forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in seminte si oleaginoase (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-seminte-oleaginoase/)
-   -   Calorii seminte de floarea soarelui (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-seminte-oleaginoase/calorii-seminte-floarea-soarelui-1688.html)

Slabuta 02 nov 2009 23:47:32

Calorii seminte de floarea soarelui
 
Am o mare nelamurire de o saptamana, de cand mananc seminte, nu stiu ce am, dar am o pofta de ele., :) nu asta e problema, ci faptul ca sunt tare nedumerita cum pun la meniu...?

La 100 g scrie ca au in jur de 500 de kcal.... dar ce se are in vedere, 100 g cu coaja?
Eu doar nu mananc coaja...
Eu mananc doar miezul, si daca e sa o luam asa, din 100 g imi raman vreo 50 g cand se scoate coaja,....

deci, cum se pune, caloriile sunt pentru 100 g cu coaja sau 100 g fara coaja?

mishutza 03 nov 2009 07:16:25

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
Slabuta,eu cred ca sunt fara coaja caloriile calculate.De fapt eu tin minte ca sunt 580 de calorii.
Uite,am luat punga de seminte de floarea soarelui pe care o am in casa.Si sunt fara coaja,deci doar miezul.Si pe ea scrie 580 de calorii.

meapasarica 03 nov 2009 08:16:05

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 46841)
Slabuta,eu cred ca sunt fara coaja caloriile calculate.De fapt eu tin minte ca sunt 580 de calorii.
Uite,am luat punga de seminte de floarea soarelui pe care o am in casa.Si sunt fara coaja,deci doar miezul.Si pe ea scrie 580 de calorii.

Asa este Mishutza, acuma m-am uitat si eu si seminte, doar semintele de floarea soarelui fara sare si neprajite au 580 la suta;)

Slabuta 03 nov 2009 13:41:14

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
Merci frumos fetelor >:D<
Da, era vorba de 500 si ceva de kcalorii, nu am intrat in detalii, mai mult ma interesa cum se calculeaza ce am mancat :D

Red_Rose 05 dec 2009 23:09:17

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
.mai bine ar fi pe pachetele cu coaja sa scrie ca au in jumate calorii pt ca la ele e calculat gramajul tot cu coaja si scris asa.daca de gindit logic e corect ca la 100 g fara coaja au acele 5 sute sh ceva calorii pt ca si alunele,arahidele tot cam asa au dar ele is fara coaja.
ps.socoteam intr-o zi chestia cu uleiul de floarea soarelui.Am citit pe pachetul de seminte de 100 g ca au aprox 50 g grasime(la 500 kcal).Daca uleiul are aprox 1000 kcal(iese aprox ca e facut din 200 g seminte deoarece uleiul e grasimea scoasa sin seminte goale).Si de aici mi-am dat seama ca anume semintele curate au in jur de 500 kcal.Si inca o chestie:daca totusi scrie ca la 100 gr au aprox 50 gr grasime pai e imposibil la un pachet sa aiba atita pt ca singure semintele fara coaja au undeva 50g.Cifrele le-am rotungit pt a fi mai pe inteles ce zic eu :D Sper ca ati inteles :P

Red_Rose 24 ian 2010 16:15:36

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
fetelor,eu am asa o intrebare:rpin ce se deosebesc semintele alea de la Nutline de au in jumatate calorii?sau de fapt ei au calculat fara coaja cu aproximatie? nu inteleg..am citit inka undeva ca alea cu dungi albe pe ele sint bune ca snacks de mincat pt ca au mai putin ulei si mi-am luat ELMAS cu dungi albe si vad ca scrie ca oricum 500 sh ceva cal au :(

ali_lumi 24 ian 2010 16:56:23

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
In general o punga de seminte nutline are 100gr/275 sau ceva de genu, si nu mi se pare exagerat de mult daca mananci jumate...

ali_lumi 24 ian 2010 16:57:02

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
Si eu de cateva zile incoace as rontaii intruna seminte 8-| si apoi ma ustura buzele de mor .

Red_Rose 24 ian 2010 17:39:31

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
pai eu stiu ca are 275 si nu e asa mult..dar nu inteleg alt lucru:dc pe astea scrie 275 iar pe alte seminte 570?prin ce difera?

sunshine 26 ian 2010 19:57:00

Re: Calorii seminte de floarea soarelui
 
pt ca punga aceea nutline mica, este de 100 gr, cu tot cu coaja cantarite, deci fara coaja, sunt 50 gr de seminte, adica 275 cal:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:02:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO