Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Inceput de bulimie?! pls HELP!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 01 sep 2009, 20:54:49
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Unhappy Inceput de bulimie?! pls HELP!

ook....am facut primul pas...mi-am facut cont si incerc sa imi recashtig motivatia cu ajutorul vostru!

cate ceva despre mine...: in primavara anului trecut faceam sport...aveam 46 kg si 1.60...ma consideram plinuta si mancam sanatos ( fara excese,paine ,prajeli ,junkfood & co)
a urmat un accident de masina ...m-am lasat de sport din cauza unui muschi strivit ce trebuia recuperat ...si am pus 4 kg...vara asta am reushit ...mancand in fiecare zi la KFC ,MC plus gogosi sa pun 6 kg in 2 saptamani....chiar asa....

la 56 kg m-am trezit la realitate cand am vazut ca nu ma mai incap nici bluzele...nimic.... m-am pus pe sport plus dieta si am slabit 6,2 kg in 3 saptamani...sport insemnand 140 min la bici eliptica (850 kal) 1000 abdomene nivel mediu la abrocket si o tura de tineretului zilnic .



frumos....insa am o problema...ceva mai sus de stomac...la cap ...sa zicem....ma enervez repede....iar cand o fac...simt ca imi explodeaza capul....tre sa ma eliberez cumva....si..mai nou ma refugiez in mancare.....inainte...ma taiam pe mana .....mananc si ..culmea...nu ma intereseaza gustul....uneori fac si combinatii ciudate...pur si simplu rad tot ce e in bucatarie...ajungand sa pap intr-o criza si lapte si ketchup si pepene....printre altele...estimez o astfel de criza undeva pe la 5000 de calorii pe putin....
pe masura ce mananc ma simt din ce in ce mai scarbita de mine....scarbita si frustrata....ma uit in oglinda si arat ca un porc...infulecand...sunt dezgustatoare....

cu vomitatul stau destul de prost..in sensul ca cu greu reusesc sa-mi provoc asa ceva.....si cand reusesc..vomit pe nas....e groaznic.....deaceea din cele....7 indopari ...am vomitat doar la jumate dintre ele...( de o saptamana am problema) .....
am pus deja 1.7 kg ..acum am 51.5..offf ma mir ca doar atat....
de doua zile reusisem sa nu mai fac excese dar azi...am dato-n bara din nou....sunt profund dezamagita de mine...si nu stiu de unde sa mai iau puterea de a merge mai departe ...puterea de a nu ma indopa si maine..nu din dorinta de a manca ceva bun..pur si simplu din prea multa frustrare...

mentionez ca nu mananc de pofta....mananc de nervi....daca a mai trecut cineva prin asa ceva...sau daca aveti ceva de zis....va rog scrieti-mi.....am mare nevoie de ajutorul vostru !

PS. am 20 ani.


multumesc.
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 01 sep 2009, 21:50:47
dienusha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 05 aug 2009
Locaţie: Oradea/Timisoara/Londra, Anglia
Vârsta: 37
Dieta: Alimentatie naturala
Date: 170cm, 66kg
Mesaje: 1.020
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Rori, desi nu vroiam sa vorbesc despre asta, o s-o fac acum pentru ca eram exact cum esti tu acum. Mancam de nervi orice, oricat, pana simteam ca nu mai intra nimic, in incercarea de a ma linisti. Nu am ajuns sa vomit desi am incercat, nu am reusit. Stiu cat de groaznice sunt aceste stari...si remuscarile de dupa. Nu am cuvinte sa iti spun cat de rau imi pare ca treci prin asta.

Eu am reusit intr-un final sa ma controlez, inlocuind mancatu compulsiv cu bautul apei, fumatul (sa nu crezi cumva ca iti recomand sa te apuci de fumat), orice alta activitate. De la crize zilnice am ajuns la 2 crize pe saptamana, dar nu mai depasesc 1000 de calorii pe episod. daca chiar nu ma pot controla incerc sa mananc fructe, legume, iaurt pana nu mai pot. azi am avut o astfel de criza si nu am depasit 1000 de calorii. Stiu cat e de greu cand te apuca o astfel de criza...dar incearca sa iesi din casa, sa nu vezi mancare, sa nu ai acces la mancare. fa o baie, fa ceva relaxant. incearca sa faci un sport, evident, ceva care sa nu iti suprasolicite muschiul respectiv.

Stiu ca teoria e usoara, dar poate ar trebui sa mergi la un psiholog, pentru ca problema e relativ noua, cu cat trece mai mult timp cu atat mai greu o sa iti fie.

daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva...aici sunt.
dienusha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2138 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1621 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1364 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 00:44:10
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Citat:
Anterior postat de Rori Vezi mesajul
ook....am facut primul pas...mi-am facut cont si incerc sa imi recashtig motivatia cu ajutorul vostru!

cate ceva despre mine...: in primavara anului trecut faceam sport...aveam 46 kg si 1.60...ma consideram plinuta si mancam sanatos ( fara excese,paine ,prajeli ,junkfood & co)
a urmat un accident de masina ...m-am lasat de sport din cauza unui muschi strivit ce trebuia recuperat ...si am pus 4 kg...vara asta am reushit ...mancand in fiecare zi la KFC ,MC plus gogosi sa pun 6 kg in 2 saptamani....chiar asa....

la 56 kg m-am trezit la realitate cand am vazut ca nu ma mai incap nici bluzele...nimic.... m-am pus pe sport plus dieta si am slabit 6,2 kg in 3 saptamani...sport insemnand 140 min la bici eliptica (850 kal) 1000 abdomene nivel mediu la abrocket si o tura de tineretului zilnic .



frumos....insa am o problema...ceva mai sus de stomac...la cap ...sa zicem....ma enervez repede....iar cand o fac...simt ca imi explodeaza capul....tre sa ma eliberez cumva....si..mai nou ma refugiez in mancare.....inainte...ma taiam pe mana .....mananc si ..culmea...nu ma intereseaza gustul....uneori fac si combinatii ciudate...pur si simplu rad tot ce e in bucatarie...ajungand sa pap intr-o criza si lapte si ketchup si pepene....printre altele...estimez o astfel de criza undeva pe la 5000 de calorii pe putin....
pe masura ce mananc ma simt din ce in ce mai scarbita de mine....scarbita si frustrata....ma uit in oglinda si arat ca un porc...infulecand...sunt dezgustatoare....

cu vomitatul stau destul de prost..in sensul ca cu greu reusesc sa-mi provoc asa ceva.....si cand reusesc..vomit pe nas....e groaznic.....deaceea din cele....7 indopari ...am vomitat doar la jumate dintre ele...( de o saptamana am problema) .....
am pus deja 1.7 kg ..acum am 51.5..offf ma mir ca doar atat....
de doua zile reusisem sa nu mai fac excese dar azi...am dato-n bara din nou....sunt profund dezamagita de mine...si nu stiu de unde sa mai iau puterea de a merge mai departe ...puterea de a nu ma indopa si maine..nu din dorinta de a manca ceva bun..pur si simplu din prea multa frustrare...

mentionez ca nu mananc de pofta....mananc de nervi....daca a mai trecut cineva prin asa ceva...sau daca aveti ceva de zis....va rog scrieti-mi.....am mare nevoie de ajutorul vostru !

PS. am 20 ani.


multumesc.
Buna Rori,

As vrea sa zic ca nu te inteleg si ca nu am trecut prin ce treci tu dar... si eu am fost acolo... In perioada liceului aveam astfel de crize... in general seara sau chiar noaptea...
Nu odata mi s-a intamplat sa ma trezesc pur si simplu din somn, sa ma duc in bucatarie sa deschid frigiderul si sa imi fac o farfurie cu mot cu cam tot ce aveam prin frigider (o portie din fiecare)... Si sa ma intorc in camera unde mancam totul iar apoi ma culcam la loc...
Crizele de seara erau in general cu nervi, cu plansete si apoi cu linistea din firgider... Totusi eu dupa fiecare masa ajunsesem sa vomit... Nu ma fortam deloc... Pur si simplu la 15-20 min dupa ce mancam aveam program de vomitat... Dupa care incepeam iar cu nervii si plansetele si asa mai departe..
Tu te taiai inainte, eu ma zgariam cu unghiile pe maini de nervi pana imi dadea sangele... Uneori o faceam si fara sa realizez ce fac... si abia cand imi dadea sangele ma opream... si realizam ...
Ajunsesem sa merg cu mainile bandajate ziceai ca tocmai incercasem un suicid sau ceva...
Totusi... toate astea s-au petrecut intr-o perioada foarte intunecata din viata mea, in care toate frustarile, toate problemele rabufnisera... intr-o depresie groaznica care m-a facut sa nu-mi pot controla mai deloc actiunile si viata... dar pe care am depasit-o... multumesc lui D-zeu...
Din pacate, nu stiu cum am reusit sa trec peste... nu imi dau seama ce s-a intamplat, cand am scapat de aceasta depresie... Tot ce stiu e ca la un momentdat totul a devenit mai roz, mai frumos... Mancatul nu s-a oprit imediat dar in timp s-a ameliorat... Zgariatul a incetat si el... Plansetele la fel... Si mi-am reluat viata de unde o lasasem...
De aceea, vreau sa cred ca si in cazul tau se va intampla la fel...
Este foarte posibil sa fie legat si de accidentul avut (imi dau cu parerea)... totusi cred ca un psiholog te va putea ajuta cu siguranta sa treci peste toate astea...
Si noi te vom ajuta in limita posibilitatilor si iti vom fi alaturi...
Iti tin pumnii si sper sa reusesti sa revii pe drumul ce bun...
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 07:14:56
Maria.Florian's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 iul 2009
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 30
Dieta: dieta personalizata
Date: 168cm, 67kg
Mesaje: 557
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

buna dimineata Rori.....
__________________
''O sa reusesc si o sa fiu o slabuta''
Maria.Florian, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1940 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1423 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 649 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 07:53:42
Creizilup's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Fara excese!
Date: 158cm, 65kg
Mesaje: 943
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Smile Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna dimineata Rori. Am vazut ca fetele ti-au dat deja sfaturile pe care ti le-as fi dat si eu, desi nu am trecut prin ce treci tu. Asta nu inseamna ca nu-mi pot imagina. Mi s-a strans stomacul cand am citit povestile voastre si m-am simtit attttaaaaaaaat de superficiala. Cum pot eu sa-mi fac griji pentru cele cateva kilograme in plus si sa fac din asta o problema, cand uite cu ce se confrunta alte femei, chiar mai tinere decat mine. Rori, cred ca cel mai bun sfat este sa mergi sa vorbesti cu cineva despre problema ta, pentru ca asa cum ti-ai dat si tu seama singura, totul vine de la creier. Un psiholog ar fi potrivit, pentru ca uneori avem retineri in a le povesti celor apropiati adevarul pana la limita aceea a durerii. El te-ar asculta obiectiv si cine stie? Ai reusi sa recapeti controlul asupra vointei tale O zi frumoasa si cat mai sanatoasa!
Creizilup, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Creizilup, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2220 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1704 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 09:12:27
nicol30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: s, Romania
Vârsta: 49
Dieta: 1000 cal
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 4.108
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

pe mine chiar m-au intristat problemele voastre....la o varsta asa de tanara sa va confrutati cu asa ceva?.... citeam si mi se zbarlea parul ......

Rezolvarea cred ca o gasesti numai in tine Rori...
__________________
Sa nu renunti ca nici nu stii ce pierzi!
nicol30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1867 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 576 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de nicol30; 02 sep 2009 at 09:22:03.
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 10:28:02
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna dimineata Rori,

Iata o cafelutza sa te inviorezi azi...

__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 17:22:57
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

waaaaaaaa!!!!!!! ce surpriza!...chiar nu ma asteptam la atatea incurajari... multumesc mult..deja parca ma simt mai bine
nici nu va puteti imagina cat de mult inseamna pt mine fiecare mesaj .

dienusha ,extassy ,merci mult pt sfaturi...si destainuiri....afland cate ceva din experientele voastre am realizat ca nu am ...o boala incurabila...m-am gandit ca daca voi sunteti bine....cu ceva vointa pot sa fiu si eu...mai greu dar.. ...

azi am reusit sa pacalesc criza....desi a fost dureros ...am simtit ca innebunesc dar acum sunt bine...am trecut peste si sunt foooooarte mandra de mine.. dupa o saptamana de indopat incontinuu...ziua de azi pare una care va rupe lantul.e inca devreme (17.30) asa ca nu pot garanta nimic dar...totusi...poate poate...

la mine in casa se gateste mult( stau cu bunica ) muult si greu,cu ulei,carne ,prajeli...sare ,etc.nu mai zic de placinta cu mere si cu branza...mai mereu face bunica si miroase toata casa...franzela proaspata ,pufoasa si mirositoare sta tantosa la locul ei...daca gust e..game over....nu ma mai opresc ...

am rugat-o sami faca salata de vinete fara ulei si sare...doar vinete coapte si ceapa; atat!!! aveam mare pofta!!! vin acasa la pranz...mirosea a vinete de la lift.... si ce sa vad....evident erau facute cu ulei si sare...si probabil maioneza..." Nu te rugasem sa le faci fara...?! --> eh..si tu acum...putin ulei nu strica,am pus asa sa-i dea gust"
am simtit ca lesin....stiam ce o sa intample daca iau o gura...asa ca...am spalat repede un morcov( intentionam sa-l dau iepurelui si deaia eram cu el in mana) si am fugit sa-l rontai in dormitor....si acum ma dor obrajii de cat l-am mestecat...am descoperit insa ca este foarte bun pentru nervi

bunicuta draguta a plecat lasandu-ma singura in casa ...ba nu...lasandu-ma cu salata de vinete pe masa....mirosea toata casa....imi repetam in minte" nu!nu!nu!nu!nu! daca mananc o iau de la capat....tre sa ma gandesc la cat de mizerabil o sa ma simt dupa!!! nu!!!!" am fugit in dormitor si am plans...plans din ala crizat de-mi venea sa ma urc pe pereti...dar plansul pan' la urma consuma calorii nu ingrasa dupa mi-a venit o idee...am pus salata de vinete in 2 caserole de inghetata( am foaarte multe ) si o portie de mancarica de cartofi cu pui scaldata in ulei ,am cumparat paine proaspata si am iesit la plimbare (spuneti-mi ca n-am innebunit!) ...langa piata am gasit un cersetor si i-am oferit mancarica si jumate de salata de vinete iar cealalta jumatate am dat-o la schimb in piata pe o conopida...

si...gata!!!! adio criza!!! sunt super happy!!! deabia asteptam sa intru sa va povestesc

Maria,Extassy,cafeluta m-a facut sa zambesc...! Mi-ati facut ziua mai frumoasa! tre sa invat si eu sa pun !

Creizilup,nicol,ma bucur intr-un fel ca va mirati de ceea ce mi se intampla...inseamna ca la voi situatia e mult mai roz....sa fiti sanatoase si da...cateva kg in plus..nu cred ca mai conteaza atunci cand reusesti sa duci o viata echilibrata....eu momentan sunt ok...(dupa vomitat si laxative aseara) am 48.5...deci...sunt un model de.."Asa nu!" nu slabiti 8 kg intr-o luna ca o luati razna...!
acum nu ma mai intereseaza slabitul cat sa reusesc sa mananc sanatos si sa scap de mancatul compulsiv...ca sa nu-i zic bulimie pentru ca sper ca nu s-a instalat ceva serios inca!

azi am papat:
2 porumbi fierti....la 9
un morcov la 12
1 felie jumate de ananas la 15
si acum o sa fieb jumate din conopida mai sus mentionata si o s-o mananc cu piper


stiu...stiu...nu trebuie sa mananc dupa 18..dar avand in vedere faptul ca ma culc pe la 2-3 dimineata...(nu ca m-as distra extraordinar dar n-am somn mai devreme...mereu imi gasesc ceva de facut...) incerc totusi sa iau cina pana in 8 si dupa sa mananc un fruct...atunci cand ma roade stomacul...aa si ceai,mult ceai!



PS.legat de mersul la psiholog....apreciez sfatul dar..de acolo vin...) mai exact am avut o depresie groaznica...oribila...probabil mai rau decat Extassy...m-a tinut 2 luni ...la inceput ma raneam cu ce apucam ..,a culminat cu o tentativa de stiti voi ce...am ajuns cu salvarea la 9...(da spitalul) si mi s-au prescris calmante (anxiar si remeron) remeronul...este drog pur!!! mi-a dat de la halucinatii si idei ciudate la atacuri de panica...nu mai vorbeam cu nimeni ,nu reactionam la nimic din jur..ce mai ..leguma..aa si cel mai important ...ma facea sa cred ca trebuie sa mananc..atunci!!!muuult!!! ceva de genul..acum sau niciodata! si totusi cand am oprit medicamentul mi-am revenit complet....mancam normal,aveam 49 kg...depresia imi era provocata de o persoana care ma teroriza si pe care eram obligata sa o suport...eram un fel de sluga proasta pentru ca ma santaja...imi doream ceva ce ea imi promisese...totul s-a terminat cand am realizat ca sanatatea e mai presus de orice si am inchis telefoanele...m-am izolat si nu i-am mai permis nimic respectivei pers.daca la momentul respectiv m-as fi refugiat in mancare acum as fi depasit 100 de kg...din fericire aveam ganduri mai macabre decat mancatul compulsiv...nici prin cap nu mi-a trecut o astfel de "metoda de alinare".(mai bine! )

Acum cred in mine! Si cred in voi! O sa reusesc!Problema are doar o saptamana..si o sa ii fac fata! Trebuie!

mii de scuze pentru post-ul interminabil si deosebit de plictisitor...! promit sa fie primul si ultimul de acest gen...in mare am spus ce era de spus...ma cunoasteti acum...

acum probabil stiti si voi.. cu cat esti mai frustrat cu atat scri mai mult

O zi frumoasa!
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 17:38:47
savu_oana2007's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 iul 2009
Locaţie: FIENI, Romania
Vârsta: 35
Dieta: calcularea caloriilor
Date: 156cm, 55kg
Mesaje: 649
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna Rori!1 Am citit si eu povestea ta si sfatul meu e sa lupti k sigur vei reusi,
Dar sincera sa fiu mananci prea putin acum,,,un morcov,conopida...
Eu iti doresc o zi buna si mai vorbim!!!
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 17:42:52
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Rori,eu cred ca esti pe drumul cel bun.Pentru ca,in primul rand iti constientizezi problemele.Si mai ales ca poti vorbi cu noi despre ele.
Cat mananci cand spui tu ca mananci compulsiv?Pentru ca eu am impresia ca tu ai o idee gresita despre ce inseamna mancat normal,prea mult si prea putin.
De exemplu,cum ti se pare ca ai mancat astazi?Mult,putin,normal?
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
bulimic, bulimica, bulimie, calorii, dieta, functionare, help, intrebari, legate, mancat compulsiv, raspunsuri, sanatos, slabit, slabit sanatos

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Inceput... ionela_ro25 Am intre 100 kg si 110 kg 149 23 sep 2011 08:56:59
Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" Shorty Arhiva jurnale slabit 459 15 iul 2009 11:03:22

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole