forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in dulciuri si zaharoase (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/)
-   -   Mierea de albine.... este buna intr-o dieta? (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-dulciuri-zaharoase/mierea-albine-este-buna-intr-dieta-542.html)

Roxana 06 mai 2009 18:13:35

Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Buna ! Ce parere aveti de mierea de albine,eu am zis sa inlocuiesc zaharina cu miere de albine,dar cineva mi a spus ca nu este recomandata in curele de slabire!Voi ce stiti in legatura cu asta?

Slabuta 06 mai 2009 18:41:34

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 6013)
Buna ! Ce parere aveti de mierea de albine,eu am zis sa inlocuiesc zaharina cu miere de albine,dar cineva mi a spus ca nu este recomandata in curele de slabire!Voi ce stiti in legatura cu asta?

Buna Roxana. :)

Ti-am mutat mesajul aici ca sa avem un subiect separat despre miere. :)
Parerea mea este ca zaharina dar si zaharul trebuie inlocuite cu o lingurita de miere. Eu foarte rar folosesc zahar, doar in cazuri speciale, lucru care se intampla foarte rar, in rest, pentru ceai imi pun la o cana o lungurita de miere de tei in fiecare dimineata si este totul foarte bine.

De ingrasat nu ingrasa, daca nu abuzezi bineinteles, sa mananci cu kg....
In schimb, mierea are proprietati terapeutice excepitionale, asa ca eu o recomand. :)

Slabuta 06 mai 2009 18:48:07

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Am mai cautat pe net si uite ce am gasit:

Folosita de mii de ani si apreciata in intreaga lume pentru gustul sau deosebit, mierea are totodata calitati terapeutice observate inca din cele mai vechi timpuri. In plus, este bine de stiut ca mierea reprezinta doar unul dintre produsele stupului, pe langa aceasta, calitati exceptionale fiind inregistrate la folosirea polenului, propolisului, laptisorului de matca si chiar veninului albinelor.

Mierea provine din zaharul natural strans de plante pentru a fi folosit in formarea fructului.

Prin radacini, plantele absorb apa si solutiile minerale infiltrate in sol (nitrati, fosfati, carbonati), cu ajutorul carora, mai tarziu, plantele vor secreta saculeti cu polen. Acesta este strans de insecte, in special de albine, care aduc “substanta minune” in stup, locul unde o vor si prelucra.

Mierea va capata astfel importante cantitati de zaharuri:
- glucoza (pana la 40%),
- fructoza (pana la 40%),
- zaharoza (0,5-1,5%) si
- maltoza (5-10%),
dar si acizi organici (acid formic si acid citric), substante minerale (litiu, potasiu, fosfor, cupru, etc.) si vitamine (B1, B2, B5, B6, B12, A, C, D).

Pe langa rolul hranitor al mierii, aceasta poate fi folosita cu succes ca adjuvant in tratarea diverselor afectiuni, atat intern, cat si extern:
- ulceratii ale pileii, probleme ale epidermei, tratarea ranilor, reducerea durerilor,
- diverse afectiuni gastrice,
- diaree, dizenterie,
- boli oculare, conjuctivite, keratite,
- abcese, inflamatii ale gatului, sinuzite, candidoze, micoze,
- infectii urinare,
- pneumonie,
- meningita,
- tuberculoza,
- septicemie,
- carii dentare,
- febra tifoida, holera.

Pe langa acestea, cea mai mare calitate a mierii este aceea antibacteriana si antimicrobiala, datorita numarului mare de ioni metalici prezenti. Mierea sterilizeaza ranile si grabeste vindecarea, anihileaza efectele parazitilor, are efect antioxidant si antitumoral.

Mierea este folosita cu succes si in curele de slabire, inlocuind zaharul din alimentatia zilnica si putand inlocui chiar si una din mese. Astfel, una dimntre cele mai eficiente metode de prevenire a depunerilor de grasime o reprezinta consumul zilnic a unei cani de apa in care s-a pus o lingura de otet de mere si una de miere. Consumat in fiecare dimineata, timp de doua saptamani, preparatul astfel obtinut poate duce la pierderea intre 4 si 6 kg. Atentie, insa: reteta nu trebuie repetata decat dupa trei luni de pauza.

5 sfaturi utile pentru pastrarea si consumarea mierii de albine:
- persoanele bolnave de diabet nu vor consuma mierea decat sub indrumare medicala!
- copiii sub un an nu vor consuma miere sub nici o forma!
- mierea trebuie pastrata doar in vase inchise, la adapost de lumina si caldura!
- prelucrarea termica a mierii depreciaza calitatea acesteia!
- in contact cu zincul sau fierul, mierea formeaza compusi toxici, de aceea trebuie evitata pastrarea sa in astfel de recipienti!

Slabuta 06 mai 2009 19:51:58

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
PS: mi-am adus aminte o chestie. am baut prin anul I de facultate (deci, 5 ani in urma) otet cu miere si am tinut pe langa un pic de regim si am slabit atunci, nu stiu acum de la ce....
Cate am facut in viata asta la capitolul slabit ca nici nu mi le aduc aminte, trebuia macar sa imi fac o agenda, si imi scoateam acum o carte :))

Roxana 06 mai 2009 19:53:15

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 6015)
Buna Roxana. :)

Ti-am mutat mesajul aici ca sa avem un subiect separat despre miere. :)
Parerea mea este ca zaharina dar si zaharul trebuie inlocuite cu o lingurita de miere. Eu foarte rar folosesc zahar, doar in cazuri speciale, lucru care se intampla foarte rar, in rest, pentru ceai imi pun la o cana o lungurita de miere de tei in fiecare dimineata si este totul foarte bine.

De ingrasat nu ingrasa, daca nu abuzezi bineinteles, sa mananci cu kg....
In schimb, mierea are proprietati terapeutice excepitionale, asa ca eu o recomand. :)


Ms mult,cu ocazia asta am mai aflat ceva.Eu mi am cumpar un borcanel de miere de salcam ! Tu care crezi ca ca este mai buna?

Roxana 06 mai 2009 19:55:37

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 6037)
PS: mi-am adus aminte o chestie. am baut prin anul I de facultate (deci, 5 ani in urma) otet cu miere si am tinut pe langa un pic de regim si am slabit atunci, nu stiu acum de la ce....
Cate am facut in viata asta la capitolul slabit ca nici nu mi le aduc aminte, trebuia macar sa imi fac o agenda, si imi scoateam acum o carte :))

As si eu,prietenul meu chiar mi a propus sa scriu o carte despre dieta si retete dietetice :)))

Roxana 06 mai 2009 19:56:28

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 6037)
PS: mi-am adus aminte o chestie. am baut prin anul I de facultate (deci, 5 ani in urma) otet cu miere si am tinut pe langa un pic de regim si am slabit atunci, nu stiu acum de la ce....
Cate am facut in viata asta la capitolul slabit ca nici nu mi le aduc aminte, trebuia macar sa imi fac o agenda, si imi scoateam acum o carte :))

Apropo...sunt una din slabute :x:x:x

Slabuta 06 mai 2009 20:05:25

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 6038)
Ms mult,cu ocazia asta am mai aflat ceva.Eu mi am cumpar un borcanel de miere de salcam ! Tu care crezi ca ca este mai buna?

Eu imi iau mereu miere de tei... dar nu prea stiu care din ele este mai buna. :-/
mai studiez...

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 6039)
As si eu,prietenul meu chiar mi a propus sa scriu o carte despre dieta si retete dietetice :)))

Ne apucam si scriem, uite na.... :D

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 6040)
Apropo...sunt una din slabute :x:x:x

Acum am vazut si eu. :D Super, ce zanuta frumoasa esti. :P
Sa fii si in viata slabuta. :) >:D<

Roxana 06 mai 2009 20:15:48

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 6042)
Eu imi iau mereu miere de tei... dar nu prea stiu care din ele este mai buna. :-/
mai studiez...



Ne apucam si scriem, uite na.... :D



Acum am vazut si eu. :D Super, ce zanuta frumoasa esti. :P
Sa fii si in viata slabuta. :) >:D<


Ms mult...abia astept sa fiu slabuta si in realitate :D
In legatura cu cartea...daca ne punem toate sa ne scriem experientele care au dat gres si modul de alimentatie de acum ar iesi o carte buna pentru premiul Nobel ;))

ellery 30 iun 2010 21:06:16

Re: Mierea de albine.... este buna intr-o dieta?
 
fetelor eu am mai citit despre miere folosita atat in dieta cat si ca masca de fata . nu o tii foarte mult pe fata ,dar se zice ca hraneste si catifeleaza pielea mai ales daca ai tenul gras si deshidratat. :)
sper ca va ajuta :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:35:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO