forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Cantitatea de zaharuri (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/cantitatea-zaharuri-9359.html)

mishutza 09 iun 2011 10:00:12

Cantitatea de zaharuri
 
Vadmin,nu crezi ca ar fi o idee buna ca atunci cand introducem un aliment nou la calculatorul de calorii sa fie obligatoriu sa scriem si cat zahar contine?Adica cum sunt cu steluta caloriile,proteinele,carbohidratii,sa fie si cantitatea de zahar.Pentru ca de exemplu pe mine nu ma intereseaza atat de tare cati carbohidrati am in total,ma intereseaza mai mult cat zahar.Ca fibrele pot fi cat de multe:Dca alea nu ma ingrasa:D

anqutz 09 iun 2011 10:17:25

re: Cantitatea de zaharuri
 
Mi se pare cam greu pt ca nu pe toate alimentele este specificata cantitatea de zaharuri. Si atunci ce faci, pt ca nu-l poti adauga. Nu mai zic de retete.

mishutza 09 iun 2011 10:22:52

re: Cantitatea de zaharuri
 
Eu nu am gasit alimente care sa nu aiba trecuta cantitatea de zahar.Si cand faci tu o mancare,calculezi la fel cum calculezi si celelalte.

anqutz 09 iun 2011 10:36:36

re: Cantitatea de zaharuri
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 683044)
Eu nu am gasit alimente care sa nu aiba trecuta cantitatea de zahar.Si cand faci tu o mancare,calculezi la fel cum calculezi si celelalte.

La tine, insa in Romania nu toate alimentele au trecute pe ele cantitatea de zahar. De fapt se mai gasesc inca alimente care nu au trecute caloriile.

happygirldiana 09 iun 2011 11:31:36

re: Cantitatea de zaharuri
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 683062)


La tine, insa in Romania nu toate alimentele au trecute pe ele cantitatea de zahar. De fapt se mai gasesc inca alimente care nu au trecute caloriile.

Anqtz are dreptate,am gasit si eu o gramada de alimente pe a caror eticheta nu sunt trecute si caloriile...sa nu mai vorbim despre cantitatea de zahar:D

mishutza 09 iun 2011 11:35:29

re: Cantitatea de zaharuri
 
Pai inseamna ca la alea nu se mai pune problema sa le adaugati in calculator:D

anqutz 09 iun 2011 11:42:50

re: Cantitatea de zaharuri
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 683121)
Pai inseamna ca la alea nu se mai pune problema sa le adaugati in calculator:D

Nu asta era ideea. :P La noi pe piata marea parte a alimentelor nu au trecute pe eticheta si continutul de zahar. Poate unde esti tu situatie e altfel, mai civilizata. Dar e mai simplu ca la fiecare adaugare sa-ti treci tu cantitatea de zahar, nu sistemul sa "oblige" slabutele sa treaca o cantitate de zahar. Mai ales ca tot aia e daca trec 0 de la mine sau nu trec nimic. Eu una trec toate informatiile nutritionale pe care le gasesc pe un aliment si cred ca asa fac si slabutele.

mishutza 09 iun 2011 12:38:38

Re: Cantitatea de zaharuri
 
Fetelor,si eu am gasit si gasesc inca produse pe care nu scrie nici o informatie legata de calorii.In momente de astea am preferat sa nu le trec,oricum nu aveam ce trece:))Dar,tare m-am mai mirat.:)):)):)):))Dar pe care sa scrie doar calorii,carbohidrati,proteine si grasimi nu prea.Adica,de obicei cele care au informatii le au pe toate,nu doar jumatate.Dar,daca voi spuneti ca se poate si altfel,atunci asa o fi.

anqutz 09 iun 2011 12:42:32

Re: Cantitatea de zaharuri
 
Da, din pacate mare parte au doar calorii, proteine, carbo si grasimi trecute pe ele, fara fibre, zaharuri, sodiu etc. Nu zic ca nu mi-ar placea, ar fi super daca s-ar afisa si la noi, dar bine macar ca afisaza informatiile elementare.

Slabuta 09 iun 2011 22:09:24

Re: Cantitatea de zaharuri
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 683007)
Vadmin,nu crezi ca ar fi o idee buna ca atunci cand introducem un aliment nou la calculatorul de calorii sa fie obligatoriu sa scriem si cat zahar contine?Adica cum sunt cu steluta caloriile,proteinele,carbohidratii,sa fie si cantitatea de zahar.Pentru ca de exemplu pe mine nu ma intereseaza atat de tare cati carbohidrati am in total,ma intereseaza mai mult cat zahar.Ca fibrele pot fi cat de multe:Dca alea nu ma ingrasa:D

Din pacate, fetele au dreptate... :( In Romania, foarte putine produse au valori complete. :(

Eu m-am enervat si nu mai cumpar pe cele care nu au macar cele de baza (calorii, proteine, grasimi si carbohidrati), desi, nu e de neglijat nici continutul de sodiu si zaharuri. Dar pana acolo e cale lunga...

Sa speram ca intr-un viitor apropiat si producatorii nostri vor imprumuta ideea de eticheta nutritionala standard si vor trece valorile care se cuvin a fi trecute acolo. Ataşament 7643

De aceea, nu se poate impune obligatoriu campul "zaharuri", ar fi absurd in conditiile date.

Dar, cum zicea si Anqutz, toate valorile care exista pe aliment sunt de obicei trecute de catre slabute, eu cel putin asa fac, pe langa ingrediente, care, iar, le gasesc importante.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:06:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO