forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in seminte si oleaginoase (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-seminte-oleaginoase/)
-   -   Semintele de floarea soarelui (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-seminte-oleaginoase/semintele-floarea-soarelui-4910.html)

livia 15 iul 2010 15:13:36

Semintele de floarea soarelui
 
ce parere aveti despre semintele de floarea soarelui ? sunt sanatoase ? sunt permise intr-o dieta ? :-/cum ar trebui consumate crude sau prajite ? va astept sa discutam pe aceasta tema >:D<

deadcountess 15 iul 2010 15:24:48

Re: Semintele de floarea soarelui
 
Citat:

Anterior postat de livia (Post 255468)
ce parere aveti despre semintele de floarea soarelui ? sunt sanatoase ? sunt permise intr-o dieta ? :-/cum ar trebui consumate crude sau prajite ? va astept sa discutam pe aceasta tema >:D<

Nesanatoase in principiu nu sunt. Problema e ca au un continut caloric ridicat si mai dau si dependenta in unele cazuri :)). Crude sau prajite n-am idee, cred ca e mai mult o chestie de gust, ca nu cred ca se prajesc in ulei:-/

minouse 15 iul 2010 19:07:08

Re: Semintele de floarea soarelui
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 255503)
Nesanatoase in principiu nu sunt. Problema e ca au un continut caloric ridicat si mai dau si dependenta in unele cazuri :)). Crude sau prajite n-am idee, cred ca e mai mult o chestie de gust, ca nu cred ca se prajesc in ulei:-/

O da, ma inscriu la categoria de dependenta si abia am scapat de dependenta si cu greu....si chiar si acum mi-e greu sa le refuz :D

VAmedeea 15 iul 2010 19:35:40

Re: Semintele de floarea soarelui
 
Prin faptul că aduc organismului acizi graşi polinesaturaţi (vitamine F) şi mononesaturaţi (acid oleic), seminţele oleaginoase contribuie la reducerea colesterolului, la sănătatea pielii şi a mucoaselor, şi la o bună nutriţie celulară - prin acţiunea asupra membranelor. Vasele de sânge şi inima, îşi păstrează tonicitatea optimă mult mai mult timp graţie acestor compuşi. Deoarece nu conţin colesterol şi cantitatea de acizi graşi saturaţi este mică, seminţele oleaginoase sunt cele mai sănătoase surse de lipide.
Oleaginoasele se dovedesc a fi energizante, prin valoarea energetică mare a lipidelor din compoziţie. Totodată, prin conţinutul mare de fibre, ajută digestia, favorizând tranzitul intestinal.
Pe lângă vitaminele F, seminţele oleaginoase conţin şi alte vitamine liposolubile sau precursori ai acestora (provitamine A - caroten, vitamina E), care sunt esenţiali pentru buna desfăşurare a proceselor fiziologice.
Deşi sunt surse lipidice sănătoase, seminţele oleaginoase, nu aduc întreaga gamă de acizi graşi necesari pentru om, fiind relativ sărace în acid omega 3 (acid linolenic) şi în acid omega 9 (acid oleic). Din acest motiv, se recomandă completarea consumului de seminţe, cu alimente bogate în substanţele deficitare (măsline, ulei de măsline, peşte, ulei de in).
Seminţele oleaginoase reprezintă o hrana sănătoasă, necesară bunei funcţionări a corpului. Cu toate că aduc mari beneficii organismului, nicidecum nu trebuie să se abuzeze în privinţa consumului lor, ci este necesar să se constituie în elemente chibzuit plasate în cadrul unei alimentaţii diversificate.



Asta e raspunsul la intrebarea ta. In concluzie, semintele si tot ce face parte din grupa de olegianoase (alune, nuci, migdale) trebuiesc consumate. Cel mai bine e sa le mananci crude, mai ales daca vrei sa slabesti. Alta chestie ar fi sa nu depaseasca totusi 50-60 g. pe zi.
Noi la Monti le mancam ca si gustare.
Te pup!>:D<

Bread Pitt 18 sep 2010 17:53:29

Re: Semintele de floarea soarelui
 
Foarte bună prezentarea lui VAmedeea ! Scuzaţi genitivul, dar cred că la nick-uri merge. N-am îndrăznit să scriu VAmedeei, deşi aşa trebuia.

Aşa e, seminţele de floare sunt un mare câştig pe Pământ.

Postez numai pentru a aduce amendamentul să nici ele, nici cele de dovleac nu sunt recomandate celor cu grupa sanguină B III. De asemenea, măslinele.
În legătură cu prăjirea, e clar că trebuie mâncate crude, ideea că nu se prăjesc în ulei e amuzantă. Pentru că ele... sunt uleiul !
Uleiul de floarea soarelui e şi el interzis la grupa B. Prin prăjire, molecula de ulei se modifică spre elemente cancerigene. Apoi, enzimele, cărămizile vieţii, mor la 38 de grade.

VAmedeea 18 sep 2010 21:09:03

Re: Semintele de floarea soarelui
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 333616)
Foarte bună prezentarea lui VAmedeea ! Scuzaţi genitivul, dar cred că la nick-uri merge. N-am îndrăznit să scriu VAmedeei, deşi aşa trebuia.

Aşa e, seminţele de floare sunt un mare câştig pe Pământ.

Postez numai pentru a aduce amendamentul să nici ele, nici cele de dovleac nu sunt recomandate celor cu grupa sanguină B III. De asemenea, măslinele.
În legătură cu prăjirea, e clar că trebuie mâncate crude, ideea că nu se prăjesc în ulei e amuzantă. Pentru că ele... sunt uleiul !
Uleiul de floarea soarelui e şi el interzis la grupa B. Prin prăjire, molecula de ulei se modifică spre elemente cancerigene. Apoi, enzimele, cărămizile vieţii, mor la 38 de grade.

Multumesc mult!>:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:04:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO