forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in bauturi (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-bauturi/)
-   -   Calorii cafea latte (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-bauturi/calorii-cafea-latte-2798.html)

OitaVesela 17 feb 2010 15:37:25

Calorii cafea latte
 
Apropo de Caffe Latte ca fiind o bomba calorica. Mai exact de unde vin cele 180 de calorii la 100 ml ( asa am gasit aici la calorii alimente) ?
Ca zaharul stiam ca are cam 40 de calorii per lingurita, laptele 44calorii/100 ml ( cel 1.5% , cel integral nu stiu ca nu consum dar ma gandeam ca diferenta nu poate fi foarte mare) si cafeaua in sine nu prea are ( de exemplu eu am citit pe un borcanel de cafea instant ca are 1 calorie/ portie de 150 ml) ?

Scuzati o nestiutoare:">

Slabuta 17 feb 2010 15:45:25

Re: Calorii cafea latte
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 90205)
Apropo de Caffe Latte ca fiind o bomba calorica. Mai exact de unde vin cele 180 de calorii la 100 ml ( asa am gasit aici la calorii alimente) ?
Ca zaharul stiam ca are cam 40 de calorii per lingurita, laptele 44calorii/100 ml ( cel 1.5% , cel integral nu stiu ca nu consum dar ma gandeam ca diferenta nu poate fi foarte mare) si cafeaua in sine nu prea are ( de exemplu eu am citit pe un borcanel de cafea instant ca are 1 calorie/ portie de 150 ml) ?

Scuzati o nestiutoare:">

Buna :)
Am verificat eu produsul si se pare ca erau date nutritionale pentru un pahar de 250 ml :)

Am corectat acum: Calorii Cafea Latte

Multumesc pentru sesizare.

OitaVesela 17 feb 2010 16:07:07

Re: Calorii cafea latte
 
Si se refera la Caffe Latte din oras sau la plic, ca presupun ca ala e facut cu lapte praf care are multe calorii, sau la ala simplu facut acasa din cafea normala + zahar + lapte/ spuma de lapte ?

Slabuta 17 feb 2010 17:27:53

Re: Calorii cafea latte
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 90246)
Si se refera la Caffe Latte din oras sau la plic, ca presupun ca ala e facut cu lapte praf care are multe calorii, sau la ala simplu facut acasa din cafea normala + zahar + lapte/ spuma de lapte ?

Asta nu mai stiu :))
Ca nu e adaugat de mine produsul, ci de slabuta Roxana. :)

OitaVesela 17 feb 2010 17:32:41

Re: Calorii cafea latte
 
Am inteles. Eu tot ma mentin la ideea ca are mai putine calorii. Nu de alta, dar imi place mie mult:))

Multumesc mult pentru raspunsuri>:D<

Diviana 17 feb 2010 17:52:08

Re: Calorii cafea latte
 
ce bine ca ai corectat slabuta, pt ca eu beau cafeaua cu lapte si trebuia tot timpul sa adaug fiecare ingredient :))))

OitaVesela 17 feb 2010 17:55:59

Re: Calorii cafea latte
 
Cred ca am descoperit ceva.

Intr-o ierarhie a bauturilor espresso, caffe latte ocupa ultimul loc in ceea ce priveste continutul de calorii, deoarece contine foarte mult lapte si sirop de zahar.
(zice pe un site).

Numai ca unde imi beau eu latte-ul, mi-l aduce amar-amar, deci nu are sirop de zahar. Imi pun eu un pliculet.
Presupun ca pot sta linistita :D

ras_cristalin 17 feb 2010 17:59:02

Re: Calorii cafea latte
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 90379)
Cred ca am descoperit ceva.

Intr-o ierarhie a bauturilor espresso, caffe latte ocupa ultimul loc in ceea ce priveste continutul de calorii, deoarece contine foarte mult lapte si sirop de zahar.
(zice pe un site).

Numai ca unde imi beau eu latte-ul, mi-l aduce amar-amar, deci nu are sirop de zahar. Imi pun eu un pliculet.
Presupun ca pot sta linistita :D

Oito, cum te cheama? ... ca mi-e rusine sa iti spun asa.
Sa stii ca sunt pliculete de 2in1 (cafea instant + lapte), delicioase si cu ff putine calorii. Am adaugat in calculator trei feluri de 2in1 pe care le-am incercat.

OitaVesela 17 feb 2010 18:12:16

Re: Calorii cafea latte
 
Raluca.
Imi plac oitele si nu ma supar:))

Ma uit acuma la pliculete>:D<

Suzume 17 feb 2010 23:25:02

Re: Calorii cafea latte
 
Eu sunt innebunita dupa Latte Machiato de la McDonald's dar niciodata n-am fost curioasa sa vad cate calorii are. Bine ca nu are prea multe ca sa renunt la el. :x


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:26:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO