Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #51 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 16:47:21
Ana teslariu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: vaslui, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa mananc sanatos si sa slabesc
Date: 161cm, 75.5kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Valoarea persoanei este vesnica. Daca o diminuam in Dumnezeu, o diminuam si in om. Aici se arata valoarea numelui. In fiecare Sfanta Taina persoana este numita cu numele ei, fiind astfel pusa in valoare pentru totdeauna. Daca persoana are o valoare pentru Dumnezeu, ea are o valoare vesnica. Cata vreme nu luam in serios persoana, nu suntem cu adevarat oameni si-L dispretuim pe Dumnezeu ca Persoana. Mantuirea nu priveste specia umana, ci persoanele. Crestinismul vede valoarea vesnica a omului pentru ca vede importanta persoanelor.
Persoana nu se lasa cunoscuta in intregime in actele ei de iubire si de libertate, ea este totdeauna surprinzatoare, totdeauna noua. Nu este un obiect. E mai aproape de noi decat un obiect si, in acelasi timp, ramane extrem de misterioasa. Pe masura ce o cunosc, isi dezvaluie profunzimile, posibilitatile ei surprinzatoare. Se adanceste. Dumnezeu e simtit ca o persoana foarte apropiata, Care vine la noi si Se ingrijeste de noi.
Persoana nu poate fi izolata. Ea nu exista decat in comuniune. Se realizeaza pe masura interesului ei pentru celalalt si a interesului celuilalt pentru ea. E taina Sfintei Treimi. Hristos arata valoarea vesnica a persoanei umane facandu-se omul personal, cum spune Sfantul Teodor Studitul. In Hristos avem adevarata umanitate, o umanitate cat se poate de personala; si avem de asemenea revelatia Numelor personale ale lui Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, intru Care e botezat orice crestin. Dumnezeu este numit; si omul este numit. Numele apartine relatiei bipersonale. Dumnezeu Isi descopera Numele Sau si invoca numele persoanei umane daruindu-i-se.
E aici legatura intre Taina Crucii si Taina persoanei. Pe pamant omul trece prin multe incercari. Fiecare sufera o cruce. Ea este grea si lipsita de semnificatie pentru cel care nu are pe cineva sa-l mangaie. Daca ar gasi alaturi de sine o astfel de persoana, Crucea i-ar deveni mai usor de suportat descoperindu-i-se insusi sensul Crucii. Sensul pozitiv al Crucii este acela de a ne ingadui sa ne realizam ca oameni.
“Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi…. Caci jugul Meu e usor si sarcina Mea este usoara” (Mt 2, 28-30)
Nu ne putem realiza fara comunicarea noastra celuilalt. Nu putem deschide poarta celuilalt, nu putem darama zidul care-l inchide pe celalalt si zidul care ne inchide pe noi insine, fara experienta Crucii. Hristos a daramat zidul despartitor. Numai Crucea darama zidul. Intram in viata prin comunicarea cu celalalt. Intram la Dumnezeu prin Cruce, primind de la Hristos puterea de a-L insoti. Civilizatia de astazi sufera de aceasta izolare a omului.
Am vazut un spital modern. Am fost izbit de tehnicile extraordinare. Din intamplare, am observat printr-o usa deschisa doua femei intinse, aproape epuizate, neputand sa-si tina ochii deschisi. Nici o persoana alaturi de ele sa le spuna un cuvant….
Nu putem inlocui persoana prin tehnica. Prefer sa raman in saracia mea, dar sa fiu impreuna cu sotia si fiica mea. Pentru aceasta e nevoie de iubire, e nevoie de daruire. Lucru greu, fiindca-mi jeneaza comoditatea. Dar daca evit sa fiu aproape de celalalt, atunci voi suferi poate chinuri vesnice. Crucea care ma mantuieste nu este suferinta mea, ci suferinta celuilalt; sufera el pentru mine sau sufar eu pentru el. Hristos a suferit pe Cruce pentru ceilalti- nu pentru Sine Insusi sau pentru un grup anume in dispretul unui alt grup.” Pr. Dumitru Staniloae

Aceste citate m-a fac sa revin la ceea ce trebuie sa insemne drumul Crucii pe care L-a dus Hristos pentru noi,si sa incerc macar cat de putin sa traiesc si eu o micime din ce a vrut Hristos sa ne dea noua oamenilor din dragoste. Post cu folos duhovnicesc va doresc tuturora.
__________________
Jurnal Ana T o mamica, in devenire slabutahttp://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post591800
Răspuns cu citat
  #52 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:27:25
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Salut fetelor!

Am intrat in saptamana a patra a Postului Mare. Eu personal m-am simtit cu adevarat senina in ultimele zile, de parca a trebut peste mine un val de pace. Ma simt bine, mai zambitoare, mai iubitoare, mai in pace cu toata lumea.

Nu mi-am gatit nimic in ultimele cateva zile. Mi-a ramas din supa cu spanac si cocos si nu cred ca-mi mai trebuie ceva special. Sa va spun ceva interesant: am citit la indemnul unei foarte bune prietene (de la care am invatat multe) din Psaltire in fiecare zi. Sunt asa de frumosi Psalmii lui David! Chiar serios: si din punctul de vedere al compozitiei, Psalmii iradiaza lumina, caldura si bucurie. E foarte frumos sa te duci la culcare gandindu-te la ei.

Voi ce mai faceti acum in Post? V-ati impacat cu lumea inconjuratoare? Va imbratisez cu drag, Post Usor,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #53 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 12:09:31
Ana teslariu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: vaslui, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa mananc sanatos si sa slabesc
Date: 161cm, 75.5kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Buna slabutelor! Eu ma simt un pic pierduta,nu reusesc sa fiu in starea pe care o cere acest Post.Atunci cand trebuie sa ma gandesc la scoala sau altele de regula nu reusesc sa am o stare launtrica linistita si cu pace.De aceea nici impacata cu mine nu sunt si am tot timpul ispita de a vedea rautatile altora (si am gasit destui astfel de oameni la care nu ma asteptam sa ma dezamageasca din punctul asta de vedere) si astfel nu reusesc macar sa nu vorbesc despre nedreptatile pe care le fac dapoi sa-i iubesc, asa cum ar trebui sa faca un crestin. Sper sa-mi revin caci sambata viitoare o sa merg la parintele meu duhovnic sa ma spovedesc si trebuie sa ma pregatesc temeinic. Nadajduiesc ca o sa imi revin un pic si sa traiesc la maxim urmatoarele saptamani si mai ales saptamana Mare.
Post usor tuturora si multa pace interioara va doresc. Va pup si va imbratisez cu drag!
Ana
__________________
Jurnal Ana T o mamica, in devenire slabutahttp://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post591800
Răspuns cu citat
  #54 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 18:17:21
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Buna Slabutelor,

M-am intors din Tara Sfanta. A fost minunat. Este o experienta care trebuie incercata. Am vazut locuri si lucruri care sper eu sa ma ajute sa relationez mai bine si sa inteleg mai bine rugaciunea si postul.
Va doresc post usor in continuare.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Ioana slaba:
laurra (23 feb 2018)
  #55 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 17:43:14
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Dragelor,

Cum merge postul la voi?

Mie mi-e foame...am intrat in penultima saptamana de post si doar gandul ca o sa mananc peste duminica ma mai tine.

Azi am mancat 3 cartofi fierti, o cana de zeama de varza si o punga de pufuleti.

Nu stiu ce sa mai mananc asa mai dietetic, am scapat sambata la cartofi prajiti cu salata verde si duminica ca humus cu paine si salata... mult am mancat pana m-am facut cat o bute.

sper sa ma mai potolesc cu foamea asta mentala.

sa aveti un post usor.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #56 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 18:26:41
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
Dragelor,

Cum merge postul la voi?

Mie mi-e foame...am intrat in penultima saptamana de post si doar gandul ca o sa mananc peste duminica ma mai tine.

Azi am mancat 3 cartofi fierti, o cana de zeama de varza si o punga de pufuleti.

Nu stiu ce sa mai mananc asa mai dietetic, am scapat sambata la cartofi prajiti cu salata verde si duminica ca humus cu paine si salata... mult am mancat pana m-am facut cat o bute.

sper sa ma mai potolesc cu foamea asta mentala.

sa aveti un post usor.
Draga Ioana,

Bine ai revenit! Mi-a fost dor de tine! Scuza-ma ca nu ti-am mai raspuns, am atatea intrebari despre Tara Sfanta! Nu ne pui si noua un rezumat -- nu asa de mult al locurilor, ci mai mult al trairilor tale in timpul pelerinajului?

Cred ca in absenta unui pelerinaj adevarat, eu am facut in acest post un pelerinaj virtual, incercand la fiecare pas sa-I urmez pasii Mantuitorului de la pericopa evanghelica la pericopa evanghelica, si asta m-a distras complet de la mancare. Pot spune ca n-am gatit mai nimic, nu m-a interesat sa-mi fac mancaruri alese si sper din toata inima sa continui asa. Am gasit mare liniste in citirea Psalmilor si in incercarea de a ma intelege.

De curand am avut doua mini-revelatii, sa zic asa. Prima a fost o urmare a Canonului pe care l-am primit de la Parintele meu Duhovnic, si care mi-a spus sa citesc Acatistul Sf. Patimi ale Mantuitorului. Abia acum cateva zile, cred, si-a facut in parte efectul, pentru ca am inteles/am auzit ce vrea acest acatist sa-mi spuna. Desi pare un acatist care acuza si condamna (pentru ca pana la urma orice pacat am facut Il rastigneste din nou pe Hristos), nu e asa. Este un acatist al iertarii si al sperantei, sau mai bine zis al sperantei iertarii. Daca pe un om l-am tortura in mod repetat, nedandu-i nici macar timp sa-si vindece ranile, acest om nu ne-ar putea ierta cu desavarsire chiar daca s-ar stradui si chiar daca ar intelege neputintele noastre omenesti. Dar Hristos e Iubirea insasi: el e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, si de aceea ne poate ierta deplin atunci cand ne caim. Chiar daca am gresit intentionat, chiar daca pacatele noastre provin dintr-o murdarie sau o micime de caracter, El ne sprijina cu adevarat atunci cand vrem sa scapam de ea, si ne iarta toate greselile.

De aceea trebuie sa ne iertam si noi: sa invatam din pacatele noastre si sa nu le mai facem, dar nu e bine nici sa ne gandim si sa analizam prea tare pacatele pe care le-am facut pentru a nu fi (a) tentati sa le facem din nou, (b) tentati sa deznadajduim.


A doua mini-revelatie mi-a adus lacrimi in ochi la predica de duminica de la Darmstadt despre Maria Egipteanca. Viata aceste Sfinte este prea lunga ca sa o redau aici, insa recomand tuturor sa citeasca istorisirea legaturii dintre dansa si parintele Zosima. Ce m-a miscat pe mine este iertarea deplina a lui Dumnezeu in cazul Mariei Egipteanca, ba chiar mai mult felul in care aceasta Sfanta a primit o impacare deplina in momentul mortii ei. De ce spun asta? Nu din cauza ca mergea pe apa Iordanului. Nu din cauza ca atunci cand vorbea cu Zosima picioarele ei nu atingeau pamantul. Dar ma pun in locul ei (lasand la o parte ca nu cred ca as fi in stare de o pocainta si o sarguinta atat de mare in a-mi indrepta pacatele). Aceasta femeie si-a dat la un moment seama de grozavia pacatelor ei, si in momentele lungi de reflexie a ajuns sa-si dea seama cat de mult a cazut si cat de murdar ii ajunsese sufletul. Si atunci a renuntat la tot ceea ce o ispitea: compania semenilor, mai ales a barbatilor, hainele, podoabele, conforturile.

In mult mai mica masura, asa facem si noi cand incercam sa slabim, nu? Ne tinem departe de alimentele rele care ne tenteaza.

Timp de 47 de ani a ramas in desert, postind si rugandu-se aproape neincetat, singura cu Dumnezeu. In tot acest timp ea a devenit mai increzatoare, a primit speranta si iertare de la Dumnezeu. Dar cred ca mereu a ramas in inima ei acea indoiala, acea constiinta a nimicniciei omului si a usurintei cu care acesta cade din nou in pacatele mai vechi. Dar iata la sfarsitul vietii, i s-a dat aceasta ispita: un om, un barbat, a cautat-o. Si s-au intalnit de mai multe ori, au vorbit, au descoperit incetul cu incetul o iubire fata de aproape, pentru ca acest aspect exista mai putin in purificarea Mariei Egipteanca. Ea a reusit acum, la sfarsitul vietii, sa fie pusa fata in fata cu anatema ei, cu ispita ei cea mai profunda, si a reusit sa castige din aceasta ispita si mai mult bunatate, si mai multa iubire, si mai multa indrazneala decat inainte.

Am plans cand parintele ne-a spus mesajul pe care l-a scris in nisip: Ingroapa, parinte Zosima, pe roaba lui Dumnezeu Maria. In aceste cuvinte vedem iertarea ei fata de sine insasi, realizarea ca poate parasi aceasta lume impacata cu sine insasi. Imi doresc ca si eu sa pot avea un sfarsit impacat si senin, ca si dansa!

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui CrisetenO:
laurra (23 feb 2018)
  #57 (permalink)  
Vechi 12 apr 2011, 17:32:14
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Buna Cristina,

Ma minunez si ma bucur sa vad cata traire ai tu asa departe de casa, de biserica ortodoxa si cat de perseverenta esti, presupunand ca ai multi kilometri de facut pana la prima biserica ortodoxa iar eu nu ma invrednicesc sa fiu asa aproape de cele duhovnicesti chiar daca am biserica in fata blocului.

Ce sa zic, Tara Sfanta isi merita numele. La fiecare pas simti ca mergi pe urmale Mantuitorului, ca nu esti vrednic sa calci pamanul pe care au calcat atatia sfinti cu toate greselile si pacatele tale. Cel putin asa m-am simtit eu.

Gasesti in tine taria sa te ierti dar sa iti si rastignesti pacatele si sa intelegi cat de mare a fost sacrificiul Domnului pentru tine.

Nu cred ca locatiile in sine ( biserici, catedrale, locuri sfinte) sunt cele care te fac sa constientizezi tot ce s-a intamplat acum 2011 ani ci incarcatura lor spirituala. Am plans cu hohote dar am si simtit cea mai mare bucurie in suflet, e un loc al paradoxurilor, al trairilor la intensitate maxima fie ca sunt de rusine, revolta, bucurie sau fericire. Sunt sentimente pe care le traiesti, amestecat si care nu pot fi explicate.

As mai merge inca o data si inca o data.

Mormantul Sfant e un loc unde simti ca e toata tensiunea pamantului, unde te bucuri si te intristezi, unde plangi cu lacrimi de pocainta avand pe buze zambetul pe care il aveai in copilarie.
Iti recomand sa faci acest pelerinaj, sa mergi cu oameni care isi doresc sa inteleaga aceste lucruri si care nu alearga dupa suveniruri.

Am avut bucuria sa merg cu asemenea oameni si astfel am fost un grup cu aceleasi asteptati si aceleasi dorinte si a fost foarte bine. Rugaciunea de unul singur e buna, dar cea in grup e foarte puternica si iti da puterea sa intelegi mai bine ceea ce ne indruma pasii in fiecare zi. Sa il intelegi ( in masura in care poti) pe Dumnenzeu, pe Iisus Hristos si pe Maica Domnului.
Noi suntem mici si rai, dar suntem si mari si buni avand as ocrotire mare.

Iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa faci numai lucruri bune, sa te indrume si sa te ocroteasca in fiecare minut al vietii tale.

Un post usor.

Ioana
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #58 (permalink)  
Vechi 13 apr 2011, 08:48:44
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Dragele mele,

Mai tineti post? Iata vine Saptamana Mare! Sa o intampinam cu sufletul curat si larg deschis! Ioana, m-au impresionat mult de tot descrierile tale. Sa stii ca din cand in cand avem ocazia sa mergem in Tara Sfanta, dar excursiile organizate sunt la nivel de lux (nu numai financiar, ci innoptarile sunt la hoteluri de 4/5 stele, avem un program turistic de "shopping" etc.) si drept sa-ti spun astea nu sunt conditii de pelerinaj dupa parerea mea. Am hotarat ca daca ma invrednicesc sa ajung in Tara Sfanta, sa o fac impreuna cu alti pelerini, conditii umile, ca sa ma curat astfel, nu sa ma murdaresc.

Imi pare insa foarte, foarte bine ca pentru tine acest pelerinaj a fost ceva care te-a marcat, pentru ca intr-un fel deja te aduce cu mintea si cu inima aproape de telul calatoriei noastre din Postul Pastilor: moartea mortii insasi si Invierea.

Pentru azi, numai un gand scurt dintr-o carte despre Sfintii Inchisorilor pe care o citesc (va dati seama?) in limba engleza! A fost scrisa la Schitul "Inaltarea Sf. Cruci" si tradusa de un Monah calugar. Este un gand despre iertare si vine de la Parintele Arsenie Papacioc, cu referire la trecutul Legionar a majoritatii celor care azi se numesc Sfintii Inchisorilor.

Nu vreau sa dezbat caracterul Legionarilor ca unitate, desi tin sa precizez ca a judeca un intreg grup de oameni (si era un grup numeros!) intr-o singura oala mi se pare o strategie nu prea fericita daca vrei sa afli adevarul despre ei. Pana la urma, daca gandim asa, ne vom trezi in aceeasi oala cu romanii care au omorat-o pe fata aceea in Italia. Parintele Arsenie spunea insa (nu citez pentru ca versiunea mea e in engleza deci traduc inapoi):

Nu eram de acord cu omorul din razbunare, poate pentru ca aceasta mare greseala ar fi afectat intreaga Legiune [nu doar pe cei care executau omorul]. Aveam un frate, un Legionar, care a fost impuscat de politie. Cand Legionarii au ajuns la putere, as fi putut sa razbun moartea fratelui meu. Mi s-a parut insa o mare greseala. Aveam sansa sa ucid [pe omul care l-a ucis pe fratele meu], deci m-am gandit ca daca nu-l ucid, Dumnezeu imi e dator, fratele meu imi este dator. Daca il omor, nu mai imi sunt ei datori, ci eu sunt dator lor. I-am trimis un mesaj ucigasului fratelui meu sa nu se teama, pentru ca eu aveam sa-l apar in asa fel incat nimeni sa nu-i faca rau.


M-a miscat in special pasajul in rosu. Da, intr-adevar, a nu te razbuna si a nici nu dori sa te razbuni orice s-ar intampla este o mare virtute! De cate ori incercam sa razbunam o greseala care ni s-a facut noua sau celor dragi, cadem si mai tare in pacat in loc sa ne ridicam. Pai bineinteles: pentru ca spre deosebire de Dumnezeu (care poate judeca si pedepsi fiind atotstiutor) noi, viermii, nu stim decat o mica parte din ce se intampla si anume numai ce ne afecteaza pe noi. Nu stim cat din acel rau care ni s-a facut nu e de fapt bine, sau scutirea de un rau mult mai mare. Deci atunci cand ne razbunam, nu cantarim faptele impotriva a ce a fost, ci impotriva a ceea ce credem/gandim ca a fost. Pai nu e mai bine, nestiutori fiind, sa ne tinem deoparte si sa iertam cu toata inima?

Atat a fost gandul de azi. Va imbratisez pe toti cu drag,

Cristina

PS: Draga Ioana, sa stii ca poate tocmai departarea ma face sa caut o cat mai adanca traire a Iubirii si bunatatii lui Dumnezeu: efortul facut imi da sentimentul importantei acestor trairi, iar contrastul dintre biserica noastra si restul societatii de aici sare in ochi.
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #59 (permalink)  
Vechi 27 apr 2011, 16:11:33
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Hristos a Inviat!


Va sarut si va urez o saptamana luminata cat mai frumoasa.

Gata cu postul acum trecem din nou la dieta.

Va pup si va multumesc pentru sustinerea in acest post.

Ioana
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #60 (permalink)  
Vechi 09 mai 2011, 12:17:12
Ana teslariu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: vaslui, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa mananc sanatos si sa slabesc
Date: 161cm, 75.5kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Adevarat a Inviat!
Multumim pentru urari, si tie iti doresc sa ai o viata luminata de acum incolo. Si mai ales spor la slabit!
Ar fi bine daca ne-am sustine si in aceasta perioada cu sfaturi si cu retete de dulciuri dietetice cu fructe (mai ales inghetata, este slabiciunea mea).
Daca s-a terminat postul de mancare, consider ca este bine sa continuam cu cel duhovnicesc si sa mai postam cate un citat ceva, si despre aceasta perioada pana la Inaltare.
Va urez la multi ani si multa fericire, si sa avem toate un folos, din exemplul femeilor mironosite, care tocmai s-au sarbatorit duminica aceasta!
Cu drag va imbratisez si va doresc spor duhovnicesc!
Ana
__________________
Jurnal Ana T o mamica, in devenire slabutahttp://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post591800
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, concurs, concursuri, pasti, post, sanatate, spiritualitate

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie... andra_aly Pregatirea pentru slabire 82 15 feb 2013 22:46:15
Postul Slabuta Despre Post 17 17 mar 2011 17:47:29
Postul si regimul disociat carlosita Despre Post 16 27 nov 2010 00:39:37
Se mananca peste in postul pastelui alisia Dezlegare la peste 4 10 mar 2010 09:29:26
Cand exageram cu mancarea... Raluuca Am nevoie de ajutor! 3 06 nov 2009 11:53:54

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole