forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/vise-sau-visuri-dorinte-vs-idealuri-2390.html)

Anammaria 22 ian 2010 11:48:39

Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Acest articol isi propune sa puna in evidenta visurile in jurul carora ne construim viata si in jurul carora luptam pentru a le indeplini. In ceea ce ma privetse, visul meu este de a deveni o slabuta. Cred ca atunci toate probelem se vor rezolva si voi fi mai multumita nu doar de mine ci si de cei din jurul meu. Asa o fi?
Oamenii superiori ţin mai totdeauna cont de limita lor, încercând insa sa o depăşească. Cu alte cuvinte aceşti oameni vor dori, pe tot parcursul vieţii lor sa se autodepaseasca, acţiune posibila doar cu ajutorul ambiţiei, voinţei si de ce nu a viselor. Acestea din urma le oferă oamenilor posibilitatea creării unei lumi noi,a unei lumi proprii, atemporale. Omul va visa de-a pururea si va încerca sa-si îndeplinească visurile indiferent de piedicile ce-i stau in cale.
Visurile sunt indispensabile in viata unui om, deoarece viata de zi cu zi nu-i va mulţumi pe niciunul. Astfel, dorinţele si aspiraţiile oamenilor vor exista întotdeauna iar asta nu pentru ca ei vor sa se autodepaseasca ci pentru ca omul are nevoie de o lume ireala pe care si-o creează singur. Aceea lume ireala va fi perfecta , fapt pentru care ea nu se va putea transfigura niciodată in real. Pe cealaltă parte, după ce omul îşi va fi „împlinit” visul (fie el unul legat de lumea mundana ca cel de a slabi), unul nou se naşte in mintea si trupul sau pentru simplu fapt ca omul trebuie sa viseze. Mai mult decât atât, oamenii trăiesc cu iluzia ca vor fi fericiţi după ce vor ajunge unde si-au dorit. Insa,paradoxul este ca tocmai acum ei vor fi nefericiţi , deoarece din clipa in care visul lor a dispărut si şansa ca ei sa fie fericiţi a dispărut(sic!); iata si motivul pentru care omul apelează la un nou vis pentru a putea merge mai departe.
Chiar şi visele au un ciclu al vieţii; astfel, ele se comporta precum pasarea phoenix, murind pentru a se naşte din nou. Nu contează ca ele se schimba de la o perioada la alta sau ca diferă de la o persoana la alta. Ceea ce contează insa este ca ele exista. Fără posibilitatea de a-si crea propriile sale visuri omul ar fi mult mai sărac din punct de vedere emoţional.
Împlinirea viselor nu este altceva decât o iluzie deoarece omul, când îşi doreşte ceva se gândeşte întotdeauna la un „hapyy-end” si are tendinţa de a nu mai lua in considerare nici piedicile ce pot surveni in drumul spre realizarea visului şi nici imperfecţiunea realităţii. Omul nu-si va putea împlini niciodată visurile deoarece ele vor exista întotdeauna. In van aleargă omul intru realizarea dorinţelor sale căci ele nu se vor sfârşi niciodată pentru simplu fapt ca ele sunt o forma a vieţii, a bucuriei de a trai.
Oamenii sunt incompatibili cu visurile din prisma timpului. Astfel, oamenii sunt supuşi unui ciclu, fiind constrânşi de natura lor limitata, in timp ce visurile sunt eterne si libere de a evolua in cadrul cosmosului. Insasi aceasta incompatibilitate îl face pe om sa fie dependent de visuri. Astfel, când nu mai are la ce aspira omul începe sa moara – nu biologic ci emoţional – si doar visurile îl salvează pe om din acest „Joc al ielelor” reprezentat prin monotonia vieţii de zi cu zi.
Fara sa-si dea seama, oamenii încetează a mai fi prizonierii destinului, transformându-se astfel in prizonierii viselor. Uneori, când toate visurile noastre au devenit realitate suntem in stare, bineînţeles inconştient, sa renunţam la tot ce am dobândit (fie vorba de familie sau statut social) pentru a lua visul de la capăt. De aceea omul trebuie sa aibă suficienta imaginaţie pentru a-si fauri noi visuri si noi dorinţe. Cu alte cuvinte, visurile trebuie sa existe in viata noastră in orice moment. Bunăstarea emoţionala nu ne este oferita de bani sau de lucruri materiale ci mai degrabă de consistenta visurilor – cu sau fara realizarea lor.
Cu toate aceste, pentru a avea o „viata” mai „sănătoasa”, visurilor nu le trebuie doar forma(simpla existenta a visului) cat si fondul (semnificaţie si motivaţie). Cred cu toata puterea ca daca iţi doreşti ceva cu adevărat ti se va întâmpla cu siguranţa. Astfel, oamenii trebuie sa fie foarte atenţi la ceea ce-si doresc căci de obicei in momente de criza (si nu numai), suntem nesăbuiţi in cuvinte si in visuri. De aceea gândesc ca noi – oamenii – nu suntem in stare sa ne alegem visurile pentru simplu fapt ca nu ştim ce vrem. De ce se întâmpla asta? Pentru ca omul este supus emoţiei iar aceasta din urma anihilează, de cele mai multe ori, intelectul. Sub influenta sentimentelor deciziile luate vor fi de cele mai multe ori decizii greşite. Astfel , omul nu e capabil nici măcar de a-si alege propriile visuri.
In conlcuzie, visurile vor face parte mereu din viata fiecarui om, fie el un om simplu sau un om superior. Indiferent de statutul social si de profunzimea gandului, viata fiecarui om este supusa visului caci realitatea va fi mereu nemultumitoare. Omul a parasit Edenul renuntand totodata la liniste. In lumea mundana in care a ajuns el va fi fost condamnat sa traiasca tot timpul cu speranta realizarii unui nou vis. Astfe, as dori sa dau un sfat tuturor slabutelor in devenire : bucurati-va de perioada in care luptati pentru a va implini visul. Chiar daca pare paradoxal, perioada aceasta este una foarte frumoasa deoarece avem un azimut precis.:)

Adelayde 22 ian 2010 13:22:38

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Ce mod ciudat ai pentru a incuraja pe cei din jurul tau :)) chiar unctioneaza.Concluzia l sfarsitul postului tau e ceva in genul bucurativa de perioada in care luptati este cea mai buna :)).Poate intr-un fel ai dreptate dar oare nu pentru rezultat ne luptam noi si nu pentru batalia in sine.
Un luptator nu loveste cu sabia aerul ci loveste pentru ca trebuie sa se apere de dusmanii...mai bine spus noi (cel putin eu) nu tin incerc sa slabesc de dragul faptului ca nu mi place sa mananc toate acele alimente sanatoase (de dragul luptei)eu incerc sa slabesc pentru ca vreau sa-mi inbunatatesc maginea personala(de dragul rezultatului).

Oricum , Anamaria , unele lucruri sunt foarte adevarate in postul tau...fara visuri omul ar fi un nimic..o masinarie .

Anammaria 22 ian 2010 13:39:29

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
:)):)):)). Stiu ca e ciudat insa perioada asta e frumoasa pentru ca ne face sa fim mai ambitioase, mai puternice. Ne face sa avem mai multa incredere in noi. De ce? pentru ca la sfarsit vom putea spune: am reusit. Cum am mai spus in alta sectiune de pe forum, aceasta munca va fi continua pentur ca eu una voi fi atenta de acum incolo tot timpul la ce/cat mananc. Mi-am schimbat toate retetele de bucatarie. Nu pot spune ca e doar o perioada in care voi slabi. Sustin insa, ca acum trec printr-o perioada de slabire iar apoi de mentinere.:D. Si acesta este si motivul pentru acre cred cu tarie ca de data asta nu doar ca voi ajunge la greutatea ideala dar si ca ma voi mentine acolo. :)Bafta tuturor fetelor!!!>:D<

bogica 22 ian 2010 15:54:18

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
sunt de acord cu tine! am invatzat un lucru de la un prof de al meu: stabilestetzi un targhet! si cand l-ai atins,inseamna k nu l-ai pus prea sus! asa se intampla si cu visele noastre.. iar in perioada in care luptam pentru un tel, e grea dar in acelasi timp si frumoasa, pline de aventuri, peripeti, amintiri....

ianna 22 ian 2010 16:09:36

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
ai studiat vreodata piramida lui Maslow?

Potrivit lui oamenii nu vor inceta niciodata sa aspire si sa aiba nevoi...

La baza piramidei sunt nevoile primare...fiziologice(hrana, apa somn, sex etc). Odata satisfacute le poate trece la urmatorele nevoi - de siguranta si stabilitate. Apoi urmeaza nevoia de iubire si apartenenta - aici include nevoia de familie si sau apartenenta la un anume grup. La nivelul 4 sunt nevoile de stima - recunoasterea din partea altora si respectul de sine. Ultima nevoie este cea de auto-actualizare - auto-realizare.

Asa ca omul nu va inceta niciodata sa aiba vise;) Eu as incadra nevoia de slabire - sau necesitatea de a slabi - sau visul de a fi slabuta in categoria a 4a:D;;)...din pacate ....n-am timp si nici rabdare sa fac un eseu pe subiectul asta.

Liviutzza 22 ian 2010 16:25:06

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Asa e Ianna,dupa parerea mea nevoia de a slabi se incadreaza la nivelul 4:)

anqutz 23 ian 2010 00:03:34

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 69777)
ai studiat vreodata piramida lui Maslow?

Potrivit lui oamenii nu vor inceta niciodata sa aspire si sa aiba nevoi...

La baza piramidei sunt nevoile primare...fiziologice(hrana, apa somn, sex etc). Odata satisfacute le poate trece la urmatorele nevoi - de siguranta si stabilitate. Apoi urmeaza nevoia de iubire si apartenenta - aici include nevoia de familie si sau apartenenta la un anume grup. La nivelul 4 sunt nevoile de stima - recunoasterea din partea altora si respectul de sine. Ultima nevoie este cea de auto-actualizare - auto-realizare.

Asa ca omul nu va inceta niciodata sa aiba vise;) Eu as incadra nevoia de slabire - sau necesitatea de a slabi - sau visul de a fi slabuta in categoria a 4a:D;;)...din pacate ....n-am timp si nici rabdare sa fac un eseu pe subiectul asta.

Doi cercetatori, Max-Neef si Richwell, au demonstrat ca iererhia trebuintelor nu trebuie inteleasa in sensul de dependenta unele fata de altele. Deci, chiar daca nu te simti iubita poti simti nevoia de autoafirmare, la fel si daca nu ti sunt satisfacute nevoile sexuale (care sunt tot nevoi primare).

ianna 23 ian 2010 00:43:26

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
adica tu, prin cei doi cercetatori, vrei sa-mi spui ca auto-realizarea (ultima trebuinta si cel mai dificil de indeplinit) se poate indeplini fara satisfacerea nevoii de stima sau respect?mie imi vine greu sa cred... cel putin vis-a-vis de persoana mea...fie teoria care o fi:)

oricum eu incercam doar sa asociez teoria lui Maslow la cele spuse de Ana:)




Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 70118)
Doi cercetatori, Max-Neef si Richwell, au demonstrat ca iererhia trebuintelor nu trebuie inteleasa in sensul de dependenta unele fata de altele. Deci, chiar daca nu te simti iubita poti simti nevoia de autoafirmare, la fel si daca nu ti sunt satisfacute nevoile sexuale (care sunt tot nevoi primare).


anqutz 23 ian 2010 00:48:39

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 70151)
adica tu, prin cei doi cercetatori, vrei sa-mi spui ca auto-realizarea (ultima trebuinta si cel mai dificil de indeplinit) se poate indeplini fara satisfacerea nevoii de stima sau respect?mie imi vine greu sa cred... cel putin vis-a-vis de persoana mea...fie teoria care o fi:)

oricum eu incercam doar sa asociez teoria lui Maslow la cele spuse de Ana:)

Aparent, dupa cele mai noi cercetari asa e. Poti sa ai nevoi de autoafirmare si daca nu iti satisfaci nevoile primare in totalitate. Si mie mi s-a parut stupid la inceput, dar daca stai sa te gandesti, sa intorci idea pe cat mai multe fete, au si ei dreptate. Pecum am mai zis, poti sa te concentrezi pe autoafirmare si sa lasi ceva in spate, cum ar fi nevoia de afiliere.

ianna 23 ian 2010 01:39:33

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
probabil dar eu asa vad lucrurile...poate prea alb si negru....

daca nu am ce pune pe masa - nevoie primara- nici nu-mi mai sta gandul sa-mi cumpar o casa -siguranta (nev2)

daca n-am un loc de munca- nevoia de siguranta - nici nu-mi sta gandul sa-mi fac o familie- nevoie de apartenenta(nev 3)

daca n-am o familie..nu apartin unui grup anume ...daca nu sunt integrata undeva ...de unde sa vina stima si respectul altora(nev 4)

si apoi daca nu am cele 4 nevoi indeplinite cum sa vreau sa ma auto realizez...sa am autonomie...sa-mi caut si sa-mi inteleg eu-ul...





Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 70152)
Aparent, dupa cele mai noi cercetari asa e. Poti sa ai nevoi de autoafirmare si daca nu iti satisfaci nevoile primare in totalitate. Si mie mi s-a parut stupid la inceput, dar daca stai sa te gandesti, sa intorci idea pe cat mai multe fete, au si ei dreptate. Pecum am mai zis, poti sa te concentrezi pe autoafirmare si sa lasi ceva in spate, cum ar fi nevoia de afiliere.



Ora este GMT +2. Ora este acum 23:08:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO