forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in carne si preparate (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-carne-preparate/)
-   -   Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-carne-preparate/calorii-pulpa-pui-vs-pulpa-porc-6827.html)

Lauricius 25 oct 2010 16:27:00

Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Am o dilema si nu stiu unde sa o postez... Am una din zilele alea de nu am timp nici sa respir, daramite sa gatesc ceva. Asa ca am comandat ceva la fata locului. Ca sa fiu sigura ca e light, mi-am luat pulpe de pui la gratar cu ciuperci la garnitura.

Acum... cautand pe site, la calorii, am gasit ca pulpe de pui la gratar - 177 kcal/100 gr. Iar pulpa de port 143 kcal/100 gr. E corect?!? Mi se pare fff mult 177 kcal pentru pui. Ca daca stiam mai bine luam pulpa de porc, ca e mai consistenta si imi place mai mult decat puiul. Deci... cum e?

Slabuta 25 oct 2010 16:30:28

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 379868)
Am o dilema si nu stiu unde sa o postez... Am una din zilele alea de nu am timp nici sa respir, daramite sa gatesc ceva. Asa ca am comandat ceva la fata locului. Ca sa fiu sigura ca e light, mi-am luat pulpe de pui la gratar cu ciuperci la garnitura.

Acum... cautand pe site, la calorii, am gasit ca pulpe de pui la gratar - 177 kcal/100 gr. Iar pulpa de port 143 kcal/100 gr. E corect?!? Mi se pare fff mult 177 kcal pentru pui. Ca daca stiam mai bine luam pulpa de porc, ca e mai consistenta si imi place mai mult decat puiul. Deci... cum e?

100% corect.
Pulpa de porc este o zona din porc, destul de dietetica.
Pulpele de pui cu piele - in piele este toata grasimea.

Lauricius 25 oct 2010 17:50:59

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Uuuuugh!!! Mai imi luam pulpa de porc la gratar atunci. Fir-ar! Chiar daca nu am papat pielita? Tot la 177 ramane?!

Slabuta 25 oct 2010 18:02:27

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 379948)
Uuuuugh!!! Mai imi luam pulpa de porc la gratar atunci. Fir-ar! Chiar daca nu am papat pielita? Tot la 177 ramane?!

Aaaa, nu, nu e tot aia. Pulpa e mai grasa ca pieptul dar tot e mai putin decat cea cu pielita. :)
Cauta pulpa de pui fara piele, exista in calculator :)

caress 26 oct 2010 14:44:54

Eu nu vreau acum sa jignesc pe nimeni...totusi, am sa pun intrebarea intrebatoare...datele (caloriile pe care le contine fiecare aliment) din calculator sunt ele corecte sau ne imbatam cu apa rece ? nu vreau sa se supere nimeni pe mine pentru intrebare :-*

...caci mi se pare cam aiurea si anume faptul ca pulpa de porc sa aiba mai putine calorii decat pulpa de pui....sau ...cica...shaorma are doar 238 cal. la 100 g...parerea mea e ca shaorma are mult mai multe calorii decat ne zice calculatorul chiar si la 100 g.

Slabuta 26 oct 2010 14:53:17

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 380886)
Eu nu vreau acum sa jignesc pe nimeni...totusi, am sa pun intrebarea intrebatoare...datele (caloriile pe care le contine fiecare aliment) din calculator sunt ele corecte sau ne imbatam cu apa rece ? nu vreau sa se supere nimeni pe mine pentru intrebare :-*

...caci mi se pare cam aiurea si anume faptul ca pulpa de porc sa aiba mai putine calorii decat pulpa de pui....sau ...cica...shaorma are doar 238 cal. la 100 g...parerea mea e ca shaorma are mult mai multe calorii decat ne zice calculatorul chiar si la 100 g.

Valorile nutritionale ale alimentelor de baza le stabilesc cei de la departamentul agriculturii (usda).

Daca crezi ca informatiile pe care le detii tu sunt mai corecte si credibile ne poti scrie aici: Contactează-ne

Subiectul este despre altceva.

Lauricius 26 oct 2010 20:02:25

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Ma gandesc ca probabil pot aparea diferente la mancarurile gatite, la cocktail-urile pregatite. Doar ca alimentele de baza, in stare cruda, sunt clar reglementate.

Totusi, revenind la pupla porc vs. pulpa pui... Nu imi vine sa cred, dar asta e. Mi-am luat teapa ieri cu menu-ul. Aparent pulpa de poc si muschiuletul mai putine calorii decat pulpele de pui. Asadar, traiasca porcul! Mie imi convine, ca ma satur mai repede si are gust mai bun.

Slabuta 26 oct 2010 20:33:06

Re: Calorii pulpa de pui vs pulpa de porc
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 381185)
Ma gandesc ca probabil pot aparea diferente la mancarurile gatite, la cocktail-urile pregatite. Doar ca alimentele de baza, in stare cruda, sunt clar reglementate.

Totusi, revenind la pupla porc vs. pulpa pui... Nu imi vine sa cred, dar asta e. Mi-am luat teapa ieri cu menu-ul. Aparent pulpa de poc si muschiuletul mai putine calorii decat pulpele de pui. Asadar, traiasca porcul! Mie imi convine, ca ma satur mai repede si are gust mai bun.

100% difera de la o slabuta la alta, fiecare face dupa propria reteta, cu ingrediente si cantitati diferite, dar in esenta au in compozitie tot alimentele de baza, deci la baza sunt valori corecte. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:42:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO