forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Comunitatea "Intoleranta Gluten" (http://forum.slabute.ro/comunitatea-intoleranta-gluten/)
-   -   Despre slabit cand esti celiac (http://forum.slabute.ro/comunitatea-intoleranta-gluten/despre-slabit-cand-esti-celiac-11302.html)

riculica 19 mar 2012 06:07:58

Despre slabit cand esti celiac
 
Buna fetelor!
Banuiesc ca nici una dintre voi nu are intoleranta la gluten de vreme ce nu a scris nimeni aici. Ei bine, eu am, s-a declansat acum 5 ani si de atunci ma chinui sa slabesc. E greu mai ales ca nu gasesc produse pe piata iar cele existente sunt scumpe.
Puteti insa incerca dieta fara gluten care consta in eliminarea produselor ce contin cereale (grau, ovaz, orz, secara) si ati vedea ca muuuulte produse ar trebui eliminate: sosuri, condimente la plic, inghetata, prajituri, bomboane, compot, conserve, etc.
Daca are cineva intrebari legate de celiachie va stau la dispozitie.
O zi buna sa aveti toate!

Slabuta 19 mar 2012 06:11:50

Re: Despre slabit cand esti celiac
 
Citat:

Anterior postat de riculica (Post 986502)
Buna fetelor!
Banuiesc ca nici una dintre voi nu are intoleranta la gluten de vreme ce nu a scris nimeni aici. Ei bine, eu am, s-a declansat acum 5 ani si de atunci ma chinui sa slabesc. E greu mai ales ca nu gasesc produse pe piata iar cele existente sunt scumpe.
Puteti insa incerca dieta fara gluten care consta in eliminarea produselor ce contin cereale (grau, ovaz, orz, secara) si ati vedea ca muuuulte produse ar trebui eliminate: sosuri, condimente la plic, inghetata, prajituri, bomboane, compot, conserve, etc.
Daca are cineva intrebari legate de celiachie va stau la dispozitie.
O zi buna sa aveti toate!

Buna si bine ai venit :)

Imi pare rau ca te confrunti cu intoleranta la gluten, mai ales ca atatea produse contin gluten. :(

Vroiam sa te intreb daca tolerezi bine ovazul?

riculica 21 mar 2012 13:21:39

Re: Despre slabit cand esti celiac
 
Deloc. La un moment dat s-a spus ca ar fi tolerabil insa eu nu risc. Am vrut sa incerc dieta dukan insa nu stiu cum sa fac cu fibrele. Pana la urma am sa-mi adaptez eu o dieta.

bebelusha 23 mar 2012 15:04:31

Re: Despre slabit cand esti celiac
 
legat de fibre..cand eram in iasi, imi luam de la un magazin un pachetel cu noste chestiute rotunde care se numesc: FIBRE..si eu si mama ne luam o punga din alea si nu aveam treaba cu tranzitul..problema e ca nush din ce sunt facute..dar poate gasesti si te uiti sa vezi ce au, ca sa nu iti fie rau..
oricum din cate stiu eu, produsele fara gluten de pe piata sunt extrem de scumpe...:(
multa sanatate si bafta in toate.
p.s. este o emisune la un canal tv: paprika tv de gatit si au si emisuni in care te invata sa gatesti pt diferite afectiuni: una din ele chiar am prins ca era pt cei cu intoleranta la gluten..poate gasesti ceva pe net..

Slabuta 23 mar 2012 15:12:49

Re: Despre slabit cand esti celiac
 
Citat:

Anterior postat de riculica (Post 990026)
Deloc. La un moment dat s-a spus ca ar fi tolerabil insa eu nu risc. Am vrut sa incerc dieta dukan insa nu stiu cum sa fac cu fibrele. Pana la urma am sa-mi adaptez eu o dieta.

Acesta a si fost motivul pentru care te-am intrebat de ovaz.
In unele cazuri contine gluten.
Eu zic sa te orientezi spre o alimentatie sanatoasa si cel mai important echilibrata, mai ales ca te afli si intr-un caz special.

Iti recomand aceste articole, o sa te ajute si la gasirea de solutii la capitolul fibre:
Cereale fara gluten - Slabute.ro
Biscuiti cu piper negru, fara gluten - Slabute.ro
Cheesecake de lamaie-ciocolata, fara gluten - Slabute.ro
Fursecuri din tahini cu alune, fara gluten - Slabute.ro
Cheesecake de lamaie-mac, fara gluten - Slabute.ro
Dovlecei cu umplutura de carne de pui, nuci si cascaval - Slabute.ro
Faina de migdale - Slabute.ro
Cereale – macerare, fermentare, incoltire (I) - Slabute.ro
Cereale – macerare, fermentare, incoltire (II) - Slabute.ro
Paine de casa, din faina macerata - Slabute.ro

quarc 26 mar 2012 08:49:01

Re: Despre slabit cand esti celiac
 
Buna

Sincer nu vad nici o problema majora intre intoleranta la gluten si slabit.
Stiu ca exista paste fara gluten si alte chestii similare. Nu vad de ce te-ar deranja o dieta cu orez si porumb.
Eu cand alerg oricum nu mai am pofta de paine si nici de chestii cu mult sos.

Iesi la alergat ca asta merge independent de gluten.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:10:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO