forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in condimente si verdeturi (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-condimente-verdeturi/)
-   -   Piperul (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-condimente-verdeturi/piperul-7701.html)

irina27 10 ian 2011 18:45:48

Piperul
 
Fetelor,piperul ingrasa?:-s
obisnuiesc sa mananc destul de piperat..

VentoFreddo 10 ian 2011 18:48:03

Re: Piperul
 
Nu ar ingrasa decat daca ai manca un kil pe zi:))Sa stii si tu ca piperul, ardeii, condimentele in general, ajuta la slabit;)
Ai grija insa ca nu e recomandat din cauza ca poate irita mucoasele..

VentoFreddo 10 ian 2011 18:53:03

Re: Piperul
 
Nutriţioniştii afirmă că piperul negru poate accelera procesul de ardere a grăsimilor din organism. Pe lângă faptul că stimulează tranzitul intestinal lent, piperul negru îmbunătăţeşte digestia. Mai mult, studiile au arătat că arderile sunt stimulate cu opt la sută mai mult dacă mâncăm alimentele condimentate cu piper. Specialiştii mai recomandă ca piperul negru să fie folosit în mâncare proaspăt măcinat.

irina27 10 ian 2011 18:57:13

Re: Piperul
 
multumesc mult pentru raspuns!:-*
eu stiam de ardei iute..intr-un timp chiar mi-l puneam in supe,ciorbe dar am renuntat :))
stiam ca doar sarea ingrasa..am noroc ca nu mananc sarat

anqutz 10 ian 2011 21:30:39

Re: Piperul
 
Singurul dezavantaj ar fi ca mancare piperata creste apetitul, altfel nu are cum sa ingrase. :P

ali_lumi 11 ian 2011 09:26:16

Re: Piperul
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 468265)
Singurul dezavantaj ar fi ca mancare piperata creste apetitul, altfel nu are cum sa ingrase. :P

La minte e invers ...:P
eu pun piper peste absolut orice, si peste salata , si peste omleta, si peste cele mai traznite mancaruri:P
dar dupa ce mananc picant, in general imi scade apetitul.
Acum depinde de la caz la caz.:)

irina27 11 ian 2011 14:18:26

Re: Piperul
 
da,asa e si la mine,ca la tine,ali! :P

DrIulia2010 11 ian 2011 14:24:10

Re: Piperul
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 467860)
Nutriţioniştii afirmă că piperul negru poate accelera procesul de ardere a grăsimilor din organism. Pe lângă faptul că stimulează tranzitul intestinal lent, piperul negru îmbunătăţeşte digestia. Mai mult, studiile au arătat că arderile sunt stimulate cu opt la sută mai mult dacă mâncăm alimentele condimentate cu piper. Specialiştii mai recomandă ca piperul negru să fie folosit în mâncare proaspăt măcinat.


Perfect adevarat.;)

mimoza 12 ian 2011 22:10:38

Re: Piperul
 
Sarea nu ingrasa dar retine apa in organism si umfla . Condimentele in special boiaua iute, piper , etc nu ingrasa si daca nu ai probleme cu stomacul nu fac rau. De fapt accelereaza arderea grasimilor din organism. Asta nu inseamna ca putem minca orice si la orice ora si in orice cantitate


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:42:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO