forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Sugestie - publicare cantitati valori nutritionale alimente (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/sugestie-publicare-cantitati-valori-nutritionale-alimente-11737.html)

Exp 20 iul 2012 11:43:29

Sugestie - publicare cantitati valori nutritionale alimente
 
Dragelor,

Tocmai m-am confruntat cu o problema si m-am gandit ca ar fi bine sa va cer si voua parerea. Mi s-a stricat cantarul electronic, fapt pentru care nu am mai putut sa imi controlez gramajul portiei... Bineinteles ca am aproximat insa asa...cam dupa ureche.

In general, am observat ca pentru majoritatea produselor/mancarurilor valorile nutritionale sunt date la 100gr. Atunci cand nu ai la dispozitie un cantar (mie tocmai mi s-a intamplat) este greu sa iti faci o parere.

Eu as avea o propunere: ce ar fi de exemplu, ca in afara de valoarea ptr 100gr sa mai existe informatii gen:

- rosie medie- 110gr
- cartof mediu, fiert fara coaja- 150gr
- cremwursti polonez- 1buc cca 60gr...aici chiar nu am habar si nici nu am gasit aceasta info pe net :-)
- o lingurita boia dulce 5gr, o lingura 15gr
- o ceapa uscata medie- 1buc 100 gr, etc

Pentru mancaruri: o portie 300gr (o farfurie de supa) ...sau cat reprezinta cele 100gr in echivalent? de exemplu: salata de cartofi- 5 linguri= 100gr, etc...

Ce parere aveti?

p.s. imi cer scuze anticipat in cazul in care nu am postat acest topic unde trebuie;

Slabuta 20 iul 2012 12:04:23

Re: Sugestie - publicare cantitati valori nutritionale alimente
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1095730)
Dragelor,

Tocmai m-am confruntat cu o problema si m-am gandit ca ar fi bine sa va cer si voua parerea. Mi s-a stricat cantarul electronic, fapt pentru care nu am mai putut sa imi controlez gramajul portiei... Bineinteles ca am aproximat insa asa...cam dupa ureche.

In general, am observat ca pentru majoritatea produselor/mancarurilor valorile nutritionale sunt date la 100gr. Atunci cand nu ai la dispozitie un cantar (mie tocmai mi s-a intamplat) este greu sa iti faci o parere.

Eu as avea o propunere: ce ar fi de exemplu, ca in afara de valoarea ptr 100gr sa mai existe informatii gen:

- rosie medie- 110gr
- cartof mediu, fiert fara coaja- 150gr
- cremwursti polonez- 1buc cca 60gr...aici chiar nu am habar si nici nu am gasit aceasta info pe net :-)
- o lingurita boia dulce 5gr, o lingura 15gr
- o ceapa uscata medie- 1buc 100 gr, etc

Pentru mancaruri: o portie 300gr (o farfurie de supa) ...sau cat reprezinta cele 100gr in echivalent? de exemplu: salata de cartofi- 5 linguri= 100gr, etc...

Ce parere aveti?

p.s. imi cer scuze anticipat in cazul in care nu am postat acest topic unde trebuie;

Buna Exp, :)

Toate valorile nutritionale din CNS sunt afisate, in starea initiala, pentru 100 gr produs.

Dar, oricand se pot afla valorile nutritionale pentru un alt gramaj/cantitate. Cum? Foarte simplu.

De exemplu, luam acest aliment Calorii: Legume: Varza rosie proaspata - Calculator calorii - Slabute.ro

In campul "cantitate" scriem gramajul si apasam pe butonul "recalculeaza valori". Se vor face automat recalculele si in eticheta nutritionala din stanga se vor afisa valorile nutritionale pentru noua cantitate, introdusa.


La capitolul cu aproximarea gramajului diferitelor alimente, mancaruri este foarte complicat. Trebuie sa ai un ochi format ca sa aproximezi cat mai aproape de adevar. :)

ps: unele alimente au in campul "cantitate" (se deschide o lista) unele aproximari, de exemplu pentru o rosie mica, medie, mare.

Exp 20 iul 2012 12:43:27

Re: Sugestie - publicare cantitati valori nutritionale alimente
 
Multumesc frumos pentru raspuns Slabuta!
Esti foarte draguta si la propriu si la figurat :):):)

Eu m-am "blocat" la polonezul de la Alpinia...dar diseara o rezolv si am sa trimit feedback ref la gramajul pentru "una bucata" cf sectunii "valori noi".

O zi cat mai racoroasa sa ai!
Bye!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:29:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO