forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fainoase, panificatie si cereale (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/)
-   -   E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii? (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/e-adevarat-ca-painea-daca-e-prajita-isi-pierde-calorii-1923.html)

Adelayde 10 dec 2009 16:40:53

E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?

Sheba 10 dec 2009 16:53:07

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Din cate stiu eu nu. Si atentie ca la aceiasi greutate painea proaspata are mai putine kcal decat cea prajita (mai are si apa).

Slabuta 10 dec 2009 16:54:17

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Citat:

Anterior postat de Adelayde (Post 56280)
E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?

Nu, nu este adevarat. Dimpotriva are mai multe calorii la 100 gr :)
Este ca si la fructe proaspete si uscate.

Dar este mai buna pentru digestie, mai ales daca ai probleme cu stomacul.
Painea prajita este sanatoasa doar daca nu se arde, nu se carbonizeaza (acesta trebuie indepartat), ci doar se usuca.

Auzisem si o versiune, ca cea prajita, prin uscare nu mai are drojdie care sa lucreze, si de asta ar mai fi buna.

ionicutza 20 dec 2009 14:32:43

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Paine prajita are la fel de multe calorii ca si painea proaspata. Prin prajire se pierde doar apa. Pentru a afla corect numarul de calorii, painea se cintareste inainte de prajire.

lolo91 20 dec 2009 14:41:28

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
nu isi pierde din calorii. Insa este recomandata la regim. Mama mea a slabit 5 kg in 2 luni inlocuind painea alba cu painea prajita. insa nu arsa, ci uscata, in cuptor. e adevarat k a renuntat si la multe alte alimente pe parcurs insa asta a fost primul pas.

Liviutzza 09 ian 2010 17:55:48

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Am citit in south beach diet,ca daca mananci o felie de paine alba din comertz,e ca si cum ai inghitzi o lingura de zahar,deci dupa parerea mea prajita sau neprajita painea ingrasa,si nu numai,nu este sanatoasa deloc!

drama queen 09 ian 2010 19:20:20

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
sa elimini complet painea nu este sanatos, si cea prajita are calorii, dar nu mananci 100 de gr , mananci mai putin si nu este adv faza cu zaharul eu asa stiu :D

Emili 18 ian 2010 10:20:09

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Nu are mai putine calorii painea prajita dar mananci mai putina ,este mai satioasa decat cea proaspata

elemine 22 ian 2010 20:53:21

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Buna! Sunt noua printre voi,dar de cand v-am descoperit imi place sa-mi petrec aici timpul liber! De cate ori intru descopar lucruri noi,interesante si foarte utile.Despre painea prajita stiu ca nu-si pierde nici o calorie,dar fiind mai tare decat cea proaspata nu o mancam in cantitati mari si de aceea este recomandata.

mihaiomega 03 mar 2010 20:55:26

Re: E adevarat ca painea daca e prajita isi pierde din calorii?
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 62208)
Am citit in south beach diet,ca daca mananci o felie de paine alba din comertz,e ca si cum ai inghitzi o lingura de zahar,deci dupa parerea mea prajita sau neprajita painea ingrasa,si nu numai,nu este sanatoasa deloc!

Painea de orice fel (chiar si integrala, neagra, cu tarate) are minim 60% carbohidrati, adica glucide, dar in medie are cam 70% glucide. Asta inseamna ca o felie medie de paine de 50 grame are 35 grame de glucide, echivalentul unei linguri si jumatate de zahar, chiar mai mult decat ai zis.

Zaharul se absoarbe in sange foarte rapid, ducand la o crestere instantanee a glicemiei care forteaza pancreasul sa secrete insulina multa intr-un timp scurt, ducat la uzura lui prematura. Insulina este un hormon care contribuie la stocarea energiei din glucide care este depozitata cu in organism. In timp celulele musculare dezvolta rezistenta la insulina, pentru ca nu este un hormon sanatos, si atunci raman celulele adipoase sa acumuleze cantitati mari de energie sub forma de lipide. Glicemia ridicata duce la diabet care este o boala incurabila, cu evolutie lenta si insidioasa. Din aceste motive zaharul este o otrava pentru ca organism.

Diferenta este ca glucidele din paine, mai ales din painea neagra (aici intra si pastele integrale, orezul brun), se absorb mult mai lent, ducand la o crestere mult mai lenta a glicemiei si la un raspuns lent al pancreasului. Cerealele sunt recomandate cu un scop la micul dejun, tocmai pentru ca elibereaza lent energia si ea este consumata de-a lungul intregii zile.

Atat dietele hipocalorice, dar si cele hipoglucidice trebuie sa limiteze consumul de paine, iar diabeticii au interdictie la painea alba.

Zaharul are cu circa 25-30% mai multe calorii decat painea, iar pentru organism este infinit mai bine sa-si ia glucidele din cereale integrale decat din zahar.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:00:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO