forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna fara dulciuri!! Partea III (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-fara-dulciuri-partea-iii-3766.html)

anqutz 03 mar 2010 10:18:21

O luna fara dulciuri!! Partea III
 
La sala una dintre antrenoarele de aerobic a deschis o provocare pe care o sa v-o impartasesc si voua: O LUNA FARA DULCIURI!

"Regulamentul" suna cam asa:

I. Avem voie:
-> orice fel de fruct (chiar si o banana mica daca murim de pofta, dar nu mai mult)
-> putine fructe uscate (cam 50 de grame)
-> o lingurita de miere, daca simtim ca cedam

II. Nu avem voie:
-> ideea e sa evitam dulciurile rafinate si cele artificiale
-> fast-food, junk-food sau sucuri de nici un fel

Rasplata: la finalul lunii ne rasplatim cu ceva ce ne doream mult si de fiecare data cand ne e greu ne uitam la obiectul respectiv si ne aducem aminte de sacrificiu.

Eu deja sunt in a 2-a zi, dar mi-ar placea mult sa imi gasesc partenere cu care sa vb cand imi e greu. Ce ziceti, va intereseaza provocarea?

Vivianna 07 mai 2010 21:44:52

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Eu nu reusesc absolut deloc sa rezist mai mult de 3 zile, nush ce este cu mine parca as fi dependenta:)).Voi cum reusti?

justbelieve 08 mai 2010 10:20:33

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de Vivianna (Post 179587)
Eu nu reusesc absolut deloc sa rezist mai mult de 3 zile, nush ce este cu mine parca as fi dependenta:)).Voi cum reusti?

Exact.Nici eu mai mult de 3-4 zile nu pot.Pur si simplu nu pot.
Ma gandeam ca de luni sa incerc iarasi sa rezist fara dulciuri macar 1 saptamana:-s

anqutz 08 mai 2010 10:33:30

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de Vivianna (Post 179587)
Eu nu reusesc absolut deloc sa rezist mai mult de 3 zile, nush ce este cu mine parca as fi dependenta:)).Voi cum reusti?

Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 179917)
Exact.Nici eu mai mult de 3-4 zile nu pot.Pur si simplu nu pot.
Ma gandeam ca de luni sa incerc iarasi sa rezist fara dulciuri macar 1 saptamana:-s

In primul rand nu am dulce in casa. De fapt am, e o ciocolata alba, dar nici sa mi-o bagi pe gat si nu as manca-o. Yuck! In al 2-lea rand, ma motiveaza gandul ca asa voi slabi. In al 3-lea rand, tin un regim low-carb, care nu se pupa defel cu dulciurile.

Incercati cate o sapt, sau 6 zile. De luni pana sambata cumintenie totala si duminica un mic rasfat.

justbelieve 08 mai 2010 10:57:45

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 179937)
In primul rand nu am dulce in casa. De fapt am, e o ciocolata alba, dar nici sa mi-o bagi pe gat si nu as manca-o. Yuck! In al 2-lea rand, ma motiveaza gandul ca asa voi slabi. In al 3-lea rand, tin un regim low-carb, care nu se pupa defel cu dulciurile.

Incercati cate o sapt, sau 6 zile. De luni pana sambata cumintenie totala si duminica un mic rasfat.

Daca as locui singura cu siguranta nu as avea dulce in casa.Dar locuiesc cu parintii si in fiecare zi mama cumpara/face ceva dulce.Si e greu sa nu mananci dulce cand vezi ca toti mananca..
Cred ca voi incerca asa cum ai spus tu,6 zile fara dulce si duminica ceva bun facut in casa.Incep de luni,sper sa reusesc:D
Multumesc pentru sfat>:D<

anqutz 08 mai 2010 10:59:19

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 179987)
Daca as locui singura cu siguranta nu as avea dulce in casa.Dar locuiesc cu parintii si in fiecare zi mama cumpara/face ceva dulce.Si e greu sa nu mananci dulce cand vezi ca toti mananca..
Cred ca voi incerca asa cum ai spus tu,6 zile fara dulce si duminica ceva bun facut in casa.Incep de luni,sper sa reusesc:D
Multumesc pentru sfat>:D<

Si asta e un avantaj. :P Dar nu ii poti explica mamei tale ca nu e bine sa cumpere/faca atata dulce si s-o convingi sa faca doar in weekend? :P

justbelieve 08 mai 2010 11:14:19

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 179991)
Si asta e un avantaj. :P Dar nu ii poti explica mamei tale ca nu e bine sa cumpere/faca atata dulce si s-o convingi sa faca doar in weekend? :P

In nici un caz.De cand ma stiu dupa fiecare masa aveam desert,deci e o obisnuinta pentru ea.Nici ea,nici tata,nici sora mea nu pot sta o zi fara sa manance ceva dulce .. si nici eu,insa daca nu as avea dulce in casa as rezista.
Oricum voi incerca si cred ca voi reusi sa stau 6 zile fara dulce,la urma urmei cat poate fi de greu?

Mirela Nitu 08 mai 2010 15:17:48

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Eu reusesc fara probleme,azi am o saptamana de cand nu am mancat dulce ,dar nici pofta nu am,mai poftesc la cate o eugenie cremita cu frisca(e preferata mea) ,dar daca vad ca am pofta de ea ma duc si beau un pahar cu apa sau fac ceva treaba prin curte ,ca sa uit.Spor la slabit

Vivianna 08 mai 2010 16:41:22

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 179987)
Daca as locui singura cu siguranta nu as avea dulce in casa.Dar locuiesc cu parintii si in fiecare zi mama cumpara/face ceva dulce.Si e greu sa nu mananci dulce cand vezi ca toti mananca..
Cred ca voi incerca asa cum ai spus tu,6 zile fara dulce si duminica ceva bun facut in casa.Incep de luni,sper sa reusesc:D
Multumesc pentru sfat>:D<

Cred ca de luni o sa incep si eu iarasi!:)Sper ca de data asta sa reusesc.Si eu am aceeasi problema , mami cumpara dulciuri iar eu pur si simplu nu pot sa ma abtin.Ea zice k e bine sa am pt cand termin cura sa am de unde alege, dar in mintea mea merge ideea sa le mananc odata si sa scap de grija, sa stiu eu ca nu mai este nimic dulce in casa:))

Vivianna 08 mai 2010 16:42:13

Re: O luna fara dulciuri!!! Partea II
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 179937)
In primul rand nu am dulce in casa. De fapt am, e o ciocolata alba, dar nici sa mi-o bagi pe gat si nu as manca-o. Yuck! In al 2-lea rand, ma motiveaza gandul ca asa voi slabi. In al 3-lea rand, tin un regim low-carb, care nu se pupa defel cu dulciurile.

Incercati cate o sapt, sau 6 zile. De luni pana sambata cumintenie totala si duminica un mic rasfat.

Multumim de sfaturi>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:17:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO