forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in oua (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-oua/)
-   -   Calorii ochiuri romanesti (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-oua/calorii-ochiuri-romanesti-7800.html)

deadcountess 19 ian 2011 11:15:28

Calorii ochiuri romanesti
 
Eu nu mananc nici un fel de prajeala in ulei si am vrut sa caut caloriile corespunzatoare ochiurilor in apa (romanesti) si am avut surpriza sa vad ca lista de alimente arata ca ochiurile in apa au mai multe calorii decat ochiurile in ulei (si decat ou fierte)? :-o de ce?:-o cred ca e ceva in neregula.

Mihaela1006 19 ian 2011 13:16:23

re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 481475)
Eu nu mananc nici un fel de prajeala in ulei si am vrut sa caut caloriile corespunzatoare ochiurilor in apa (romanesti) si am avut surpriza sa vad ca lista de alimente arata ca ochiurile in apa au mai multe calorii decat ochiurile in ulei (si decat ou fierte)? :-o de ce?:-o cred ca e ceva in neregula.

in mod normal nu poate avea mai mult ca un ou fiert
aici e un calculator pentru ou fiert in apa
dar ochiurile romanesti sunt fierte in apa cu sare si otet - totusi, nu cred ca se modifica numarul de calorii fata de oul fiert, dar de obicei i se adauga smantana, unt sau iaurt dupa gust si asta ii poate mari aportul caloric, doar adaugi caloriile corespunzatoare adaosului
Oricum, chiar daca nu ar avea mai putine calorii este mult mai sanatos decat cel prajit si mai gustos decat cel fiert ;)

deadcountess 19 ian 2011 13:19:07

re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 481665)
in mod normal nu poate avea mai mult ca un ou fiert
aici e un calculator pentru ou fiert in apa
dar ochiurile romanesti sunt fierte in apa cu sare si otet - totusi, nu cred ca se modifica numarul de calorii fata de oul fiert, dar de obicei i se adauga smantana, unt sau iaurt dupa gust si asta ii poate mari aportul caloric, doar adaugi caloriile corespunzatoare adaosului
Oricum, chiar daca nu ar avea mai putine calorii este mult mai sanatos decat cel prajit si mai gustos decat cel fiert ;)

Mersi pt link, cred ce e cea mai corecta varianta.
Nu din cauza caloriilor prefer ochi in apa ci din cauza ca stomacul meu nu tolereaza prajeala.

Mihaela1006 19 ian 2011 13:39:41

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 481671)
Mersi pt link, cred ce e cea mai corecta varianta.
Nu din cauza caloriilor prefer ochi in apa ci din cauza ca stomacul meu nu tolereaza prajeala.

cu placere :)
stomacul tau te iubeste daca te determina sa refuzi prajelile :D

deadcountess 19 ian 2011 14:10:37

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 481701)
cu placere :)
stomacul tau te iubeste daca te determina sa refuzi prajelile :D

Am noroc ca nici nu-mi fac pofta. Cand isi face sotul cartofi prajiti ma apuca de-a dreptul greata.

deadcountess 21 ian 2011 10:24:41

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
O alta nelamurire...voi cum faceti ca albusul sa nu se imprastie si ochiurile sa nu se transforme in "apa dreasa cu ou" ??

Sabine_28 21 ian 2011 12:14:46

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 485316)
O alta nelamurire...voi cum faceti ca albusul sa nu se imprastie si ochiurile sa nu se transforme in "apa dreasa cu ou" ??

Eu le fac in tigaia de teflon si pun f putina apa, o las sa se incalzeasca si, abia cand e pe punctul de a fiebe pun oul. Si asa nu se mai imprastie si nici nu se lipeste.

Mihaela1006 21 ian 2011 12:49:33

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 485316)
O alta nelamurire...voi cum faceti ca albusul sa nu se imprastie si ochiurile sa nu se transforme in "apa dreasa cu ou" ??

nu stiu, dar pentru ca pun otet si sare in apa si le mananc de obicei cu smantana albusul ala zdrente mi se pare tare bun, asa ca nu mi-am pus problema...
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 485487)
Eu le fac in tigaia de teflon si pun f putina apa, o las sa se incalzeasca si, abia cand e pe punctul de a fiebe pun oul. Si asa nu se mai imprastie si nici nu se lipeste.

ce ideie interesanta, nu mi-ar fi dat prin cap, merci >:D<

deadcountess 21 ian 2011 13:18:55

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 485487)
Eu le fac in tigaia de teflon si pun f putina apa, o las sa se incalzeasca si, abia cand e pe punctul de a fiebe pun oul. Si asa nu se mai imprastie si nici nu se lipeste.

Ok, mersi, o sa incerc si asa :):)

joahanna 26 ian 2011 15:14:29

Re: Calorii ochiuri romanesti
 
Pentru ca tocmai vorbeam intr-un alt subiect,....incearca sa le faci la cuptorul cu microunde. ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:43:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO