forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in lactate si branzeturi (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/)
-   -   Branza de vaca Monor (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/branza-vaca-monor-10356.html)

Anycyk90 02 oct 2011 11:35:27

Branza de vaca Monor
 
Buna slabutelor.Am gasit intr-un magazin branza de vaca pasteurizata cu s.u min 5%.Este in ambalaj de 500 de la Carmolact,din Monor si nu da detalii cu privire la calorii.Poate cineva sa ma ajute cu detalii sau aproximari cu privire la calorii si ce inseamna de fapt acel 5%?Va multumesc>:D<

coco23 02 oct 2011 12:47:30

Re: Branza de vaca Monor
 
"Su" stiam ca e continutul de grasime; eu iau tot brnaza monor si are vreo 140 cal pe 100 grame.

Deci cred ca si a ta este destul de grasa, estimez peste 100 cal.

Asa zic eu... ai cumparat deja? ce gust are? de obicei iti dai seama dupa textura daca e grasa sau mai slaba... si dupa gust:P

pupicei

Anycyk90 02 oct 2011 20:04:06

Re: Branza de vaca Monor
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 807159)
"Su" stiam ca e continutul de grasime; eu iau tot brnaza monor si are vreo 140 cal pe 100 grame.

Deci cred ca si a ta este destul de grasa, estimez peste 100 cal.

Asa zic eu... ai cumparat deja? ce gust are? de obicei iti dai seama dupa textura daca e grasa sau mai slaba... si dupa gust:P

pupicei

Si eu tot intre 100-150 kcal estimez sa fie.Nu am cumparat,dar intentionez si am sa compar cu urda sa vad daca seamana.Eu de fapt urda de vaca caut dar nu prea gasesc:(

coco23 03 oct 2011 07:20:33

Re: Branza de vaca Monor
 
Si eu pap des urda de vaca, o ador, dar deja i-a trecut vremea, ca pe toamna nu se mai scoate urda..... doar vara si primavara.
Incearca si tu cash, ala iti place? pup

anqutz 03 oct 2011 18:21:54

Re: Branza de vaca Monor
 
E grasimea in substanta uscata, dar din cate stiu eu, nu coincide cu continutul de grasime. Adica eu cumpar un tip de branza care are su 45% si continut de grasime vreo 26%.

Anycyk90 08 oct 2011 14:26:55

Re: Branza de vaca Monor
 
Am cumparat branza vrac Monor insa nu-mi prea imi place gustul,ori nu a fost proaspata ori nu are gustul la care ma asteptam eu(usor dulce) ci este spre acru...am sa incerc diverse tipuri de branza pana dau de una care seamana cu urda de la Roxar:x

coco23 08 oct 2011 16:04:03

Re: Branza de vaca Monor
 
Unde gasesti tu urda de la Roxar? ca eu nu am vazut asa ceva pe aici prin Buc.

Anycyk90 09 oct 2011 08:01:23

Re: Branza de vaca Monor
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 812697)
Unde gasesti tu urda de la Roxar? ca eu nu am vazut asa ceva pe aici prin Buc.

In SM,dar se produce in Cernesti,MM.Nici in Cj nu gasesc:( park ar fi editie limitata:)) Si in SM gasesc doar in magazine mai mici,gen Bon Giorno,Intershop...:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:11:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO