forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in dulciuri si zaharoase (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/)
-   -   Biscuiti BelVita Start (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/biscuiti-belvita-start-5748.html)

Sakura29 01 aug 2010 15:41:33

Biscuiti BelVita Start
 
vroiam sa va intreb voi ce parere aveti despre biscuitii astia care au aparut acum - belvita start?:-? ingrasa? sau chiar sunt sanatosi? m-am uitat putin peste ingrediente si la val nutritionale si nu mi se par gen junk food.sunt indicati pentru micul dejun?

Slabuta 03 aug 2010 01:08:24

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Citat:

Anterior postat de Sakura29 (Post 274064)
vroiam sa va intreb voi ce parere aveti despre biscuitii astia care au aparut acum - belvita start?:-? ingrasa? sau chiar sunt sanatosi? m-am uitat putin peste ingrediente si la val nutritionale si nu mi se par gen junk food.sunt indicati pentru micul dejun?

Nu, nu sunt buni pentru micul dejun, decat ocazional (te grabesti, nu ai timp sa iti prepari micul dejun, etc), fara a-ti crea un obicei din a le consuma.

Mai jos sunt ingredientele la Biscuiti cu cereale integrale si lapte (am luat ca exemplu)

Citat:

cereale 66.4% [faina de grau 47.1%, cereale integrale 19.3%, din care (fulgi de ovaz 44,1%, faina integrala de orz 23.9%, faina integrala de grau 32%)], zahar, grasime vegetala, faina de secara 4.6%, agenti de afanare (carbonat acid de amoniu, carbonat acid de sodiu, difosfat de sodiu), emulsificatori (E472e, lecitina din soia), lapte praf integral 0,9%, lapte praf degresat 0,9%, zer praf, aroma (???), sare, vitamine si minerale [Vitamina E, Vitamina B1 (tiamina), Vitamina B3 (niacina), Vitamina B6, Vitamina B9 (acid folic), fier, magneziu].
Pe langa aportul caloric foarte mare (aport care este cu mult mai mare decat cerealele integrale simple), are zahar, de care trebuie sa ne ferim nu doar cand slabim, dar si cand alegem o viata sanatoasa (bineinteles, cum am specificat mai sus, ocazional nu te "ucide).

Deci, sanatosi nu sunt. Si de ingrasat, da, ingrasa. Un biscuite poate nu, dar un pachetel zilnic la mic dejun (pachetul are 50 gr), timp de o luna te implineste.

alinutza656 03 aug 2010 13:40:52

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 275790)


Nu, nu sunt buni pentru micul dejun, decat ocazional (te grabesti, nu ai timp sa iti prepari micul dejun, etc), fara a-ti crea un obicei din a le consuma.

Mai jos sunt ingredientele la Biscuiti cu cereale integrale si lapte (am luat ca exemplu)



Pe langa aportul caloric foarte mare (aport care este cu mult mai mare decat cerealele integrale simple), are zahar, de care trebuie sa ne ferim nu doar cand slabim, dar si cand alegem o viata sanatoasa (bineinteles, cum am specificat mai sus, ocazional nu te "ucide).

Deci, sanatosi nu sunt. Si de ingrasat, da, ingrasa. Un biscuite poate nu, dar un pachetel zilnic la mic dejun (pachetul are 50 gr), timp de o luna te implineste.

Si mie imi plac foarte mult biscuitei astia.Incerc sa ii consum cat mai rar si de fiecare data imi propun sa pap doi biscuiti,bineinteles sfarsesc cu cei 4 terminati pana la urma.:))

Sakura29 03 aug 2010 22:25:31

Re: Biscuiti BelVita Start
 
mersi de raspuns :*:*:*. deci ar trebui sa nu mai mananc asa des:))

syyylviuta 04 aug 2010 14:35:35

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Si eu i-am descoperit acum 4 zile... si sunt deliciosi.:) Imi plac cei cu cereale si fructe, eu ii mananc ca desert, nu la mic dejun (asta la mine trebuie sa fie consistent, nu-mi ajung 4 biscuiti) si ii impart cu sotul, asa ca ma rezum la 2 biscuiti. Mie mi se par ok ca si continut.

Tina 04 aug 2010 14:41:17

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Nu sunt buni deloc, FOARTE nesanatosi. De ce:
- ce e cu margarina aia prin ei?
- mai aveau putin si bagau kg de zahar
- credeti ca alea-s fructe uscate.... ca rezista atat in biscuiti?
- cerealele integrale sunt probabil intr-o proportie mica

Mai bine mancam amandine... iesim la fel cu zaharul si porcariile...
Reclamele sunt utile in a ne pacali, azi cel mai sigur e sa prepari singur.

justbelieve 17 aug 2010 10:18:32

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Mi-am luat si eu azi 2 pachetele,mai mult din curiozitate.Si citind ingredientele am ramas socata.Contin zahar!Atunci de ce scrie pe ambalaj ca sunt buni pentru dieta?Am mancat 2 biscuiti asa de pofta,trebuie sa recunosc ca sunt gustosi,dar prea curand nu mai mananc.
Oricum,asa cum spunea si Slabuta,mancati rar si nu in cantitati mari nu ingrasa.

mvthebest 17 aug 2010 10:53:19

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Cam toti biscuiti contin zahar:p
Mie personal imi plac mult:x,pacat ca nu sunt prea buni in dieta asa cum sustin ei :(

justbelieve 17 aug 2010 11:56:15

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 292243)
Cam toti biscuiti contin zahar:p
Mie personal imi plac mult:x,pacat ca nu sunt prea buni in dieta asa cum sustin ei :(

Pai tocmai asta e problema.Atatea reclame ce vezi la tv ca sunt buni pt dieta,iti dau energie etc etc.Numai prostii,reclame comerciale 8-|
Dar la gust sunt foarte buni,mancati rar eu sunt sigura ca nu ingrasa.

mvthebest 17 aug 2010 13:51:32

Re: Biscuiti BelVita Start
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 292319)
Pai tocmai asta e problema.Atatea reclame ce vezi la tv ca sunt buni pt dieta,iti dau energie etc etc.Numai prostii,reclame comerciale 8-|
Dar la gust sunt foarte buni,mancati rar eu sunt sigura ca nu ingrasa.

Multe alte produse sunt doar promovate,in rest nu sunt bune pentru dieta,cum sunt si cerealele sau batoanele fitness.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:08:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO