forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in dulciuri si zaharoase (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/)
-   -   Cereale Vitalis (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/cereale-vitalis-1748.html)

Raluuca 14 nov 2009 17:52:56

Cereale Vitalis
 
Ce parere aveti despre cerealele Vitalis cu ciocolata?Ingrasa sau nu ingrasa pana la urma?

Roxie 16 nov 2009 11:20:57

Re: Cereale Vitalis
 
Sincer si eu am aceeasi dilema:-/! Multi spun ca cerealele trebuie consumate in stare cat mai naturala, fara adaosuri gen ciocolata, fructe uscate etc. Cica si musli ar ingrasa:-s. Am incercat sa ma fortez si sa mananc cereale simple luate din magazine naturiste. Pur si simplu nu am putut. Mi se par foarte fade la gust si chiar scarboase.:">

Mihaela Bilic spune in cartea ei ca nu conteaza ce cereale alegem sa mancam, ideea e sa le mancam dimineata in mod constant. Ca nu sunt mari diferente in ceea ce priveste caloriile! Nu prea ma incred eu in spusele ei, dar cam tot ce a scris in cartea ei este logic si usor de pus in practica. Ce parere aveti slabutelor?

Eu in fiecare dimineata mananc lapte degresat LaDorna si cereale Fitness simple. Ce nu imi place e ca cerealele imi par exagerat de dulci.:(

Slabuta 16 nov 2009 12:02:20

Re: Cereale Vitalis
 
Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 49492)
Sincer si eu am aceeasi dilema:-/! Multi spun ca cerealele trebuie consumate in stare cat mai naturala, fara adaosuri gen ciocolata, fructe uscate etc. Cica si musli ar ingrasa:-s. Am incercat sa ma fortez si sa mananc cereale simple luate din magazine naturiste. Pur si simplu nu am putut. Mi se par foarte fade la gust si chiar scarboase.:">

Mihaela Bilic spune in cartea ei ca nu conteaza ce cereale alegem sa mancam, ideea e sa le mancam dimineata in mod constant. Ca nu sunt mari diferente in ceea ce priveste caloriile! Nu prea ma incred eu in spusele ei, dar cam tot ce a scris in cartea ei este logic si usor de pus in practica. Ce parere aveti slabutelor?

Eu in fiecare dimineata mananc lapte degresat LaDorna si cereale Fitness simple. Ce nu imi place e ca cerealele imi par exagerat de dulci.:(

Citat:

Anterior postat de Raluuca (Post 49342)
Ce parere aveti despre cerealele Vitalis cu ciocolata?Ingrasa sau nu ingrasa pana la urma?


Eu cred ca cele mai bune cereale sunt cele integrale fara adaosuri de zaharuri, ciocolata sau mai stiu ce alte bombe calorice.

Va puteti lua aceste cereale de la plafar sau magazine naturiste, le amestecati cu migdale, nuci sau alte seminte... adaugati niste stafide. practic va faceti propriile cereale.

Cand puneti in farfurie si turnati lapte adaugati si o lingurita de miere si iese foarte bun. :)

Legat de Bilic, nu sunt de acord cu ea, orice cereale nu reprezinta un mic dejun cu adevarat sanatos, doar asa sa fie burta plina se poate manca orice fara sa mai alegem. ;)

Dar daca se pune problema unei alegeri eu as opta pentru cele integrale si combinate cu fel de fel de seminte.

Raluuca 17 nov 2009 07:59:50

Re: Cereale Vitalis
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 49504)
Eu cred ca cele mai bune cereale sunt cele integrale fara adaosuri de zaharuri, ciocolata sau mai stiu ce alte bombe calorice.

Va puteti lua aceste cereale de la plafar sau magazine naturiste, le amestecati cu migdale, nuci sau alte seminte... adaugati niste stafide. practic va faceti propriile cereale.

Cand puneti in farfurie si turnati lapte adaugati si o lingurita de miere si iese foarte bun. :)

Legat de Bilic, nu sunt de acord cu ea, orice cereale nu reprezinta un mic dejun cu adevarat sanatos, doar asa sa fie burta plina se poate manca orice fara sa mai alegem. ;)

Dar daca se pune problema unei alegeri eu as opta pentru cele integrale si combinate cu fel de fel de seminte.

mie niciodata nu mi-au placut stafidele... si daca adaugam miere si toate astea(nuci - care au multe calorii) nu o sa fie un mic dejun sanatos dar foarte caloric?:|

Nick0612 23 mar 2010 13:00:10

Re: Cereale Vitalis
 
deci e bun sa mancam si musli dimineata? sunt tot cereale integrale.

anqutz 23 mar 2010 13:04:38

Re: Cereale Vitalis
 
Nu sunt de acord cu Mihaela Bilic. e adevarat, au acelasi nr de kcal, dar din alte elemente nutritive. Cele rafinate sunt pline de zahar. La astea mai adaug cerealele FITNESS si pe cele VITALIS!!! Sunt pline de zahar, nu au cum sa fie sanatoase.

Eu imi iau musli gata amestecate cu fructe si sunt ft bune. Nu depasiti 30 de grame/zi.

adri11 14 nov 2011 15:17:46

Re: Cereale Vitalis
 
Buna fetelor.In legatura cu acest subiect,cerealele,eu am lucrat in S.U.A.la un Spa.vegetarian,acolo in fiecare dimineata se serveau :fulgi de ovaz(fierti in apa,o cana apa,1/2 cana fulgi de ovaz)care era asociat cu fructe din familia "berry"adica capsuni,zmeura,afine,mure....,separat,ananas,papai a,mango,struguri,kiwi,iar o alta grupa de fructe care se combinau era:pepeni galbeni,pepene verde si lubenita.Alta grupa era grupa citrice care nu se combina cu nici una dintre celelalte grupe(grapefruit,portocale....)Deci nici o grupa nu trebuia asociata cu alta.De consumul de lichide nici nu se pune vorba.Se recomanda consumul apei cu jumatate de ora inainte de masa sau cu jumatate de ora dupa.In loc de cafea acolo se servea "cicoare" sau ceai cu lamaie,neindulcit.Semintele sau fructele se serveau doar o data pe saptamana,si atunci in cantitati foarte mici.Aceste lucruri le impartasesc din propria mea experienta.Sper ca acestea sa va ajute.Spor la slabit!!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:02:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO