forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fast-food (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fast-food/)
-   -   Calorii meniu extra spring time (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fast-food/calorii-meniu-extra-spring-time-1088.html)

karmara 28 aug 2009 18:00:23

Calorii meniu extra spring time
 
Nu cred ca pot sa aflu chestia asta de aici dar totusi intreb. Poate a mai mancat cineva si a calculat.

De cateva luni mananc din cand in cand cate un meniu extra la spring time si nu prea pot sa-mi dau seama cate calorii are.

Contine: - sandwich biggy (125 g): chifla, snitel pui si sos remoulade.
- salata coleslaw (150 g): varza, morcovi, maioneza, ceapa.

Am intrebat o vanzatoare de acolo dar nu stia, si nici macar sefa lor. :|

Ma gandesc ca nu ar trebui sa aibe foarte multe pentru ca este mic sandwich-ul si salata e chiar racoroasa, cum spun ei. :P

Slabuta 28 aug 2009 18:18:34

Re: Calorii meniu extra spring time
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 22720)
Nu cred ca pot sa aflu chestia asta de aici dar totusi intreb. Poate a mai mancat cineva si a calculat.

De cateva luni mananc din cand in cand cate un meniu extra la spring time si nu prea pot sa-mi dau seama cate calorii are.

Contine: - sandwich biggy (125 g): chifla, snitel pui si sos remoulade.
- salata coleslaw (150 g): varza, morcovi, maioneza, ceapa.

Am intrebat o vanzatoare de acolo dar nu stia, si nici macar sefa lor. :|

Ma gandesc ca nu ar trebui sa aibe foarte multe pentru ca este mic sandwich-ul si salata e chiar racoroasa, cum spun ei. :P

Un sandwich dintr-ala are in jur de 240 de kcal la 100 gr, acum nu stiu cate grame avea sandwich. :D calculezi tu daca stii.

Iar salata, daca nu avea nici un fel de dressing, cred ca e ca asta: Calorii Salata Coleslaw, KFC

karmara 28 aug 2009 18:30:54

Re: Calorii meniu extra spring time
 
Am spus ca sandwich-ul are 125 g.
Iar salata nu cred ca este aia pt ca mi se pare ca cea de la KFC are prea multe calorii, asta contine doar varza, morcovi si putina maioneza. Se numeste la fel, coleslaw datorita sosului, care e o maioneza mai speciala cred. :)

Slabuta 28 aug 2009 18:35:41

Re: Calorii meniu extra spring time
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 22729)
Am spus ca sandwich-ul are 125 g.
Iar salata nu cred ca este aia pt ca mi se pare ca cea de la KFC are prea multe calorii, asta contine doar varza, morcovi si putina maioneza. Se numeste la fel, coleslaw datorita sosului, care e o maioneza mai speciala cred. :)

aaha, scuze, mi-a scapat :)
inseamna ca are in jur de 360 kcal tot sandwichul :D

cu salata nu stiu ce sa zic :)

karmara 28 aug 2009 18:47:48

Re: Calorii meniu extra spring time
 
Eu ma gandisem asa:


Hamburger, McDonalds, 125g - 319 calorii, 16.3 proteine, 11.3 grasimi, 0 colesterol, 37.5 carbohidrati, 2.5 fibre, 650 sare, 8.8 zahar
Salata mini de cruditati, McDonalds, 150g - 60 calorii, 3.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 6.9 fibre, 0 sare, 10.4 zahar
Maioneza, 15g - 110 calorii, 0 proteine, 12 grasimi, 10 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 80 sare, 0 zahar

Total: 489 kcal

Am pus ca hamburgerul de la mec ca sa zicem ca au cam acelasi nr de calorii.
Salata este ca cea de la mec doar ca are si maioneza.

Ce parere ai? Acum hai sa rotunjesc si sa zic ca are 500 kcal.

Pot sa mananc linistita sau nu?:P

Slabuta 28 aug 2009 18:54:14

Re: Calorii meniu extra spring time
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 22735)
Eu ma gandisem asa:


Hamburger, McDonalds, 125g - 319 calorii, 16.3 proteine, 11.3 grasimi, 0 colesterol, 37.5 carbohidrati, 2.5 fibre, 650 sare, 8.8 zahar
Salata mini de cruditati, McDonalds, 150g - 60 calorii, 3.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 6.9 fibre, 0 sare, 10.4 zahar
Maioneza, 15g - 110 calorii, 0 proteine, 12 grasimi, 10 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 80 sare, 0 zahar

Total: 489 kcal

Am pus ca hamburgerul de la mec ca sa zicem ca au cam acelasi nr de calorii.
Salata este ca cea de la mec doar ca are si maioneza.

Ce parere ai? Acum hai sa rotunjesc si sa zic ca are 500 kcal.

Pot sa mananc linistita sau nu?:P

Da, eu zic ca este bine :) aproximat, cred ca iese in jur de 500 kcal, asa mi-am si inchipuit :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:53:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO