forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in lactate si branzeturi (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/)
-   -   Telemea de vaca vs Branza de vaca (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-lactate-branzeturi/telemea-vaca-vs-branza-vaca-9132.html)

Adina14 15 mai 2011 12:05:21

Telemea de vaca vs Branza de vaca
 
Care este diferenta dintre telemeaua de vaca si branza de vaca?:-/

ali_lumi 15 mai 2011 12:10:34

Re: Telemea de vaca vs Branza de vaca
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 658300)
Care este diferenta dintre telemeaua de vaca si branza de vaca?:-/

Din cate cred eu/ si stiu eu , telemeaua de vaca este sarata , mai bogata in grasimi , iar branza de vaca este nesarata si cu mai putine grasimi .. Zic eu. :)

justbelieve 15 mai 2011 12:34:40

Re: Telemea de vaca vs Branza de vaca
 
Iar din punct de vedere al caloriilor:

Telemeaua de vaca :
- 273 kcal
- 20.4 grasimi
- 19.4 proteine

Branza de vaca:
- 156 kcal
- 9 grasimi
- 13 proteine

Deci branza de vaca este mai slab calorica fata de telemea:)

Adina14 15 mai 2011 13:34:25

Re: Telemea de vaca vs Branza de vaca
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 658307)

Din cate cred eu/ si stiu eu , telemeaua de vaca este sarata , mai bogata in grasimi , iar branza de vaca este nesarata si cu mai putine grasimi .. Zic eu. :)

Daa, am pus eu telemeaua la desarat ca nu imi placea deloc :)) Merci pentru raspuns >:D<
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 658346)
Iar din punct de vedere al caloriilor:

Telemeaua de vaca :
- 273 kcal
- 20.4 grasimi
- 19.4 proteine

Branza de vaca:
- 156 kcal
- 9 grasimi
- 13 proteine

Deci branza de vaca este mai slab calorica fata de telemea:)

Merci pentru raspuns >:D<

Mihaela1006 16 mai 2011 22:49:10

Re: Telemea de vaca vs Branza de vaca
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 658300)
Care este diferenta dintre telemeaua de vaca si branza de vaca?:-/


Amintiri de la merceologie alimentara... branza de vaca este orice produs derivat din lapte de vaca care este inchegat prin diferite procedee si scurs de zer. Telemeaua e una din ele. Cand ai spus branza de vaca daca te-ai gandit la branza nesarata care este facuta cu fermenti lactici ar fi bine sa ii zici branza de vaca proaspata.
Telemeaua de vaca este produsa prin prelucrarea casului (lapte cu cheag) care se pune apoi in zer sarat, unde se matureaza si are loc o fermentatie lactica de unde provin si gaurelele branzei - in functie de durata de maturare telemeaua e mai moale sau mai tare si anumite defecte o pot face greu comestibila. Astfel, o cantitate prea mare de sare dauneaza gustului, un mod defectuos de prelucrare o face spongioasa ca pe un burete printr-o suprafermentare sau se face iute cand are prea putin zer, prea putin cheag o face sa se topeasca la desarat.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:48:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO