forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna fara zahar si faina alba! (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-fara-zahar-faina-alba-10316.html)

aycha 25 sep 2011 08:39:15

O luna fara zahar si faina alba!
 
Am tot citit prin forum despre concursurile "O lună fără dulciuri/pâine".Ce ar fi să concurăm din nou cu noi înşine luptând cu aceşti "dusmani" alăturându-ne şi sutinându-ne aici!

O lună întreagă fără produse pe bază de zahăr sau făină alba:

Alimente nepermise:
-orice produs de patiserie
-dulciurile din comerţ
-sucurile din comerţ
-niciun produs dietetic(dulce) din comerţ deoarece sunt mincinoase şi ingrasa
-paine alba
-paine care contine faina alba
-cereale rafinate...(etc.)

Alimente permise:
-fructe dulci
-dulciuri făcute în casă cu fructe,indulcitori si orice faina inafara de cea alba
-miere,dar nu in exces
-paine integrala (fara gluten si faina alba) deoarece asta este cea mai sanatoasa
-dulceaţa dacă aceasta a fost făcută fără zahar
-câteodata ca sa nu ne lipsim de endorfină,papam 1 bucatica de ciocolata neagra peste 85% cacao:D

Este greu?Ce spuneti?Mi se alătură careva? Sunt sigură că vom avea parte de rezultate nemaipomenite după această perioadă:):x

PS: dacă am gresit ceva in această clasificare a alimentelor permise si nepermise,corectati-ma sau adaugati ceva:)

TheNext 25 sep 2011 09:39:40

re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Buna Aycha! Voiam sa te felicit sincer pentru ca ai reusit sa "te tii de slabit" :) . Apoi sa-ti spun parerea mea despre "o luna fara dulciuri/paine". E o sfida de ditamai interesul si poate acum 5 kile (la mine) m-ai fi gasit printre adepti. Adica eram aia care striga sus si tare ca pana la 70 de kile nu pun limba pe nici un fel de zahar sau derivati, fainoase etc... Dar! Am invatat ca oricata vointa ai avea si chiar daca reusesti, nu cred ca e bine! Pentru ca noi trebuie sa ne pregatim sa slabim pentru viata, sa ne educam obiceiurile alimentare pentru tot restul vietii. Sa nu gusti sau sa nu ai zile de alimentatie gresita, pentru mine e imposibil si cred ca pentru toata lumea devine la un moment dat frustrant. Dar nu ma refer cand esti odihnit si ai tot timpul sa-ti prepari acasa meniurile, ma refer la ziua cand ajungi cine stie in ce loc, obosita si cu o foame de lup si bunataturi toate din faina alba, zahar si grasimi. :D Din punctul meu de vedere rezisti la cursa lunga numai daca o zi pe saptamana gusti din ceva nepermis (la mine au fost 3 zile si am "gustat" din mai multe :D) Dar tot am slabit! Cred ca e foarte important sa ne educam in asa fel incat sa gusti si sa te opresti la timp. Rezistenza pentru o saptamana - doua, poate! Ca eu atat am reusit. Dar am invatat ca nu duce la nimic bun. De-asta si "dieta" mea nu e strict Monti: ma gandesc mereu "pot sa fac asta toata viata?" adica sa calculez calorii? Nu! Atunci nu o fac. Se intampla sa nu am iaurt 0,1% grasimi in casa pt. toata viata? Da! Atunci mananc sau gatesc cu acela nedegresat. Si asa mai departe. Restrictiile te fac sa slabesti, e adevarat! Dar pentru scurt timp! Parerea mea! :)

aycha 25 sep 2011 10:50:24

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Parerea ta este una foarte buna si mă ajută.Eu fac mai multe experimente pe mine(incerc sa nu fie periculoase) incat sa ma dezvat pe viaţa de alimentele acestea nesanatoase de care m-am atasat mult prea mult!pana acum am reusit sa renunt la multe,nu a fost usor,recunosc!Frustrarea de care spui tu,cateodata ma ucide...dar nu spun ca nu mai gust nimic niciodata.Vreau doar sa ma educ de mică înspre cele bune desi calc strâmb mereu,merg mai departe!(si in cele cu slabitul am cazut intr-o extrema de abia am iesit-infometarea..dar mi-am revenit)

Acest "concurs" reprezinta pentru mine un "recovery" dupa un abuz alimentar care mi-a facut foarte mult rau(o nunta).Am facut asta public deoarece mai pot fi persoane care sa mi se alature:D

GinaViesianu 25 sep 2011 15:08:02

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

just21 25 sep 2011 17:57:06

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 800976)
Am tot citit prin forum despre concursurile "O lună fără dulciuri/pâine".Ce ar fi să concurăm din nou cu noi înşine luptând cu aceşti "dusmani" alăturându-ne şi sutinându-ne aici!

O lună întreagă fără produse pe bază de zahăr sau făină alba:

Alimente nepermise:
-orice produs de patiserie
-dulciurile din comerţ
-sucurile din comerţ
-niciun produs dietetic(dulce) din comerţ deoarece sunt mincinoase şi ingrasa
-paine alba
-paine care contine faina alba
-cereale rafinate...(etc.)

Alimente permise:
-fructe dulci
-dulciuri făcute în casă cu fructe,indulcitori si orice faina inafara de cea alba
-miere,dar nu in exces
-paine integrala (fara gluten si faina alba) deoarece asta este cea mai sanatoasa
-dulceaţa dacă aceasta a fost făcută fără zahar
-câteodata ca sa nu ne lipsim de endorfină,papam 1 bucatica de ciocolata neagra peste 85% cacao:D

Este greu?Ce spuneti?Mi se alătură careva? Sunt sigură că vom avea parte de rezultate nemaipomenite după această perioadă:):x

PS: dacă am gresit ceva in această clasificare a alimentelor permise si nepermise,corectati-ma sau adaugati ceva:)

Hello aycha!!;;)imi place ideea ta!Eu te sustin, si eu vreau sa renunt o luna la dulciuri si paine.Cu dulciurile nu prea am probleme ca nu pap decat ff rar, dar am o preblema cu painea si vreau sa scap de ea..De cand ne apucam??;;);;);;):)

aycha 25 sep 2011 19:27:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801215)
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

Mă bucur nespus că mi te alături!Eu am inceput de astazi:D,iar in privinta wheatcackesurilor....daca sunt cu faina alba si zahar interzis!

aycha 25 sep 2011 19:29:27

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 801280)
Hello aycha!!;;)imi place ideea ta!Eu te sustin, si eu vreau sa renunt o luna la dulciuri si paine.Cu dulciurile nu prea am probleme ca nu pap decat ff rar, dar am o preblema cu painea si vreau sa scap de ea..De cand ne apucam??;;);;);;):)

Hey,eu zic să incepi de maine şi la paine nu trebuie sa renunti!Cauta si cumpara paine integrala fara continut de faina alba:D

GinaViesianu 25 sep 2011 19:36:40

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801345)
Mă bucur nespus că mi te alături!Eu am inceput de astazi:D,iar in privinta wheatcackesurilor....daca sunt cu faina alba si zahar interzis!

Nu au...sunt simple...din grau expandat.. Chiar aveam nevoie de o provocare, si a venit la momentul potrivit! La finalul fiecarei zile ne vom posta meniurile aici?

just21 25 sep 2011 20:08:35

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801215)
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

AI folosit pastile??..Te intreb pt ca si eu am ajuns la ideea sa incep sa folosesc pastile de slabit.AM ajuns intr-o situatie disperanta pt mine si de aceea i-au in calcul si ideea pastilelor.Ce parere ai despre ele?

just21 25 sep 2011 20:10:55

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801348)
Hey,eu zic să incepi de maine şi la paine nu trebuie sa renunti!Cauta si cumpara paine integrala fara continut de faina alba:D

De maine incep!!Pai painea o consum integrala sau neagra ,dar tot vreau sa renunt la ea, pt ca ea imi incetineste slabitul.Am renuntat la ea in urma cu un an.Nu am pus deloc paine in gura, dar am trecut prin perioade de binge si de atunci nu pot scapa de gustul painii.Incerc sa ma reeduc, dar e foarte greu.Totusi imi place provocarea aceasta asa ca intra si la mine renuntarea la paine.;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:54:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO