forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fructe (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fructe/)
-   -   Curmale extra light (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fructe/curmale-extra-light-6350.html)

sunshine 19 sep 2010 18:32:28

Curmale extra light
 
Am cumparat azi Curmale extra light.

Stiti care e diferenta calorica intre acestea si cele normale:-/

Mai erau si light, insa am luat extra light, ca suna bine :))
Ele sunt un pic mai uscate decat celelalte normale, nu sunt asa lipicioase, si nici atat de dulci nu sunt, clar nu sunt!
Ma lumineaza si pe mine cineva?

Slabuta 20 sep 2010 14:58:55

Re: Curmale extra light
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 334378)
Am cumparat azi Curmale extra light.

Stiti care e diferenta calorica intre acestea si cele normale:-/

Mai erau si light, insa am luat extra light, ca suna bine :))
Ele sunt un pic mai uscate decat celelalte normale, nu sunt asa lipicioase, si nici atat de dulci nu sunt, clar nu sunt!
Ma lumineaza si pe mine cineva?

Buna Sunshine :)

Poate e vorba de soiuri de curmale diferite:-/
Dar nu sunt scrise informatiile nutritionale pe eticheta?

sunshine 20 sep 2010 16:32:38

Re: Curmale extra light
 
Nu sunt slabuta :( urasc etichetele astea

Slabuta 27 sep 2010 10:33:58

Re: Curmale extra light
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 335368)
Nu sunt slabuta :( urasc etichetele astea

Am cautat special info pe net, si la americani, si nimic nu scrie de curmale extra light, dar cum ti-am zis si eu, sunt multe soiuri si s-ar putea ca unele sa fie light. :)

rodica2010 04 oct 2010 11:44:52

Re: Curmale extra light
 
Cred ca-i aiureala!Cum ar putea scoate zaharul din curmala,sau ce soi de curmala e?:-/Or fi si astea pe soiuri,ca merele?

Elenoir 04 oct 2010 22:17:35

Re: Curmale extra light
 
Având în vedere cum e o curmală în stare pură, imediat culese, m-aş mira să poţi folosi "curmale" şi "light" în aceeaşi propoziţie :)) Dar oricum, dacă nu te poţi abţine de la ele, eu zic că 1-2 pe zi nu omoară pe nimeni şi nici nu îngraşă :D

rodica2010 05 oct 2010 10:37:30

Re: Curmale extra light
 
Citat:

Anterior postat de Elenoir (Post 352724)
Având în vedere cum e o curmală în stare pură, imediat culese, m-aş mira să poţi folosi "curmale" şi "light" în aceeaşi propoziţie :)) Dar oricum, dacă nu te poţi abţine de la ele, eu zic că 1-2 pe zi nu omoară pe nimeni şi nici nu îngraşă :D

Asta sigur nu.Eu mananc la gustare cam 6-8 buc.(nu in fiecare zi!)si vad ca e ok.

deadcountess 05 oct 2010 11:20:57

Re: Curmale extra light
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 334378)
Am cumparat azi Curmale extra light.

Stiti care e diferenta calorica intre acestea si cele normale:-/

Mai erau si light, insa am luat extra light, ca suna bine :))
Ele sunt un pic mai uscate decat celelalte normale, nu sunt asa lipicioase, si nici atat de dulci nu sunt, clar nu sunt!
Ma lumineaza si pe mine cineva?

:-s mie imi suna a gaselnita a comerciantului. Fructul e fruct si continutul nutritiv e cam acelasi oricum l-ai usca.

sunshine 05 oct 2010 14:37:26

Re: Curmale extra light
 
Eu cred ca au totusi un pic mai putine calorii, pt ca la consistente era f diferte fata de cele clasice. Nu era deloc dulci ca cele normale, pt ca nu era f deshidrate. Si un fruct cu cat este mai deshidradat, mai concetrat cu atat mai multe calorii are la 100 gr. Deci cred ca asta este diferenta, sunt curmale semideshidradate

Slabuta 05 oct 2010 14:39:12

Re: Curmale extra light
 
Daca e sa ma uit aici sunt foarte mari diferente intre diverse soiuri de curmale :)
Calorii curmale - Calculator calorii - Slabute.ro


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:07:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO