forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in mancaruri (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-mancaruri/)
-   -   Calorii mamaliga (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-mancaruri/calorii-mamaliga-3853.html)

AndraAle 16 mai 2010 15:47:25

Calorii mamaliga
 
Buna! Stie careva cate calorii are de fapt 100 gr de mamaliguta? Am gasit si 360...si 70 de calorii. Care e valoarea exacta? Gasisem pe net ca de fapt malaiul are 360 de calorii/100 gr, dar ca supus procesului de fierbere se ajunge ca 100 gr de mamaliguta sa aiba 70 de calorii. :-/:-/:-/:-/

Slabuta 17 mai 2010 14:46:25

Re: Calorii mamaliga
 
Citat:

Anterior postat de AndraAle (Post 189173)
Buna! Stie careva cate calorii are de fapt 100 gr de mamaliguta? Am gasit si 360...si 70 de calorii. Care e valoarea exacta? Gasisem pe net ca de fapt malaiul are 360 de calorii/100 gr, dar ca supus procesului de fierbere se ajunge ca 100 gr de mamaliguta sa aiba 70 de calorii. :-/:-/:-/:-/

Pe tine te intereseaza mamaliga gata preparata?!

Pai foarte mult depinde de cum o prepari ;)
Asta numai tu poti sa o stii, unii o fac doar cu apa, altii o fac cu lapte, altii cu unt, si e normal ca valorile sa difere ;)

Calculeaza pentru mamaliga ta si asa o sa stii. ;)

Bineinteles ca, cea pe baza de apa e cea mai putin calorica ;)

alinuta79 19 mai 2010 18:22:31

Re: Calorii mamaliga
 
mamaliga clasica, cea din apa,sare si malai stiam ca are putine calorii, cam 100 cal/100 g .

Indicat ar fi sa o faci mai moale (mai multa apa, mai putin malai), ea oricum se intareste :)

mariasarataru 20 mai 2010 14:53:58

Re: Calorii pentru mentinere
 
Multumesc mult de raspuns ! :-*...si mai am o nelamurire :">: ... daca de exemplu faina de malai are 329 kcal la 100 de g ( ambalaj)....de ce scrie pe site ca 100 de g de mamaliguta gatita are 70 kcal??

mvthebest 20 mai 2010 14:55:32

Re: Calorii pentru mentinere
 
Citat:

Anterior postat de mariasarataru (Post 194398)
Multumesc mult de raspuns ! :-*...si mai am o nelamurire :">: ... daca de exemplu faina de malai are 329 kcal la 100 de g ( ambalaj)....de ce scrie pe site ca 100 de g de mamaliguta gatita are 70 kcal??

Petru ca este calculata deja facuta.
Cand o faci pui si apa. Deci se ,,umfla'' malaiul si da alt rezultat.

Un Pai Roz 20 mai 2010 14:56:22

Re: Calorii pentru mentinere
 
Citat:

Anterior postat de mariasarataru (Post 194398)
Multumesc mult de raspuns ! :-*...si mai am o nelamurire :">: ... daca de exemplu faina de malai are 329 kcal la 100 de g ( ambalaj)....de ce scrie pe site ca 100 de g de mamaliguta gatita are 70 kcal??

nu prea ma pricep eu la gatit dar cred ca din 100 g malai faci mai mult de 100 g mamaliga, pentru ca mamaliga mai contine si apa si se umfla...de aceea are mai putine calorii mamaliga

mariasarataru 20 mai 2010 15:14:33

Re: Calorii pentru mentinere
 
Speram sa fie asta raspunsul :))...multumesc :*

Lauricius 17 oct 2010 21:44:17

Re: Calorii mamaliga
 
Ptiu! M-am linistit!... Imi venea sa imi dau pumni in cap, pt ca de luni am fost extrem de cuminte (stiu ca daca o sa va uitati pe menu-ul meu, poate nu o sa vi se para, dar am fost: de luni nu m-am atins de cola sau orice alt suc, de fast-food, de prajeli, etc. - si e pt prima oara in viata mea!) si credeam ca am bagat azi 450 de calorii in mine cu o bucata de 150 gr. de mamaliga. Am mancat asociat cu pui, in mintea mea crezand ca apa cu malai e light. Si cand am cautat pe aici am gasit valoarea de 360 cal/100 gr. si am zis ca turbez! Am zis ca am dat o ciocolata intreaga pe o bucata de mamaliga!... Acum m-am linistit! :) Am papat retata clasica de malai-apa-un varf de sare, facuta putin mai moale. Ieeei!

Slabuta 19 oct 2010 16:01:22

Re: Calorii mamaliga
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 369768)
Ptiu! M-am linistit!... Imi venea sa imi dau pumni in cap, pt ca de luni am fost extrem de cuminte (stiu ca daca o sa va uitati pe menu-ul meu, poate nu o sa vi se para, dar am fost: de luni nu m-am atins de cola sau orice alt suc, de fast-food, de prajeli, etc. - si e pt prima oara in viata mea!) si credeam ca am bagat azi 450 de calorii in mine cu o bucata de 150 gr. de mamaliga. Am mancat asociat cu pui, in mintea mea crezand ca apa cu malai e light. Si cand am cautat pe aici am gasit valoarea de 360 cal/100 gr. si am zis ca turbez! Am zis ca am dat o ciocolata intreaga pe o bucata de mamaliga!... Acum m-am linistit! :) Am papat retata clasica de malai-apa-un varf de sare, facuta putin mai moale. Ieeei!

Este acelasi principiu ca si la paste, orez... in general cereale, care prin gatire isi dubleaza/tripleaza volumul. :)

Ceea ce inseamna ca din 100 gr produs uscat ies cam 300 gr produs gatit. :)

Deci mamaliga are cam 90-100 kcal/100 gr, dar conteaza si ce pui, lapte, unt..... :)

Lauricius 20 oct 2010 00:34:30

Re: Calorii mamaliga
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 372205)


Este acelasi principiu ca si la paste, orez... in general cereale, care prin gatire isi dubleaza/tripleaza volumul. :)

Ceea ce inseamna ca din 100 gr produs uscat ies cam 300 gr produs gatit. :)

Deci mamaliga are cam 90-100 kcal/100 gr, dar conteaza si ce pui, lapte, unt..... :)

Da, m-am lamurit si eu cum sta treaba. Oricum sunt foarte happy ca mamaliguta clasica (apa, malai, sare) are doar 100 cal. Ador sa pap cu putina branza sau cu smantana sau cu pui, in loc de paine. Si oricum mai mult de 150 gr. o data nu sunt in stare sa mananc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:29:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO