forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Comunitatea Vegani (http://forum.slabute.ro/comunitatea-vegani/)
-   -   Slabute vegane (http://forum.slabute.ro/comunitatea-vegani/slabute-vegane-9057.html)

cora 05 mai 2011 09:21:34

Slabute vegane
 
Buna,
Dieta vegana este foarte interesanta dar si foarte controversata....
Daca exista slabute vegane, hadeti sa invatam una de la cealalta...cine stie, poate iese ceva bun din treaba asta.
Va astept la povesti:):):)

cora 26 mai 2011 16:36:20

Re: Slabute vegane
 
cred ca nu am sanse, cel putin pana acum:D, sa cunosc slabuite vegane.......

Zori de zi 09 iun 2011 11:43:06

Re: Slabute vegane
 
"Veganismul este o dietă și un stil de viață care caută excluderea folosirii animalelor pentru mâncare, îmbrăcăminte, sau orice alt scop. Cel mai comun motiv pentru a fi vegan este angajamentul etic sau convingerea morală în privința drepturilor animalelor , mediul înconjurător, sănătatea umană și griji religioase sau spirituale.
Pe când vegetarianismul este o dietă - limitându-se la alimentație, veganismul este un stil de viață. Spre deosebire de vegetarianism, din punct de vedere dietetic, veganismul exclude și mierea, produsele lactate și ouăle (în cazul lacto-ovo vegetarienilor doar mierea, lacto vegetarienilor mierea și lactatele, iar ovo vegetarienilor mierea și ouăle), iar din punct de vedere filozofic, veganismul interzice folosirea a orice fel de produs animal, fie haine sau alte accesorii."

Zori de zi 09 iun 2011 11:49:51

Re: Slabute vegane
 
nu stiam ce insemana si am cautat pe net astea fiind zise nu prea inteleg ...si eu am o preocupari privind "drepturilor animalelor , mediul înconjurător, sănătatea umană și griji religioase sau spirituale." si as opta mai degraba pentru lacta-ovo vegetarina ...pentru ca nu inteleg cu ce le deranjeaza pe animale sa le mancam produsele? ok sa nu mancam carne, sau sa nu folosim haine accesorii de piele ca practic animalele mor ca tu sa ai o geanta de piele,,,dar ouale care i problema? laptele care i problema?...in fine ...nu mi se pare logica aceasta "viziune"....nu inteleg aceasta viziune..eu cred ca dpdv moral religios spiritual si cum mai vreti produsele care nu presupun omorarea animalelor este ok ...

oama 01 sep 2011 20:24:54

Re: Slabute vegane
 
Buna! Eu sunt vegetariana de la 12 ani, din ratiuni morale (am avut ne/norocul de a vizita un abator de pasari). Acum am 25 de ani. Timp de 7 ani am fost vegana. Anul asta m-a fraierit un doctor ca durerile mele de stomac (reflux si intestin iritabil) sunt cauzate de dieta, motiv pentru care am acceptat sa introduc lactate si oua in meniul meu. Ulterior, cum nici asa nu au trecut, mi-am dat (singura) seama ca problemele cu stomacul erau pe fond nervos, si am fost la psihiatru si la psiholog, unde am fost diagnosticata cu distimie (google it). Planuiesc la a ma reintoarce la veganism cat de curand, din aceleasi ratiuni morale.
Despre dieta, ce sa-ti spun? Nu slabesti, cum se zice, nu te ingrasi de la paine si cartofi... Eu m-am ingrasat intr-o conjunctura proasta, 20 de kg in cateva luni, de la sedentarism brusc (de la un job foarte activ la office toata ziua) + renuntat la anticonceptionale (culmea, nu?),
La analize, totul iese foarte bine, medicul meu s-a mirat cand mi-a vazut colesterolul, a zis ca el asa colesterol bun n-a vazut in viata lui! Am tot ce-mi trebuie, si consider ca dieta vegana este o dieta foarte posibil de tinut.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:58:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO