forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in lactate si branzeturi (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/)
-   -   Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa? (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/cum-se-calculeaza-caloriile-branza-facuta-casa-1567.html)

Laura 15 oct 2009 19:15:58

Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
slabuto am o intrebare...am facut branza din lapte de vaca...cum calculez caloriile...ca la o reteta obisnuita?????????.....am folosit 13 L de lapte cu 3%grasime si mi-au iesit 3 kg de branza.........deci????????:-/

Slabuta 15 oct 2009 19:39:04

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 40859)
slabuto am o intrebare...am facut branza din lapte de vaca...cum calculez caloriile...ca la o reteta obisnuita?????????.....am folosit 13 L de lapte cu 3%grasime si mi-au iesit 3 kg de branza.........deci????????:-/

Pai cred ca asa :)

13 l lapte 3% =

Lapte Cedra 3,5%, Napolact, 13000ml - 7800 calorii, 390 proteine, 455 grasimi, 0 colesterol, 390 carbohidrati, 0 fibre, 0 sare, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------

Impartim la 30 (sunt 30 portii a cate 100 gr)

si avem:

260 kcal
13 g proteine
15.16 grasimi
13 carbohidrati

Cam asa :)

Slabuta 15 oct 2009 19:40:31

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
sau cred ca nu e bine :-/
ma uit ca branzeturie au super putine carbo? oare se pierd in proces:-/

Laura 15 oct 2009 19:48:08

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
tocmai asta ma intrebam si eu:-/........sau ar trebui sa transformam litri in grame????????.....nu stiu cum e:-/.....

mishutza 15 oct 2009 20:31:47

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Pai ati uitat sa scadeti zerul care se pierde fetelor

Slabuta 15 oct 2009 20:33:10

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 40887)
Pai ati uitat sa scadeti zerul care se pierde fetelor

Mishutza eu habar nu am cum se face branza :">

mishutza 15 oct 2009 20:35:23

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Copil crescut la oras ce esti,hihihiihhi.Stai linistita,cred ca e normal sa nu stii atata timp cat nu ai avut vreodata de-a face cu asa ceva.

Laura 15 oct 2009 20:38:32

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 40887)
Pai ati uitat sa scadeti zerul care se pierde fetelor

pai si cate se pierd in zer?????:-/

mishutza 15 oct 2009 20:41:34

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Pai te uiti cat zer ai scurs de la branza,apoi cauti calorii zer si scazi din totalul caloriilor laptelui.Si iti raman caloriile pt cantitatea de branza,totalul.Si apoi vezi cat e pe suta de grame.Dar cred ca nu prea e posibil sa vezi carbohidrati,proteine i alte chestii.Asa ca mai bine ai cauta o branza care sa semene cu cea facuta in casa,efectiv branza proaspata de vaca,si gata.Nu prea vad cum ai putea afla toate detaliile si corecte.:(

Laura 15 oct 2009 23:37:36

Re: Cum se calculeaza caloriile la branza facuta in casa?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 40895)
Pai te uiti cat zer ai scurs de la branza,apoi cauti calorii zer si scazi din totalul caloriilor laptelui.Si iti raman caloriile pt cantitatea de branza,totalul.Si apoi vezi cat e pe suta de grame.Dar cred ca nu prea e posibil sa vezi carbohidrati,proteine i alte chestii.Asa ca mai bine ai cauta o branza care sa semene cu cea facuta in casa,efectiv branza proaspata de vaca,si gata.Nu prea vad cum ai putea afla toate detaliile si corecte.:(

mai mishutza ce ne-am face fara tine:-/....mersi mult:-*....ai mare dreptate;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:39:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO