forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie) (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-dulce-fara-zahar-15-martie-15-aprilie-8567.html)

Tina 14 mar 2011 20:29:14

O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
1 ataşament(e)
Slabutelor, va reinvit la inca o luna fara dulciuri cu zahar! Pentru ca e cel mai mare dusman al siluetei sa il eliminam luna de luna, pana ne obisnuim sa il folosim doar de cateva ori pe an sau deloc. Eu am mancat in 7 luni doar de 5-6 ori zahar.

Reguli
b-)
- fara zahar sub orice forma de dulce : din comert sau facut in casa
- miere cu restrictii: 10g, nu zilnic
- fructe uscate neindulcite cu restrictii - max 50g
- fructoza cu restrictii - max 30g
- liber la indulcitor natural de stevie, dar totusi, fara exces

As adauga: incercati sa eliminati faina alba, orez, paste, cartofi, morcovi fierti - cresc gilcemia si dau foame

Din propria experienta recomand ca dulce cu zahar o singura exceptie - ciocolata de calitate: Lindt, Heidi, Torras, Frankonia cu minimum 70% cacao.
Explicatia - untul de cacao minimalizeaza absorbtia de zahar, care e oricum in cantitate mult prea mica. Totusi, voi alegeti, acesta e un sfat. Dar, decat un baton de cereale, 3 fructe sau musli mai bine 30-40g ciocolata amaruie.

Spor la treaba!

Un Pai Roz 14 mar 2011 21:59:29

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Sunt prima care ma inscriu. E chiar necesar o detoxifiere de primavara de genul acesta. :x

Liviutzza 14 mar 2011 22:52:10

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Ma bag si eu:D>:D<Nu mai exista nici o regula nimic?

Tina 15 mar 2011 10:15:42

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 571021)
a bag si eu:D>:D<Nu mai exista nici o regula nimic?

Regula prima este FARA ZAHAR.

Voi alegeti restul, dar eu va recomand, nu impun, sa incercati sa minimalizati carbohidratii care nu-s benefici, cei mentionati mai sus si sa mancati pe cat posibil "curat":


- carne de tara, oua, branza chiar nedegresata de la tarani

- legume multe, variate, crude sau fierte
· - oleaginoase - nuci, seminite, alune neprajite, crude
· - ceaiuri detoxifiante - nu in exces, pierdeti toate mineralele, nu doar ceai verde
· - fructe cu limita, au si ele zahar: 2-3/zi
· - fara suc de fructe, chiar si in casa, mai bine mancati fructul intreg, are fibre
· - lapte dulce cu limita - are si el zahar de tip lactoza, zahar simplu
· - nu exagerati nici cu cerealele de tip musli, alegeti-le pe cele mai simple, nu alegeti fulgi de porumb. Daca se poate, fara alte amestecuri in ele, evident, fara zahar.
Soia si produse de soia din Romania nu sunt "curate", eu le-as evita

Nu exista restrictii, nu trebuie sa fie doar un alt concurs de o luna. Trebuie sa va obisnuiti cu timpul sa il eliminati. De aceea va las libertate. Insa in eliminarea zaharului nu facem concesii, pentru ca pur si simplu e inutil pt. sanatate, e daunator pt. corp.

Eu nu sunt radicala in privinta dietelor, insa elimint tot ce nu e natural, apropiat de dieta primitiva umana si ceea ce periculos si creaza depandenta: zahar, margarina, alimente procesate.

marinuta 15 mar 2011 13:06:29

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Draga Tina ma inscriu si eu la acest concurs. Pe 15 aprilie parca ne vedem una pe alta laudindu-ne fiecare cu cit am slabit. A sa ca bafta va doresc la toate si nu in ultimul rind mie.:D>:D<

minouse 15 mar 2011 14:54:45

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Ma inscriu si eu, am nevoie. :)

Cory26 15 mar 2011 15:47:29

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Si eu sunt in :D

Tina 15 mar 2011 16:27:12

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Va astept sa dati si raportul, daca vreti.
Puteti pune pareri, greutati intampinate si depasite cu succes:D

alyy 15 mar 2011 16:55:45

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
ma inscriu si eu,poate de data asa am sa reusesc sa tin o luna fara dulciuri

Tina 17 mar 2011 12:56:54

Re: O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)
 
Ce faceti, fetelor? Va tineti de treaba?
Eu am mancat azi Heidi 85, dar eu oricum mananc aproape zilnic ciocolata amaruie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:17:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO