forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Cum sa alegi dieta potrivita pentru tine (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/cum-alegi-dieta-potrivita-tine-2887.html)

ras_cristalin 24 feb 2010 01:34:29

Cum sa alegi dieta potrivita pentru tine
 
Primul lucru pe care trebuie sa il faci, care sa iti permita sa alegi dieta potrivita pentru tine, e sa fii sincer. Nu are rost sa alegi o dieta care implica multe fructe si legume daca nu suporti sa consumi aceste tipuri de alimente. Dieta ta va fi compromisa de la inceput. Aceeasi situatie se intampla daca implica gatitul multor feluri de mancare cand tu urasti sa gatesti.

Ceea ce trebuie sa faci inainte sa incepi o dieta este sa analizezi ce iti place si ce nu iti place sa mananci, stilul tau de viata si locul de munca, cate kg ai de pierdut si situatia ta de acasa. Trebuie sa cauti o dieta care se poate potrivi in rutina ta zilnica cu usurinta, oriunde ai lucra. Daca trebuie sa iti iei pranzul cu tine la munca, acesta trebuie sa fie in concordanta cu dieta ta. Daca nu se intampla asa si ratezi pranzul, de indata ce ajungi acasa sau chiar pe drum, e posibil sa te apuce poftele si sa mananci orice iti iese in cale.

Analiza stilului tau de viata este de asemenea folositoare. Daca ai o familie pentru care gatesti, va trebui sa incerci sa urmezi o dieta care iti permite sa gatesti ceva ce puteti manca toti. Acest lucru poate implica unele mici ajustari la ceea ce le servesti, dar te va scuti de la consumul a ceva ce are gust de carton, in timp ce prepari mancare delicioasa si aromata pentru ai tai.

Per ansamblu, trebuie sa alegi o dieta care se va potrivi stilului tau de viata si care e gustoasa. Multe diete esueaza pentru ca impun prea multe lucruri si pentru ca sunt plictisitoare. Desigur, depinde si de cate kg ai de pierdut. O dieta care se rezuma doar la milkshake-uri e in regula daca ai doar 5 kg de pierdut si vrei sa tii dieta doar doua saptamani. Totusi, daca ai 30 de kg se slabit, e alta mancare de peste. Plictiseala te poate innebuni.

Cand alegi dieta, e bine de asemenea sa te consulti cu doctorul tau. Multi doctori te vor incuraja sa tii o dieta, vor fi si cateva idei despre dieta care nu sunt recomandate. Pentru ca doctorul tau iti cunoaste starea generala de sanatate, el va sti ce e mai bine pentru tine.

In zilele noastre sunt multe diete disponibile, unele extreme si unele realiste. Cred ca vechea idee ca daca iti reduci caloriile ingerate si maresti nivelul de activitate fizica, vei pierde din greutate, inca e valabil, in majoritatea cazurilor. Daca iti poti alcatui o dieta personalizata bazata pe acest principiu, care sa se potriveasca vietii tale, nu vei intarzia sa pierzi greutatea in exces. Aminteste-ti totusi sa fii rabdator si sa nu uiti ca kg pierdute repede au tendinta sa se intoarca inapoi cu aceeasi repeziciune.


tradus din "How to select the right diet for you", de pe site-ul droz.com/health_diet_right.php - DROZ ZONE

Se pare ca noi urmam sfaturile doctorului dinainte sa fi stiut ce zice el. Bravo, slabutelor !

ianna 24 feb 2010 05:28:49

Re: Cum sa alegi dieta potrivita pentru tine
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 96844)


Cand alegi dieta, e bine de asemenea sa te consulti cu doctorul tau. Multi doctori te vor incuraja sa tii o dieta, vor fi si cateva idei despre dieta care nu sunt recomandate. Pentru ca doctorul tau iti cunoaste starea generala de sanatate, el va sti ce e mai bine pentru tine.

In zilele noastre sunt multe diete disponibile, unele extreme si unele realiste. Cred ca vechea idee ca daca iti reduci caloriile ingerate si maresti nivelul de activitate fizica, vei pierde din greutate, inca e valabil, in majoritatea cazurilor. Daca iti poti alcatui o dieta personalizata bazata pe acest principiu, care sa se potriveasca vietii tale, nu vei intarzia sa pierzi greutatea in exces. Aminteste-ti totusi sa fii rabdator si sa nu uiti ca kg pierdute repede au tendinta sa se intoarca inapoi cu aceeasi repeziciune.


tradus din "How to select the right diet for you", de pe site-ul droz.com/health_diet_right.php - DROZ ZONE

Se pare ca noi urmam sfaturile doctorului dinainte sa fi stiut ce zice el. Bravo, slabutelor !


treaba cu doctoru e valabila probabil doar in usa sau tari europene dezvoltate dpdv medical-nutritionist...in Romania tind ca cred ca sunt inca multe cazuri in care nutritionistii dau diete care provoaca infometarea organismului

paulla 24 feb 2010 13:04:09

Re: Cum sa alegi dieta potrivita pentru tine
 
Eu am doua prietene care au slabit mergand la nutritionist, si nici vorba de infometare. Au mancat, si ce au mai mancat si au si slabit. Nutritionistul este mai personal :) lucreaza numai cu tine si bineinteles implica si un cost. Noi toti suntem aici nutritionistii tuturor, venim cu sfaturi, cu motivatii, cu suport :)
Unde-s multi puterea creste,
Si grasimea se topeste :)))
Va pup... si va citesc cu mult drag...

Lempicka 09 aug 2012 18:24:59

Recomandare dieta
 
Buna , fetelor ! :)

Sunt noua pe acest forum si pe aceasta cale vreau sa-i multumesc adminului ca mi-a activat contul si pot lasa mesaje aici.
Exista o gramada de diete si nu pot sa ma hotarasc pe care sa o tin. Speram sa ma ajutati voi. :D Am 1.64 si 72 de kg :-s..Imi doresc sa ajung la 55 deocamdata..

De cateva zile am inceput sa nu mai mananc prostii si sa am 3 mese pe zi ..plus peste 2 L de apa zilnic..dar nu tin o dieta anume..doar am eliminat painea , prajelile, dulciurile. Sport nu prea fac..nu stiu, nu sunt destul de motivata..sau fac 2 zile si pe urma o las balta.
Daca aveti si cateva ponturi pentru vergeturi , ar fi perfect ! Am facut niste vergeturi de toata frumusetea de la aceste kg acumulate brusc!

Sper ca nu am gresit locul unde pot face un topic nou..daca da..scuze. :">

DanielaDa 09 aug 2012 19:36:36

Re: Recomandare dieta
 
Citat:

Anterior postat de Lempicka (Post 1110176)
Buna , fetelor ! :)

Sunt noua pe acest forum si pe aceasta cale vreau sa-i multumesc adminului ca mi-a activat contul si pot lasa mesaje aici.
Exista o gramada de diete si nu pot sa ma hotarasc pe care sa o tin. Speram sa ma ajutati voi. :D Am 1.64 si 72 de kg :-s..Imi doresc sa ajung la 55 deocamdata..

De cateva zile am inceput sa nu mai mananc prostii si sa am 3 mese pe zi ..plus peste 2 L de apa zilnic..dar nu tin o dieta anume..doar am eliminat painea , prajelile, dulciurile. Sport nu prea fac..nu stiu, nu sunt destul de motivata..sau fac 2 zile si pe urma o las balta.
Daca aveti si cateva ponturi pentru vergeturi , ar fi perfect ! Am facut niste vergeturi de toata frumusetea de la aceste kg acumulate brusc!

Sper ca nu am gresit locul unde pot face un topic nou..daca da..scuze. :">

Buna si bine ai venit!

Eu nu prea sunt adepta dietelor. Cred ca cel mai eficient si de durata este sa slabesti invatand sa mananci atat cat trebuie si nu mai mult :).
Eu am folosit foarte mult functia meniu de pe site. Avand o baza de date foarte bogata in alimente mi-a fost destul de usor sa imi calculez caloriile ingerate zilnic.
In functie de greutate si inaltime tot la meniu iti calculeaza si cat consuma metabolismul bazal. Am incercat mereu sa mananc in limita lui si sa suplimentez consumul de calorii cu sport.
O alta practica sanatoasa mi se pare cea cu 3 mese + 2 gustari. Mancand mai des ajungi de fapt sa mananci mai putin pentru ca nu apuci sa ti se faca foarte foame si apoi sa infuleci necontrolat :). Deasemenea, mesele regulate si dese accelereaza si metabolismul (arderea grasimilor).
Nu stiu cum stai cu consumul de bauturi carbogazoase, dulciuri, patiserie, chipsuri, junkfood dar eliminarea lor sigur va da rezultate.
Ziceai ca nu prea faci sport..incearca sa il introduci trep[tat in rutina aproape zilnica. Prin sport se slabeste frumos. Prin diete minune slabe sanse.
Cat despre vergeturi, masajele cu cafea am auzit ca sunt eficiente dar la capitolul asta nu ma prea pricep :).

Spor in ceea ce ti-ai propus!

Lempicka 09 aug 2012 20:32:42

Re: Recomandare dieta
 
Citat:

Anterior postat de DanielaDa (Post 1110207)


Buna si bine ai venit!

Eu nu prea sunt adepta dietelor. Cred ca cel mai eficient si de durata este sa slabesti invatand sa mananci atat cat trebuie si nu mai mult :).
Eu am folosit foarte mult functia meniu de pe site. Avand o baza de date foarte bogata in alimente mi-a fost destul de usor sa imi calculez caloriile ingerate zilnic.
In functie de greutate si inaltime tot la meniu iti calculeaza si cat consuma metabolismul bazal. Am incercat mereu sa mananc in limita lui si sa suplimentez consumul de calorii cu sport.
O alta practica sanatoasa mi se pare cea cu 3 mese + 2 gustari. Mancand mai des ajungi de fapt sa mananci mai putin pentru ca nu apuci sa ti se faca foarte foame si apoi sa infuleci necontrolat :). Deasemenea, mesele regulate si dese accelereaza si metabolismul (arderea grasimilor).
Nu stiu cum stai cu consumul de bauturi carbogazoase, dulciuri, patiserie, chipsuri, junkfood dar eliminarea lor sigur va da rezultate.
Ziceai ca nu prea faci sport..incearca sa il introduci trep[tat in rutina aproape zilnica. Prin sport se slabeste frumos. Prin diete minune slabe sanse.
Cat despre vergeturi, masajele cu cafea am auzit ca sunt eficiente dar la capitolul asta nu ma prea pricep :).

Spor in ceea ce ti-ai propus!


Buna, Daniela !

Multumesc mult pentru sfaturi ! M-am uitat intre timp la " Calculatorul nutritional " si cred ca asa am sa fac, un fel de dieta personalizata , calculand caloriile in fiecare zi.
Bauturi carbogazoase nu mai consum de ceva vreme, mai greu e cu dulciurile..mai ales ca familia mea mananca non-stop asa ceva. Imi este foarte greu sa rezist cand cei de langa mine mananca in fata mea .:"> Eh, asta e..doar nu o sa mor ! Sper doar sa am vointa.
La capitolul sport..asa e, o sa incerc macar sa fac 20 de min pe bicicleta de camera in fiecare zi . ( stiu ca nu e mult..sau nu e suficient..dar macar pentru inceput ..)
Am sa caut si informatii despre masajele cu cafea, multumesc !


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:32:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO