forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Comunitatea Vegetarieni (http://forum.slabute.ro/comunitatea-vegetarieni/)
-   -   Bucate de Craciun vegetariene (http://forum.slabute.ro/comunitatea-vegetarieni/bucate-craciun-vegetariene-7270.html)

deadcountess 29 nov 2010 12:34:07

Bucate de Craciun vegetariene
 
Voi ce mancare faceti de Craciun?

amy0404 30 nov 2010 00:18:02

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Eu, clar, vreau salata de boeuf, nu am mai mancat de 1 an si....cam atat. Poate poftesc la ceva de pe la voi :D
Tu ce bunatati faci?

Livia89 30 nov 2010 09:29:55

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
sarmalute cu ciuperci :) am facut si anul trecut si au fost extraordinare:D salata de boeuf, cum zice Amy, ca e musai:))

si poate un chec/ prajitura dietetica:) inca nu m-am hotarat

ai facut bine ca ai deschis sub asta, chiar ma gandeam sa deschid si eu ceva de gen, cu "feluri de mancare dietetica", insa ma gandeam ca poate e prea devreme:P

tu ce vei face, Countess? :)

mishutza 30 nov 2010 09:35:42

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Eu,daca nu as manca carne as face sarmalute ori cu orez ori cu nuci,pe cele cu nuci nu le-am incercat inca dar am gasit reteta pe net si aratau super.Apoi o salata de beuf:D si eventual si una de vinete.Si oua umplute.Si o placinta cu branza sarata sau cu ciuperci ca aperativ.La prajituri nu prea se pune problema.

deadcountess 30 nov 2010 14:10:23

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
@Livia: O sa fie primul Craciun vegetarian, ma gandesc sa fac sarmalute cu orez ciuperci si morcov ras.

Fetelor e buna salata boeuf fara carne?Inlocuiti carnea cu altceva?

Livia89 30 nov 2010 14:34:57

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 421797)
@Livia: O sa fie primul Craciun vegetarian, ma gandesc sa fac sarmalute cu orez ciuperci si morcov ras.

Fetelor e buna salata boeuf fara carne?Inlocuiti carnea cu altceva?

hai sa-ti zic o chestie:) eu anul trecut am facut Craciunul in strainatate, pt ca eram cu studii in acel semestru si mi-era mai economic sa nu merg acasa in vacanta:) si printre fetele cu care am petrecut erau destule vegetariene, si le-am facut salata de beouf din morcov+patrunjel fiert, cartofi, mazare si maioneza

toata lumea a fost incantata, le-am zis ca e salata de boeuf(vita) si au zis ca e chiar mai buna asa, fara carne:)) deci se prea poate ca si tie sa-ti placa fara:)

idem si cu sarmalutele, ai avut o idee buna:)

fetele au mai gatit guacamole din avocado, paste umplute cu varza (pierogy polonezi, daca sti), dovlecei pane, dar astea deja nu mai sunt din bucatele noastre:P desi merg pt masa de Revelion :D

deadcountess 02 dec 2010 14:42:18

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Suna cel putin incurajator faza cu salata boeuf :)

Eu ma gandeam sa fie o masa cat mai aproape de cea traditionala, ca altfel, daca ar fi dupa mine eu as manca numai sushi si de Craciun si de toate celelalte sarbatori religioase sau nationale :)):)):))

deadcountess 02 dec 2011 23:44:05

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Fetelor se apropie Craciunul, ceva idei? Eu sunt total in pana de inspiratie :(

coco23 03 dec 2011 08:35:40

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Amestec mexican cu peste, sarmalute cu urda, placinta de dovleac, budinca de cioco:D

laurra 21 dec 2012 16:43:48

Re: Bucate de Craciun vegetariene
 
Fetelor ati facut cumparaturile?ce gatiti dietetic de Craciun?


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:57:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO