forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fainoase, panificatie si cereale (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/)
-   -   Orezul ingrasa? (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fainoase-panificatie-cereale/orezul-ingrasa-807.html)

Extasssy 27 iun 2009 12:08:08

Orezul ingrasa?
 
Fetelor buna,

Am si eu o intrebare la care ma tot chinui sa gasesc raspunsul si nu am reusit. Mai exact am gasit pe net argumente pro si contra...
Orezul ingrasa? Sau mai exact poate fi consumat in curele de slabire, si daca da in ce stare? Acelasi lucru si pentru cartof.

Si inca una...

Am auzit ca exista un anumit tip de faina/orez care nu ar fi asa periculoase. Stiti cumva despre ce este vorba?

mishutza 27 iun 2009 12:34:27

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Orezul ca si cartoful sunt aproape in totalitate carbohidrati.Normal ca poti manca,dar ai grija cat.
Orezul salbatic,basmati,e bun si sanatos.Cel ce il consumam de obicei e rafinat,si ca tot ce e rafinat e nociv.Dar asta nu inseamna ca nu are la fel de multe calorii.
Anca,papa,dar cu grija.Pana la urma si fructele te ingrasa,.daca mananci prea multe.

lalita 27 iun 2009 12:35:00

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 13569)
Fetelor buna,

Am si eu o intrebare la care ma tot chinui sa gasesc raspunsul si nu am reusit. Mai exact am gasit pe net argumente pro si contra...
Orezul ingrasa? Sau mai exact poate fi consumat in curele de slabire, si daca da in ce stare? Acelasi lucru si pentru cartof.

Si inca una...

Am auzit ca exista un anumit tip de faina/orez care nu ar fi asa periculoase. Stiti cumva despre ce este vorba?

aici e un fel de orez care se numeste ''basmati'',si e cel mai recomandat la cure. orikum din ce stiu,e mult mai bun orezul in dieta decat pastele,chiar daca au aceleasi calorii,adika cam 365 la 100 gr. mult,dar orezul zic ei,este un carbohidrat complex,adika in timpul zilei se depune usor usor..nu imediat ca altele, si deci avem mai mult timp sa ardem caloriile.;)nush daca m-ai inteles.

Extasssy 27 iun 2009 12:45:24

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 13572)
Orezul ca si cartoful sunt aproape in totalitate carbohidrati.Normal ca poti manca,dar ai grija cat.
Orezul salbatic,basmati,e bun si sanatos.Cel ce il consumam de obicei e rafinat,si ca tot ce e rafinat e nociv.Dar asta nu inseamna ca nu are la fel de multe calorii.
Anca,papa,dar cu grija.Pana la urma si fructele te ingrasa,.daca mananci prea multe.

Citat:

Anterior postat de lalita (Post 13573)
aici e un fel de orez care se numeste ''basmati'',si e cel mai recomandat la cure. orikum din ce stiu,e mult mai bun orezul in dieta decat pastele,chiar daca au aceleasi calorii,adika cam 365 la 100 gr. mult,dar orezul zic ei,este un carbohidrat complex,adika in timpul zilei se depune usor usor..nu imediat ca altele, si deci avem mai mult timp sa ardem caloriile.;)nush daca m-ai inteles.

Multumesc mult fetelor...
M-am lamurit...
Adevarul e ca imi cam era dor de niste cartofi si orez... si vroiam sa stiu daca pot sa pap... macar asa din cand in cand... sau daca sunt contraindicate...

lalita 27 iun 2009 12:46:58

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 13578)
Multumesc mult fetelor...
M-am lamurit...
Adevarul e ca imi cam era dor de niste cartofi si orez... si vroiam sa stiu daca pot sa pap... macar asa din cand in cand... sau daca sunt contraindicate...

cu placinte:D

mishutza 27 iun 2009 12:48:02

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Anca,manancale cum zice montignac,doar cu salata.Nu mai pune si carnita alaturi.Sau fa orez cu ciuperci si legume si salata,o bunaciune.Ce pofta imi fac singura.Sau cartofi prajiti cu salata.
Sa stii ca eu cartofi pap,piure mai mult,dar luna trecuta am mancat si de 2 ori prajiti,si destul de multi.Oameni suntem,si meritam din cand in cand

Extasssy 27 iun 2009 12:49:58

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 13582)
Anca,manancale cum zice montignac,doar cu salata.Nu mai pune si carnita alaturi.Sau fa orez cu ciuperci si legume si salata,o bunaciune.Ce pofta imi fac singura.Sau cartofi prajiti cu salata.
Sa stii ca eu cartofi pap,piure mai mult,dar luna trecuta am mancat si de 2 ori prajiti,si destul de multi.Oameni suntem,si meritam din cand in cand

Si eu tot la niste piure visam cu ochii deschisi...
Prajiti... mi-am facut acum cam 2 saptamani pofta si am furat cam 2-3 paie...
Oricum eu la dulcuiri sunt pofticioasa nu la mancaruri... A poate doar la salata de vine... I love it!

mishutza 27 iun 2009 13:16:00

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Acu am vinetele in cuptor sa le coc,am fost la piata si muream daca nu imi cumparam.Sper sa pap sa ma satur.Oricum in rest nu mananc decat pepene si cirese,ca sa am loc de salata de vinete,iar clisma de la cirese e asigurata:))

ianna 27 iun 2009 13:18:09

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
pot sa-tzi raspund doar din experienta....acu nu stiu cum e organismul fiecaruia

eu am tzinut o zi numai cu pilaf(orez) si o zi numai cu cartofi fiertzi in coaja(bine alaturi au fost salate si seara grepfruit)..spre surprinderea mea nu m-am ingrasat!

cartofi dulci sunt mai sanatosi...

parerea mea cartofu ingrasa cand e prajit;)

auzisem ca orezul brun e mai bun...dar eu in casa am avut orez normal...

Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 13569)
Fetelor buna,

Am si eu o intrebare la care ma tot chinui sa gasesc raspunsul si nu am reusit. Mai exact am gasit pe net argumente pro si contra...
Orezul ingrasa? Sau mai exact poate fi consumat in curele de slabire, si daca da in ce stare? Acelasi lucru si pentru cartof.

Si inca una...

Am auzit ca exista un anumit tip de faina/orez care nu ar fi asa periculoase. Stiti cumva despre ce este vorba?


Delicious 03 iul 2009 13:09:53

Re: Orezul ingrasa?
 
Orezul ingrasa in exces,de altfel ca oricare aliment!
In schimb daca-l consumi cu moderatie nu iti afecteaza cu nimic...Cat despre caloriile orezului,acesta are 350 calorii crud,iar eu cred ca tu nu-l mananci asa,nu?Iar o portie de orez fiert are in jur a 120 calorii(orezul brun are 110).


Cel mai mult trebuie sa se tina cont de organismul fiecaruia... @};-


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:34:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO