forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in mancaruri (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-mancaruri/)
-   -   Calorii ciorba (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-mancaruri/calorii-ciorba-1547.html)

karmara 13 oct 2009 21:58:26

Calorii ciorba
 
Am o nelamurire care ma macina mai de mult...:D
Cum cantaresc si calculez caloriile unei ciorbe?

De exemplu astazi am mancat ciorba radauteana a la Mika (de fapt foarte asemanatoare cu ea), am cantarit-o intr-un bol si avea 280 g dar problema e ca mi se pare prea mult sa aiba 344 kcal si aproape 40 de proteine??:-o De unde atatea proteine cand am mancat doar foarte putina carne, cred ca vreo 30 g de carne??
Asta e valabil pentru orice ciorba din calculator, nu neaparat pentru asta.

Adica ori nu calculez eu bine si poate se calculeaza in ml si nu in grame ori se cantareste doar partea solida in grame si lichidul nu-l mai calculam (daca fac asa rezultatul mi se pare mai aproape de adevar, adica am mancat doar aprox. 100 g de ciorba si atunci are 100 si ceva de kcal), ca altfel nu-mi explic.
Daca ma lamureste cineva ii multumesc anticipat.:):-*

mika_me 13 oct 2009 22:19:20

Re: Calorii ciorba
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 40172)
Am o nelamurire care ma macina mai de mult...:D
Cum cantaresc si calculez caloriile unei ciorbe?

De exemplu astazi am mancat ciorba radauteana a la Mika (de fapt foarte asemanatoare cu ea), am cantarit-o intr-un bol si avea 280 g dar problema e ca mi se pare prea mult sa aiba 344 kcal si aproape 40 de proteine??:-o De unde atatea proteine cand am mancat doar foarte putina carne, cred ca vreo 30 g de carne??
Asta e valabil pentru orice ciorba din calculator, nu neaparat pentru asta.

Adica ori nu calculez eu bine si poate se calculeaza in ml si nu in grame ori se cantareste doar partea solida in grame si lichidul nu-l mai calculam (daca fac asa rezultatul mi se pare mai aproape de adevar, adica am mancat doar aprox. 100 g de ciorba si atunci are 100 si ceva de kcal), ca altfel nu-mi explic.
Daca ma lamureste cineva ii multumesc anticipat.:):-*

eu zic stricta mea parere...karmara, cand calculezi caloriile unei ciorbe spre exemplu, nu calculezi carnea separat si ciorba separat...cantaresti si calculezi toata cantitatea de ciorba..acum nu stiu nici eu ce sa zic, sincer, 344 calorii nu mi s epare mult, sincer ti-o spun, adica pentru o masa e foarte bine, la un total de 1200 de calorii pentru zi..mai mult de atat, nu ma pronunt, pentru ca nu sunt experta...dar cam asta cred eu, ca atunci cand calculezi caloriile unei ciorbe, facu suma caloriilor din carne, legume, etc..si nah, apoi imparti la numarul de portii si alfi calorii pentru 100 d egrame..acu nu stiu de ce iti faci griji cu proteinele, ca si-asa papai cam putine:P
sper ca nu te-am ametit prea tare..nici macar nu am recitit ce ti-am scris..scuze, daca exista incoerenta sau lipsa de cursivitate:D

mika_me 13 oct 2009 22:23:06

Re: Calorii ciorba
 
ah, si inca ceva, tocmai acel lichid, apa te ajuta la mancaruri...ca daca ar fi sa calculezi numai alimentele solide, ma refer la calorii, sa le cantaresti, apoi sa imparti la numarul d eportii, sa afli caloriile per portie, iti ies mai multe calorii pe 100 g, avand in vedere ca si cantitatea de papa e mai mica..ori, cand ai lichidul, care ed regula e de cel ptuin 1500 ml sau grame, e altceva, automat creste numarul d eportii si scade numarul de calorii..sper ca nu te-am ametit de tot:D

karmara 13 oct 2009 22:29:22

Re: Calorii ciorba
 
Ok, sa zicem ca asa e...de fapt asa am si calculat.
Nu-mi fac griji ca am mancat prea multe proteine ca asta si vreau insa nu e plauzibil sa aiba aproape 40 g de rpoteine cand carne e putina, adica nu prea e posibil, cred ca ceva nu e in regula la calculul ciorbelor, poate isi mai da cineva cu parerea.
Merci oricum pentru raspunsuri.

P.S. Si a fost un bol mic mic de ciorba :D...de obicei mananc mai multa si cu paine.

mika_me 13 oct 2009 22:37:40

Re: Calorii ciorba
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 40186)
Ok, sa zicem ca asa e...de fapt asa am si calculat.
Nu-mi fac griji ca am mancat prea multe proteine ca asta si vreau insa nu e plauzibil sa aiba aproape 40 g de rpoteine cand carne e putina, adica nu prea e posibil, cred ca ceva nu e in regula la calculul ciorbelor, poate isi mai da cineva cu parerea.
Merci oricum pentru raspunsuri.

P.S. Si a fost un bol mic mic de ciorba :D...de obicei mananc mai multa si cu paine.

bine dar sa stam sa ne gandim in felul urmator, ..daca e sa iti faci o oala cu ciorba..pentru tine..sa papi tu din ea...azi ai mai putina carne, maine mai multa, pana se termian ciroba...tot atatea calorii pai..dar nah, poate e ciudat intr-adevar...
oricum, eu intotdeauna prefer sa pun mai multe calorii...decat poate sunt...decat invers:D..poate mai vine cineva cu vreo parere:D

Slabuta 13 oct 2009 22:42:21

Re: Calorii ciorba
 
Proteinele e normal sa fie asa mari, are smantana :)

karmara 14 oct 2009 11:01:20

Re: Calorii ciorba
 
Dar sunt si alte ciorbe care nu au, una a la Extassy de exemplu si are mai multe proteine parca...eu tot nu inteleg.
Si daca avea smantana , intr-un castron de ciorba ar intra sa ziceam 3 linguri, dar nu cred ca se ajunge nici pe departe la 40 g proteine. Ceva nu e ok zic eu..

karmara 14 oct 2009 11:14:12

Re: Calorii ciorba
 
Nu vreau sa va mai stresez cu subiectul asta entru ca normal ar fi sa-mi fac eu ciorba si sa calculez singura la ea tot.
Am gasit una in calc care mi se pare mai ok cu grasimile si proteinele, ciorba de ciolan de porc , dar asta daca pap de porc. :)
Merci pt raspunsuri.

Slabuta 14 oct 2009 11:22:16

Re: Calorii ciorba
 
Karmara eu am o metoda simpla de a verifica retetele :)

Un gram de proteine/carbohidrati are 4 kcal
Un gram de grasimi are 9 kcal

Daca luam reteta lui Mika, vom avea asa:
122.7, Grăsimi: 5.7, Carbohidraţi: 3.8, Proteine: 13.7

grasimi: 5.7 x 9 = 51.3
carbohidrati + proteine = 17.5 x 4 = 70

total: 51.3 + 70 = 121.3
se admit plus, minus 10 kcal

Dar, daca nu ai incredere, mai bine fa ciorba ta si calculeaza, sa vezi cat iti iese tie :)

Eu cred ca are cum sa fie 40 g de proteine la un bol de 250 ml ;)

mishutza 14 oct 2009 11:32:08

Re: Calorii ciorba
 
Si mie mi se pare exagerat,tinand cont ca 100 de grame de carne are in jur de 20 de grame de proteina,mi se pare extrem de greu ca ciorba sa aiva 40 de grame de proteina pe suta de grame.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:13:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO