forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric! (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/lipsa-activitati-calculatorul-consumului-caloric-7649.html)

andralada 07 ian 2011 16:14:47

Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Salutare,
Am cautat ceva timp un subiect care sa se asemene cu problema pe care am constatat-o eu si anume:

Din tabelul de activitati, cel putin in cazul meu, par sa lipseasca anumite activitati precum stat la coada, lucru la PC, stat la birou care in urma cu cateva zile erau.

Se poate face ceva in acest sens?
A mai constatat cineva problema?
Merci anticipat,

Andra

Slabuta 07 ian 2011 16:20:02

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Citat:

Anterior postat de andralada (Post 463013)
Salutare,
Am cautat ceva timp un subiect care sa se asemene cu problema pe care am constatat-o eu si anume:

Din tabelul de activitati, cel putin in cazul meu, par sa lipseasca anumite activitati precum stat la coada, lucru la PC, stat la birou care in urma cu cateva zile erau.

Se poate face ceva in acest sens?
A mai constatat cineva problema?
Merci anticipat,

Andra

S-a explicat aici motivul, care se refera si la activitatile specificate de tine http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...tml#post462848

andralada 07 ian 2011 16:22:46

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Mi-am amintit de o alta problema, nu la fel de deranjanta dar care necesita mentionata.
De exemplu, in cazul meu, pentru un deficit caloric de ~900 de kcal/zi mi se estimeaza o slabire lunara de 1 kg ceea ce nu prea e corect daca e sa luam in calcul setul de formule:
1kg-corp = 7000 kcal
900kcal/zi x 30zile= 27000 kcal
27000 kcal = 3.8 kg
Prin urmare cred ca si aici e o problema dar repet rugamintea sa imi spuneti daca a mai sesizat cineva problema ca sa vedem daca este locala sau doar specifica contului meu/fac eu ceva gresit.

Slabuta 07 ian 2011 16:26:36

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Citat:

Anterior postat de andralada (Post 463024)
Mi-am amintit de o alta problema, nu la fel de deranjanta dar care necesita mentionata.
De exemplu, in cazul meu, pentru un deficit caloric de ~900 de kcal/zi mi se estimeaza o slabire lunara de 1 kg ceea ce nu prea e corect daca e sa luam in calcul setul de formule:
1kg-corp = 7000 kcal
900kcal/zi x 30zile= 27000 kcal
27000 kcal = 3.8 kg
Prin urmare cred ca si aici e o problema dar repet rugamintea sa imi spuneti daca a mai sesizat cineva problema ca sa vedem daca este locala sau doar specifica contului meu/fac eu ceva gresit.

Inca o data iti recomand sa citesti linkul de mai sus.
Slabit inseamna anumite "conditii", in baza testelor am constatat ca estimarea sa fie facuta mai cu acuratete anumite activitati nu se iau in calcul, sau se iau intr-o anumite masura.

De aceea s-a scos si deficitul caloric si a ramas doar estimarea, formula este imbunatatita si va afisa doar estimarea nu si calculele din "spate".

andralada 07 ian 2011 16:27:29

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
In regula. Scuze daca am deschis un subiect nou dar nu am reusit sa dau de nimic asemanator si nici nu a aparut printre sugestii.

Merci mult de tot

Diddy 10 ian 2011 10:46:06

Re: Consum calorii pentru activitati fizice noi
 
Buna vadmin, dar dc au disparut activitati mai vechi? precum sofatul, stat la birou, stat in banca si altele de gen? din pacate eu am genul acesta de serviciu si se consumau cateva calorii si acolo..putem face cumva sa reapara, te rog?

any_268268 11 ian 2011 06:56:27

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
si eu am aceleasi activitati si chiar imi erau utile...

andralada 11 ian 2011 10:44:43

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Neatza fetelor!
Si eu am avut aceiasi nelamurire dar cred ca am reusit sa inteleg. Conform celor spuse aici Consum calorii s-au facut anumite modificari in calculator - necesar vs consum. Acest lucru a impactat si formula de estimare a scaderii in greutate lunare.

Sper sa va fie de folos.

valeriaheres 21 feb 2011 14:17:10

Re: Lipsa activitati la calculatorul consumului caloric!
 
Citat:

Anterior postat de andralada (Post 468988)
Neatza fetelor!
Si eu am avut aceiasi nelamurire dar cred ca am reusit sa inteleg. Conform celor spuse aici Consum calorii s-au facut anumite modificari in calculator - necesar vs consum. Acest lucru a impactat si formula de estimare a scaderii in greutate lunare.

Sper sa va fie de folos.

Ma bucur sa vad ca si alte slabute au constatat lipsa unor activitati pe care si eu le am in fiecare zi ...din pacate lucrul la birou si lucru la PC precum si alte activitati fac parte din activitatea mea de zi cu zi.Din nefercirire nu am posibilitate de acces la o sala unde sa fac exercitii la diferite si utile aparate.Zau ca mi-ar placea tare mult dar...
Poate se vor reintroduce si vechile activitati.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:44:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO