Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Inceput de bulimie?! pls HELP!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 03 sep 2009, 20:43:55
nicol30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: s, Romania
Vârsta: 49
Dieta: 1000 cal
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 4.108
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

bea compot neindulcit, sau fibre ca sa umfle burtica.....
__________________
Sa nu renunti ca nici nu stii ce pierzi!
nicol30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1867 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 576 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #22 (permalink)  
Vechi 03 sep 2009, 23:51:12
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Nico, merci de sfat...imi place compotul dar nu mi-a trecut prin cap sa il las neindulcit...o sa fac maine ,deabia astept
Cand simt ca se apropie pericolul o sa bag compot

Noapte buna!
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #23 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 06:15:58
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Rori,neata si tie,chiar ca m-ai facut sa zmabesc.Iit doresc o zi minunata si tie,in care sa reusesti sa te detasezi de probeleme pe care le ai si sa mananci controlat
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #24 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 06:31:36
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Neatza fetelor!

Fug la alergat in tineretului ,dupa la masaj anticelulitic....doar ,doar oi mai da jos...
Oricum....am ajuns la 48.oo ink 1 gram si sunt la 47....daca nici acum nu-mi apare motivatia...inseamna ca sunt cu capul rau....
Vecina-mea se chinuie mult mai rau...tine dieta cu sfintenie..sport zilnic etc...si slabeste mai greu...prob.ca's eu mai norocoasa..ce sa zic..nu prea merit...

Revin mai incolo...
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #25 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 07:02:23
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Citat:
Anterior postat de Rori Vezi mesajul
Neatza fetelor!

Fug la alergat in tineretului ,dupa la masaj anticelulitic....doar ,doar oi mai da jos...
Oricum....am ajuns la 48.oo ink 1 gram si sunt la 47....daca nici acum nu-mi apare motivatia...inseamna ca sunt cu capul rau....
Vecina-mea se chinuie mult mai rau...tine dieta cu sfintenie..sport zilnic etc...si slabeste mai greu...prob.ca's eu mai norocoasa..ce sa zic..nu prea merit...

Revin mai incolo...
Buna Rori..pai tu stai foarte bine...eu ma chinui de ceva timp sa dau 3 kg jos...insa valorile tale sunt destul de normale...asa ca zi frumoasa si fara stres
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #26 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 18:05:22
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna Rori,

Uite am gasit un articol care sper ca te poate ajuta:

Mancatul pe fond emotional

Unul dintre cele mai dureroase aspecte ale obezitatii poate fi suferinta emotionala. Societatea moderna acorda o mare importanta aspectului fizic, adesea punand semn de egalitate intre „sarm” si un corp suplu si musculos. In plus multi oameni considera in mod gresit ca oamenii obezi sunt lacomi, lenesi sau ambele. Totusi, din ce in ce mai multe dovezi contrazic aceasta presupunere. Oamenii obezi se confrunta adesea cu prejudecatile sau discriminarea la serviciu, la scoala, in timp ce isi cauta de lucru, si in situatiile sociale. Sentimente ca respingerea, rusinea sau depresia sunt comune.

Cand sa cauti ajutor
Trebuie sa-ti suni doctorul daca ai probleme emotionale in legatura cu greutatea, daca ai nevoie de ajutor pentru a slabi, sau cand cazi intr-una dintre categoriile de mai jos:
  • Daca BMI-ul tau este 30 sau mai mare, esti considerat obez. Trebuie sa vorbesti cu medicul tau in privinta slabirii deoarece risti sa ai probleme de sanatate.
  • Daca ai forma de „mar” sau esti tipul ”burtos” , ai mai multa grasime in si in jurul organelor abdominale. Grasimea din abdomen creste riscul multor probleme serioase asociate cu obezitatea. Masura taliei unei femei trebuie sa fie sub 88 cm si a barbatului trebuie sa fie sub 102 cm. Daca ai circumferinta taliei mai mare, vorbeste cu medicul tau despre cum poti sa slabesti.

Mancatul pe fond emotional:
Mancatul pe fond emotional reprezinta consumul unei cantitati mari de mancare ca raspuns la anumite sentimente. Expertii estimeaza ca 75% din mancatul in exces este cauzat de emotii.
Multi dintre noi stim ca mancarea poate aduce confort, cel putin pentru o perioada scurta. Ca rezultat, adesea mancam pentru a ne vindeca anumite probleme emotionale. Mancatul devine obicei, impiedicandu-ne sa gasim solutii care pot rezolva efectiv problemele noastre emotionale.
Depresia, plictiseala, singuratatea, supararea cronica, frustrarea, nervozitatea, stresul, problemele legate de relatiile interumane si subestimarea pot duce la mancatul in exces si ingrasarea nedorita.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul in exces, putem inlocui mai multe tehnici potrivite sa rezolve problemele noastre emotionale si sa scoatem din ecuatie mancatul in exces si ingrasarea.

Situatiile si emotiile care ne fac sa mancam in exces se impart in 5 categorii principale:
  • Sociala. Mancatul in preajma altor oameni. De exemplu, mancatul excesiv poate rezulta din faptul ca esti incurajat de alti oameni sa mananci; mancatul pentru a te potrivi; cearta; sau sentimente de nepotrivire in preajma altor oameni.
  • Emotionala. Mancatul ca raspuns la plictiseala, stres, oboseala, tensiune, depresie, furie, nervozitate si singuratate ca o cale de a ”umple golul”.
  • Situationala. Mancatul pentru ca exista aceasta oportunitate. De exemplu, la un restaurant, vazand o reclama pentru un anumit fel de mancare, trecand pe langa o brutarie. Mancatul poate fi de asemenea asociat cu privitul la televizor, mersul la film sau la evenimente sportive, etc.
  • Ganduri. Mancatul ca rezultat al unei pareri proaste despre sine sau gasirea scuzelor de a manca. De exemplu, cicalirea pentru aspectul exterior sau lipsa de incredere in sine.
  • Psihologica. Mancatul ca raspuns la indicii fizice. De exemplu, foamea excesiva datorata omiterii unor mese sau mancatul pentru a „vindeca” durerea de cap sau alte dureri.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul excesiv, tine un jurnal in care sa treci ce si cand mananci ca si ,de altfel , ce factori de stres, ganduri sau emotii identifici care te fac sa mananci. Trebuie sa incepi sa identifici destul de repede factorii care duc la mancatul excesiv.

Cum sa ma las de acest obicei?
Identificarea a ceea ce declanseaza mancatul in exces este primul pas; totusi, acest lucru nu e suficient pentru a modifica comportamentul de a manca. De obicei, cand vei fi identificat un factor, mancatul ca raspuns la emotii si anumite situatii a devenit deja un obicei. Acum trebuie sa te lasi de acest obicei.
Crearea alternativelor la mancare il reprezinta al doilea pas. Cand incepi sa mananci ca raspuns al unui factor, incearca in schimb una dintre urmatoarele activitati:

  • Citeste o carte buna sau o revista sau asculta muzica.
  • Plimba-te sau fa jogging.
  • Fa o baie.
  • Fa exercitii de respiratie.
  • Joaca carti
  • Vorbeste cu un prieten.
  • Fa curatenie in casa, spala sau ocupa-te de gradinarit.
  • Spala masina.
  • Scrie o scrisoare.
  • Stai pe forum (adaugata de mine)
Sau alte placeri sau activitati necesare pana ce dorinta de a manca trece.


Ce fac daca a ma distrage de la mancare nu este indeajuns ?
Uneori a te distrage de la mancare si crearea de alternative la mancare nu este indeajuns pentru a face fata problemelor emotionale care duc la mancatul in exces. Pentru a face fata efectiv la stresul emotional, incearca:
  • Exercitii de relaxare
  • Meditatie
  • Consilierea individuala sau de grup
Aceste tehnici se adreseaza problemelor fundamentale care te fac sa mananci in exces si te invata sa le faci fata prin mijloace mai sanatoase si mai eficiente. Pentru mai multe informatii cu privire la aceste tehnici, contactati medicul dumneavoastra.
Deoarece ai invatat sa incorporezi mai multe strategii potrivite pentru a face fata si pentru a tine in frau mancatul excesiv, aminteste-ti sa te rasplatesti pentru treaba buna pe care ai facut-o. Noi, oamenii, tindem sa repetam comportamentul care a fost intarit, deci rasplateste-te cand iti indeplinesti scopurile. Cumpara-ti o bluza, ia-ti o vacanta sau du-te la masaj. Prin rasplatirea pentru treaba buna pe care ai facut-o cresti probabilitatea de a mentine pe viitor noile obiceiuri sanatoase.
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #27 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 19:03:40
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Am revenit.
Sunt super obosita(am dormit doar 2 ore ) si in acelasi timp plina de energie....n-am stare ...vreau sa fac ceva...


meapasarica ...da,valorile sunt normale...ca sa vezi...azi mi-am dat seama de ceva de faptul ca oglinda de acasa mareste.... de ce nu mi-o fi spus nimeni pana acum oare...!!!! azi am fost la facultate sa ma interesez cand am restanta ( am aflat ca fusese pe 1 sept ) si m-am ...reflectat intr-un perete de oglinda........sprea marea mea mirare....eram mai slaba .....muuult mai slaba decat ma pacaleste oglinda de acasa...nu eram cat o vaca!! nu mi-a venit sa cred c proasta sunt.....


asta nu inseamna ca nu vreau sa mai slabesc...inseamna doar ca ma simt muult mai bine psihic...si ca asta mi-a facut ziua mai frumoasa

plus colegii...care m-au asaltat cu " Vaaaai ..da ce-ai patit....Doamne cat ai slabit!! Iei superSlim? Stiu...ai facut operatie!" Le-am zis ca nu...am doar grija la ce mananc si incerc cat de cat sa ma misc.Ce bine m-am simtit!...Ah....

Anca,merci pentru articol...e mult mai complex decat ce gasisem eu ...l-am citit atent.Am analizat situatia si am ajuns la urmatoarea concluzie:

1)Daca o tin tot asa nu numai ca o sa ma ingras...voi deveni obezaaaa!!!!
2)Ca din pacate crizele mele au fost determinate de absolut toti stimulii enumerati.

social-->cei din jur care gatesc ,mananca in fata mea si ma roaga sa gust si eu...hai...un pic asa..."nu o sa te ingrasi daca mananci o data"( ba da...o data si inca o data smd )

frustrare--> mi s-a intamplat sa cedez si sa gust ceva...dupa care eram atat de frustrata ,de suparata pe mine ca am mancat incat incepeam sa bag...si sa bag...pana era sa sun la salvare...ca ma durea corpul..pleznea si nu mai puteam respira

nervi--> unchiul sta cu noi(fiind casa bunicii) si ma uraste..in fine complicat..tot incearca sa-mi faca viata amara...acum e plecat 2 luni...si vad ca m-am linistit...nu am mai avut nici o criza nervoasa.

din cauza depresiei inca nu am mancat....am alte metode mai eficiente dar nu mai e cazul

situationala--> este cea mai periculoasa...te ia pe neasteptate..nu intraba nu nimic...te trezesti inconjurat de mancare si ...nu iti sta nimic in cale...ar trebui sa actioneze vointa..dar inca nu am ajuns acolo.

ganduri--> la asta sunt campioana ... daca iau o gura de ceva...gata s-a terminat...mica imbucatura devine motivul....am zis ieri de ex ca mananc o inghetata moana..dupa am vrut sa o dau afara..dar nu am reusit..asa ca ce m-am gandit....mai bag mancare ca sa pot vomita mai usor...

nu ma infometez,nu omit mese...am constant 3 mese si 2 gustari.

inca un pas e facut...am recunoscut cauzele...(macar sunt sincera)

asta era situatia cand am deschis jurnalul.acum sunt mai bine.

nervi-->unchiul e plecat iar mama tot posibilul sa ma vada fericita..calma ,multumita,etc.
social--> nu mai e cazul..nu mai stau in preajma "slabutelor ciugulitoare" iar mama si bunica au inteles claaar ca nu -i de joaca cu mine si nu ma mai imbie...mama chiar mi sa alaturat in dieta doar din solidaritate.A slabit 5 kg.
frustrare--> ok ok ok..am inteles..o gura= criza...atunci e simplu...ori pap ori nu...nu mai gust nici sa stiu ca nu mai vad mancarea respectiva vreodata...
eh..la ganduri sunt inca...tot pe acolo...ma gandesc...si totusi..as putea manca si vomita dupa..hai ca nu-i chiar atat de rau....vomiti si gata( da ,stiu ca nu e bine,stiu ,stiu...incerc sa ma las...) doar ca mor de pofta....viata mea e direct conectata la inghetata.
stational--> nu mai umblu cu bani la mine! doar asa pot fi in siguranta..de multe ori mi se scurg ochii pe vitrine dar daca nu am bani..asta e...


din lista sugestiilor aleg 'stai pe forum"...sau varianta..."suna un prieten"

Din fericire a ma distrage de la mancare...in momentul de fata este deajuns.


azi am mancat ok as putea spune

la 6 dim 4 felii de paine din fibre mici si subtiri foc..80 gr 100 kal...pentru ca trebuia sa iau nurofen si nu merge cu fructe sau lapte.

gustarea 1 la 12--> ,100 ml lapte cu fistic =80 kal

pranz ora 4 --> 700 gr portocale...(va mirati probabil cum au incaput..e loc...la o criza am bagat si aprox 3 kg) sa zicem 300 kal

cina ora 19-->compot de mere neindulcit cu putina scortisoara...l-am facut din 3 mere si am papat unul.=sa fie 70 kal? pe acolo...

o sa mai beau zeama de la compot...si apa...azi nu prea am baut lichide...pana acum doar 1 l.

spun cu mandrie ca azi nu am avut ganduri...pacatoase...am fost happy ca incap in niste blugi mici...am fost la masaj anticelulitic..a durut mult mai putin...mi-a zis tipa ca cica am scapat de cea mai mare parte din celulita...mai am cateva insulite.
nu mi-am dorit inghetata...asta datorita lui Nicol30.a ei a fost ideea cu compotul....e extraordinar...l-am mancat fierbinte si chiar mi-a luat gandul de la inghetata..a fost..cu adevarat delicios si hipocaloric...pe deasupra mai tine si de foame.. merci nicol!

dar pana maine mai e o gramada de timp....se pot intampla muuulte.

ma doare burta..iau nurofen si ma chircesc putin in pat...poate si deaia nu am pofta de mancare...
vreau sa vin in vizita pe la voi...dar nu pot sa mai stau la calc ca doare rau burticu...asa ca revin cand ma mai lasa.

pupici!
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #28 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 22:15:10
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna, Rori.
Eu ma numesc Iulia, imi pare bine de cunostinta.
Imi pare rau sa aud de problema ta... sper sa fie inceputul sfarsitului acestei situatii.
Daca imi permiti niste sfaturi... incearca sa papi mai multe proteine - peste slab sau la conserva, piept de pui fiert sau la cuptor sau gratar, fasole, soia.
Ceea ce mi-au spus si mie fetele... a fost sa incerc sa mananc cam 1000 de calorii pe zi si sa fac sport. Daca mananci prea putine calorii, intr-adevar slabesti. Insa cand ajungi in faza "de platou" (in care cantarul stationeaza pentru ca organismul s-a acomodat foarte bine cu noua greutate si refuza sa mai slabeasca)... o sa mananci la fel, o sa simti senzatia de foame si nu o sa slabesti. Iar cand ajungi la mentinere, e posibil sa pui kilogramele inapoi. Corectati-ma, slabutelor, daca am explicat gresit... e tarziu si mi se invart cuvintele in fata ochilor.
Un alt instrument foarte util este calculatorul de calorii de pe site. L-ai incercat? Pur si simplu introduci alimentele pe care le consumi, specifici gramajul si masa din care a facut parte (mic dejun, pranz, cina). La sfarsitul zilei vezi exact cate calorii ai papat si cate ai consumat (specifici acolo si cate minute de activitate ai avut). Meniul il poti salva si poti vedea evolutia in timp.
Inca un lucru care pe mine m-a motivat a fost concursul slabutelor de slabit. Cauta mai multe detalii pe forum la sectia concursuri.
Ultimul lucru pe care ti-l sugerez e sa incepi un hobby care consuma mult timp si, de ce nu, calorii. Eu m-am apucat de croitorit.
Spor la treaba si... incearca sa privesti mancarea ca pe un prieten. Asa cum o lingurita de sare da un gust nemaipomenit unei oale de ciorba, asa mancarea sanatoasa si in cantitati normale da o stare nemaipomenita corpului. Un kg de sare in aceeasi oala de ciorba strica... nu?
Curaj !!
__________________
Răspuns cu citat
  #29 (permalink)  
Vechi 05 sep 2009, 06:54:21
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Rori,buna dimineata.Si un week-end placut.
Eu cred,.si stiu din experienta proprie ca,cu cat te gandesti mai mult ca faci dieta,ca sa nu mananci,cu atat dezvolti o obsesie mai mare pt mancare.De acum gandese-te ca esti deja slaba,ca ce a mai ramas de dat jos de acum e doar pt ca vrei tu asa,ceea ce a fost de realizat e realizat deja.Iar restul kilogramelor le poti da in timp.Fa-ti un plan de mancare pe a doua zi,dar nu ti-l face fix.Adica,pune-ti pt mic dejun2-3 optiuni,pt pranz tot asa,sa ai de unde alege in momentele cand ai mofturi.Si nu te infometa.Ai chef sa mananci o inghetata odata la 3 zile,cumpara-ti una mica,si manan-o la prima gustare de la micul dejun.Nu o sa te ingrase daca mai faci si ceva sport pe seara.Dar opreste-te la una daca simti ca a doua ti-ar da depresii.Fii mai indulgenta cu tine,esti om si e normal sa ai pofte.Si apoi,ce ai realizat pana acum e deja extrem de mult si de bine.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #30 (permalink)  
Vechi 05 sep 2009, 09:43:35
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna dimineata !

Ras_cristalin-incantata de cunostinta si merci pentru sfaturi.
sunt lacto-vegetariana cam de o luna...insa mananc soia .imi place,e chiar buna.Si peste pap.fac si sport...
in ceea ce priveste caloriile...mi-e foarte frica de ele...nu am mancat de ani de zile (cu exceptia celor 2 sapt in care m-am ingrasat f mult) mai mult de 1000 kal pe zi...cu 1000 oricat m-as chinui nu pot slabi..poate doar ca mentinere.Sport fac..acum de exemplu am venit de la mers + alergat.
o sa incerc totusi sa mananc daca nu alimente mai bogate in calorii macar mai mult cantitativ...legume,fructe...astfel facand sa creasca si nr kal.

Da am incercat calculatorul,il folosesc zilnic..si incerc sa-mi completez si meniul...ieri am luat o pastila de durere de la care am adormit instantaneu pana azi de dim si deaia nu am mai apucat sa scriu.
Nu am intrat in concursul pentru slabit tot din cauza numarului impus de calorii...

mishutza- un weekend placut si tie!
da! azi o sa incerc sami planific..asa cu cateva variante..mesele de maine
cu inghetata asta ma gandeam si eu....una la 3 zile...decat sa ma abtin si sa o iau razna ....
sa shti ca de ieri de cand mi-am acceptat o inghetata din cand in cand...parca mi s-a mai linistit si capsorul.Stau calma pentru ca maine o sa pap inghetata..fara sa fac ceva interzis.
.Fii mai indulgenta cu tine,esti om si e normal sa ai pofte.Si apoi,ce ai realizat pana acum e deja extrem de mult si de bine. Merci!! eu sunt mai grea de cap...toata lumea imi spune dar..eu ma vad tot ca la 56 de kg..am slabit prea repede si nu m-am obisnuit...
La 46 m-am decis sa pun poze...socante....de la 56...cu blugii in vine si grasimea revarsata...sa scriu pe ea...2 saptamani de KFC..ca nu mai mananca nimeni de acolo eram pur si simplu gretoasa.

hobby...hm....buna idee...
desi nu prea as avea timp..pe 17 sept plec din tara pentru 3 luni.(o sa scriu in continuare pe forum)
imi iau zborul undeva departe...intr-o tara cu mancare sanatoasa Japonia...soia,peste,orez..hai ca merge..si o inghetata la 3 zile
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
bulimic, bulimica, bulimie, calorii, dieta, functionare, help, intrebari, legate, mancat compulsiv, raspunsuri, sanatos, slabit, slabit sanatos

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Inceput... ionela_ro25 Am intre 100 kg si 110 kg 149 23 sep 2011 08:56:59
Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" Shorty Arhiva jurnale slabit 459 15 iul 2009 11:03:22

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole