Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #331 (permalink)  
Vechi 25 feb 2011, 22:45:27
Lavinia17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Ghindaresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Atkins
Date: 171cm, 85kg
Mesaje: 324
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Salut!revin dupa vreo 2 zile,in care am fost la endocrinolog si am mai petrecut timp cu prietenii mei care sunt plecati in alt oras la facultate.Bun,am fost la endocrinolog.Mi-a facut un echo la tiroida si in partea dreapta am 3 punctulete.Mi a zis doctorul ca cica daca nu iau tratament poate sa nu se dezvolte,sau poate intr-o sg zi sa ajunga caz chirurgical.Si mi-a dat pastile ca sa e prevenim.Am fost sa imi fac si analizele ,care o sa le primesc sapt viit si o sa le duc d-lui doctor.Mi-a dat sfaturi pt regim aleimntar(pt obez).Mi-a spus ca din cauza ca sunt predispusa la ingrasare sa nu mananc daca pot toata viata:paine,dulciuri,tot ce tine de zahar si miere chiar,cartofi,oua doar 2 pe an.Mi-a mai dat o hartie tiparita in care scrie ca cei obezi trb sa manance carne slaba,fructe mi a zis ca pot sa mananc nelimitat.Ii zic "pt mine nelimitata inseamna si 2-3 kg" la care dansul a spus ca si o galeata chiar pot ).Bun,ciorbele cand le fac,fara ulei si carne.doar cu zarzavat.Mi-a dat si niste pastile obecon,care sunt pt obeiz si inca 2 categorii de boli.De maine incep lupta.Iar Dara,cum ai spus tu,cand imi vine gandul la mancare,sa il schimb.Asa fac si e ok,tot mi e greu na,dar e mai bine.ZIlele astea 2 cat am stat cu prietenii m-am simtit asa de bine si nu ma simteam sg si am incredere in mine.Mai multe o sa va zic si sapt viit,cand o sa vina rezultatul la analize .Pupici
Lavinia17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2207 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1690 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #332 (permalink)  
Vechi 25 feb 2011, 22:47:12
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de the dream lady Vezi mesajul
si eu ma gandeam sa fac faculatatea de psihologie...si tocmai pentru a intelege mai bine aceasta problema. dar cand i-am spus mamei a zis ca nu tocmai o idee asa de buna ca s-ar putea sa ma implic prea tare. acum nu prea stiu daca a avut dreptate sau nu, insa mie nici acum nu-mi surade ideea de a incepe o a doua facultate
acum, nestiind prea multe despre acest domeniu imi e putin mai greu sa inteleg toate concepetele, dar am sa incep si eu sa ma documentez in limitele posibilitatilor
o seara placuta, fetelor!
Dream Lady, noi nu vom mai vorbi asa "tehnic", insa am mentionat doar cateva idei sa stie lumea e unde sa mai caute , chiar si eu nu inteleg toate conceptele. Ideea e sa pastram totul simplu de inteles.
Eu nu de asta am dat la psihi, in perioada aceea era ok, nu exista binge. Ma fascineaza omul..
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #333 (permalink)  
Vechi 26 feb 2011, 09:46:35
OtiliaIon's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mai 2010
Locaţie: Ilfov - Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Invat sa-mi controlez greutatea
Date: 170cm, 90kg
Mesaje: 513
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Lavinia, preventia e f buna, felicitari ca te-ai dus la timp. Ciudat sa nu te lase sa mananci oua si sa te puna la restrictii gen de 2 ori pe an ceva. Din cate am inteles cu binge-ul trebuie sa ai grija cu restrictiile, sa nu iti vina sa te revolti impotriva lor.

Carnea slaba e foarte buna, miraculoasa as zice. Puiul, curcanul, pestele la gratar cu legume sunt f satioase si parca topesc grasimile.

Si sa incluzi sportul in ecuatie. Ai ocupatie, se elibereaza endorfine, rezultatele se vad mai rapid.. Mult succes!
__________________
Jurnalul meu

Cineva, undeva, cauta o persoana exact ca tine.
OtiliaIon, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
OtiliaIon, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1992 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1735 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #334 (permalink)  
Vechi 26 feb 2011, 10:12:58
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de Lavinia17 Vezi mesajul
Salut!revin dupa vreo 2 zile,in care am fost la endocrinolog si am mai petrecut timp cu prietenii mei care sunt plecati in alt oras la facultate.Bun,am fost la endocrinolog.Mi-a facut un echo la tiroida si in partea dreapta am 3 punctulete.Mi a zis doctorul ca cica daca nu iau tratament poate sa nu se dezvolte,sau poate intr-o sg zi sa ajunga caz chirurgical.Si mi-a dat pastile ca sa e prevenim.Am fost sa imi fac si analizele ,care o sa le primesc sapt viit si o sa le duc d-lui doctor.Mi-a dat sfaturi pt regim aleimntar(pt obez).Mi-a spus ca din cauza ca sunt predispusa la ingrasare sa nu mananc daca pot toata viata:paine,dulciuri,tot ce tine de zahar si miere chiar,cartofi,oua doar 2 pe an.Mi-a mai dat o hartie tiparita in care scrie ca cei obezi trb sa manance carne slaba,fructe mi a zis ca pot sa mananc nelimitat.Ii zic "pt mine nelimitata inseamna si 2-3 kg" la care dansul a spus ca si o galeata chiar pot ).Bun,ciorbele cand le fac,fara ulei si carne.doar cu zarzavat.Mi-a dat si niste pastile obecon,care sunt pt obeiz si inca 2 categorii de boli.De maine incep lupta.Iar Dara,cum ai spus tu,cand imi vine gandul la mancare,sa il schimb.Asa fac si e ok,tot mi e greu na,dar e mai bine.ZIlele astea 2 cat am stat cu prietenii m-am simtit asa de bine si nu ma simteam sg si am incredere in mine.Mai multe o sa va zic si sapt viit,cand o sa vina rezultatul la analize .Pupici
buna
nu te supara,dar imi pare nush cum medicul ala de ti-a zis ca poti minca fruccte cu kg si mai ales 2 oua pe an )) eu saptamanal mananc oua iar cu fructele stiam ca nu e bine sa exageramm..deja mai degraba tii cont se reglulile unei aliment sanatoase..
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #335 (permalink)  
Vechi 26 feb 2011, 13:27:05
Lavinia17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Ghindaresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Atkins
Date: 171cm, 85kg
Mesaje: 324
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Aici nu e vb nici un pic de bnge eating.EU nu i-am povestit de asta,este un medic foarte bun.Oricum,e ciudat psihicul meu.Acum spre exmeplu nu ma gandesc deloc sa ma indop si toate alea.
Lavinia17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2207 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1690 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #336 (permalink)  
Vechi 26 feb 2011, 14:25:24
OtiliaIon's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mai 2010
Locaţie: Ilfov - Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Invat sa-mi controlez greutatea
Date: 170cm, 90kg
Mesaje: 513
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Topicul e pe subiectul asta. Cred ca trebuia sa ii povestesti daca ai episoade, dietele si restrictiile duc la binge.. E doar un sfat, faci cum crezi, iti doresc succes.

Citat:
Anterior postat de Lavinia17 Vezi mesajul
Aici nu e vb nici un pic de bnge eating.EU nu i-am povestit de asta,este un medic foarte bun.Oricum,e ciudat psihicul meu.Acum spre exmeplu nu ma gandesc deloc sa ma indop si toate alea.
__________________
Jurnalul meu

Cineva, undeva, cauta o persoana exact ca tine.
OtiliaIon, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
OtiliaIon, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1992 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1735 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #337 (permalink)  
Vechi 28 feb 2011, 00:07:23
Alinka's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 35
Dieta: SB personalizat
Date: 167cm, 54.2kg
Mesaje: 119
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Exclamation Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Un articol de pe internet spune asa ...


Mancatul pe fond emotional reprezinta consumul unei cantitati mari de mancare ca raspuns la anumite sentimente. Expertii estimeaza ca 75% din mancatul in exces este cauzat de emotii.
Multi dintre noi stim ca mancarea poate aduce confort, cel putin pentru o perioada scurta. Ca rezultat, adesea mancam pentru a ne vindeca anumite probleme emotionale. Mancatul devine obicei, impiedicandu-ne sa gasim solutii care pot rezolva efectiv problemele noastre emotionale.
Depresia, plictiseala, singuratatea, supararea cronica, frustrarea, nervozitatea, stresul, problemele legate de relatiile interumane si subestimarea pot duce la mancatul in exces si ingrasarea nedorita.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul in exces, putem inlocui mai multe tehnici potrivite sa rezolve problemele noastre emotionale si sa scoatem din ecuatie mancatul in exces si ingrasarea.
Situatiile si emotiile care ne fac sa mancam in exces se impart in 5 categorii principale:

Sociala. Mancatul in preajma altor oameni. De exemplu, mancatul excesiv poate rezulta din faptul ca esti incurajat de alti oameni sa mananci; mancatul pentru a te potrivi; cearta; sau sentimente de nepotrivire in preajma altor oameni.
Emotionala. Mancatul ca raspuns la plictiseala, stres, oboseala, tensiune, depresie, furie, nervozitate si singuratate ca o cale de a "umple golul".
Situationala. Mancatul pentru ca exista aceasta oportunitate. De exemplu, la un restaurant, vazand o reclama pentru un anumit fel de mancare, trecand pe langa o brutarie. Mancatul poate fi de asemenea asociat cu privitul la televizor, mersul la film sau la evenimente sportive, etc.
Ganduri. Mancatul ca rezultat al unei pareri proaste despre sine sau gasirea scuzelor de a manca. De exemplu, cicalirea pentru aspectul exterior sau lipsa de incredere in sine.
Psihologica. Mancatul ca raspuns la indicii fizice. De exemplu, foamea excesiva datorata omiterii unor mese sau mancatul pentru a "vindeca" durerea de cap sau alte dureri.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul excesiv, tine un jurnal in care sa treci ce si cand mananci ca si, de altfel, ce factori de stres, ganduri sau emotii identifici care te fac sa mananci. Trebuie sa incepi sa identifici destul de repede factorii care duc la mancatul excesiv.

Cum sa ma las de acest obicei?

Identificarea a ceea ce declanseaza mancatul in exces este primul pas; totusi, acest lucru nu e suficient pentru a modifica comportamentul de a manca. De obicei, cand vei fi identificat un factor, mancatul ca raspuns la emotii si anumite situatii a devenit deja un obicei. Acum trebuie sa te lasi de acest obicei.
Crearea alternativelor la mancare il reprezinta al doilea pas. Cand incepi sa mananci ca raspuns al unui factor, incearca in schimb una dintre urmatoarele activitati:

- Citeste o carte buna sau o revista sau asculta muzica.
- Plimba-te sau fa jogging.
- Fa o baie.
- Fa exercitii de respiratie.
- Joaca carti
- Vorbeste cu un prieten.
- Fa curatenie in casa, spala sau ocupa-te de gradinarit.
- Spala masina.
- Scrie o scrisoare.
Sau alte placeri sau activitati necesare pana ce dorinta de a manca trece.


Ce fac daca a ma distrage de la mancare nu este indeajuns ?
Uneori a te distrage de la mancare si crearea de alternative la mancare nu este indeajuns pentru a face fata problemelor emotionale care duc la mancatul in exces. Pentru a face fata efectiv la stresul emotional, incearca:

- Exercitii de relaxare
- Meditatie
- Consilierea individuala sau de grup

Aceste tehnici se adreseaza problemelor fundamentale care te fac sa mananci in exces si te invata sa le faci fata prin mijloace mai sanatoase si mai eficiente. Pentru mai multe informatii cu privire la aceste tehnici, contactati medicul dumneavoastra.
Deoarece ai invatat sa incorporezi mai multe strategii potrivite pentru a face fata si pentru a tine in frau mancatul excesiv, aminteste-ti sa te rasplatesti pentru treaba buna pe care ai facut-o. Noi, oamenii, tindem sa repetam comportamentul care a fost intarit, deci rasplateste-te cand iti indeplinesti scopurile. Cumpara-ti o bluza, ia-ti o vacanta sau du-te la masaj. Prin rasplatirea pentru treaba buna pe care ai facut-o cresti probabilitatea de a mentine pe viitor noile obiceiuri sanatoase.
__________________
Rule your mind or it will rule you.
Alinka, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Alinka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1722 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1205 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 948 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #338 (permalink)  
Vechi 28 feb 2011, 11:32:44
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de Alinka Vezi mesajul
Un articol de pe internet spune asa ...

- Exercitii de relaxare
- Meditatie
- Consilierea individuala sau de grup

.
Sa mai spun ca le-am facut si inca fac o parte din toate?
Si asta de dinainte de binge.
Momentan, pe mine ma ajuta yoga si relaxarile. Insa pana nu umblam la cauza...
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #339 (permalink)  
Vechi 28 feb 2011, 14:59:45
the dream lady's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: South Beach - faza 1
Date: 165cm, 54.4kg
Mesaje: 79
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

salut!


sunt la a 3-a zi minunata fara binge eating nu stiu sincer ce ma ajutat atat de mult...probabil psihicul. in perioada asta am mancat de toate, insa fara sa ma supra alimentez si e bine pana acum...vom vedea ce va fi, insa sunt increzatoare ca totul va fi bine!

voi cum mai sunteti? cum a trecut weekendul?
Răspuns cu citat
  #340 (permalink)  
Vechi 28 feb 2011, 16:48:54
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de the dream lady Vezi mesajul
salut!


sunt la a 3-a zi minunata fara binge eating nu stiu sincer ce ma ajutat atat de mult...probabil psihicul. in perioada asta am mancat de toate, insa fara sa ma supra alimentez si e bine pana acum...vom vedea ce va fi, insa sunt increzatoare ca totul va fi bine!

voi cum mai sunteti? cum a trecut weekendul?
eu a doua zi am reusit sa nu am accese de binge ))) n-as spune ca am mincat ideal insa nu am facut excese si ma bucur enorm )ma simt parka mai bine
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
binge eating, compulsiv, dieta, exces, forum, hiperfagie, mancat, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces dara Motivatie 258 14 mar 2014 12:32:45
Ce am mancat astazi :) !!! ali_lumi Alimentatia 80 03 iul 2012 19:20:20
Ce alimente trebuie sa evitati sa consumati in exces Slabuta Aditivi Alimentari 10 30 mar 2012 19:10:47
Jurnal de ne-mancat noaptea - dara dara Arhiva jurnale slabit 1239 12 mai 2011 14:02:59
O viata noua fara binge eating bubus Bulimie & Binge Eating 25 14 ian 2010 16:50:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole