forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Calorii consumate in somn (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/calorii-consumate-somn-3777.html)

deadcountess 10 mai 2010 09:46:19

Calorii consumate in somn
 
Am o intrebare referitoare la meniu. Este ok sa adaug si orele de somn la activitati la"consum calorii"? Caloriile consumate in somn nu fac parte din consumul bazal? Nu va fi o falsa crestere a nr. de calorii consumate daca adaug si somnul?

OitaVesela 10 mai 2010 09:52:43

re: Calorii consumate in somn
 
Si eu cred ca tot din consumul bazal fac parte. La fel si cele petrecute stand intinsa in pat. Ca practic tu nu faci nimic.
Si eu sunt curioasa ce zic celelalte slabute :D

Slabuta 10 mai 2010 12:58:08

re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 181768)
Am o intrebare referitoare la meniu. Este ok sa adaug si orele de somn la activitati la"consum calorii"? Caloriile consumate in somn nu fac parte din consumul bazal? Nu va fi o falsa crestere a nr. de calorii consumate daca adaug si somnul?

In metabolismul bazal este inclus doar somnul de noapte.
Daca dormi la amiaza, doar pe acela il adaugi.

deadcountess 10 mai 2010 14:43:55

re: Calorii consumate in somn
 
Ok, mersi mult pt explicatii :)

Slabuta 10 mai 2010 14:47:32

re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 182231)
Ok, mersi mult pt explicatii :)

Pentru putin :)

Trebuie sa intelegeti metabolismul bazal ca pe mecanismul care ne tine in viata, adica somnul de noapte, digestia, respiratia, bataile inimii, etc :)

Restul de activitati sunt in plus si nu fac parte din metabolismul bazal :) Ceea ce nu caracterizeaza cele 6 miliarde de oameni este specific doar tie, gen curatenie, gatit, sport, etc.

deadcountess 22 dec 2010 13:15:47

re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 182239)
Pentru putin :)

Trebuie sa intelegeti metabolismul bazal ca pe mecanismul care ne tine in viata, adica somnul de noapte, digestia, respiratia, bataile inimii, etc :)

Restul de activitati sunt in plus si nu fac parte din metabolismul bazal :) Ceea ce nu caracterizeaza cele 6 miliarde de oameni este specific doar tie, gen curatenie, gatit, sport, etc.

Tot nu sunt chiar pe deplin lamurita. Atunci cand stau intinsa nu fac nimic in plus afara de respiratie, circulatia sangelui, digestie si atunci de ce se adauga niste calorii in plus la metabolismul bazal care practic deja le include?

Revin cu detaliile:

CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 0 calorii, (mic)0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Stat culcat, 1000min - 1056 calorii
Metabolism bazal - 1182 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2238 calorii

Pt o persoana de greutatea mea care ar sta in pat, sa zicem, toata ziua, nu e cam mult un consum de 2238?

deadcountess 27 dec 2010 12:51:08

re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 445952)
Tot nu sunt chiar pe deplin lamurita. Atunci cand stau intinsa nu fac nimic in plus afara de respiratie, circulatia sangelui, digestie si atunci de ce se adauga niste calorii in plus la metabolismul bazal care practic deja le include?

Revin cu detaliile:

CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 0 calorii, (mic)0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Stat culcat, 1000min - 1056 calorii
Metabolism bazal - 1182 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2238 calorii

Pt o persoana de greutatea mea care ar sta in pat, sa zicem, toata ziua, nu e cam mult un consum de 2238?

Slabuta, am recitit introducerea la articolul despre metabolismul bazal:

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17141)
Metabolism bazal

Metabolism bazal (BMR), reprezintă cantitatea minimă de energie consumată (kcal/kJ) de corpul uman pentru a ne ţine în viaţă, când se află în stare de repaos complet, cu o activitate psihică normală, într-un mediu cu temperatură neutră şi cu inactivitate a sistemului digestiv. Metabolismul bazal poate fi asemănat cu cantitatea de energie necesară corpului uman pentru a dormi în pat toată ziua.
Energia (caloriile) sunt arse şi folosite de corpul uman pentru a respira, a pompa sângele, a menţine temperatura corpului, a funcţiona organele interne cum ar fi ficatul, creierul, inima, etc. Corpul uman consumă în jur de 60%..70% din energia noastră, fie îngerată prin alimente sau din rezervele corpului.
Calcul metabolism bazal

Metabolismul bazal este factorul principal pentru a determina numărul de calorii necesare pentru a te menţine la o anumită greutate sau [...]

Continuarea o aveti aici: Metabolism bazal

Luand in calcul afirmatia subliniata si cifra enorma din calculul meu de meniu de mai sus trag concluzia ca nu ar trebui sa adaugam orele de somn/stat in pat. Sau gresesc? :-s :-/

Slabuta 06 ian 2011 22:37:06

re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 445952)
Tot nu sunt chiar pe deplin lamurita. Atunci cand stau intinsa nu fac nimic in plus afara de respiratie, circulatia sangelui, digestie si atunci de ce se adauga niste calorii in plus la metabolismul bazal care practic deja le include?

Revin cu detaliile:

CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 0 calorii, (mic)0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Stat culcat, 1000min - 1056 calorii
Metabolism bazal - 1182 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2238 calorii

Pt o persoana de greutatea mea care ar sta in pat, sa zicem, toata ziua, nu e cam mult un consum de 2238?

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 449159)
Slabuta, am recitit introducerea la articolul despre metabolismul bazal:

Luand in calcul afirmatia subliniata si cifra enorma din calculul meu de meniu de mai sus trag concluzia ca nu ar trebui sa adaugam orele de somn/stat in pat. Sau gresesc? :-s :-/

Foarte bine ca ai postat citatul. Ca sa nu existe neintelegeri, l-am rugat pe Vadmin sa modifice aceasta afirmatie din articol cu o asemanare mai precisa:

Citat:

Metabolismul bazal poate fi asemănat cu cantitatea de energie necesară corpului uman pentru a sta în pat toată ziua.
:)

Din punct de vedere medical/stiintific, in metabolismul bazal intra doar cele 8 ore dormite noaptea+plus stat pat si nici o alta activitate gen: dormit ziua, stat culcat, etc...

Tot ca sa nu existe neintelegeri, activitatile de tipul spalat pe dinti, somn de zi, TV, etc sunt mai mult cu titlu informativ si nu participa in mod activ la slabit.

deadcountess 07 ian 2011 13:24:36

Re: Calorii consumate in somn
 
Scuze ca te tot bat apa in piua cu chestia asta, dar asa-s eu stresanta pana nu vad ca pricep ceva in proportie de 100% :">
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 461970)
Tot ca sa nu existe neintelegeri, activitatile de tipul spalat pe dinti, somn de zi, TV, etc sunt mai mult cu titlu informativ si nu participa in mod activ la slabit.

Si mie mi se pare logic sa nu ajute la slabit statul in pat sau televizorul dar o zi intreaga de stat in pat daca este trecuta la meniu va aduce peste 1000 de calorii consumate in plus. Problema era daca sa le mai trecem la meniu sau nu :-/

Slabuta 07 ian 2011 14:00:52

Re: Calorii consumate in somn
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 462744)
Scuze ca te tot bat apa in piua cu chestia asta, dar asa-s eu stresanta pana nu vad ca pricep ceva in proportie de 100% :">


Si mie mi se pare logic sa nu ajute la slabit statul in pat sau televizorul dar o zi intreaga de stat in pat daca este trecuta la meniu va aduce peste 1000 de calorii consumate in plus. Problema era daca sa le mai trecem la meniu sau nu :-/

Pai statul in pat toata ziua + 8 ore somn noapte sunt egale cu metabolism, deci statul in pat nu se adauga.

Iar tv si somn amiaza, spalat dinti au fost scoase din lista de activitati, ca sa nu va mai incurce.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:49:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO