forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Beneficiile saritului corzii (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/beneficiile-saritului-corzii-4205.html)

anqutz 18 iun 2010 17:29:56

Beneficiile saritului corzii
 
A venit vara si o data cu ea si caldura. Este timpul sa incepem sa ne miscam din nou in aer liber. Un bun exercitiu pe care il poti face in parc este sa sari coarda. Este ieftin, amuzant, nu ai nevoie de prea mult timp pentru asta si te vei simti exact ca un copil.

Cateva argumente pro sarit coarda:
  • Are efecte excelente asupra sistemului cardiovascular, dar si asupra coordonarii si al echilibrului.
  • Este ieftin – poate mai aveti coarda din copilarie, daca nu va puteti achizitiona din magazinele cu articole sportive sau chiar din hipermarketuri una. Pretul variaza intre 10 si 40 de lei.
  • Nu ocupa mult spatiu, poate fi depozitata intr-un sertar.
  • Arzi foarte multe kcal in aceasta activitate (Consum calorii la Sarit cu coarda)si slabesti rapid si sanatos.
  • Ajuta la tonifierea picioarelor, dar si a intregului corp.
  • Ca orice alt sport, eliberezi endorfina atunci cand sari coarda.
  • Este foarte distractiv (pe cuvant) si pentru tine si pentru cei care se uita la tine.
  • Poate fi folosita si in spatiu inchis si in aer liber. Daca sari coarda acasa ai grija la mobilier si mai ales la lustra.

Inainte de a sari coarda trebuie sa faci incalzire, ca pentru orice alt sport. Daca nu, risti sa faci febra musculara.

Have fun!

justbelieve 18 iun 2010 17:58:10

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 224418)
A venit vara si o data cu ea si caldura. Este timpul sa incepem sa ne miscam din nou in aer liber. Un bun exercitiu pe care il poti face in parc este sa sari coarda. Este ieftin, amuzant, nu ai nevoie de prea mult timp pentru asta si te vei simti exact ca un copil.

Cateva argumente pro sarit coarda:
  • Are efecte excelente asupra sistemului cardiovascular, dar si asupra coordonarii si al echilibrului.
  • Este ieftin – poate mai aveti coarda din copilarie, daca nu va puteti achizitiona din magazinele cu articole sportive sau chiar din hipermarketuri una. Pretul variaza intre 10 si 40 de lei.
  • Nu ocupa mult spatiu, poate fi depozitata intr-un sertar.
  • Arzi foarte multe kcal in aceasta activitate (Consum calorii la Sarit cu coarda)si slabesti rapid si sanatos.
  • Ajuta la tonifierea picioarelor, dar si a intregului corp.
  • Ca orice alt sport, eliberezi endorfina atunci cand sari coarda.
  • Este foarte distractiv (pe cuvant) si pentru tine si pentru cei care se uita la tine.
  • Poate fi folosita si in spatiu inchis si in aer liber. Daca sari coarda acasa ai grija la mobilier si mai ales la lustra.

Inainte de a sari coarda trebuie sa faci incalzire, ca pentru orice alt sport. Daca nu, risti sa faci febra musculara.

Have fun!

Multumim pentru informatii>:D<
Chiar ieri mi-am cumparat o coarda,nu mai sarisem din copilarie:DMai mult as vrea sa sar ca sa-mi tonifiez picioarele:)

Slabuta 18 iun 2010 18:06:30

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Am la parinti coarda mea din copilarie si sigur o s-o folosesc :)

Intrebarea mea este urmatoarea:
E nevoie de incaltari speciale sau saritul in coarda nu afecteaza articulatiile/genunchii?

lucia ely 18 iun 2010 18:06:39

Re: Beneficiile saritului corzii
 
si eu mi-am luat coarda:X
a fost 4lei 50 :)) si e super:> e colorata si maneru cu burete:))
of si cand ma gandesc ca am mers sarind coarda 3 km:)) knd aveam vreo 8 ani:))
ai acuma abea merg pe jos:)))

Slabuta 18 iun 2010 18:08:27

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 224457)
si eu mi-am luat coarda:X
a fost 4lei 50 :)) si e super:> e colorata si maneru cu burete:))
of si cand ma gandesc ca am mers sarind coarda 3 km:)) knd aveam vreo 8 ani:))
ai acuma abea merg pe jos:)))

Lucia, eu cat am fost mica, am sarit coarda de puteam ajunge in America :))
Chiar vreau sa vad cat rezist acum :))

justbelieve 18 iun 2010 18:11:26

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224456)
Am la parinti coarda mea din copilarie si sigur o s-o folosesc :)

Intrebarea mea este urmatoarea:
E nevoie de incaltari speciale sau saritul in coarda nu afecteaza articulatiile/genunchii?

Eu sar pur si simplu in adidasi,cred ca e ok asa:-/
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224461)


Lucia, eu cat am fost mica, am sarit coarda de puteam ajunge in America :))
Chiar vreau sa vad cat rezist acum :))

Si eu cand eram mai mititica aveam rezistenta,dar acum cine stie:-s

LicuriciColorat 18 iun 2010 18:17:28

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Slabuta eu zic sa nu sari fara incaltaminte adecvata adica adidasi
am facut eu experimentu asta=> o mare durere de gambe:)))

Sibel H 18 iun 2010 19:44:04

Re: Beneficiile saritului corzii
 
....eu,n-am mai sarit coarda de nici nu stiu cand...dar de Luni ..am sa incep 15 minute zilnic...am una la vechiul ap.prin camara..sper s-o gasesc..dar de Luni am sa sar coarda 15 minute...pe zi...

anqutz 18 iun 2010 20:03:47

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224456)
Am la parinti coarda mea din copilarie si sigur o s-o folosesc :)

Intrebarea mea este urmatoarea:
E nevoie de incaltari speciale sau saritul in coarda nu afecteaza articulatiile/genunchii?

Ai o groaza de socuri de la sarit, sau cel putin asa mi se pare. O sa ma documentez si vad ce incaltaminte trebuie si iti zic. Cred ca e mai bine sa sari cu adidasi cu talpa de spuma, ca sa fi sigura.

deadcountess 18 iun 2010 20:34:00

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224456)
Am la parinti coarda mea din copilarie si sigur o s-o folosesc :)

Intrebarea mea este urmatoarea:
E nevoie de incaltari speciale sau saritul in coarda nu afecteaza articulatiile/genunchii?

Mai poti folosi coarda din copilarie? Ce fain! Mie mi-a ramas mica :)) si a trebuit sa-mi cumpar una scumpa din magazin de articole sportive.

Afecteaza articulatiile la fel ca alergatul viteza, deci mare atentie la incaltaminte. Nu mai avem articulatiile din copilarie cand saream in sandalute (si nici kilogramele :)) )


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:41:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO