forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concursuri (http://forum.slabute.ro/concursuri/)
-   -   Concurs "Un nou început" (http://forum.slabute.ro/concursuri/concurs-nou-nceput-12313.html)

JC1 29 mai 2013 18:50:38

Concurs "Un nou început"
 
Concurs "Un nou început"

Un concurs care în care tu vei concura pentru aţi îndeplini visul, să slăbeşti şi să ai o viaţă mai sănătoasă!

Acest concurs este deschis tuturor celor care vor să-şi întreacă propriile aşteptări şi să-şi demonstreze lor însuşi că pot trăi şi slăbi sănătos! Veţi avea 10 săptămâni la dispoziţie să faceţi schimbările propuse!

Concursul de desfăşoară din 1 iulie ( luni ) până în 8 septembrie ( duminică ), pe perioada vacanţei de vară mai bine spus - nu am pus săptămâna 24-30 iunie deoarece este Naşterea Sf. Ioan Botezătorul şi aveţi liber să sărbătoriţi! :D -.

Înscrierile se fac până în 30 iunie! Sunt 2 categorii : kg şi cm.

Ce trebuie mai întâi să faceţi:
  • Să vă gândiţi serios dacă chiar vă doriţi ca acesta să fie momentul în care renunţaţi la vechea viaţă şi alegeţi cu adevărat una mai sănătoasă!
  • Să goliţi dulapul (cămara; friguderul) de dulciuri,chipsuri etc.. Sau să le încuiaţi :>
  • Să vă stabiliţi o ţintă ( să fie realizabilă - NU puteţi stabili mai mult de 10kg/cm )
  • Să vă faceţi un ticker cu kg sau cm pe care îi aveţi şi să treceţi ţinta voastră
  • Să fiţi sigure că veţi reuşi! Pentru că o veţi face!

Pentru a vă înscrie nu trebuie decât să scrieţi aici un mesaj cu :
  • Categoria aleasă
  • Măsură iniţială
  • Ţinta
  • Mesaj pentru celelalte participante


Regulament


1. Alimentaţia:
  • Trebuie să consumaţi între 800-2.000kcal pe zi
  • Nu aveţi voie să consumaţi produse gata făcute din comerţ ( fast food,cornuri,pizza etc. ), dulciuri din comerţ, dulciuri de casă mai mult de 50g pe zi
  • Nu aveţi voie să consumaţi sucuri din comerţ sau energizante
  • Nu aveţi voie să consumaţi băuturi alcoolice mai mult de 100ml
2. Apa:
  • Trebuie să beţi minim 500ml pe zi
  • Nu aveţi voie să beţi mai mult de 3,5 litri pe zi
3. Sportul:
  • Trebuie să faceţi de cel puţin 3 zile pe săptămână
  • Trebuie să faceţi cel puţin 180min pe săptămână
4. Susţinerea:
  • Trebuie să scrieţi un mesaj de susţinere care să vă facă să nu renunţaţi să luptaţi până la capăt o dată pe săptămână
  • Nu aveţi voie să râdeţi de o concurentă din cauza alimentaţiei, sportului pe care l-a făcut sau nu, kg sau cm pe care le are!


Despre punctaj:

1. Alimentaţia:
  • Dacă vă încadraţi în nr. de kcal. ( puteţi avea cu 20kcal mai mult sau mai puţin ) +10p
  • Dacă aţi mâncat mai mult de 50g de produse gata făcute din comerţ şi dulciuri -6p
  • Dacă aţi băut sucuri din comerţ sau energizante -6p
  • Dacă aţi băut mai mult de 100ml băuturi alcoolice -6p
  • Dacă aveţi mai puţin sau mai mult de 200kcal -6p
2.Apa:
  • Pe 500ml +1,5p
  • Dacă aţi băut mai mult de 3,5l -3p
Sportul:
  • La 15min +3p
  • În ziua în care faceţi 30min sau mai mult +3p
4. Susţinerea:
  • La un kg/cm pierdut +30p
  • La 0.1kg/cm pierdut +3p ( nu se pun kg/cm întregi deja punctaţi anterior! )
  • La un kg/cm pus -15p

Vă aştept plină de susţinere şi vă urez succes tuturor! :-*

* Aş dori pe cineva care să mă ajute cu concursul, cineva care va avea acces la internet pe toată perioada concursului! Cine ar fi interesat îl rog să mă contacteze pe ID-ul: storiesro

JC1 29 mai 2013 20:10:58

Concurs "Un nou început"
 
Calcularea punctajului:
  • Duminică se face calcularea
  • Trebuie să puneţi statisticile voastre în meniuri, jurnale sau aici
  • Duminică trebuie să puneţi statisticile dacă nu aţi făcut-o deja ( cel târziu luni! )
  • Trebuie să resetaţi ticker-ul în fiecare duminică cu noile valori
  • Puteţi calcula punctajul obţinut pe acea săptămână ( voi recalcula şi eu apoi )
  • Primiţi +3p dacă aţi calculat corect!

Ciucik 30 mai 2013 08:08:12

Re: Concurs "Un nou început"
 
Hello, draguta!
Am citit si eu detaliile concursului promovat de tine. M-as baga si eu de la 1 iulie, insa sincer mi se par foarte multe calcule si restrictii... Oricum, schimbarea pe care mi-am propus-o o sa se desfasoare in paralel cu concursul tau, deci o sa fiu un participant din umbra. :)
Felicitari pentru initiativa si bafta!!!!!

lidiuta 30 mai 2013 12:27:09

Re: Concurs "Un nou început"
 
Interesant concurs! Este insa o greseala de exprimare la punctaj, alimentatie, ultimul punct: daca aveti mai putin sau mai mult de 200kcal, -6 pct. Daca avem mai mult, cum e corect, nu vom fi depunctati!:)

JC1 30 mai 2013 17:08:25

Despre punctaj: Alimentaţia!
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1265515)
Interesant concurs! Este insa o greseala de exprimare la punctaj, alimentatie, ultimul punct: daca aveti mai putin sau mai mult de 200kcal, -6 pct. Daca avem mai mult, cum e corect, nu vom fi depunctati!:)

Da, scuzaţi-mă, vroiam să spun că dacă aveţi mai mult de 20kcal diferenţă între caloriile la care trebuie să vă încadraţi... adică -6p dacă ai sub 780 şi peste 2200kcal :D

Hybrid 03 iun 2013 09:05:10

Re: Concurs "Un nou început"
 
Mi se pare o idee minunata! As vrea si eu sa particip! Ce trebuie sa fac ca sa ma inscriu :) ?

JC1 03 iun 2013 14:53:20

Re: Concurs "Un nou început"
 
Citat:

Anterior postat de Hybrid (Post 1266519)
Mi se pare o idee minunata! As vrea si eu sa particip! Ce trebuie sa fac ca sa ma inscriu :) ?

*Pentru a vă înscrie nu trebuie decât să scrieţi aici un mesaj cu :
Categoria aleasă
Măsură iniţială
Ţinta
Mesaj pentru celelalte participante*
Scrie în descriere :D

Hybrid 03 iun 2013 17:55:37

Re: Concurs "Un nou început"
 
Categoria aleasa: Kg
Masura: 60
Tinta: 45
Mesaj pt celelalte slabute: Nu ne inving pe noi niste amarate de kg, sa gandim pozitiv!

Kclaudyia 04 iun 2013 12:46:00

Re: Concurs "Un nou început"
 
Buna fetelor!

Ma bucur ca ati inceput un nou concurs :) Dar am o obiectie.. JC1.. minimul de calorii ar trebui sa fie 1000, nu 780..
Imi pare rau, dar sub nici o forma nu ar trebui sa incurajezi mancatul putin..
Si 1000 de calorii e putin, dar hai sa zicem ca e la limita.

Va rog frumos, nu mai incurajati mancatul putin..
Sunt atatea informatii disponibile pe internet despre slabitul sanatos, CU MANCARE SANATOASA!
Chiar nu va ganditi deloc la repercusiunile infomaterii??
Veti regreta amarnic mai tarziu si va vorbesc din experienta ptr ca si eu am facut la fel si am avut de tras mult sa repar greseile.. Am ramas cu niste vergeturi de toata frumusetea, ca sa nu mai zic de analize, erau la pamant..
Daca sanatatea nu e ceva ce intereseaza va mai dau un argument:
Daca acum mancati putin dupa ce ajungeti la greutatea dorita veti pune inapoi tot ce ati dat jos..
Asta daca nu vrei sa traiti toata viata suferind ca te ingrasi si de la aer....

Scuzati ca m-am bagat in seama, dar slabutele incurajeaza stilul de viata sanatos..

Kclaudyia 04 iun 2013 12:46:46

Re: Concurs "Un nou început"
 
A, si inca ceva.. JC1.. sa inteleg ca nu iti place celalalt concurs? :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:59:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO