forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Celulita (http://forum.slabute.ro/celulita/)
-   -   Scrub din cafea - anti celulita (http://forum.slabute.ro/celulita/scrub-cafea-anti-celulita-110.html)

Slabuta 20 feb 2009 23:23:21

Scrub din cafea - anti celulita
 
Mi-am permis sa fur reteta pe care ne-a dat-o babi si sa o postez aici :) la ingrijire corporala.

Scrub din cafea

Actioneaza benefic asupra pielii din mai multe directii:
  1. arde grasimile (cofeina este un ingredient nelipsit in aproape toate produsele de slabit)
  2. tonifica si actioneaza asupra aspectului inestetic de coaja de portocala(adica, celulita dispare si se diminueaza vergeturile)
  3. ofera pielii un aspect catifelat si sanatos (deci pielea nu mai atarna ca la 6o de ani)
deci, cumparati sau faceti-va in conditii casnice, cafea macinata, dar nu marunt.aproximativ de dimensiunea zaharului. nu cumparati cafea instant (ness) nu trebuie sa il fierbem. asa, ne sapunim cu gelul de dus cu care ne folosim de obicei, si luam in palma cafea macinata (mai multa e mai bine, dar nu in exces), cu care ne frecam pe corp (sau zonele care ne intereseaza). ca si cum am face masaj cu cafea, deci prin miscari rotative, etc.
nu recomand sa folositi acest procedeu in zona sanilor.
nu trebuie sa lasam cafeaua pentru mult timp pe corp. procedura dureaza in medie 10 minute, recomand sa nu depasiti. treptat se mai poate mari timpul dar nu din prima zi :)
si va clatiti pe corp :)

babi 21 feb 2009 22:04:59

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 453)
Mi-am permis sa fur reteta pe care ne-a dat-o babi si sa o postez aici :) la ingrijire corporala.

Scrub din cafea

Actioneaza benefic asupra pielii din mai multe directii:
  1. arde grasimile (cofeina este un ingredient nelipsit in aproape toate produsele de slabit)
  2. tonifica si actioneaza asupra aspectului inestetic de coaja de portocala(adica, celulita dispare si se diminueaza vergeturile)
  3. ofera pielii un aspect catifelat si sanatos (deci pielea nu mai atarna ca la 6o de ani)
deci, cumparati sau faceti-va in conditii casnice, cafea macinata, dar nu marunt.aproximativ de dimensiunea zaharului. nu cumparati cafea instant (ness) nu trebuie sa il fierbem. asa, ne sapunim cu gelul de dus cu care ne folosim de obicei, si luam in palma cafea macinata (mai multa e mai bine, dar nu in exces), cu care ne frecam pe corp (sau zonele care ne intereseaza). ca si cum am face masaj cu cafea, deci prin miscari rotative, etc.
nu recomand sa folositi acest procedeu in zona sanilor.
nu trebuie sa lasam cafeaua pentru mult timp pe corp. procedura dureaza in medie 10 minute, recomand sa nu depasiti. treptat se mai poate mari timpul dar nu din prima zi :)
si va clatiti pe corp :)

buna slabuta. lucrul asta trebuia sa il fac eu. :D sper sa mi se ierte lenea :-s
asa il vor gasi mai multe fete :)
pe viitor voi fi mai harnica.;)

ianna 07 iul 2009 14:49:51

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
plusul la acest "tratament" este ca ..daca nu ajuta celulitei (inca nu stiu ...sunt in teste:))) macar lasa o piele foarte catifelata dupa aplicare;)

mishutza 08 iul 2009 11:23:09

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Cu celulita nu am incercat de functioneaza,v-am mai spus eu ca celulita e cea mai mica problema a mea,pe mine vergeturile ma omoara.
Dar,mi se pare bestiala ideea pt un scrub total al corpului,inainte de un mers la solar,sau pur si simplu pt piele.Si e ieftin,tinand cont ca eu imi cumpar mereu gelurile de dus cu particule de scrub in ele.
Problema mea e unde gasesc eu zat de cafea......

ianna 08 iul 2009 13:45:51

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 14920)
Cu celulita nu am incercat de functioneaza,v-am mai spus eu ca celulita e cea mai mica problema a mea,pe mine vergeturile ma omoara.
Dar,mi se pare bestiala ideea pt un scrub total al corpului,inainte de un mers la solar,sau pur si simplu pt piele.Si e ieftin,tinand cont ca eu imi cumpar mereu gelurile de dus cu particule de scrub in ele.
Problema mea e unde gasesc eu zat de cafea......

mishule faci misto? :))deci eu dupa ce fac cafeaua la filtru iau casoleta aia cu mine in baie ...si trec la treaba.

sau cand fac cafea la ibric..dar vezi ca e dif cafeaua de filtru cu cea la ibric(e mai mare )...d`aia eu mereu caut cafea care sa mearga ptr ambele

mishutza 08 iul 2009 15:33:58

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Nu fac misto,eu am pads-uri,am sa desfac unul sa vad ce si cum e inauntru

ianna 08 iul 2009 17:13:02

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 14942)
Nu fac misto,eu am pads-uri,am sa desfac unul sa vad ce si cum e inauntru


nu ca alea cred ca au gen pudra ..tre sa iei cafea care sa arate macinata/rasnita asa

http://www.rd.ca/cms/images/image/5c...120-160926.jpg

in engleza tre sa scrie medium roast (adica medium rasnita) sau ground coffee dar nu powder

cred ca asta e in germana

http://www.skagenhus.com/store/image...z%20Ground.jpg


tre sa scrie ca e ptr filtru

ianna 17 iul 2009 15:42:03

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
revin cu updates (ca am vazut o discutie pe forum)

da da rezultate frumoase

INSA nu stiu sigur daca e doar scrubul sau e un tot omogen = sport+ dieta+ scrub de cafea

tzin a mentziona ca rezultatele apar relativ repede (cazul meu )

Slabuta 17 iul 2009 15:44:48

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Mishutza, zatul il faci in felul urmator:
Ai aparat de facut cafea din ala cu filtru?
Ei ce ramane in acel filtru ala e zatul si cu el te freci cand faci baie :)
Amesteci cu gel de dus si go stai vreo 10 minute si dupa te speli :)

Slabuta 17 iul 2009 15:46:29

Re: Scrub din cafea - anti celulita
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 15612)
revin cu updates (ca am vazut o discutie pe forum)

da da rezultate frumoase

INSA nu stiu sigur daca e doar scrubul sau e un tot omogen = sport+ dieta+ scrub de cafea

tzin a mentziona ca rezultatele apar relativ repede (cazul meu )

Ianna nici eu nu pot spune cu certitudine ce ajuta doar scrubul sau combinatia celor 3, e clar ca efecte pozitive sunt :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:18:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO