forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fainoase, panificatie si cereale (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/)
-   -   Diferenta intre painea graham si integrala (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/diferenta-intre-painea-graham-integrala-2359.html)

Adelayde 20 ian 2010 16:50:50

Diferenta intre painea graham si integrala
 
Buna:)Sunt noua intre ale slabituluoi si am o intrebare .
Care e diferenta intre painea grahan si integrala?:-/...Daca tot sa vorbit despre asta.

Adella 20 ian 2010 16:55:30

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Citat:

Anterior postat de Aida (Post 68202)
Buna:)Sunt noua intre ale slabituluoi si am o intrebare .
Care e diferenta intre painea grahan si integrala?:-/...Daca tot sa vorbit despre asta.

Diferente importanta pe care o stiu e ca painea graham are si faina alba ..in schimb cea integrala nu ...deci e mult mai oky cea integrala ..neagra cu seminte:)

Sheba 20 ian 2010 17:22:48

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Nu numai asta dar grahamul ala adevarat ar trebui sa fie facut din boabe de grau zdrobite si un pic de faina ca sa iasa aluatul. Daca megeti din brutarie in brutarie cam schimba reteta. acu cativa ani gaseam graham care era in mare parte facut din boabe de grau destul de diferit fata de ce cheama acuma graham...

drama queen 20 ian 2010 20:51:54

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
eu stiam de la o colega ca painea alba nu este buna deloc.. dauneaza mai mult organismului decat cea neagra acum sincer nu stiu ce sa zic eu pap numai paine neagra :) cea alba nu imi place mi se pare ca pap puf, si mananca multa fata de cea neagra parca cea neagra din 2 felii ma satur :D

ali_lumi 20 ian 2010 20:55:22

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Da, cea neagra are un gust mai ciudat asa fata de toate celalate sortimentele de paine :D Mie asa mi se pare.

mishutza 20 ian 2010 20:58:01

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Mai,ca sa nu mai deschid un alt subiect,ce inseamna la voi paine integrala?Painea aia facuta total din seminte,fara adaus de faina de nici un fel?Sau?

ali_lumi 20 ian 2010 21:01:43

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
painea facuta din oricealtceva numai nu faina alba :))

mishutza 20 ian 2010 21:04:31

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Aha,deci painea mea ar putea fi numita integrala.....dar nu mi se pare ca i se potriveste:))Ca nu are faina deloc,deci o sa o numesc in continuare paine de cereale

ali_lumi 20 ian 2010 21:27:46

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Dar in general paine aceea cu seminte si tot felul de mirodenii prin ea , nu ingrasa ? Ca totusi din cate stiu semintele ingrasa.. !?

Sheba 20 ian 2010 22:53:40

Re: Diferenta intre painea graham si integrala
 
Painea integrala este cea facuta din faina integrala plus ce vreti voi. Faina integrala la randul ei e facuta din grau cu tot cu coaja. Grahamul din acelasi grau dar zdrobit.
Painea din seminte plus boabe intregi de diferite cereale e inventie nemteasca din cate stiu eu.
La noi traditional se mai face si paine cu cartofi dar tot graul e de baza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:31:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO