Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Concurs: La post, dar sanatos!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #91 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 01:05:04
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Cristina, draga mea ajuta-ma, te rog!

Abia acum m-am uitat peste meniurile slabutei ce a scris mai devreme, crissa17. E foarte tanara si meniurile ei se invart pe la 500-600 calorii, uneori doar 120 . Te rog frumos ajut-o cu sfaturi si cu experienta ta de pe urma careia inca nu esti refacuta complet. E foarte tanara si imi pare ca deja s-a obisnuit sa se infometeze . Eu nu sunt in masura sa o sfatuiesc, dar tu ai putea sa o ajuti.

Te pup si iti multumesc! Ma bucur ca ai inceput sa folosesti calculatorul de calorii
Răspuns cu citat
  #92 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 09:48:31
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
Draga mea, am mai multe sa iti spun

Intai vreau sa te rog sa ai grija sa mananci > 1000, pe undeva pe la 1200 calorii minimum ti-ar trebui, ca esti inalta si ai metabolismul bazal mai ridicat. Sa nu mai vedem suma caloriilor doar din 3 cifre, bine? Ca e foarte periculos. Cristina mananca putin caloric pentru ca este intr-o faza in care incearca sa isi revina dintr-o perioada cu mancare excesiv de putina, si incet, incet incearca sa ajunga la un numar ok de calorii, dar ii este greu. I s-a obisnuit organismul cu putin.

Am vazut ca ticker-ul tau arata ca ai slabit 2.2kg intr-o saptamana. E foarte mult . Din ce am citit cu cat slabesti mai repede kilogramele, cu atat cresc sansele sa le depui la loc cand nu mai tii dieta. O rata buna de slabit este cam de 1kg/saptamana. Mai mult nu e indicat. M-am uitat peste meniurile tale de saptamana trecuta si am vazut ca ai mancat cam putintel. In schimb trebuie sa te laud pentru ziua de sambata, 27.11. Imi place meniul tau, caloriile sunt foarte ok si toti nutrientii cum trebuie ! Bravo! Asta e un exemplu de meniu ce trebuie urmat. E foarte bun.

Ce am mai observat la tine este ca mananci paine, cereale (nu mult), insa si seara. Mi-as permite sa iti fac o recomandare - incearca sa mananci paine in prima parte a zilei, nu seara si incearca daca la o masa ai papat paine, sa nu mai papi si cereale, si invers (ca au carbo destul de multi). Incearca sa iti iei cereale integrale, fara zahar, nu Fitness (au zahar si nu sunt chiar "fitness"). . Valabil si cu cozonacul, biscuitii - mai rarut ca aduni multe zaharuri si nu e sanatos. Seara nu este indicat prea multi carbo

Stii ce am mai observat? Ca la tine prima gustare este mult mai consistenta decat micul dejun. Incearca sa inversezi raportul - mananca mai consistent dimineata si gustarea sa fie gustare. Ma bucur ca mananci fructe! (eu ma lupt si abia reusesc). Ar trebui sa ai un mic dejun mai consistent .

Draga mea, nu faci sport deloc? Ca nu l-am gasit in meniu! Daca nu faci, cea mai buna dieta pentru tine este sportul - incepi usor cu 10min/zi, apoi cresti timpul si faci pentru inceput de 2-3 ori/saptamana. Sa vezi ce frumos te vei tonifia! Noi suntem aici sa te sustinem. Tot ce trebuie este o dieta sanatoasa (nu prea saraca in calorii) + sport. Te pup si iti tin pumnii!
Buna Mada ! Iti multumesc pentru sfaturi, vreau sa imi schimb cat mai mult stilul de a manca si ma bucur mult ca va am alaturi . Problema a fost ca nu am avut timp sa mananc de aia am scazut sub 1000, in rest incerc sa ajung la 1000-1200 dupa cum m-ai invatat si am citit din articole. Cu painea e o" problema " mai deosebita ca sa zic asa . Eu am avut o perioada cand mancam foarte putin pe zi ( o masa si o gustare, in final a cedat organismul si am lesinat slabisem 10 kg in saptamani)si prietenul meu a ramas de atunci cu mici sechele ca sa zic asa si ma obliga sa ma mananc seara cate o felie de paine , il mai fentez dar nu tot timpul . Cu cerealele respective stiu ca nu sunt bune dar nu aveam altceva, astazi ma duc la cumparaturi si o sa caut unele fara zahar si cat de cat sanatoase. Sport am vrut sa fac ( dupa filmuletul trimis de tine) 30 de min pe zi dar nu am avut timp ( mi-a inceput si scoala) sper maine si joi sa fac. Iar dimineata ma chinui sa mananc ( eu prima masa o luam la 12.00 dar de cand am intrat in comunitatea slabutele incerc sa mananc 3 mese si 2 gustari). Cu slabitul , cred ca nu aveam de fapt 63,3 ( mancasem numai prostii in ultima vreme si eram umflata) ca si mie mi s-a parut ca am slabit cam mult pentru ca am mancat. Cu cozonacul am terminat-o , m-am saturat de el ( am mancat prea mult). Va pup si o zi cat mai frumoasa , in ciuda ploii si a frigului, brrr!

Meniul pentru 30.11.2010

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:07
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Caras in sos tomat, 150g - 177 calorii

Prânz, ora 15:24
Iaurt soia cu fructe exotice, Savia, Danone, 125g - 104 calorii
Ciocolata amaruie 55% cacao, Kandia, 9g - 47 calorii
Margarina Classic, Rama, 10g - 54 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Hering marinat, Negro, 159g - 198 calorii

Cina, ora 14:08
Sfecla rosie, 50g - 22 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Placinta cu mere, 80g - 149 calorii
Alune, 42g - 239 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1204 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 180min - 305 calorii
Shopping, 120min - 441 calorii
Sofat prin oras, 60min - 124 calorii
Gatit, 120min - 308 calorii
Metabolism bazal - 1387 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2565 calorii
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #93 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 09:54:37
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Andra, ca o sugestie: daca iti plac alunele, fa-le cu spanac pus la cuptor: in felul asta iti moderezi portia dar beneficiezi de gustul deosebit de bun al alunelor prajite. Mie imi place urmatorul mod de preparare: intr-o tigaie de teflon calesc ceapa in putin ulei, apoi adaug 1 kg dovlecei taiati fasiute si 1 kg spanac fiert (din spanac proaspat sau din spanac congelat), putin usturoi, si prajesc totul pana se fac dovleceii si scade apa. Fierbeti alaturi cam 300-500 g morcovi taiati in feliute subtiri (0.5 mm) pe diagonala. Luati un vas de Jena, tapetati laturile si fundul cu morcovi pana nu se mai vede fundul, se asaza amestecul de spanac si dovlecei deasupra ca o umplutura si se adauga deasupra nuci cashew sau alune de care iti plac deasupra. Puneti la cuptor la 175 grade pana miroase a alune prajite .

E o mancare foarte gustoasa si usoara.

Stiu ca am mancat putin ieri: din nou am avut o zi haotica, plus ca m-a umplut pana la refuz pranzul. Nu am putut manca nimic pana la 7 si si atunci mi-a fost greu... Sa vedem cum merge azi.

In meniul tau am vazut putina mancare gatita. Adica vad ca de obicei mananci paine cu zacusca, magiun, etc. E din lipsa de timp sau preferi tipul asta de masa?

Cu mult drag,
Cristina
Buna Cristina ! Multumesc pentru reteta , am furat-o si pe cea pentru supa crema. M-ai nimerit pentru ca spanacul imi place mult de tot , maine o sa gatesc retetele . In general nu am timp sa gatesc decat seara ,dar acum stau la scoala pana la 21.00 si ma duc si in weekend asa ca timpul e limitat. Prefer mancarea gatita dar asta e . Imi pare rau sa aud ca organismul tau a fost afectat dupa o perioada cu mancare putina. Si eu am avut o perioada cu foarte putine calorii dar nu am fost afectata prea rau.Azi am mancarica de fasole verde ( gatita in casa ). Te pup !
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #94 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 10:06:20
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Buna Crissa ! Bine ai venit ! Intr-adevar mananci extrem de putin , te rog sa incerci sa mananci mai mult. Aici gasesti destule idei pentru un meniu de post gustos si sanatos. Mai ales ca postul Craciunului este un post usor fiind un post al bucuriei . Avem dezlegari la peste multe. Sunt postate zilele in primele pagini.
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #95 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 11:54:35
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Fetelor vroiam sa va intreb ce parere aveti despre mamaliga. Am vazut ca in lista de alimenta aportul caloric variaza. Nu stiu daca ingrasa sau nu. Va pup !
Meniu 01.12.2010
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:27
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Covrigi, 40g - 128 calorii
Prânz, ora 13:10
Fasole verde cu rosii, 250g - 133 calorii
Alune, 14g - 80 calorii
Iaurt soia cu cereale, Savia, Danone, 125g - 113 calorii
Gustare 2, ora 16:43
Desert pe baza de soia cu ciocolata, Alpro, 125g - 110 calorii
Cina, ora 19:44
Varza de post, 250g - 188 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Alune, 14g - 80 calorii
Placinta dovleac, 60g - 95 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1007 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Curatenie, general, 180min - 549 calorii
Gatit, 60min - 151 calorii
Lucru la PC (profesii solicitante), 120min - 200 calorii
Shopping, 120min - 434 calorii
Sofat prin oras, 60min - 122 calorii
Spalat, vase, 20min - 46 calorii
Metabolism bazal - 1387 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2889 calorii
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #96 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 12:35:30
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
LUNI 29.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:50
Lapte de soia, Alpro, 300ml - 129 calorii
Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia, 55g - 198 calorii
Salata de vinete by Husky, 50g - 20 calorii
Painea neagra de casa, 40g - 97 calorii
Masline naturale, Kalamata, 40g - 68 calorii

Prânz, ora 13:00
Arahide in coaja rosie, Fiesta, 15g - 80 calorii
Orez, alb, cu bob mediu, gatit, 50g - 65 calorii
Ciuperci sote, 100g - 79 calorii
Ciorba de mazare a la Sabine, 350ml - 63 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Iaurt soia cu fructe exotice, Savia, Danone, 125g - 104 calorii
Arahide in coaja rosie, Fiesta, 20g - 107 calorii

Cina, ora 21:00
Crochete vegetale, in sos tomat, Inedit, 150g - 138 calorii

Gustare 3, ora 23:00
Lapte de soia, Alpro, 140ml - 61 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1209 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 540min - 782 calorii
Tae-Bo, 30min - 233 calorii
Metabolism bazal - 1252 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2267 calorii


MARTI 30.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Ardei gras galben, 100g - 27 calorii
Paine neagra, 70g - 228 calorii
Salate icre hering cu ceapa, Negro 2000, 30g - 179 calorii
Pate, Rio Mare, 20g - 40 calorii

Gustare 1, ora 10:00
Cafea cu zahar by Adorama, 150ml - 26 calorii

Prânz, ora 13:00
Peste alb, diferite specii, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 130g - 224 calorii
Legume la cuptor, 130g - 82 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Mar verde, 180g - 92 calorii
Desert pe baza de soia cu ciocolata, Alpro, 125g - 110 calorii

Cina, ora 23:00
Seminte de floarea soarelui prajite, Nutline, 40g - 110 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1118 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 480min - 682 calorii
Metabolism bazal - 1254 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1936 calorii

MIERCURI 2.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 13:00
Rosii, 110g - 20 calorii
Paine prajita, 55g - 165 calorii
Masline naturale, Kalamata, 55g - 94 calorii
Pate vegetal cu ciuperci, Inedit, 50g - 101 calorii
Salata de vinete by Tina, 40g - 20 calorii

Gustare 1, ora 16:00
Lapte de soia, Alpro, 150ml - 65 calorii
Cafea cu zahar by Adorama, 100ml - 17 calorii

Prânz, ora 17:30
Ciorba de mazare a la Sabine, 350ml - 63 calorii
Orez, alb, cu bob mediu, gatit, 100g - 130 calorii
Sos de soia, Heinz, 20g - 37 calorii
Arahide decojite, prajite si sarate, Fiesta, 30g - 186 calorii

Cina, ora 20:30
Crochete vegetale, in sos tomat, Inedit, 150g - 138 calorii
Lapte de soia, Alpro, 180ml - 78 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1114 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 60min - 159 calorii
Metabolism bazal - 1243 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1402 calorii
Răspuns cu citat
  #97 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 14:35:58
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Salut, Andra!

Despre mamaliga eu asa spun din proprie experienta: ca si orice fainoasa, mamaliga in cantitati mari ingrasa, si nu e o mancare potrivita pentru seara. Depinde un pic si cum o faci: eu fac mamaliga mai moale, si ma limitez la portii de 150 ml apa. Pun inauntru malai cat sa fie inca moale, dar densa, si la sfarsit adaug un varf de cutit de margarina, sa fie mai untoasa. Aportul caloric pentru portiile mele e cam de 150 kcal.

Iti recomand cu caldura mamaliga la pranz insa: e un aliment hranitor, fierbinte, care tine de sat, tocmai bun cu niste branza -- daca nu tii post -- sau in bors, sau cu linte sau cu ghiveci.

Vin si eu cu meniurile de ieri si alaltaieri in urmatorul post. Va pup dulce,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #98 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 14:42:05
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul

Luni, 29.11.2010

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:00
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar
Covrig bavarez, Kaufland, 50g - 113 calorii, 3.4 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 22.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:34
Fasole, pastai, verde, gatite, fierte, scurse de apa, fara sare, 300g - 105 calorii, 5.7 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 23.6 carbohidrati, 9.6 fibre, 3 sodiu, 4.7 zahar
Salata de varza simpla, 100g - 41 calorii, 1.3 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 2.5 fibre, 6 sodiu, 3.2 zahar
Supa crema de legume, 150g - 77 calorii, 1.8 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 11.6 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 19:00
Desert pe baza de soia cu ciocolata, Alpro, 125g - 110 calorii, 3.8 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 17 carbohidrati, 1.5 fibre, 125 sodiu, 13.3 zahar
Morcovi fierti, 30g - 11 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 0.9 fibre, 23.4 sodiu, 1.4 zahar
Broccoli, gatit, fiert, scurs de apa, cu sare, 50g - 18 calorii, 1.2 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 1.7 fibre, 131 sodiu, 0.7 zahar
Conopida, gatita, fiarta, scursa de apa, cu sare, 50g - 12 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 121 sodiu, 0.9 zahar
Varza de Bruxelles cruda, 200g - 86 calorii, 6.8 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 17.9 carbohidrati, 7.6 fibre, 0 sodiu, 4.4 zahar
Bors de legume a la Diana, 250g - 27 calorii, 0.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 1.5 fibre, 420.3 sodiu, 1.8 zahar
Covrig bavarez, Kaufland, 40g - 90 calorii, 2.7 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 18 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 693 calorii, (mic)28.6 proteine, (mic)13.3 grasimi, 0 colesterol, (mult)128.8 carbohidrati, 28.3 fibre, 837.2 sodiu, 30.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Curatenie, moderat, 60min - 136 calorii
Mers, 10min/km, 120min - 363 calorii
Stepper, fara suport maini, 10min - 45 calorii
Urcat pe scari, 2min - 15 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1824 calorii


La cina de fapt am mancat o portie de bors de legume si un ghiveci facut din verzisoare de Bruxelles, conopida, broccoli si morcov. Iar ca desert, Alpro cu cioco.Cu mult drag,
Cristina

Meniu Marti 30.11.2011

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:20
Covrig bavarez, Kaufland, 55g - 124 calorii, 3.7 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 24.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:00
Salata de icre, 50g - 116 calorii, 2.6 proteine, 9.1 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Varza de bruxelles fiarta, 300g - 105 calorii, 9.3 proteine, 3.9 grasimi, 0 colesterol, 9.6 carbohidrati, 10.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata verde, 50g - 9 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciuperci fierte, 50g - 14 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 1 zahar

Cina, ora 21:15
Covrig bavarez, Kaufland, 30g - 68 calorii, 2 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 13.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Bors de legume a la Diana, 250g - 27 calorii, 0.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 1.5 fibre, 420.3 sodiu, 1.8 zahar
Amestec legume supa, Dujardin, 250g - 55 calorii, 4.3 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 8.5 carbohidrati, 8.8 fibre, 75 sodiu, 3.8 zahar
Broccoli, 30g - 11 calorii, 0.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.8 fibre, 9.9 sodiu, 0.5 zahar
Conopida, cruda, 50g - 13 calorii, 1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 1 fibre, 15 sodiu, 1 zahar
Fileuri/cotlete de merluciu, Pescanova, 190g - 164 calorii, 34.4 proteine, 2.9 grasimi, 110.2 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 399 sodiu, 0.2 zahar
Suc de pere, Dizzy, 100ml - 42 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 751 calorii, 60.6 proteine, (mic)19.6 grasimi, 110.2 colesterol, 85.6 carbohidrati, 24.8 fibre, 926.7 sodiu, 8.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Stepper, fara suport maini, 18min - 82 calorii
Curatenie, intens, 15min - 53 calorii
Mers, 10min/km, 120min - 363 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1763 calorii


Meniu Miercuri 1.12.2011

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:50
Fulgi de grau, Noe, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 11.3 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cacao, 7.5g - 18 calorii, 1.5 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 2.5 fibre, 1.6 sodiu, 0.1 zahar
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 12:30
Supa crema de cartofi a la Sabine, 150ml - 82 calorii, 1.8 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 11.1 carbohidrati, 1.1 fibre, 3 sodiu, 0 zahar
Salata de varza, 100g - 45 calorii, 1.3 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 5.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Morcovi fierti, 200g - 70 calorii, 1.2 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 16.4 carbohidrati, 5.8 fibre, 156 sodiu, 9.6 zahar
Varza rosie, Iglo, 200g - 126 calorii, 1.8 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 22 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:00
Mandarine, proaspete, 100g - 53 calorii, 0.8 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 1.8 fibre, 2 sodiu, 10.6 zahar

Cina, ora 19:21
Cous-cous (cuscus), gatit, 350g - 392 calorii, 13.3 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 81.3 carbohidrati, 4.9 fibre, 17.5 sodiu, 0.4 zahar

Gustare 3, ora 23:15
Ciorba deasa de legume, 250g - 64 calorii, 2.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 12.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 917 calorii, (mic)26.8 proteine, (mic)12.9 grasimi, 0 colesterol, (mult)177.6 carbohidrati, 17.9 fibre, 187.6 sodiu, 20.7 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Mers, 10min/km, 150min - 461 calorii
Stepper, fara suport maini, 19min - 88 calorii
Fotbal, 45min - 342 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2156 calorii


Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #99 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 15:26:24
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

BUna Cristina ! Cum ai preparat cuscusul, am mancat mai demult in Tunisia ,dar mi s-a parut gropaznic la gust . Era cu legume fierte si pui fiert si niste condimente mai ciudate. Am intrat si eu astazi pe jurnalul tau si nu imi vine sa cred cat ai patimit, credeam ca eu am suferit din cauza kg in plus si a rautatilor oamenilor. Dar la tine a fost de 100 de ori mai greu. Eu urasc oamenii care ii fac pe ceilalti sa sufere fara motiv si n-am jignit pe nimeni, mai ales cu asa ceva. Ai mancat iarasi putin , dar acum inteleg care este motivul si sper sa reusesti sa ajungi la 1000 de kcal pe zi. In liceu toate prietenele mele erau slabe , iar eu mai plinuta si mai uratica ( asa ma vedeam atunci ) sufeream ingrozitor pe tema asta si fratele meu m-a chinuit in copilarie ( din grasa nu ma scotea) acum ii pare rau... dar asta e. Am ramas inca cu complexe din punctul asta de vedere , Dar am capatat siguranta pe mine si am reusit in ceea ce mi-am propus si nu ma mai deranjeaza asa rau. Nu pot sa cred ca exista atatia oameni care trec prin ce ai trecut tu . Te pup ! Si multa vointa
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #100 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 16:23:34
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Meniu Marti 30.11.2011

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:20
Covrig bavarez, Kaufland, 55g - 124 calorii, 3.7 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 24.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:00
Salata de icre, 50g - 116 calorii, 2.6 proteine, 9.1 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Varza de bruxelles fiarta, 300g - 105 calorii, 9.3 proteine, 3.9 grasimi, 0 colesterol, 9.6 carbohidrati, 10.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata verde, 50g - 9 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciuperci fierte, 50g - 14 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 1 zahar

Cina, ora 21:15
Covrig bavarez, Kaufland, 30g - 68 calorii, 2 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 13.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Bors de legume a la Diana, 250g - 27 calorii, 0.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 1.5 fibre, 420.3 sodiu, 1.8 zahar
Amestec legume supa, Dujardin, 250g - 55 calorii, 4.3 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 8.5 carbohidrati, 8.8 fibre, 75 sodiu, 3.8 zahar
Broccoli, 30g - 11 calorii, 0.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.8 fibre, 9.9 sodiu, 0.5 zahar
Conopida, cruda, 50g - 13 calorii, 1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 1 fibre, 15 sodiu, 1 zahar
Fileuri/cotlete de merluciu, Pescanova, 190g - 164 calorii, 34.4 proteine, 2.9 grasimi, 110.2 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 399 sodiu, 0.2 zahar
Suc de pere, Dizzy, 100ml - 42 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 751 calorii, 60.6 proteine, (mic)19.6 grasimi, 110.2 colesterol, 85.6 carbohidrati, 24.8 fibre, 926.7 sodiu, 8.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Stepper, fara suport maini, 18min - 82 calorii
Curatenie, intens, 15min - 53 calorii
Mers, 10min/km, 120min - 363 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1763 calorii


Meniu Miercuri 1.12.2011

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:50
Fulgi de grau, Noe, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 11.3 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cacao, 7.5g - 18 calorii, 1.5 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 2.5 fibre, 1.6 sodiu, 0.1 zahar
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 12:30
Supa crema de cartofi a la Sabine, 150ml - 82 calorii, 1.8 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 11.1 carbohidrati, 1.1 fibre, 3 sodiu, 0 zahar
Salata de varza, 100g - 45 calorii, 1.3 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 5.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Morcovi fierti, 200g - 70 calorii, 1.2 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 16.4 carbohidrati, 5.8 fibre, 156 sodiu, 9.6 zahar
Varza rosie, Iglo, 200g - 126 calorii, 1.8 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 22 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:00
Mandarine, proaspete, 100g - 53 calorii, 0.8 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 1.8 fibre, 2 sodiu, 10.6 zahar

Cina, ora 19:21
Cous-cous (cuscus), gatit, 350g - 392 calorii, 13.3 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 81.3 carbohidrati, 4.9 fibre, 17.5 sodiu, 0.4 zahar

Gustare 3, ora 23:15
Ciorba deasa de legume, 250g - 64 calorii, 2.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 12.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 917 calorii, (mic)26.8 proteine, (mic)12.9 grasimi, 0 colesterol, (mult)177.6 carbohidrati, 17.9 fibre, 187.6 sodiu, 20.7 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Mers, 10min/km, 150min - 461 calorii
Stepper, fara suport maini, 19min - 88 calorii
Fotbal, 45min - 342 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2156 calorii


Cu mult drag,
Cristina
Bravo, ce frumos ai papat, mai ales miercuri! Bravo ca ai reusit sa te apropii de 1000! Keep up the good work!
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
concurs, craciun, greutate, kilograme, post, slabire, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Grupul slabutelor care au ajuns la mentinere - Stil de viata sanatos ! ali_lumi Mentinere 1050 11 mai 2013 20:25:36
As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu? mvthebest Discutii off-topic 56 20 iul 2012 14:20:01
Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta onetotilia Am nevoie de ajutor! 12 12 mar 2010 18:01:06
Dar la 25 de ani,cum slabim? aln2010 Am nevoie de ajutor! 4 20 ian 2010 22:59:03
Chem slabutele la sfat :) - Concurs online de slabit ! vadmin Sectiunea - Slabute CONCURS 1 24 aug 2009 23:23:51

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole