratau prea bine.
Eram curioasa sa vad ce gust au dar m-am lasat pagubasa:P

riky 26 mar 2010 13:18:52

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 130150)
Eu am vazut la un supermarket. Erau in caserola,nu aratau prea bine.
Eram curioasa sa vad ce gust au dar m-am lasat pagubasa:P

eu te sfatuiesc sa le incerci, sa vezi ca nu o sa regreti:))...stii ca nu tot ce arata urat e si nasol la gust....eu sunt as in mancatul si gatitul ciudateniilor:))

meapasarica 26 mar 2010 13:24:08

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Mersi...no bun fetelor, sunt oricum pe picior de plecare sper oras la shopping de mancare, asa ca arunc un ochi sa vad daca gasesc;;)

riky 26 mar 2010 13:25:02

Re: Algele te ajuta sa arzi grasimi
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 130164)
Mersi...no bun fetelor, sunt oricum pe picior de plecare sper oras la shopping de mancare, asa ca arunc un ochi sa vad daca gasesc;;)

cp, si spor la shopping >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:09:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO